Back To Top
Ak Parti’nin ‘cinayetleri’

Ak Parti’nin ‘cinayetleri’

 - Son Güncelleme: 27.06.2019 Perşembe 09:34
- A +

Bir siyasi parti ve cinayet… İki kelimenin bir araya gelmesi garip karşılanabilir ve yazı okunduktan sonra “bunun neresi cinayet” denilebilir. Söylememiz gereken şeyler var, hem de garazsız ve ivazsız (beklentisiz) sözler söyleyeceğiz. Bazılarına rahatsızlık vereceğiz, vereceğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dilemeyeceğiz!

Bunları canımız sıkıldığı için yazıyoruz.

Geçen yıl kaybettiğimiz mütefekkir romancımız Mehmet Niyazi’nin ilk romanı Varolmak Kavgası idi. Yıl 1969. Kitabın başında bir satırlık bir kitabe (epigraf) vardı: Canım sıkıldığı için yazdım!

***

O koskoca bir kitap yazmıştı, canı sıkıldığı için. Biz sadece birkaç yazı yazacağız.

Ak Parti’nin cinayetlerinden biri basını öldürmesidir!

Basın geniş anlamda alınabilir; gazeteler ve diğer yayın araçları. Türkiye’de basın 1930’larda çizilen tekpartici anlayışı sürdüren yapısıyla bizim yıllarca mücadele ettiğimiz vesayetçi bir cihazdı. Ak Parti bütün vesayet ilişkilerini kaldırdığı gibi, basının vesayetine de son verdi.

Bu alkışlanacak bir şeydi elbette…

Sonrası önemli: Basın üzerindeki tek partici kontrol tersine çevrildi. İktidar kendi basınını üretmekle kalmadı, diğer basın üzerinde de kontrol sağladı. Bu kısa vadede olumlu görünür; uzun vadede ise vasiyi her safhada zaafa uğratır. Son yıllarda basınımız mükemmel bir çarkla yeni patronunun eğilimleri doğrultusunda şekillendi. Her şeyi çok güzel gösterdi. Sırf gaz vererek arabayı yürütmeye kalkıştı. Vites değiştirmek önemsenmediği için aşırı gaz motoru yaktı!

Kural şudur: Tek taraflı iletişim, sonunda bu sistemi kuranları vurur!

Sovyet sistemi çöktüğünde, 1990’ların başında Türk cumhuriyetleri ziyaretimizde bir Demirperde fıkrası zihnimize kazılmıştı.

Moskova’da, Kızıl Meydanda muhteşem bir Sovyetik gövde gösterisi yapılmaktadır. Fıkra bu ya, en yeni Sovyet askerî teknolojisinin sergilendiği geçit törenini takip edenler arasında geçmiş yüzyıldan isimler de vardır: Napolyon ve generalleri.

Malûm Napolyon orduları ile Moskova önüne dayanır, aylardan eylüldür. Ruslar geri çekilme taktiği uygular. Kış bastırdıkça Napolyon’un 600 bin kişilik ordusu erimeye başlar! Rus ordusu değil, “general kış” kazanır. Ve Moskova hezimeti Napolyon’un sonu olur…

***

Tören sırasında yeni nesil Sovyet tankları, füzeleri, silahları geçtikte maiyetindekiler Napolyon’a yaranmak için “generalim, ah o menhus kuşatma sırasında bu tanklar bizde olacaktı ki, yok şu füzeler elimizde olsa idi…Rusya’nın işini kışa kalmadan bitirirdik” diyorlarmış.

Napolyon da elindeki gazeteden gözlerini ayırmıyormuş bir türlü.

Sonunda başını gazeteden kaldırıp şöyle söylemiş: “Onu bunu bırakın çocuklar, o zaman böyle bir gazetemiz olsa idi mağlubiyetimizin yüz yıl kimse farkına varmazdı!”

Gazetenin adı Pravda! Türkçesi “gerçek”!

Pravda Sovyet sisteminin çöküşünü engelleyemedi, biraz geç fark edilmesine yaradı o kadar…

Siyasette çoğu zaman taraftarların övgüleri değil, karşı tarafın yergileri, saldırıları başarıya götürür.

Son seçim sürecini doğru okuyalım: Ak Parti basınının tek taraflı iletişimi, karşı tarafı ölçüsüz karalamacı yayını, rakibe yaradı. Propagandanın dozu kaçarsa, abartma yalan etkisi uyandırır.

İmdi; seçim sürecindeki hataları tekrarlamamak bâbında söyleyeceğimiz şu: Seçilen başkanların yetkilerini tırpanlamak, ilk ağızda iyi bir şeymiş gibi görünür. Fakat, bu onların mağduru oynamasına fırsat verdiği gibi, başarısızlıklarına mazeret malzemesi olur. Bırakın, kendilerini göstersinler. Meşru yollar dışında engellemelerden sakınmak en doğrusudur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 12:55
Gezi olayı süreci çok kötü yönetildi. Suruç yine aynı arkasından Ankara garı yaşandı. Hükümet kanunu kendi görüşlerine göre değil de hukuka göre uygulasaydı Suruçta dur deseydi Ankara yaşanırmıydı? Herkese terörist demek bu ülke halkını ayırdı maalesef. Şimdi halk gözünü açtı. Sokakta mahallede aparmanda farklı görüşler çok iyi geçiniyor çünkü hepsi emeğiyle geçiniyor. 81 milyonun vergisiyle geçinenler hep bana diyerek birbirini yiyiyor. Halk hizmet isterken onlar koltuk kavgasındalardı. Din de takkiyeleri oldu. Camiler boş müsriflik şatafat bol. Kimin parası bunlar.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 12:54
Gezi olaylarında gençlik vardı. Bu süreci güzel yönetebilmeliydiler.
Son ötüken 27 Haziran 2019 18:43
Yazara bakarmısın, kanunsuz bir genelgeye karşı çıkacağına, hükümete diyorki, imamoğlu bunu ilerde mazeret olarak gösterebilir. Ne deyim ki, 25 yıldır B.ŞEHİR İSTANBULU yöneten kanunun bir genelgeyle kalkmasını izah şekli bumudur. Kul hakkı ne oldu. Adalet ne oldu. Etik ahlak ne oldu. İmamoğlu gelince sn. Yazar bunları unutmuş.
yusuf ercan 27 Haziran 2019 17:55
mehmet hocam bende biraz el insaf diyorum,28 subatlari yasamis biri olarak nasil oluyorda AKP basini öldürdü diyebiliyorsunuz.insafsizligin bu kadarinada pes dogrusu.Alni secdelilerinde muhalefeti gercekten cok insafsiz oluyormus.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 15:53
4
Yusuf ercan,Seni alnından öperim.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 11:05
1
Nedir bu alnı secde ayak oyunları arkadaş insan mı değilmi doğrumu değilmi ahlaklımı değil mi bir öğrendiniz alnı secdedemi değil mi oturdu kalktı secdede gibi gösterdi yeterlimi senin için. İçi pismi temizmi insanmı ona bak.
Vatandaş Adem 27 Haziran 2019 17:48
Sayın yazar basın cinayetinden söz etmiş ama sırada bir sürü cinayet var hukuk cinayeti;kuvvetler ayrılığının ortadan kalkması,yüksek yargının çay toplaması,önünü ilikleyen yüksek yargı üyeleri,talimatla dava açan savcilar,çevre cinayeti taş ocakları,her tarafın bina olması,akarsuların kirletilmesi,eğitim cinayeti eğitimin yapboza donusturulmesi,ticarilesmesi,sağlık cinayeti paran kadar sağlık.Burokrasi,ihaleler,belediyeler...Cinayetleri say say bitmez.Ulkede "Cinayeti kör bir balıkçı gordu."
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 17:43
Israrla ve merakla sizi okumaya ve takip etmeye devam edeceğiz.
Adem yolcu 27 Haziran 2019 15:43
Helal olsun dost yazıları bunlar muktedirler bunu iyi okumalı basın basın olursa İnan’ın herşey çok daha güzel olur
Gazete okuru 27 Haziran 2019 15:22
Yazar güzel tespitlerde bulunmuş. Yandaş bir sürü gazeteci, 30 civarında TV kanalı dururken açık oturumu İsmail Küçükkaya ve Fox un yapması yandaş basının hiç bir inandırıcılığının kalmadığını gösteriyor. Yıllar önce Kanal 7 haberlerini dikkatle ve zevkle izlerdik. Son 5-6 yıldır bu kanaldan beş dakika bile haber izlemişliğim yoktur. Artık masallara karnımız doydu. Karar gazetesi ve Fox un dışında izlediğim medya organı kalmadı. Yalaka medya en çok iktidarın inandırıcılığını kaybettirdi ve iktidara zarar verdi.
dost 27 Haziran 2019 14:00
hocam açıkça söyleyeyim akpartiye oy verenler bile yandaş gazetelere bakmıyor önce sözcü yada yeniçağ ne yazıyor diyor, halk tv kanal deden çok izleniyor. yat kalk kılıçdaroğluna ve chpye küfret inandırıcı gelmiyor
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 13:51
bende ali ismail kokrmaz'dan bahsedeceksiniz zannettim malum gezi davasinin goruldugu gunlerdeyiz, korktum adiniza...
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 17:18
1
Ali İsmail Korkmaz için 81 milyon üzülmeli. Maalesef bizler koruyamadık. Huzur içinde yatsın Allah rahmet eylesin. Berkin içinde Yasin içinde Eren içinde diğer ölen tüm gençler için suçlu tüm halktır. Yanlışın karşısında durmayıp destek verenleri Allah a havale ettik. Hepsi nur içinde yatsın. Onlar çocuktu. Çocuk kaldılar. Bizler yaşlanacağız onlar hep bulunduğu yaşta anılacaklar.
HACI MURAT 27 Haziran 2019 11:15
Sayın Doğan,Ak Parti'ye destek veren,Ak Parti İktidarını memleket için önemli gören sade bir seçmenim.Şunu da ifade edeyim ki hiç bir partiyi ekonomik gerekçelerle desteklemedim. (Erbakan'ı,Özal'ı da destekledim) Batılılaşma İhaneti isimli kitabınızı yıllarca önce okudum.Görüşlerinize değer veririm. Seçim bitti,şimdi Ak Parti'ye ne söylemek lazımsa söyleyiniz.Hiç rahatsız olmam.Ama seçim ortamında Ak Parti'yi gözden düşürmek için yazılanlar hakkında aynı şeyi söyleyemem.Bununla şahsınızı kastetmiyorum.
konuk1 27 Haziran 2019 11:13
başlıktan haraketle; bana dokunmayan bin yaşasın politikasıyla kimsenin tekerine taş,çarkına çomak sokmadan haklıyı güçsüzlüğünden dolayı tek bırakan iktidar zihniyeti ihmal etmeyip ikmal edenin bir hesabı olduğunu unutmamak gerek diye düşünüyorum
Krr 27 Haziran 2019 10:51
Napolyon tekrar dünyaya gelmiş, Obama ile yemek yerken: "eğer benim elimde sizin sahip oldugunuz silahlar olsaydı, ben Waterloo savaşını kesinlikle kaybetmezdim" demiş. Daha sonra Kremlin Sarayı'na çıkmış Putin ile yemek yerken : "Sayın Putin sizin elinizdeki KGB'ye benzer güçlü bir istihbarat teşkilatı bende olsaydı Waterloo savaşını asla kaybetmezdim" demiş ve sonrada Türkiye'ye gelmiş. Yemekte Erdoğan'a , "Mösyö Tayyip sizin elinizdeki basın benim elimde olsaydı, Waterloo savaşını kaybettiğimi kimse duymazdı" demiş
KARARLI KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:51
Napolyon başını gazeteden kaldırıp şöyle söylemiş: “Onu bunu bırakın çocuklar, o zaman böyle bir gazetemiz olsa idi mağlubiyetimizin yüz yıl kimse farkına varmazdı!” Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır!!!!!
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:37
ANAP'ı hatırlayan var mı?
Seçmen 27 Haziran 2019 10:23
1
Evet eşi ve çocuğu yani aile kontrol edilmedi. Yok oldu.
engineer 27 Haziran 2019 09:31
Ahkam-ı ilahiye'ye 14-15 asır önceki hükümlerdir, güncellenmesi gerekir derseniz, Allah'ın indirdikleri yerine ab uyum yasaları diye lgbti i..ne yasalarını Müslüman Millete dayarsanız nerde hata yaptık diye daha çok aranırsınız, bu yapılanlar hata değil Allah cc nün emirlerini yasaklarını tanımamaktır, iki dünyanın da helaket ve felaketini celbedicidir, hesap ağır, bedeli ise çetindri, bu dünya öyle böyle geçer ama Aahiretini yıkanların vay hallerine.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:27
AKP'nin en büyük eksiği herhangi bir ilkesinin olmamasıdır. Caf caflı açıklamaları bırakın. Yaptığı işlere bakın. Altay Tankı ilk ihalesinde Otokar ve FNSS şirketleri favoriydi. FNSS daha yetkin olmasına rağmen ihale desteğini almak için KOÇ'un şirketine verildi. Otokar kendini geliştirdikten sonra 2016'da seri üretim ihalesi bu sefer Erdoğan'a aşığım diyen E.Sancak'ın şirketi BMC'ye verildi. Maalesef şimdi Altay tankı seri üretim tarihi olarak 2030'lar telaffuz ediliyor.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:31
Yazarlarımız ağız birliği etmişcesine basına baskı ve algı dan bahseden yazılar yazmakta.Bu konularda iktidar yanlısı diye belirttiğiniz kanallar da dahil tüm kanallarda haber yapmış olsaydınız bu kadar etkili olmazdı.Basının baskı altında olduğunu ve iktidarın istediği şekilde yayın yaptığını vurgulayan o kadar çok yazı dolaşımda ki bkz. BBC, dw,msn,voa,...tv ler bunlar kadar etkili değil.algılarınız bozulmuş.basının öldüğünü zannediyorsunuz.ya da öyle göstermeye çalışıp algılarla oynuyorsunuz.hangi yazınıza sansür uygulandı ? Bırakın hakaret ve ihanet içeren yazılar da sansürlensin.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 09:22
D.mehmed.doğan abim size sevgi ve saygı duyuyoruz ta islam dergisinden zaman gaz.ozaman içeri bile alınmıştınız fikir adamısınız .s.kutuba sormuşlar yerinizi nasıl belirliyorsunuz diye cevabı bilirsiniz akifi çok seversiniz dergahında bulunursunuz onun a.hamidhan hakkındaki sonraki görüşlerinide bilirsiniz baki selam
KARAR OKURUfransa 27 Haziran 2019 09:04
Slm yok yok hocam bosuna uyariyorsunuz bunlar saf degil pekela herseyi biliyorlar oyle sefkatli yaziyorsunuzki sanki sizi kaale alacaklar hatta size kiziyorlar bize zarar verdiler diyorlar olanda hayir vardir gorelim mevlam neyler neylerse guzel eyler hurmetler
Zümre 27 Haziran 2019 07:59
Çöküşü görmeyen ya kör ya akıl noksanıdır.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 05:42
elinizin altındaki gazetede yazmak isteyipte yazamadığımız neler var ? öğrenmek isteriz açıkçası
iflas 27 Haziran 2019 02:58
T.C. Devleti 2001'de iflas etmisti. 2002 secimlerinde RTE'den baska devlet yonetimine kimse talip olmamisti. AKP olmasa ne yazardiniz acaba? Bir gunde biriniz AKP'siz bir yazi yazin allah askina.
KARAR OKURU Ahmedâ 27 Haziran 2019 05:39
2
Haklısın, hergün mesela Kanada'daki liberal parti'yi yazsalar çünkü ülkemizi 17 yılda Kanada Liberal Parti'si iflasın eşiğine getirdi.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 08:30
3
Doğru. Suriye güneyde tek parça bir devlet olacağı için onu da yazamazdık mesela.
KARAR OKURUfransa 27 Haziran 2019 09:09
3
Slm evet dogru o gunleri iftiharla yadediyorum ama terk ettigi o gunku ahlaki degerlerden inhiraf ettiyse pardon yani koru korune darbeyi tiyatro diyenler gibi olmazmiyiz yanii hurmetler
ihtimal 27 Haziran 2019 02:40
Bu cok yanlis, haksiz, hatta muhteris bir ifadedir. Ak Parti’nin cinnetleri'' deseniz hic itiraz etmezdim. Keske: Ak Parti’nin cinayetleri'' olsaydi. Gerektiginde, ''...bazı kafalar kesilecek'' diyebilseydi. ihanet, iftira, carpitma, yalan bu kadar ucuz olmazdi.
? 27 Haziran 2019 01:46
Benim ilçemde, belediyede hoparlör duyurularını yapan MHP li ,Elektrik işlerine bakan,su işlerine bakanlar,AP li zabıta CHP li Muhasebede çalışanlar belediye işcileri hepsinin siyasi görüşünü bilirdik hepsi abimiz di selamlaşırdık.Genellikle belediye başkanımızda AP li olurdu.Bunların hiç birisi atılmadı hepsi emekli oldular.Ya şimdi? Adam belediyede mühendis,belediye otobüsünde garajda biletçi oluveriyor.Adam mehter takımında belediyede temizlik işcisi oluveriyor.Bunlar şanslı olanlar.15 yıl emekten sonra atılanlar ne yapsın.bir kiişi seçildi diye kıyım hak mı oluyor?
HERMES 27 Haziran 2019 08:53
2
Ama adam parti trollügü, fanatikligi yapiyorsa " kocam belediyede calisiyor, biz onlara hizmet edemeyiiiiiz" naraları atiyorsa, belediyeyi "topal ordek"lestirip calistirmayacaksa vs....vallahi topunu atsa hakkıdır.
? 27 Haziran 2019 10:30
7
Öyle fantastik düşünce ile suç üretilmez.Belediyelerin teftiş kurulu vardır ,soruşturma sonucu görevden alına bilir.Buna da kimse bir şey demez.Hayali suçlarla olmayanı varmış gibi gösterip insanların ekmeği ile oynanmaz.Bu görevden almaların tek amacı CHP kadrolaşması sağlamaktır.Boşalan yerler CHP liler ile doldurulacaktır
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 20:17
1
Atlar tepişir, eşekler arada ezilir derdi rshmetli babam. Kendinizden korkunuz yoksa neden çekiniyorsunz?
Sayın Doğan sizden beklenilen bir yazı olmuş..sanki devamı da gelecek gibi., seçim öncesinde iktidarın karşısındaki parti ve adaylara hakaret ve aşağılayıcı haber yapanlar, makale yazanlar..şimdi tüm o yayınları kendileri yapmamış gibi hükumeti suçlamaya başladılar bile...sahi 28 şubat ta askerlerin talimatıyla rahmetli Erbakan ve Çiller'i zor durumu sokmak için gazetelere tehdit ve santaj manşetleri atanlar şimdi nerede yazıyorlar.. sayın Doğan umarım yazılarınız dikkate alınır
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 00:44
Çok doğru sayın yazar,Akparti bütün vesayet ilişkilerini kaldırdı ve kendi vesayetini kurmaya çalışıyor.Akparti vesayeti tamamlanana kadar Durmak yok yola devam.
Seçmen 27 Haziran 2019 08:39
0
CHP nin milli şefi vardı. Ne o AK Parti Damat sayesinde genç ve kadın dolduruldu. AKP leşti. Ne demişti. Marsa otoban yapılsa bu millet inanır. dedi. Bak inandı
Karar Okuyucusu 27 Haziran 2019 00:26
Siz nerede yaşıyorsunuz? İktidara geldikten hemen sonra tahakküme başladı. Hürriyet Gazetesinin yazarlarını tek tek kovdurdu, TMSF'nin el koyduğu gazete ve tv'lere türedi gazeteciler atadı. Mehmet bey, aynı yaşlardayız, 12 Eylül'de bile basına böyle bir tahakküm ve baskı yapılmadı. Belki yazamadılar ama, hiç bir gazetecinin, 12 Eylül'ün baskısı ile gazetesinden kovulduğunu hatırlamıyorum. Selam ve muhabbetle.
bozeren 27 Haziran 2019 00:00
mükemmel bir yazı. bir okur olarak teşekkür ederim.
Abdullah hasan 02 Temmuz 2019 09:24
0
07;32 yazının için de sizin serzenişin cevabı var. Tek taraflı diye başlayan cümle çok yerin de.
KARAR OKURU 27 Haziran 2019 07:32
1
Sayın M. Doğan Hocam! Seçim sonrasında iktidarı eleştiride basını ayırıyorum. Yahu herkes ama herkes ne kadar eleştiri yapıyor ve akıl veriyor. Bir dönem herkes din adına konuşur ve biiyor gözükürdü. Şimdi siyaseti bilmeyen yok. Allah korusun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN