Back To Top
Atatürk sansürlenir mi?

Atatürk sansürlenir mi?

 - Son Güncelleme: 14.01.2020 Salı 08:48
- A +

Cumhuriyet gazetesinin haber başlığı: “Atatürk’ün sözleri, kendisinin kurduğu Diyanet tarafından sansürlendi.”

Bu Türkçe sefaletini nasıl anlayalım?

Bir kere sansür kelimesi doğru mu kullanılıyor?

Sansür, basın ve yayın faaliyetlerinde yapılan ön denetleme, yayın öncesi kontrol işidir. Bu denetleme sırasında bazı metinler tamamen çıkarılabilir, bazılarında kısmî çıkarmalar yapılır. (Şimdi basında sansür yok, fakat Atatürk döneminde hatırı sayılır bir sansür vardı.)

Burada yayın öncesi bir işlem sözkonusu değildir, bir görüşe göre seçme ve ayıklama vardır. Bunun doğrusu, makaslama, yani, bazı kısımları keserek çıkarmadır. Doğru ifade “makasladı” veya “kırptı”dır.

Ya Atatürk’ün “kendisinin” kurduğu Diyanet’e ne buyurulur? (Cümlede “bizzat” eksik kalmış!).

Bu “cumhuriyet” kavramı ile bağdaşmaz, bir kurum vücuda getirilecekse, buna karar verecek merciler vardır, Mustafa Kemal sistemin başındadır ama hükümet, Meclis böyle şeyleri yapar. Diyanet İşleri Riyaseti de böyle kurulmuştur. Hilafet ve Şer’iye vekaleti ilga edilince, Diyanet İşleri Riyaseti kurulmuştur. Mesela, aynı kanunla Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Vekaleti de ilga edilmiş ve yerine Erkân-ı Harbiye-i Umumiye Riyaseti teşkil edilmiştir. Yani “Genelkurmay Başkanlığı”. Neden “Genelkurmay Başkanlığını Atatürk kurdu” demiyorsunuz?

Bu başlık şöyle Türkçeleştirilebilir: Atatürk’ün sözlerini kurduğu Diyanet makasladı.

Gelelim sadede: Türkiye’de bir milletin dini var, bir de devletin. Müslümanlık, bizim yuvarlak hesap bin yıldır benimsediğimiz bir dindir. Türkiye’de kahir ekseriyet bu dini şu veya bu şekilde benimser ve yaşar. Dine mesafeli olanlar da belli ölçüde onun oluşturduğu kültür dairesi içindedir. Herkes sanır ki çoğunluğun inancı olduğu için Müslümanlık resmî dindir. Türkiye’de resmî bir inanç sistemi vardır ve onun adı kemalizm veya atatürkçülüktür. Eğer Müslümanlık devletin dini olsa idi, devlet törenlerinde bu görünürleşirdi. Devletin bütün törenleri kemalizm ilkelerine göre düzenlenmektedir. Her türlü resmi vesile ile Anıtkabir’e gitmeyi başka nasıl izah edebiliriz? 

Kemalizm, dine mesafeli olmaktan öte karşı konumda iken, laikçilikle halkı terbiye etmeye çalışıyordu. Demokratik sisteme geçişle birlikte halkın reyi belirleyici oldu ve bu laikçilikle terbiye metodu giderek zayıfladı. Şimdi devletin dini milletin dinini belirlemeye çalışıyor.

Bu da ne? Bu işte şu: Hutbede 19 mayıstan, 30 ağustostan, cumhuriyetten, 10 kasımdan… daha doğrusu her fırsatta Atatürk’ten bahsedeceksin. Niye? Cumhuriyeti Atatürk kurdu! Saltanat kurmak saltanat sahibine din üzerinde olmayı bahşetmezse, cumhuriyeti kuran için de aynı şey sözkonusudur. Bu azgın taleplerle Diyanet bunaltılınca, o da Atatürk’ten hüccet getirmekte mazurdur.

Bu arada şu veya bu sebeple, metnin tamamını da kullanmamış olabilir. Bu sırf Diyanet’in yaptığı bir şey değildir, bütün kurumlar, siyasî teşekküller böyle yapmaktadır. Herkes Atatürk’le bir bağ kurmaya mecbur edilmektedir. Bu sonuçta Atatürk’e atfedilen birçok sözün uydurulmasına yol açmıştır. Elektronik âlemin çok yaygın olduğu bir dönemde Atatürk’ün gerçek sözleri uydurma sözlerinin gerisinde kalmıştır.

Peki, Diyanet Atatürk’ün dinle ilgili olumlu görüşleri yerine menfi görüşlerini kullansa idi? İşte asıl ve gerçek mânada makaslanan, kesilen, kırpılan görüşler bunlardır. İslâm’a, Peygamberi’ne, Kitab’ına karşı galiz ifadeleri işe bakın ki, son dönemine aittir ve daha önceki dindarane görüşlerden vazgeçildiği anlamına gelir.

“Din lüzumlu bir müessesedir” cümlesini alan Diyanet, Atatürk’ün aynı konuşmasındaki “Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir” demiş. Ben sahih kaynağını bulamadım. Bir ilahiyat hocasının kitabında geçiyormuş. Bu sözler nerede ve nasıl sarf edilmiş? Bununla ilgili bilgiye ulaşamadım. 1930’larda böyle bir söz sarf edilmesi için bir sebep de yok, muhtemelen böyle bir sözü yok.

Eğer bulsa idim, bu sözleri, Gazi’nin 1930’da yani aynı yıl Diyanet İşleri Reisi Börekçizade Rifat’ı CHP İl başkanı tayin etmesi ile bir arada değerlendirirdim!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdullah 17 Ocak 2020 07:28
Fatih Sultan Mehmet’in bildiği diller Rumca, Slavca, Arapça, Farsça, Yunanca, Îbranice, Keldanice ve Latince olmak üzere 8 tanedir. Eğer bu dillere anadili Türkçe’yi katacak olursak bu sayı 9’a çıkmaktadır. kaynak: İnalcık, Kuruluş Dönemi Osmanlı Sultanları, Sayfa 190 ve 193.; Osmanlı Tarihi 1. Cilt, Sayfa 153. Fatih Sultan Mehmet ve Zamanı, Sayfa 400. Bir kitabın yüzünü açmayıp iki satır okumayıp yorum yapan cühelayı gördükçe kahr oluyorum.
KARAR OKURU 15 Ocak 2020 10:01
1/1930'lu yıllarda böyle söze gerek yok demiş yazar sanırım Şeyh Said isyanını bilmiyor ve kurtuluş savaşı karşıtı dinci yapıların faaliyetlerini.2/Saltanat kurmak din üzerine hak doğurmaz demiş doğrudur,Cumhuriyet ise din üzerine değil her türlü gelişmeye engel;cahil,bağnaz,bilim düşmanı, kadın karşıtı yobazlığa karşıdır yazar din ile dinciliği ayıramayacak kadar bilgisizdir. 3/Milletin dini ifadesi de yanlıştır,hangi din anlayışı diye sormak gerekir.Bu konuda bütüncül bir din anlayışı ifadesi boş ve anlamsızdır.4/Diyanet ve Genelkurmay Bşk. kimin kurduğu ortadadır! Dedikoduya gerek yoktur.
Abdullah 16 Ocak 2020 23:43
1
Bu masallarınızı koca Osmanlı’yı 8 yıl içinde tasfiye eden ağa babalarınızdan çok duyduk. Ancak bu palavraları atarken, foyalarınız öyle ortaya dökülüyor ki küçüldükçe küçülüyorsunuz? Kimmiş bilme karşı olan ? Cihan devleti Osmanlı mı yoksa Fatih gibi 9 dil bilen bir Sultan mı? Siz müslümanları suçlayacağınıza bir Cihan devletini nasıl batıdırınızı bunu düşünerek biraz utanın tabi eğer sizde biraz ar kalmışsa.
KARAR OKURU 16 Ocak 2020 23:56
0
Fatih hangi 9 dili biliyordu. Yahu zaten önemli bir padişahı palavralarla övmenin ne gereği var? Bir dil bilse ne eksilir Fatihten?
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 20:02
1
5/ Papağanlara lütfen biraz yem atalım.
KARAR OKURU 21 Ocak 2020 07:37
0
Osmanlı'yı,Cumhuriyet tasfiye etmedi,cahilce değerlendirmelere gerek yok Osmanlı Sanayii devrimine, aydınlanmaya ve bilime yenik düştü ve tasfiye oldu. Osmanlı Tarım ve mimarlık tabanlı, ganimeti ve vergileri temel alan bir fetih devletiydi, dönüşüme ayak uyduramadı ve bitti.Cumhuriyet, Osmanlı'yı bitirdi lafı boş ve anlamsızdır.Tarihi çarpıtmadır.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 23:48
Atatürkçülük’ü, Kemalizm’i küçük harflerle yazdın. Murrailik, kırmacılık yapma, sıkıyorsa Atatürk kelimesini de küçük harflerle yaz da müslümanlığının derecesini görelim. İslamcı geçinenler de sizi tanısın
Abdullah 15 Ocak 2020 02:13
1
Klavyenin arkasına saklanarak mürailiğin dik alasını yapıyorsun. Yazar nezaket dairesinde kemalizmi eleştiriyor. Yanlış bulduğun bir itirazın varsa bunu söyle. Yoksa laf cambazlıklarıyla, kelime oyunlarıyla insanları köşeye sıkıştıracağını sanıyorsan yanlıyorsun. Birilerin arkasına sığınarak kendine rol biçme
Muhtefi.. 14 Ocak 2020 19:24
“Softa sınıfının Din simsarlığına müsaade edilmemelidir.Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir”..böyle bir soze o zamanlar gerek yok dermişsiniz . Hayret ki hayret..Teee Sevgili Peygamberimizin zamaninda vardi,Kiyamete kadar da bu karakterler olacaktır.Bugun sıkıntı onu demiş, bunu demismis değil.!.Müslüman olup sonra da Mümin Imani ve pratiği lazımdır. Hz Mevlanayi meselâ kim örtebilir ilmini,Hikmetini, Ahlâkını,,,Bizlere bugün Sözü ve Pratiği uyumlu Mümin Bilgeler lazım. Kalanı boş LAF..saygilar.
Karar Okuru 14 Ocak 2020 14:49
ABD’de bilim insanları ilk defa kurbağa kök hücrelerinden programlanabilir canlı organizmalar elde etmişler. Bir deyişle canlı, biyolojik robotlar. Biz hala 90 yıl önce “hayatta en hakki mürşit ilimdir” anlayışını benimsemiş olanlar ile cebelleşelim. Teknolojik gelişmelere karşın çöken bir İmparatorluk, sallanan bir medeniyet kalıntısı olarak son çabalarda yetmedi. Sonu hayır olsun en azından insanlık için.
Abdullah 15 Ocak 2020 02:00
1
Kemalizm eleştirildiğinde bilme karşı mı çıkılmış olunuyor? Yazarın dediği, Kemalizm 80 veya 90 yıl önce tesis edilmiş olabilir, fakat bu sistem her şeyi ile yürürlüktedir. Sen kurbağaları robotik silah olarak kullandın da bu eleştiriyi yapanlar buna karşı mı çıktı? Asıl çağdışı zihniyet müslümanları bilim düşmanı gibi gösterip, bundan nemalanan ve Ülkeyi 50!sente muhtaç eden zihniyetinizdir.
Umut Emiroğlu 14 Ocak 2020 13:33
Kendi içinde tutarlı bir mantık silsilesine sahipsiniz. Fakat mesele şu ki bu mantık silsilesinin ayaklarını bastığı zemin yanlış yerde duruyor. Bu yüzden; yanlış yerden bakıyor ve yanlış hükümlere varıyorsunuz. Haddim değil ama birbirimize nasihatle de mesul olduğumuz düşüncesiyle diyorum ki; iman kalpte sevgiyi büyütür ve kişinin varlıkla muamelesi bu zaviyeden şekillenir. Sevgisizlik kökenli meşguliyetler kalbi karartır, imanı köreltir, tefrika üretir. Bırakın bu saplantıları. Dün dünle beraber gitti cancağızım Şimdi yeni şeyler söylemek lazım Mevlana
KARAR OKURUMürsel 14 Ocak 2020 13:28
"Din lüzumlu müessesedir" uydurma değilse; 1924 ten önce kullanılmış olmalı. 2-Büyük pragmatist M.Kemal: elimin altında iyi bir araçtır" demek istiyor.Yani ben istismar ederim başkası değil. 3-Okuduğu kitap kenarlarına aldığı notlar var.Birinde şöyle diyor:"Kur'an tercüme edilsin, arapoğlu'nun yaveleri ortaya çıksın." Akif bu gerçeği öğrenince tercümeden vazgeçti ve/ veya tercümesini yaktırdı.Bu da mangal yürekli(!) Diyanet'e gelsin: " Zeki Türk çocukları hafızlık yaparak beyinleri sulanmış hale getirildi"Kaynak; Mıstafa Kemal'in Okuduğu Kitaplar İşbankası Yayınları 1973.
mizan 14 Ocak 2020 13:05
Sayın yazar, lütfen ön yargısız düşünemeyenlerin yorumlarına itibar etmeden güzel yazılarınıza devam ediniz. Tekrar hafızayı dinç tutar.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:57
"Şimdi basında sansür yok"...Bu bile yazarın kantarının neyi tartıp neyi tart(a)mayacağına bir işaret. Kendi gazetesine verilmeyen reklamları da bilmiyor heralde ama tabii o da sansür değil, mesela "dışlama" ya da "kulak çekme" olabilir. Malum Mehmet Bey için bunlar mühim detaylar. "Hutbede 19 mayıstan, 30 ağustostan, cumhuriyetten, 10 kasımdan… daha doğrusu her fırsatta". Ülkemizde, Atatürk sebepli 4 milli bayram ve 1 tane de ölüm yıldönümü var, bunu "her fırsat" diye etiketlemek çok bayat bir refleks.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 18:01
1
Her spor karşılaştırmasında da seromoni zorunlu. Saygı duruşu ve marş. Bu mu hürriyet
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:55
Şu anda başında sansür yok tabiiki. Abdülhamit zamanındaki gibi yazılar önden denetlenemiyor. Onun yerine gazeteciler teröristlikle darbecilikle suçlanıp hayatları karartılıyor. Öyle ki hayatları boyunca fetö'yle mücadele etmiş yazarlar toptan fetö den mahkum oluyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:52
Biraz da ‘merdivenaltı tarikatların’ müslümanlara yaptığını yazın da millet ne idüğü belli olmayan adamların peşine düşmesin!
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 11:49
Cumhuriyet’in yazım yanlışı bu kadar büyütülecek bir şey mi? Siz kendi seçim yanlışlarınızla onca insanı yanlış yönlendirmenizle memleketi bu hale nasıl getirdiğinizle bir hesaplaşın önce!
e.k 14 Ocak 2020 11:24
Bazı kafalar bu ulkede bazı seylerı gercekten anlamamakta ısrar edıyor. Sn yazar Ataturk u sevmeyen bırı. Bunuda her yazısında soyluyor. Insanlar anıtkabıre Ataturk e duydukları saygıdan gıdıyor. Ornegın ben anamın babamın mezarına her fırsatta gıtmeye calısırım. Bu bır dın degıl. Ibadet degıl. Bır saygı ve ozleyısın ıfadesıdır. Kaldıkı ne laıklık nede Ataturku sevmek dın karsıtlıgı asla degıldır. Sıyasal ıktıdarın emrındekı Dıyanet ın kımın sozlerıne yer verdıgı veya vermedıgı halk ıcın cok onemlı degıl. Bu ulkede Ataturk e saygı duyan ve seven mılyonlar var. Merak buyurmayınız.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 20:19
0
Cumhurbaşkanı bayramlarda anıtkabire gitmesin bakalım ne oluyor.
Devlet bir organizasyon dur. Canlı değildir. Dini olamaz.Devlet tüm inançlara özgürce ulaşılmasını sağlar yada sağlamalıdır.
Anıtkabir çok güzel bir anıt öncelikle. Milli mücadeleyi hatırlatıyor. Gitmeyenlerin de gitmesini şiddetle öneririm . Belki daha dindar bir insan bile olabilirsiniz. Sayın yazar sizin de özgür düşüncelerle Anıtkabir müzesini gezmenizi öneririm.
ulvi gazioğlu 14 Ocak 2020 10:28
sayın hocam bu güzel makaleniz yüreklere su serpti gerçekleri saklayanlar sizin gibi hakikat sahiplerinin birgün yüzlerine çarpacağını bilmeliler bu hakikatleri uğur mumcu fefzi çakmak tan alarak yıllar önce namusluca ve cesurca yazmıştı herkesi gerçek kimliği ile bilmek ve yalan dolan ile insanları kandırmaya çalışmaktan artık vaz geçilmeli
Karar Okuru 14 Ocak 2020 10:19
Birinin dile getirdiklerindeki tutarlılık ve denge tüm düşünce anlayışındaki kaliteye işaret eder. Basında sansür yok demek komik. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi idarecileri acımasızca mizah konusu yapan bir tv oyunu kaldı mı? “Benim oğlum bina okur döner döner yine okur” sözü Olağan üstü fiziki ve fikri cabaya rağmen sonuç alınamayan durumları işaret eder. İslam aleminin durumu bu hale geldi. Gelişen hayatla baş edemeyen, üretemeyen ve yağma ve nefret çukuruna düşen bağnazlığı yaşıyoruz. Hepsi bu. Gelişmiş dünya genetik olarakda ulaşılmayacak kadar ötede artık.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:14
Şimdi sansür yok diyor:) Aziz Nesin yatağında ters dönmüştür.
Takipci 14 Ocak 2020 09:19
Din uzerinden menfaat saglayan bir sinif her yerde, her zaman olmustur. Bunun panzehiri Laiklik'tir.
karar okuru 14 Ocak 2020 09:04
Atatürk eleştirilemez , değerlendirilemez , yaptıkları ve yapmadıkları üzerine fikir serdedilemez iddiası ve kesin inancındaki insanlar onu savunayım derken antipatik oluyorlar ve putlaştırma ithamına maruz kalıyorlar. Fikre fikir ile karşılık verilmez de fikrin varlığına saldırılırsa netice basitleşmek ve mağlubiyettir. Gerçi bu gibi bozuk yapılar esasta zaten kaybetmişlerdir ama fark edilmesi zaman alır.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:58
Yazar Atatürk'ü epeydir unutmuştu. Efsane geri döndü. Savulun bire gafiller!
bünyamin tekten 14 Ocak 2020 08:49
atatürk senin zaferini mi sahiplendi
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:39
Sevgili hemşehrim Doğan abim,siz bir angaralı olarak Angara hakkında yazmaya devam edin bu tür makaleleri makes bulmuyor umumi efkârda bakın angaraya eskiden mabetsiz şeher denirdi maşallah o kadar çok,çok katlı mabedler yapıldıki az olan camilerin minareleri yok oldu,angaranın sembolleri olan Kalecik karası üzümlerinin,Angara armudunun yetişip İstanbul'a gamyonlarla gönderildiği bağlar bahçalar çok katlı mabedlerle donatıldı,Angara keçisinin ve kedisinin sadece CHP yi heykelcilikle suçlayanlar tarafından dikilen heykelleri kaldı,daha ne yazayım
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:01
Çok gereksiz bir yazı
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:19
10
Zoruna mı gitti
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 10:17
0
Her zamanki gibi.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 07:36
Her devletin belli gelenek ve görenekleri vardır. Anıtkabir’e gitmek ibadet değildir. Bir devlet geleneğidir. Anıtkabır Kabe değildir. Siz dinciler öyle sanıyorsunuz.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:24
8
Osmanlıda böyle bir gelenek yoktu. Demekki osmanlı bir devlet değilmiş
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:00
0
Kişi başkalarını değerlendirirken kendini referans alır. Kendi dünyaları tapma, tapınma üzerine kurulu olanlar derin saygıyı tapınma olarak algılar. Bana göre asıl cennete gidebilmek için bir şeyhten şefaat beklemek o şeyhe tapınmaktır. Allahın iradesinin dışında bir irade tanımaktır.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 12:03
0
Siz ne sanıyorsunuz
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 07:19
Dinin istismar amacıyla kullanıldığı o kadar açık ki. Islama yapılan en büyük kötülüğün ticaret ve siyasette kullanımı olduğunu görmüyor ve duymuyor musunuz. Zannımca saadet zincirli dolandırıcılık teşkilatları ekseriyetle.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 06:48
Bu ülkede devlet eliyle dayatılan, her yerde insanların karşısına çıkan, beyinlere nakşedilmek istenen, uğruna milyarların harcandığı İslamın sünni yorumu değil de Kemalizm mi tek din olarak var? Hurafelerle dolu, herkesin kabule zorlandığı bu din anlayışının dayatılmasını eleştirmeye yürek yetmiyor tabi. Dinin bir yorumunun bu kadar dayatılmasını görme, git bir iki törene bakarak Kemalizm dini diye bir yazı döşen. Yazık.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 08:22
4
Bir iki tören mi? Bu ülkede her toplu olayda saygı duruşu zorunluluğu var. Tam bir din ritüeli bu. En basit bir spot karşılaşmasında bile.
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:57
"Simdi basinda sansur yok"mus :)))))))...Guldurdunuz beni gene Sayin yazar. iktidari elestirdikleri icin gazetecilere sorusturma aciliyor her gun bu ulkede. Muhalif gazeteciler hapse atiliyor. AYM ve AiHM, bu gazeteciler suc islememis, hukuka aykiri, dusunce ve ifade ozgurlugune aykiri bu yapilanlar, serbest birakin demesine ragmen hala hapisteler. Sansurden de ote zulumdur bu. Basin ozgurlugunde en diplerdeyiz dunyada. Siz hangi gezegende yasiyorsunuz kardesim?
KARAR OKURU 14 Ocak 2020 01:42
devlet, milletin dinini belirlemeye çalışıyormuş. ne güzel! millete bir din dayatılırsa en sonunda olacak şey o dinin bu topraklardan silinmesi olacaktır.
musto 14 Ocak 2020 01:42
2020 yılındayız anlaşılan komşun sn. Ahmet Taşgetiren hocanın dediği gibi tuzu kurulardansın. Bak hoca ne diyor kulak ver aç insan inancını yer diyor.Atatürkü eleştirmek ne senin ne bizim gibilerin haddi değil önce onun yaşadıkları zorlu ve çetin günleri yaşayacağız topluma, maddi manevi bir şeyler vereceğiz,onuda yapmaya ne bünyemiz nede beynimiz yeterli gelir.En iyisi siz sikletinizdeki insanları eleştirin.Dikkat edin eleştiriye pek açık değiller, vur deyince öldürüyorlar.
musto 14 Ocak 2020 19:20
0
maalesef genlerimiz Andoluyu islamlaştıran İlyas bin Ganem ve Halid bin Velidin akıncıları haksızlığa gelemiyoruz.7.yıl ATATÜRKün ordusuyla savaşmışız yüzlerce her iki taraftan insan ölmüş bir tecavüzcü subay yüzünden sonunda Atatürk olaya el koyar Anadolunun her yerine iskan eder. çift çubuk arazi tahsis eder eğitimde yurttaşlık haklarında eşit imkanlar sağlanır. İstese 10.000 lerce,insanımızı katlederdi.Hacı dedem babam her zaman KEMAL PAŞAYI rahmetle andılar,kin tutmadılar.En azından o vadiden çıkarmasa yüzlerce yıllık kan davalarımız devam edecekti.
KARAR OKURUMürsel 14 Ocak 2020 13:31
5
Musto şu kemalist takıntıdan hiç vazgeçmiyorsun.Ama yazara bunu söylüyorsun.Üstelik Allah'ın peygamberin eleştirildiği dünyada M.Kamal eleştirilmez diyorsun.Ayıp ediyorsun Musto.
"Şimdi basında sansür yok" öylemi rütük aracılığıyla kesilen maddi cezalar,yazılı basına açılan davalar ne?Atatürk sansürlenebilirmi? sansürlenir,diyanet istediği konuşmayı yapabilir mi? evet yapar,ama parasını benden aldığı vergilerle yapamaz,alevinin,ateistin veya seküler müslümanın parasıyla yapamaz.Neyi savunuyorsun tam demokrasimi? buyrun beraber savunalım,kemalizm eleştiriside serbest olsun islam eleştiriside ama demokrasi değil cumhuriyet,Atatürk eleştirisi yapmak,varsaydığın ve zimmete geçirdiğin değerler!eleştirilmesin istiyorsun.
Karar Okuru 14 Ocak 2020 00:55
Yoruluyorsunuz bu işlerle! Hiç bir işe yarar gelişme gösterememiş çağdışı anlayış sahibi toplumlar böyle boş işler ile vakit geçirir. Bu gibi yaklaşımlar dinden soğutuyor artık. Her dinin yobazlığı kendine sorun yaratır.
Krr 14 Ocak 2020 00:32
1930 kafasında yaşayan (takılı kalan) bir Kemalistler bir de Mehmet Doğan kaldı. Atatürk yaşasaydı hepsini sopalardı ya, neyse.
Karar Okuru 14 Ocak 2020 00:32
Hocam, Atatürk dindarane görüşlerden vazgeçmiş, tamam anladık sürekli benzer konuyu anlatıyorsunuz. Birazcık da dindarane görüşleri olanların yaptığı işlerden bahsetseniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN