4D nedir, 4D kamuda sürekli işçi ne anlama geliyor? 4D çalışanlarının hakları

4D nedir, 4D kamuda sürekli işçi ne anlama geliyor? 4D çalışanlarının hakları

4D nedir veya kamuda kadrolu çalışan ne anlama gelir? Sorusu pek çok kişi tarafından merak içerisinde araştırılmaya başlandı. Bu sorunun cevabına ve konuyla alakalı daha fazla detaya haberimizden ulaşabilirsiniz...

2018 yılında taşeronlardan personel transfer edilen tüm taşeronlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin D fıkrası kapsamında kadroya alınmıştır.

Bu nedenle, tüm kamu kurumlarında dışarıdan hizmet alımından çalışanlara devredilen tüm çalışanları kapsar. Ve bu işçilere kısaca 4D işçileri denir.

İŞKUR 4D ÇALIŞANLARI İŞE ALIYOR MU?

Devlet kurumlarının taşeronluktan kadroluluğa geçişten sonra iş faaliyetlerini durdurduğu bilinmektedir. Çalışanların gerekli alanlarda istihdamı tamamen İş Kur'un sorumluluğundadır. Söz konusu 4D, İş Kur aracılığıyla kamu kurumlarına işçi statüsünde yerleştirilen tüm çalışanlar için geçerlidir.

KAMUDA DAİMİ İŞÇİ NE DEMEK?

4d, devlet kurumlarında çalışan tüm çalışanlar için geçerlidir. Yani bu madde 30 yıl önce bir kamu kurumuna yerleşen işçi ile taşeron tarafından çalıştırılan veya daha sonra İş Kur aracılığıyla çalıştırılan işçiyi kapsamaktadır. Bu pozisyondaki tüm çalışanlar kamuda kadrolu olarak çalışmaktadır.

KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞANLARIN STATÜLERİ NELERDİR?

Kadrolu, sözleşmeli, geçici işçi gibi birçok tabir vardır. Kamuda çalışan işçi türleri 657. maddede listelenmiştir. Bu maddeye göre kamu hizmetleri, memurlar, sözleşmeli işçiler ve geçici personeller tarafından sağlanmaktadır. Her bir iş unvanı A, B, C ve D bölümlerinde açıklanmıştır. Bu durumda her bir iş tanımı 4A, 4B, 4C ve 4D bölümlerinde tanımlanmıştır.

 4A OLARAK ÇALIŞAN MEMURLAR

4A başlığı altında çalışan memurlar İşyerinizde sürekli çalışan olarak tanımlanan memurlar 4A 657 maddesi kapsamındadır. Çalışma hayatında bu çalışanlara doğrudan memur denir.

4B OLARAK ÇALIŞAN SÖZLEŞMELİ MEMURLAR

Çalıştığınız işyerlerinde bu görevleri doğrudan 4B olarak duyacaksınız. Bu pozisyondaki çalışanlar her yıl Aralık ayında sözleşmelerini yenilemektedir.

 • Bazı haklar 4A’dan daha azdır. 4A'dan en belirgin farkı atama hakkının çok kısıtlayıcı hükümler içermesi ve geçici istihdam hakkının olmamasıdır. Aynı pozisyonda çalışan maaşları 4A'dan biraz daha düşüktür. Ücretsiz izin hakları vb. 4A'dan pek farklı değil.

4C GEÇİCİ PERSONEL

Taşeron alımına ilişkin kanunda tüm 4C'ler 4B'lere devredilmiştir.

4D DAİMİ İŞÇİ KADROLARI

4D personelleri 657’nin 4. Maddesinin D fıkrasına tabidir. Bu çalışanların şu anda tayin hakları bulunmamaktadır. Her çalışan kendi kurumu ile bir sendika sözleşmesi imzalar. Sözleşmeden doğan hakları gelişebilir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN