Back To Top
Bizimki sevgili gardaşım Türk aşkı

Bizimki sevgili gardaşım Türk aşkı

 - Son Güncelleme: 16.06.2019 Pazar 11:42
- A +

Azerbaycan kardeş coğrafya. Hem soydaşlarımızın hem dindaşlarımızın yaşadığı bereketli topraklar. Şairlerin, ediplerin, âşıkların şehri. Tamı tamına yetmiş yıl Sovyet işgalinde kaldı. On yıllar boyunca din diyanet, Türkiye sevgisi unutturulmak istendi. Fakat Allah hadiseleri çeşitli sebeplerle şekillendiriyor, coğrafyayı vatana dönüştürüyor. Bir haftalık Azerbaycan izlenimlerimi yazacağım nasip olursa. Fakat bugün bir güzel adamdan söz etmek istiyorum.

***

Hacı Selim Efendi. O, uzun yıllar Şeki Bölge Müftüsü olarak görev yapmış bir Türkiye sevdalısı. Seksen yaşında ve ahir ömrünü hafız yetiştirmekle, muhabbetle ve duayla geçiriyor.

Azerbaycan’ın Sovyet işgali yıllarında müftülük yapan Selim Efendi 1976’da (Sovyetler dağılmadan) Hacca gitmiş. Bu cümlede bir anormallik var mı? Hayır. Hacca giden bir adam. İşin hakikati öyle değil ama. Müftü Efendi “O Hac sayılmaz, devlet gönderdi, reklam için” diyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir de 1995’de gitmiş. “Bak o güzeldi” diye ekliyor. Ne diyeceğimi bilemiyorum. “Amin” diye mırıldanıyorum ancak.

Onun hayatındaki asıl dönüşüm ise 1992de eski parlamenter, öğretim üyesi Nevzat Yalçıntaş’ın Hacı Selim Efendi’yi Türkiye’nin saygın hocalarından Osman Nuri Topbaş’la tanıştırmasıyla başlıyor. Anlattıklarını can kulağı ile dinliyorum:

“1940’ncı yılda Şeki’de doğdum. Babam 41’nci yılda Alman Rus muharebesine gitti, dönmedi. Adı Komünizm ama Sovyet rejimi yılları… Sovyet rejiminin mene göre bir menfi hususiyeti vardı, dinsiz idi, gâvur idi. Geride kalanlar iyiydi. Anadan doğan uşağa bakardı, ölene verirdi. Kanunun başında duranlar insafsızlık, adaletsizlik gösteriyorlardı. Mesela rüşvet olurdu, ama kanuna kalsa Sovyet rejimi pis değildi. Azerbaycan’ın her yerinde bütün mescitleri, camileri yıktılar. Yüzlerce kefensiz din hadimi yatıyor buralarda. Ruslar gitti ve biz cahillikten kurtulmak istedik, dinimizi öğrenmek istedik. Kitap yoktu. Bir tane Kur’an’ı 600 Manata almışım. 600 kilo şekerin fiyatına bir Kur’an almışım. 1992’nci yılda Osman Nuri Topbaş’la tanışmak nasip oldu.  Ona dedim ki, “Abim, kendisi tok komşusu aç, bu hadisi alın, bize yardımcı olun.” “İnşallah” dedi. “Altı arkadaşıyla Şeki’ye geldi. Medreseler açtık. Kitaplar getirdi bize. Kur’an getirdi. Onlarca talebeyi Türkiye’de okuttu. Yüzlerce hafız yetiştirdik” “Çok seviyorsunuz hafızları” diyorum. Bakın ne söylüyor: “Hafızın bir kendi gözüne değil, gelip geçtiği sokaklara faydası var. Cansız Kur’an’ı görünce bile saygı duyarız. Onlar canlı Kur’an. Men onu sevdiğim kadar valiyi sevmem, polisi sevmem. Hangi vazifeli adam olursa olsun hafızı sevdiğim kadar onları sevmem. O kadar menim için ezizdir.”

***

“Türkiye” adı geçince heyecanlanıyor. Daha küçük bir çocukken bir radyoları varmış sadece Türkiye kanallarına ayarlı, gizli gizli Türkiye’yi dinler, mutluluktan havalara uçarmış. İstanbul’a “İslambol” diyor. Azerbaycan’da dini hayatın biraz zayıf olduğunu söylediğimde ise “Hayır hayır” diye itiraz ediyor. “Çok iyiyiz, daha iyi olacağız inşallah” diyor ve ekliyor:  “Siz bizim yaşadığımız yaşamadınız, tam anlayamazsınız.”

            Ermeni çetelerine güvenilmeyeceğini anlatıyor uzun uzun. “Önce size, sonra bize ihanet etti, Allah’ın belası adamlar” diyor. Söz Ruslara gelince, “Rus’un ayağının değdiği yerde ot bitmez” diye sürdürüyor muhabbeti, bir “Ooy” çekerek.

***

Allah ondan razı olsun. Onca yaşına rağmen bitip tükenmek bilmeyen bir imanı, heyecanı ve aşkı var. “Bizimki sevgili gardaşım Türk aşkı” diye bitiriyor tadı damağımda kalan muhabbeti.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Haziran 2019 00:19
Rabbim cümlemizi ırkçılık şirkinden muhafaza eylesin..
Muhtefi. . 16 Haziran 2019 23:39
Irkçılık, Kafatascilik bu ULKEDE yok-tur. Olmadı,olmaz,olmayacak, olamayacaktır ilelebet. !..Fakaaaat TURK MİLLETİ İnşallah Kiyamete Kadar olacaktır, !..Balkanliyım Onlarca kez yazdım. Bikmadan yine YAZACAĞIM. Bizim için önemli olan TURKİYEDİR ..Eğer ki VATANIM Diri ve İri olursa Balkanlardaki Soydasim Hayatı,Mali, Güvendedir.İleri Karakoldur Balkanlar bu Vatana. !.ki MİLLİYETÇİYİM. Beden olarak RUHEN İslam Ümmetiyiz. ISLAM'a Hizmet için Birliğimize TÜRK diyoruz inanmayan GAVURA sorabilir. :)).Gavur Turk=Müslüman der başkada bilmez.
Mustafa ALSANCAK 16 Haziran 2019 23:28
Nereden çıkarılıyor bu IRKÇILIK damgası? İnsan inandığı ve hoşlandığı olaylar karşısında gururlanma ve milli duygularının vücudunu sarmakta olduğunun güzelliğini yaşayabilir. Kimsenin kökü ve geçmişine bakarak önyargılı davranma ihtiyacı olmamalıdır. Bazıları şuna buna kızma hakkını kendilerinde görebilirler.Bundan seneler önce Avrupa’ın Büyük bir şehrinde Ermeni bir gençle karşılaşmıştım.Ağzından Türkiye sevdası fışkırıyordu. Demek ki herkesi aynı torbaya koymamalıdır. Milleti ve yurduyla gurur duymak ırkçılık işareti olamaz.Esasında memleketinin aleyhinde olanların çokluğu korku vericidir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 20:36
Bu yazida IRKCILIK yapilmis. Irkcilik bir nevi akil hastaligidir. Lanet olasi bir ideolojidir. Mantiksizdir da cunku safkan Irk diye birsey yoktur bu dunyada. Arastirmalara gore Turkiye'de kendisini Turk olarak tanimlayanlarin DNAsi ile Azerilerin DNAsi farklidir. Azeriler cogunlugu Iran kokenli, Turkiyeliler ise Balkan, Arap, Kurt, Cerkes, Ermeni, Rum ve Turkmen karisimidir.
Mustafa ALSANCAK 16 Haziran 2019 20:15
Muhterem Bekir FUAT BEYEFENDİ! Azarbaycan veya diğer Türki cumhuriyetleri hakkında bir yazı okurken insanın içinde bambaşka bir rahatlık ve huzur peyda oluyor. Yalnız, bizlerde oralara karşı böylesine büyük bir sevgi varken nedense bu yukarıda temas ettiğim Türki cumhuriyetlerinden Kıbrıs Türk Cumhuriyetini diplomatik alanda bir yaklaşım göremediğimiz için üzülmemek elde değil. Acaba diyorum böyle Mümtaz insanlarla buluşup konuşma fırsatı yakalamış olan Bekir FUAT bey oradaki politikacılara Kıbrıs Türk Cumhuriyetini neden tanımak istememelerinin altında yatan sebepler nedir diye sormuş mudur?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:26
Bu dünyanın asıl baş belası milliyetçiliktir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:42
2
Milliyetçilik milli kültürüne ve uluslarası ilişkilerde ülkenin ve milletin menfaatlerine sahip çıkmaktır. İlle de bela diye görüyorsanız o gördüğünüz ırkçılık olmalı.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 20:26
3
milliyetciligin temeli Irkciliga dayanir ( Turk milliyetcisi, Kurt milliyetcisi, Yunan milliyetcisi, vs ). Bu ulkede insanlar milliyetcilikle yurtseverligi ayni sey saniyor. "Milli" kultur dediginiz seyin ne oldugu da kisiye gore degisir. "Milli" kelimesinin sizce tarifi nedir? Mesela bu ulkede yasayan Kurtlerin, Lazlarin, Ermenilerin kulturleri "Milli" midir, degil midir?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:31
Ilerde Azerilere şia diyecek hazır kıtalar bekler vatanda. Eh laikliğin milliyetçiliğin olmazsa olmazı olduğunu anlatmak icin Azerbaycan Türklerinin bağımsız olması gerekiyormuş.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 04:07
Aliyev'in ulkesinde demokrasiyi, insan haklarini, hukukun ustunlugunu savunan insanlar hapse atiliyor. Bu arada sunu da unutmayalim: Azerbaycan Kuzey Kibris Turk Cumhuriyetinin bagimsizligini tanimiyor. Gardas ulkenin yaptigi ise bak.
Uzaktaki yakinlarimiz 16 Haziran 2019 03:54
Sovyet isgali öncesi, bizim ata yurdu, uzaktaki yakinlarimiz, gardaslar nasildi? Bilmiyorum. Ogrenmek icin kaynak yok. Sovyet donemi ve sonrasinin kisa ozeti: Sovyet Rusya bizim gardaslari en azindan doyuruyor, cok hevesli olanlari okutuyordu. Din dil diyanet kultur yaslilarin anlattigi hikayelerle sınırlı idi ve yavas yavas öldü. Sovyet sonrasi bagimsizliklarini kazandilar AMA devlet olmak icin hic bir alt yapilari yoktu. O yuzden buyuk olcude KGB ve Batili ajanlarin kurdugu birer devletcikler oldular. Bugun, egitim sifira yakin, anadilleri hemen hemen Rusca. Mezhep: Şii, Selefi. acı gercek.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:49
Ermeniler hakkinda olumsuz birsey yazmadan olmazdi tabii. Ne de olsa hem milliyetci hem de dindar geciniyorsunuz. Ermeniler "Allah'in belasi adamlar"mis. Selim Efendiye sorsaydiniz: Karabag savasindan once Baku'de yasayan Azerbaycan vatandasi 300 bin Ermeniye ne oldu diye.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:22
1
Sayısı çok olduğu için bir öğünde değil 3 öğünde yediler, geri kalanını derin dondurucuya koydular. İdrak yolları iltihap kapmış marazli tıp......
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN