Back To Top
“Bende kül, bende kanat, bende gizem bırakmadılar”

“Bende kül, bende kanat, bende gizem bırakmadılar”

 - Son Güncelleme: 29.09.2019 Pazar 11:26
- A +

yeniden ağlamak istiyorum sesimin bütün hazinelerine dokunarak

ve sonra dağların gerisinde duruyorum, rüzgarın savurduğu derin

kalbimin görkemini bağırmak istiyorum şakıyan bir kuş gibi

benimle ölür müsün? sevgilim sevgilim.

Cafer Turaç

Bende bahar, bende yaşam, bende heves bırakmadılar. Bende telaş, bende muhabbet, bende yürek bırakmadılar. Bahçedeyim, oturuyorum. Havalar bunaltıcı, oturduğum yerden kalkıyor biraz gezineyim diye ayaklarıma asılıyorum. Birkaç adım sonra zihnimden ırmaklar akıyor adeta. Ben tam ortasındayım. Boğulmamak için çırpınıyor, etrafa göz gezdiriyorum ki zihnim dağılsın. Zihnimiz kalabalık dağılalım. Kalbimiz darmadağın dağılalım. Mevzumuz neydi dağılalım.

***

Her şey yarım yamalak, herkes yalnız, yağmurlar yağıyor, çalan neydi fonda? Üzerimde yükler var. Zihnimde yüzler. Tanımıyorum. Tanıyamıyorum karmakarışık. Saat kaç? Yetişmem gereken bir yer var mı? Biraz su içeyim. Biraz durayım ve durulayım. Toparlanayım ve gideyim. Ama nereye gideceğim ki? Ortalıkta kalakaldım. Kalakaldık ortalıkta, cüzdanda, duvarda bir resimde, hafızada, bir yarada. Dünyanın ortasında cevapsız kaldım.

Sert esen rüzgârlara dayanabilir miyim? Oturdum rüzgâr topluyorum. Aklım başıma, yüreğim haritasına geri dönsün. Geri dönsünler. Bizim dikkatimizden kaçan güzel şeyler geri dönsünler. Çok şey beklemeyelim ama ruhları bizimle olsun. Güzelliklerin ruhu bizimle olsun.

Nereye gitmişler? Bahçede yalnız ben kalmışım. Kurcaladım etrafı yolların hepsi bir çiçeğe, çiçeklerin yolları yüreğime çıkıyordu. Hesap etmiş miydim yolları, mesafeleri bilemedim. Onlarla aramda olan biteni hesap etmiş miydim, bilemedim. Çiçekler ve yollar. Hesaplar ve olup bitenler. Bitsin diyordum olacak, yaşanacak ve bitecek. Çiçeğin birisi kurumuştu. Ani bir rüzgârla koptu ve düştü. Gitmişti aramızdan. Ben de birazdan gidecektim. Kimse kalmayacaktı zaten. Etrafı kalabalık zannetmenin bir önemi yoktu. Hepimiz birer birer uğurlayacak ve uğurlanacaktık. Dilerim ki güzel uğurlarlar beni.

“Kiraz çiçekleri uğurlamazsa kimse uğurlamaz insanı.” diyor şiirde.

Hayatımızın kapısı açık. Yaşam yolumuz uzun. Bahtımızca yürüyor, görüyor, seviyor ve uğurluyoruz. Birbirimiz için güzellikleri çoğaltalım. Birbirimizi güzel analım. Birbirimizi güzel ağırlayalım ve uğurlayalım.

Hesap kitap eden çok şeyi gözden kaçırır. Rüzgâr gibi sevelim. Herkes kendi yoluna gitsin. Herkes kendi yükünü taşısın. Herkes kendiyle beraber tozunu götürsün.

Zaman eskir, ırmaklar akar, tozlar uçar. Sen ve ben, bizler gideriz. Hoşça kal…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:15
Budur işte,yeni bir nefes, sağ olasıniz
Vatandaş 29 Eylül 2019 22:53
Bu tür yazılara ihtiyaç var, hem de çokça ihtiyaç var. Biraz duygu, sevgi, muhasebe... Ben bu dünyaya politika konuşmak, ideolojik kavgalar için gelmiş olamam. Allah sayınızı artırsın sayın yazar. Tabii okuyan ve anlayanlarınızı da...
okur 29 Eylül 2019 15:11
Ne yazarın yazdıklarından bir şey anladım ne yorumcuların 'yalan' takılmasına bir mana verebildim. Siyasi ve fiziki depremleriyle zor ayakta duran bir ülkede zaman kaybı, sayfa kaybı, mürekkep kaybı...
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 22:15
0
Okuduğunu anlamaya çalışmaya ne dersin!
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:07
bir de şairim diye ortada dolaşan sahtekarlar var ki yalancılıktan daha kötü
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:57
şairler yalancıdırlar cafer en güzel yalanlar söyleyenlerdendir
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 00:29
seni bilen bilir saklama kendini ya sus ya da yalanlarından nedamete gel ey fani
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 00:11
bu ülkede neden bu kadar çok yalan söyleniyor.ne kadar sahici ve büyük yalan söylersen o kadar büyüyorsun tarihde.millet de bişey zannediyor.ama ben tanıyorum yalan söyleyeni.35 yıldır tanıyorum yalancıyı sahtekarı.siz 35 yıl beklemeyin diyorum.niye yazdım ki bunları.ben de size...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN