Back To Top
Eğitimin fırsat eşitliğindeki yeri!

Eğitimin fırsat eşitliğindeki yeri!

 - Son Güncelleme: 04.06.2019 Salı 10:54
- A +

1 Haziran Cumartesi günü 1 milyon 74 bin 13 öğrenci Liselere Geçiş Sınavı’na girdi.

MEB, geçen yıl LGS’ye girmeyi zorunlu olmaktan çıkarıp isteğe bağlı hale getirmedeki amacı öğrenci katılımını azaltmaktı. 
Oysa bu yıl sınava katılım geçen yıldan daha fazla oldu.
LGS’nin amacı, 139 bin 120 öğrenci arasında yerini alıp nitelikli bir okulda liseyi okumak.

Birde sınavla okul alan herhangi bir özel okula, azınlık Okulları veya özel fen liselerine, kayıt yaptıracak puanı almak.
Okul deyince sınav, yazılı, sözlü vb kavramlar çağrışım yapıyor zihnimizde. Bu yüzden de nitelikli okulların sınavla öğrenci alması veya üniversitelerin sınavla öğrenci almalarını yıllardır yapılageldiği için normal karşılıyoruz. Sınavsız bir geçişin mümkün olup olmadığını sorgulama aşamasına geçmiyoruz. 

Sınavın niteliğini de eleştirmeyi hakeza düşünmüyoruz.
Diğer yanda sınavsız mülakat yoluyla alımlarda adam kayırmacılığın, torpilin her türlüsü yapıldığı algısı da hakim insanlarda. 
Hal böyle olunca insan elinin, duygusunun müdahale etmediği sınavlara şükür diyoruz. 

Sınav sorularını okuyup ölçen bilgisayarların torpil yapanının icad edilmemesi de yüreğimize su serpiyor.

Cumartesi günkü sınav; öğrencinin bilgisini, dikkatini , becerisini, kendini yönetmesini, duygularını doğru kullanıp kullanmadığını, okuduğunu doğru anlayıp anlamadığını test etti. Hayata filiz veren gençler akıl teri ve alınterini birlikte döktü. Kimi ağladı, kimi güldü.
LGS bitti. Sular durulmadı. Durulacağa da benzemiyor. Ağustos sonu eylül başına kadar devam edecek bir bulanıklık dönemi yaşayacağız.
D grubu 12. sorununun müfredat bilgisinden yola çıkarak ulaşılan sonuç ile LGS’de verilen cevap anahtarı çelişkili. Binlerce veli MEB’e itiraz etti. MEB, ağır abi rolünde sessiz. 

Geçen yıl 17 birincisi olan LGS’nin bu yıl yüzlerce birincisi olacağını tahmin ediyorum.

Sınavla öğrenci alan okulların puanları geçen yıla göre artacak. Hesapların buna göre yapılması doğru olandır.

Sorular bilgi ve bilgiyi yorumlayıcı tarzda sorulan yeni nesil sorundan oluşuyordu. 

Ezber eğitim veren okulların öğrencileri maalesef sorulara bakakalmaktan öteye gidemedi.

Devlet okulları geçen yıl özel okulların 47 puan gerisinde idi. Bu yılda farklı olacağa benzemiyor.

LGS formatına uygun bir format ile eğitim yapan okullar devlet okullarında halen bir elin beş parmağı kadar az.

Türkiye, eğitim sistemi liberal ekonominin hakim olduğu ülkeler ile aynı. LGS’ de yüzde 10 dilimlik öğrencinin proje okullarına alınması Eğitimin mutlu azınlık için olduğunu gösteriyor. Eğitimde fırsat eşitliği resmi evrak, sıra, okul, öğretmenden ibaret. 100 bin lira ücret verip bir özel okulda eğitim alan öğrenci ile birkaç branş dersine bir öğretmenin girdiği öğrencinin girdiği sınav aynı.

Buna eğitimde fırsat eşitliği deniliyor küresel dilde. Ancak insani dil bunu söylemiyor. Bizde fırsat eşitliği ile vicdanımızı rahatlatıyoruz.
934 bin 893 öğrenci var nitelikli okullarda kontenjanı olmayan. Herhangi bir proje okuluna kayıt yapma hakkı kazanmayan.
İnsanın çok olduğu yerde insana tıpkı serbest piyasa değeri muamelesi yapılıyor. İnsanın ucuz birer meta olmadığını değerlerimiz ve dinimiz sık sık dile getiriyor ise de insanın sermaye piyasası içinde ele alındığı, öğrencinin başarısının test ile belirlendiği küresel yüzyılda değer ve din devre dışı kalıyor.

MEB 934 bin 893 öğrenciye siz herhangi bir nitelikli okul kazanamadınız, diyerek onlara Dostoyevski’nin karakterinden yola çıkarak söyleyecek olursak mujik muamelesi yapacak. Önce kabullenmeme isyanları olsa da serbest piyasa eğitimi çaresizliğine razı olan bir milyona yakın öğrenci devletin uygun gördüğü okullara gitmeye razı olacak. En iyi okul eve en yakın Okuldur. Bu söz motivasyonu olsun çaresizliğin. 

Afrika’da eğitime dair kadim bir söz ile nihayetlendirelim: “Zamanı geldikçe birçok beklenmedik harika sürprizler sunan kişilik eğitimine ihtiyacı var okulların.”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Thales 04 Haziran 2019 09:58
Tam da bu yüzden, yani fırsat eşitliği için, okullar ve eğitim ilçe belediyelerine bırakılmalı. Hiç bir ilçe belediyesi kendi okullarının diğerlerinin gerisine düşmesinin getireceği seçmen baskısına dayanamaz. İşlev ve sorumluluk, kurumların niteliğini değiştirici bir güçtür. Belediyeye bu sorumluluk verilirse ona göre adapte olurlar. Korkmayın.
Thales 04 Haziran 2019 09:37
Türkiye'nin eğitim sisteminin, liberal ekonominin hakim olduğu ülkelerin eğitim sistemleri ile zerre benzerliği yoktur. Liberal ekonominin hakim olduğu ülkelerde eğitim yerele (yerel tercihlere) bırakılır. Eğitimin amacı, öğrencinin rekabetçi bir dünyaya donanımlı bir birey olarak hazır olmasını sağlamaktır. Türkiye'de tam tersine merkezci, totaliter bir toplum mühendisliği sevdasının ürünüdür eğitim. Rekabet edebilir birey değil, emri aksatmadan yerine getiren tek tip asker yetiştirmek ister.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 08:27
Sayın yazar. Eğitim yazıları yazıyorsunuz amaTürkiyede eğitimde ve okullarda ne olduğundan haberiniz yok. Özel okullar devlet okullarındaki başarılı öğrencileri ikna edip ( kandırıp ) son senelerinde transfer ediyorlar. Sonuçta başarı onların hanesine yazılıyor. Ben fizik öğretmeniyim. Yüzlerce öğrencim oldu bu şekilde. Çünkü kıyafet ,kurallar, sigara vb çoğu özel okulda serbest oluyor son yılda. Resmi işleyiş yerine sadece sınav hazırlığı yapıyorlar. Haliyle öğrenci de orayı tercih ediyor.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 09:08
0
Öğretmen bey. Özel okullar sadece dereceye girebilecek öğrenci ile ilgileniyor. Onlar için özel siniflar açılıp, en tecrübeli öğretmenleri bu sinifa veriyorlar. Diğer öğrencilere sadece okulu döndürecek para kaynakları gibi bakılıyorlar. Yani asıl mağdur özel okullara giden normal öğrenciler ve velileri. Hem paraları alınıyor. Hem de öğrenci ile hiç ilgilenilmiyor.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 16:52
0
Bende farklı bir şey yazmadım.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 07:41
Lgs'nin çarpık bir yönü de matematiği olmayanların saf dışı bırakılmasıydı. Diğer bütün dersler kolay tutulup hiçbir eleyicilik fonksiyonu konulmamışken eleme konusunda tek ders olarak matematiğe yönelinmesi haksızlık. Matematik biraz kolaylaştırılırken diğer dersler zorlaştırılıp eleyicilik dengeli yapılmalıydı. Meb rezil bir sınav yaptı.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 07:24
Önce IHL’ler ile Nitelikli Anadolu Liseleri ve Fen Liseleri arasındaki devletin ayırdığı ödenek eşitsizliği giderilmeli. İHL’ler de azaltılmalı.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 06:55
Sayin yazar. Bu ülkede oyle garip sinavlar var ki, bunlardan biri de devletin zeki cocuklari secmek icin yaptigi BİLSEM sınavı. Öğretmenler bu sinavda öğrencileri başarılı olsun diye çok pahallı kitaplar aldırıyor. Veliler çocuklarını bu sınav da başarılı olmaları için BİLSEM kurslarina gönderiyor. Bu sınav kitaplar dan çalışarak yada kurslara giderek kazanilabiliyorsa, ki oyle, BU SINAVDA. DİĞER SINAVLAR GIBI ZEKİ ÖĞRENCİYİ DEĞİL ÇALIŞAN ÖĞRENCİYİ SEÇİYOR DEMEKTİR.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 07:36
0
Bilsem de torpili olan çocuklar kazandırılıyor. Listelerini sınavdan önce hazırlandığını duydum.
KARAR OKURU 04 Haziran 2019 12:06
0
BİLSEM programına dahil olup daha sonra avantajını görmüş kaç öğrenci var? Bu programın sonuçları ne?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN