Back To Top
Soylu ruhlar

Soylu ruhlar

- A +

melüllenme deli gönül

gez bir zaman var nic’olur

indir tahtını yüceden

yık bir zaman gör nic’olur

Şah Hatayi

 

Bilinmesi gerekmiş gibi dünya meselelerine dalmış gidiyoruz. Meselelerde kayboluyor, meselelerde ruhumuzu kaybediyoruz. Kaybeden ruhlarla ertesi günlere uyanıyoruz.

Oysa yalnız soylu ülküler değil miydi davamız?

***

Her şeyin meşru kılındığı günlere tutsak edildi ruhumuz.

Şekilsizlik içerisinde hamurumuzu yoğurup duruyorlar. Sebebi özgünlüğümüzü kaybetmemiz. Sebebi ruhumuza âşina olmamamız. Sebebi şarkıya değil dedikodulara dalmamız. Çirkinliklere bulaşmamız. Kendimizi itmemiz kirliliklere.

Cennet dediğin yer soylu ruhların bahçesidir.

***

Soylu ruhlar sesini güç olarak, gönlünü güç olarak, yolculuğunu ve şarkısını güç olarak, kelimelerini ve dostluklarını güç olarak kullanmazlar.

Onlar yola, yol da onlara inanır.   

Soylu ruhlar ürperirler, inanırlar, yeşerip sararmayı da yola düşüp yaralanmayı da iyi bilirler.

Onlar bilmenin kıymetini de bilirler, ötesinin bir sonsuzluk olduğunu da.

“Yaşamak” arzdan ve semâdan bir hoşnutluktur onlar için. Onlar kaçmazlar. Kaçınılmazdır göçen bir kervanla göçmek onlar için. Bazı şeylerden ötürü kavgasını bitirmez, gürültünün bol olduğu ortamda sesini indirmez ve ruhunu yitirmez onlar. Onlar kendi yolunda incinmeden giderler.

Gelişler ve gidişler  “incinenler” ruha ve duaya âşina olmayanlar için maddeden ibarettir.

***

Soylu bir gözyaşına, duaya, anneye inanır onlar. Onlar doğar, uzun yıllar delikanlı olarak yaşarlar ve yine delikanlı olarak ölürler. Bittiği vakit çok güzeldi diye anacakları hikâyeleri vardır. Bitmez muhabbetleri, bitmez asaletleri, bitip tükenmez soylu hikâyeleri. Kıyamet günü onurlu hikâyeler anlatırlar. Hikâyelerine gönüllerini, şarkılarını, ruhlarını katarlar.

Soylu ruhlar çocuklara, bahçelere, sevdalara âşinadır. Kendi olanlardır onlar. Birliği bilen, birlik ateşinde ruhunu alev edenlerdir.  Yananlardır, kanayanlardır.

Derdi bilmeseler de deva sonsuzluktur onlar için.

***

Soylu ruhlar kararıp biten geceye, aydınlanan sabaha, tenhalara, sözün incesine, garibin nicesine sarılır.

Soylu ruhlar yoldaki duraklardır.

Onlar bilir ki yalnız soylu ülküler yaşar.

Onlar bilir ki yalnız soylu ruhlar rüya görür.

Bir ruh diğer bir ruhta güzellik bulabiliyorsa daha söylenecek çok şarkımız var bizim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Takipci 12 Ağustos 2018 12:09
Yazdiklariniz cok güzel sozler, fakat bir o kadar da hayatin gerçeklerinden kopuk seyler. Yasadigimiz dünya cok adaletsiz; Aslan'in yasamasi için Ceylan'in ölmesi gerekiyor, Insanin yasamasi için Koyun'un ölmesi gerekiyor...
engineer 12 Ağustos 2018 12:32
0
bakınız sayın takipçi, bizim köyde koyunun ölmesi bile adil bir biçimde olur yani koyunun ölmesinde yada sığırın ölmesinde ve insanlar ahayat vermesinde bile bir adalet vardır, köyde insan ve hayvanlar sanki hayatta kalmak için işbirliği halinde çalışıyor, insanlar hayvanları koruyor besliyor, ne zaman bir sığır ihtiyarlıyor veya sakatlanıyor ve zaten kendini korutamaz hale geliyor, ızdırap çekmesin diye kesiliyor zevk için değil
engineer 12 Ağustos 2018 12:37
0
sn takipçi köyde hiç bir kpoyun yada sığır kesilmez taa ki kendini korutamaz hale gelinceye kadar, kesilmesi hayvanın da kurtuluşu oluyor,neden kesilmez çün ki altın yumurtlayan tavuk kesilirmi, süt veriyor, çifte koşuluyor neden kesilsin ama tabbi sebeplerden dolayı zorunlu olarak kesiliyor, asla ise zayıf ve kendini korutamıyanı öldürüyor ve asla lüzümsuz şekilde öldürmüyor, sadece mecbur kalınca öldürüyor,yani yırtıcı hayvan bile zalim insanın yaptığı zulmü yapmaz asla..
engineer 12 Ağustos 2018 12:08
Kalbi sökülmüş çağa/ Aydınlık veren sensin/ Kuraklaşan toprağa /Al güller seren sensin/ Gönüllere muhabbet /Gözlere nöbet nöbet/ İlim, haya, feraset /Çiçeği deren sensin/ Karanlıklar bürürken /İnsanlığın gözünü/ Damla damla nurunla /Hikmeti gören sensin/ Horlanırken müminler /Ezilirken müslüman/ İslama sahip çıkıp/Rahmete veren sensin/ (Abdülbaki KÖMÜR)
engineer 12 Ağustos 2018 12:03
gönül telimizi titrettiniz, Allah cc,tüm yüce gönüllülerin, gönlüne kalemine, ruhuna,bedenine, sağlık selametler ihsaneyleye, Ümmeti Muhammd'i kalbi sökülmüş çağın kötülüklerinden, ruhsuzluklarından,şerlerinden muhafaza eyleye.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2018 00:35
Bir ruh diğer bir ruhta güzellik bulabiliyorsa daha söylenecek çok şarkımız var bizim.Gonlunuze sağlık.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2018 00:44
0
Aynen. Gönlünüze sağlık. Böyle gönüller artsın, çoğalsın inşallah.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN