Back To Top
Unutanlara sevgi, uyananlara çikolata

Unutanlara sevgi, uyananlara çikolata

 - Son Güncelleme: 22.09.2019 Pazar 10:53
- A +

“ben güzel olacağım

taşıyacağım hep

akan suların güzelliğini”

Fazıl Hüsnü Dağlarca

Çocuk güzeldir. Bir gizem saklıdır onda. Öyle ki; çocukluktan sonraki bütün yaşam, bu gizemin iplik iplik çözülüşüdür. Ölümse o yumağın sonu. Çocuğa ‘yumurcak’ denmesi, henüz çözülmeye başlamamış bir yumak olmasındandır.

Uzun cümlelerle anlatılamaz o. Kendisi de uzun cümleler kurmaz. Başlı başına bir düğümdür çocuk. İnsanın özü, çocuğun nesneye bakışındaki saflıkta gizlidir.

Çocuk şiire benzer, imgelerle yüklüdür. Büyümek, ah o büyümek! İmge aynasını bulandıran soluk... İnsan yaş aldıkça, o aynaya hohladıkça kapanır görüşü. Büyümek, büyüleniştir diğer yandan. Çünkü ‘ben’in oluşması büyüler insanı. Bu yüzden gençlik, bir bakıma büyülenme takvimidir. Bu takvimin son yaprağı, büyümenin sınırı ise ölüm...

İnsan dünyada giyiniktir. Kundakla gelir, kefenle gider. Çıplaklık, dünyadan bir soyutlanmadır. Onda, dünyaya ait olmayan bir mahremiyet vardır. Anne karnındaki, varlığın en doğal halindeki mahremiyet.

Çocukluğa adanan her şeyde, yetişkinler için anlaşılması güç bir büyüklük, bir enginlik vardır. Çocukluk bir ufuksa, gerçekle tanışma -çocukluktan kurtulma- bu ufka çöken karabuluttur. Ve çocuk aydınlığı sever. Geceden korkar. Çocuklukta görülen rüyalarda hep aydınlık ufuklar vardır. Orada kendini görür o. Anlamadan sever ufukları.

Anlamak, çocukluktan kurtuluştur. ‘Kurtuluş,’ büyük bunalımları, şiddetli krizleri barındırır içinde.

Gençlik; çiğliktir, melezdir, yeşildir. Olgunluksa sarı…

Sonbahar olgunluktur; kış, ölüm. İlkbahar diriliş, yaz; gençlik. Gençlik yaz sıcağına benzer çünkü, ateşlidir. O ateşi ancak sonbahar yağmurları söndürür. Olgunluğun bereketli yağmurları.

Unutmadan; çocuk, uyku ve unutuştur biraz da. Uyku dünyayı unutmaksa, uyanmak yeniden anımsamaktır.

Unutanlara sevgi, uyananlara çikolata.

Mutlu pazarlar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 21:52
Teşekkürler bu güzel yazı için, size de çikolata ve saygılar sayın yazar. Bjk
KARAR OKURU 22 Eylül 2019 05:23
Çocuk saflığı,gerçek güzelliği anlamak için şükür sebebidir.
İsmail 22 Eylül 2019 04:34
her hafta sonu yine yine harikulade yazı,ayakta uyuyoruz ölünce uyanacağız üstad
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN