Back To Top
“Bu işte öz dilinizdir!”

“Bu işte öz dilinizdir!”

 - Son Güncelleme: 01.10.2019 Salı 09:21
- A +

Boztepe, Trabzon’a hâkim bir tepe. Tepenin tepesinde Ahî Evren Dede var! Biz Ahî Evren’i Orta Anadolu’da bilirken burada zuhur etmesi şaşırtıcı mıdır? Bir kere arada yüz yıl kadar var. Orhan Gazi zamanında bu tepeye gelip zaviyesini kurduğu rivayet ediliyor. Ahilik, bütün Anadolu’da etkili olmuş bir akım. Balkanlarda da ahilerle karşılaşmak mümkün. Trabzon’un Ahî Evreni’nin bir ahî şeyhi olması muhtemel. Trabzon surlarının dışında, hâkim bir noktadaki bu gözleme mekânı fetih ruhunun bekleme odası âdeta!

Boztepe anlaşılacağı üzere, Trabzon’un önemli bir mahalli, maddî yüksekliği yanında manevî yüceliği de akılda tutulmalı. Ali Şükrü Bey’in son durağı bu tepenin yamacı. Yine burada başka bir “Boztepe” var. O da Halil Nihad Boztepe! Onun metruk kütüphanesi burada. Ünlü bir hiciv şairi iken meb’us (milletvekili) yapılan Halil Nihad, memleketinin bu namlı tepesini soyadı olarak seçiyor.

Dikkat edilirse, “seçilen” demedim, “yapılan” dedim. O zaman gerçek anlamda bir seçim yok, tek parti var, Halk Partisi. Onun değişmez reisi Atatürk, listeyi o belirliyor. İstediği vekil, istemediği değil! Kendine göre temsil ilkeleri de olduğu anlaşılıyor. Halil Nihad’ın başı boş bırakılamayacak kadar keskin kalemi, Meclis içinde tutulmasının sebebi olabilir. Halil Nihad da bunun farkında. Onu bir defasında, Dolmabahçe Sarayı’ndan çıkarken görüyorlar. Sebebi merak ediliyor tabii. Halil Nihad’ın açıklaması şöyle: “Seçim bölgemi ziyaretten geliyorum!”

Mevsim yaz, Atatürk Dolmabahçe Sarayı’nda kalıyor!

Hiciv edebiyatımızda adı anılan, Nef’i’den Eşref’e namlı şairler zaman zaman galiz ifadelere, hatta kaba küfürlere kadar giderler. Halil Nihat hicvederken bile nezaketini korumasıyla onlardan ayrılır.

Dört kitabı var, bunlardan bir tanesi bugün de gündemimizde olacak cinsten: Ağaç Kasidesi.

“Bina”da arkadaşımken bugün okur gramer!

Nasıl bu Müslüman Osmanlı, birden oldu Sümer!

“Bina”nın bir nevi dilbilgisi olduğunu bilirsek, anlaşılmaz bir şey kalmaz sanırım!

Halil Nihad 1920’lerin sonunda milletvekili yapıldı, 1949’da milletvekili olarak vefat etti. İnkılapları ve esas olarak “dil devrimi”ni hicvettiği Ağaç Kasidesi 1947’de yayınlandı. Milletvekili olmasına rağmen cenazesi törenle kaldırılmadı, hiçbir devletli de cenazesine katılmadı.

Halil Nihad çok temel bir tesbitde bulunuyor: Halka deniliyor ki “bu sizin öz dilinizdir”! Dilin sahibi kim? Halk değil mi? Ana dili, annelerden öğrenilen dil. Daha sonra ailede, çevrede, mektepte geliştirilen dil.

Bir gün yüzyıllardır anlaşma aracımız olan dilin öz dilimiz olmadığı iddiasıyla ortaya çıkılıyor ve devlet halka, “Bu işte sizin öz dilinizdir” diyor! Bunun dünyada başka örneği yok.

İşitmedik demeyin ha, kulak verin baylar;

Ne ruh var ne madde, tin var özdek var!

Bilirsiniz de demek şimdi tinsel özdeksel

Bu işte öz dilimizdir! Nasıl değil mi güzel!

Biz yaptık çok güzel oldu! “Öz dilimiz virüsü” geçen zaman içinde esas dilimizi tarümar etti. Kelimelerimizi kaybettik. Yüzlerce yıllık arkaplanı olan, ruhu olan kelimeleri unutturuldu, ne idüğü belirsiz uydurmalara mahkûm edildik. Dili bir kavga, çatışma alanına çevirdik.

Sonuç? Halil Nihad şöyle diyor:

Bakınca dünküne gördüm de bugünkü hali fena

Yarınki hali de tahmin edip beter yazdım!

Köklü bir milleti “uluslaştırmak” için neler yapılmadı? Onlardan sadece kılık kıyafetlerini değil, dillerini, müziklerine, hatta dinlerini değiştirmesi istendi.

Şöyle dediler: Siz bilmiyorsunuz! Sizin diliniz bu, müziğiniz bu, dininiz bu!

Bu ceberrutluğu hâlâ savunanlar var!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi.. 02 Ekim 2019 11:39
Sevmek lazim herseyden önce. !.Çok sevmek lazim Vatanı Milleti. Dertlerimizi, Mutluluklarimizı, HERSEYİMİZİ .Her eskiyen, Tükenen şey gider, biter YENİSİ GELİR. Bizler Emeviler, Abbasiler vd Tukenmisligine Yeni bir Soluk, Vizyonla Tarih Sahnesine en.Meşhur olanları Selçuklu, Osmanlı ile çıktık.Litareturlerde böyle yazılır. Sokaklarda TÜRKLER diye konuşulur. EL AN Öyledir.Arab, Farisi vd ile değil TÜRKLERE Özgü Zihin yapımızla yine Yeniden Dünyaya bişeyler (pratigimizle) Söylemeliyiz.Dünya Patinajda İNSANLIK olarak bugün. !.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 11:19
Aynen budur sayın yazar, ne eksik ne de fazla. Arap’tan Fars’a, Japon’dan Çin’e, hiçbir halkın dil ve kültürü bu kadar zulüm görmedi. CHP’nin bu dile ve kültüre yaptıklarına benzer bir saldırganlığı, ne Stalin Rusya’da ne de Mao Çin’de yaptı. Buna rağmen bazıları hala utanmadan, Selçuklu artı Osmanlı, yani bin yıllık birikimin orijinalini okuyup anlamamayı zul saymıyor bilakis bununla bir de övünüyor.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 07:25
"Levh-i mahfûz-i sühandir dil-i pâk-i Nefî Tab’-i yâran gibi dükkânçe-i sahhâf değil" Yazar diyor ki; milletin dili yukarıdakidir... Hangi milletse.... Dil kullanımı konusunda da dünyadan bi haber: Lütfen Abram de Swaan adlı yazarın "Sözcüklerin Dünyasi" adlı kitabını bir kitapçıda inceleyiverse... Her ne kadar sözcük, dünya sözleri batıcı gelse de kendine...
MUHAMMET APAYDIN 01 Ekim 2019 21:19
Şimdi milletvekili adaylarını "tek adam" etmiyor mu?
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 19:17
Mehmet Amca, üzülmeyin bu kadar lütfen. Birbirimizi anlıyoruz, önemli olan bu.
semiramis 01 Ekim 2019 18:11
Dil meselesini anlamak isteyenlere merhum Nihat Sami Banarlı'nın 'Türkçenin Sırları' kitabını ısrarla tavsiye ediyorum. Not: 'Mesele, merhum, Nihat, Sami, sır, kitap, ısrar, tavsiye' kelimeleri Arapça ve Farsça menşeli. Bunları da atıp yerine 'arı dil tilcikleri' koymamız gerekiyor sanırım. 'Karar' Arapça, 'gazete' İtalyanca. Felaket! Bak yine Arapçadan bir 'tilcik' kullandım. Haydi atalım gitsin! Ne dersiniz, "Dilimizi eşek arısı soktu" desem yüzde yüz arı dil kullanmış olur muyum acaba?
Mehmet Karaman 01 Ekim 2019 17:21
Hollanda da gavur dediğimiz insanlar phılıps marka saç sakal traş makinesi elektrikli ev aletleri üretiyor bu ürettiği malları dünyaya dağıtıyor gavurun bu malının her hangi birisini alıyorsun açıyorsun içerisinde el kadar bir kağıt eğer kırık arızalı çıkarsa Ankara nın şu caddede servisi var diyor Eğer kırık ve ya arızalı çıkmışsa götürüyorsun garanti kapsamındaysa para almıyor garanti kapsamı geçmişse senden az bir miktar para alıyor Beş tane evime oda kapısı yaptırdım bir çok eksikleri var bugün geleceğim yarın geleceğim dedi gelmedi başka bir usta buldum 400 tl verdim işimi tamamlattım..
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 19:46
1
"Gavur" kufurunu kullanmadan da meramini cok guzel anlatabilirdin. Belki gavur derken kotu bir niyetin yoktur ama gayrimuslumlere daha duyarli olman gerekmez mi?
Anti-trol 01 Ekim 2019 14:48
Boş beleş bir yazı. Yazar kendi dünyası içinde tespitlerde bulunuyor ama gerçeklikle hiç alakası yok. Hayal dünyası ile baş aşa bırakalım
semiramis 01 Ekim 2019 18:38
1
Siz anlamamışsınız biraderim. Dilimizin hazin tarihini bilseydiniz bu yazı size gayet anlamlı gelecekti.
Karar okuru 01 Ekim 2019 14:26
Sayın yazar bugünkü meclisten; yapılan değil seçilen bir milletvekili biliyorsanız bir daha ki yazınızda yazın da öğrenmiş olalım.
Çerkez Ethem 01 Ekim 2019 14:11
..."Bir gün yüzyıllardır anlaşma aracımız olan dilin öz dilimiz olmadığı iddiasıyla ortaya çıkılıyor ve devlet halka, “Bu işte sizin öz dilinizdir” diyor! Bunun dünyada başka örneği yok"... Buna benzer 3 ülke var. Üçüde t.c.'nin ilerde olmak istediği modern düzeyde! çin, rusya, kuzey kore! Ortak noktalarımız çok! Bu devletlerde halklarına heykel saygısını, sevgisini öğretmişlerdir, hele kültürel devrimlere bayılmışlar, kendinden geçmişlerdir! Üçünün tarihide bu 100yıl içinde başlar, Geçmiş önemli değildir çünkü ve ordaki halklarda t.c. halkı gibi mutluluk içinde yaşarlar!
musto 01 Ekim 2019 12:49
Köyde yaşayan dul bir kadın topladığı yardım paraları ile oğlunu Medreseye eğitime gönderir: Yıllar sonra eğitimi tamamlayan çocuk köye döner.Anne zekat olarak topladığı buğdayları yıkar kuruması için avluya serer çocuğuda beklemesi için başına diker.Çevredeki Kuşlar sergiyi yemeye başlar çocuk anaya seslenir / Ana kari ana kari Eba bülbüller Mübareği hatmediyorlar./ Seslenişi duyan ana gururla komşulara seslenir bakın oğlum ne güzel diller öğrenmiş sesleniş bir kaç kez tekrarlanır kadın bakar'ki sergide buğday kalmamış kucağına topladığı taşları bir oğluna birde kuşlara atarak adam gibi söyle
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:48
Osmanlı döneminde olsa rüyalarında göremeyecekleri makam mevkileri cumhuriyet sayesinde edinenler cumhuriyeti kotuluyo. Bu ne mantık.koleluge ne kadar da merakıymışsınız.bakin padisahlik krallık lar var ortadoğuda.neden hep batıya kaçıyorsunuz.biz demokratik bi cumhuriyet istiyoruz.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:43
1) Dili millet yapar. Dil müdahale ile değişmez. Halk bildiğini okur. Osmanlı da halka dilini değiştirtemedi, Güneş Dil teorisyenleri de. 2) Harf devrimi Türk tarihinin en önemli başarılarındandır. Arap harfleri ile, bina ile, Türk dili gelişemezdi. Atatürk’ü Türkçe’ye yaptığı bu tarihi katkı nedeniyle minnetle anıyorum. 3) Türkçe’de ÜNSÜZ BENZEŞMESİ diye çok temel bir kural vardır sayın yazar. Hadi “tespit”i Araplığa muhabbetinizden “tesbit” yaptınız diyelim, ekin başındaki “d”yi “t” ile değiştirmeyi bilemediniz mi? “Tesbitde” hangi dil?!?!?
semiramis 01 Ekim 2019 18:25
0
"Allah sizi ahirette minnetle andığınıza komşu eylesin" diye dua edecektim, biraz düşününce vazgeçtim.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:27
0
12:43, birinci maddenizi okuyunca, yaşa dedim ama 2. Maddede haşa demek zorunda kaldım. Harf devrimi (!) dünya tarihinde, Stalin Rusyası ve Mao’nun Çin’i de dahil, eşi benzeri olmayan bir dil ve kültür katliamıdır. 1000 yıllık ( Selçuklu + Osmanlı) birikimi orijinalinden okuyup anlamamaya methiye düzebilmek için ne kadar asimile olmuş olmak, yani ne kadar yozlaşmış olmak gerek acaba ?
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 11:58
Milletvekili seçilmeyip yapılanlar, elbette Dolmabahçe'ye seçim bölgesi ziyaretine gidecektir. Şu 1920'lerdeki, 1930'lardaki tek parti diktasına söylenecek çok şey var ama başımız belaya girmesin. Bir gün memlekete gerçek anlamda fikir özgürlüğü gelirse konuşuruz. Kemalistleri kızdırmayalım şimdi, neticede bu gericilerle aynı gemideyiz. Maalesef. Kader!!!
Karar Okuru 01 Ekim 2019 11:30
Benim oğlum bina okur döner döner yine okur. Temcit pilavı gibi dönüp dolaşıp, gelişmiş toplumların epey gerisinde kalmış bir anlayışı anlatıp durmakta ne fayda var. Su akar yolunu bulur. Hiç bir kaliteli toplum baskı ile hile ile ya da siyaset ile kendi gelişmesine engel işlere müsaade etmez. Ediyorsa zaten kendi yetersizliğinden ipi tutan nereye çekse oraya gider. Kimsenin de umurunda değildir kendini geliştirmeyenler. Kendi çamurunda debelenir durur.
Akla Ziyan 01 Ekim 2019 11:19
Bir ata sözünde ^"tarihini bilmeyen insan, hafızasını kaybetmiş insana benzer" ... İzmlerle yetişen nesil ne bilsin tarihi. Dedesinin babasının mezar taşını dahi okuyamıyan bir Millet göstere bilirmisiniz. Bizi mankurtlaştırdılar. Acınacak halimize gülüyoruz. Dini ve milli tarihi bilgiden yoksun, bilgi cahaletin kol gezdiği bir ülkede yaşıyoruz, ne yazıkki.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:56
4
Tebrikler. Demek 1928'den önce vefat etmiş dedenizin mezarını halen ziyaret ediyorsunuz da taşını okumanın derdine düşmüşsünüz. Eski yazı öğrenin diyeceğim ama yetmez. Mezar taşları ayrı bir yazı stiliyle yazılır ve her eski yazı bilen okuyamaz.
GÜN ÜMÜZÜN SEÇİM BÖLGESİNDE BİR DEĞİŞİKLİK OLDUĞUNA İNANANLARDAN DEĞİLİM.YANİ GARP,ŞARK CEPHELERİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK.DİL MEELESİNE GELİNCE ORADA DA SOSYAL MEDYA VE TV DİZİLERİ YARDIMIYLA OLUŞTURULAN BİR DİL OLUŞTU Kİ ALLAH SONUMUZU HAYREYLESİN.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 10:07
öYLE BİR ANLATIYORSUNUZ Kİ SANKİ BENİM DEDELERİM OSMANLI DİLİYLE KONUŞUYORLARMIŞ İNSAF HOCAM, DİL DEVRİMİ RESMİ OSMANLICAYA KARŞI YAPILMIŞ, RESMİ OSMANLICANIN YERİNE HALK DİLİ KONMAYA ÇALIŞILMIŞTIR. tEKNİK KAVRAMLARA KARŞILIK BULUNURKEN AŞIRILIKLARA DA GİDİLMİŞ AMA ÖZÜNDE KENDİNE DÖNÜŞ VE YERLİDİR, ÖYLE Kİ SİZ BİLE KULLANIYORSUNUZ BİRDE ŞÖYLE KALLAVİ BİR OSMANLICA CÜMLE YAZIN BAKALIM KAÇ KİŞİ ANLAYACAK
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 09:56
Türkçedeki binlerce kelime atılıp Osmanlıca adı altında Arapça Farsça karşılıkları doldurulurken dilimiz elden gidiyor kaygısı olmuş mu? Şimdi Osmanlıcayı bize öz dilimiz diye yutturuyorsunuz. Bana masal anlatmayın, siyakat bile çalışıyorum. Ayrıca seçim kazanmış başbakan hiçbir yetki olmadan azledilmiş, %5 bağımsız medya sürekli baskı altında ama siz bize Atatürk döneminden bahsediyorsunuz. Gidin işinize beyefendi. Hakkında onca kitap yazdığınız cumhuriyet tarihini objektif olarak sıfırdan yeniden öğrenmeye başlayın.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 09:45
arapça farsça sevdanız bitmedi gitti vesselam.... Ey pây-bend-i dâm-geh-i kayd-ı nâm u neng... Tâ key hevâ-yı meşgale-i dehr-i bî-direng...Şair Baki' nin Kanuni mersiyesiden ne kadar akıçı temiz bir Türkçe değil mi...?
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:21
4
Baki’nin tırnağı ol da öyle eleştir. O zaman kadrini seng-i musellâda bilip belki saf bağlar müselmanlar karşına saf saf...
Takipci 01 Ekim 2019 08:48
Osmanlica Turk'leri ve Turkc'eyi asagilayan, kucuk bir azinlik olan devsirmelerin diliydi. Istanbul dahil halk kesimlerinin hicbiri Osmanlica konusmadi. Buyuk cogunlugun Osmanlicadan haberi bile olmadi.
ta'kipciniz 01 Ekim 2019 08:33
TRabzon'un ilçelerinin demoğrafik yaoısı çok farklıdır,,, hatta o kadar farklıdırki birbirlerine taban tabana zıt!tır. Konuşulan 'ağız' da farklıdır. En kaba 'ağız' akçaabat ağzıdır ki; Boşnak kökenli aileler de burada yerleştirilmiştir. Bursa'dan Aleviler, Kafkasya'dan Çerkesler de getirtilmiştir. Kırgız, Türkmen, Kölemen,,, Her bölgeden insanlar vardır. Yani Akçaabat kültür üstü bir bölgedir ki; buradan daha öncede Rumlar göç etmiştir. Diğer ilçeler tekdüze insan modelidir, çok karışık milletler yoktur. Akçaabatın merkezinde çok nadide Osmanlı eseri 2 adet selattini cami mevcuttur.
karar okuru 01 Ekim 2019 08:28
Bu çağdaş yobazlar yine siz taşa tutacaklar. Yani mesele ne o zaman ne de bu zaman ilmi ve edebi değil , dini ve siyasidir. Değiştirerek mevcudu yok etmek isteyenler arapçaya değil özde islami yaşayış ve medeniyete karşı idiler. Şimdi de bu modern batının her türlü üretimine taparcasına sarılan türk görünümlü şaşkınları bu yazının yorumlarında bulabilirsiniz. Mebzul miktarda varlar. Tarihte yok olmadılar ve kıyamete kadar da var olacaklar.
Karar Okuru 01 Ekim 2019 11:17
2
Cağdaşlıkla yobazlık yanyana olmaz çağdışı kalanlar genelde her dinden bağnazdırlar. Sabahtan akşama kadar yaptıklarınıza bakın neler kullanıyorsunuz onların icadı, gelişmesinde beğenmediğimiz batıyı bi görün bakın. Bizim Ortadoğulu sütçü beygiri kendini yarış atı sanırmış, üstten konuşurmuş. Sokmuşlar yarışa tabi nal toplamış. Sormuşlar ne oldu diye; ötekileri nasıl önüme katıp kovaladım görmediniz mi ? diye birde övünmüş. Bizim kafa bu işte. Batıyı bırakıp, bi kendimize baksak. Bu coğrafyaya kapıyı açsa batı adam kalmaz!
Türk oğlu ! 01 Ekim 2019 13:01
3
O Osmanlı'lar zaten başında da, özellikle sonuda da senin anladığın İslâm'ı yaşamadılar.İktidarları için ne gerekiyorsa onu yaptılar.İçlerinden çıktıkları Türk'leri hep tehdit görüp dışladılar.Ta ki son yüzyılda diğer milletler kaçışınca anaa bizde Türk'tük moduna geçtiler.Son Osmalı halife/padşh yaşam tarzına konuştukları dile bak. M.K'den, senin tabirinle daha "çağdaş yobazdılar."Fatih'ten özellikle Yavuz'dan sonra Arap/Farslaşma hız kazandı.Devlet kadroları Rum,Ermeni,Sırp ne varsa dolduruldu.Çünkü Türk tehditti iktidara.Başarılı olamayışları,Türk Milleti'nin ve dilinin Kadim oluşundandır.
Türk oğlu ! 01 Ekim 2019 13:02
3
Senin gibi din bezirganları da tarihte varlar,yok olmadılar ve kıyamete kadar da yok olmayacaklar.Neden mi,çünkü dininiz, imanınız para,makam her türlü menfaat.Derdiniz din olsa milleti Araplaştırmaya çalışmaz,İslamı öğretirsiniz,Sizin derdiniz din değil,millet cahil kalsın da,rahat sömürelim düşüncesi.M.K tekerinize çomak soktu diye sevmiyorsunuz.M.K'in neye inadığına değil sonuca bakarım ben,onun sayesinde bu topraklar hiç olmadığı kadar İslâm'laştı,Türk'leşti,Özgürleşti.Ne yazık ki, Millet'e böyle sapık,ırza geçen,hakyiyen müslüman olacağına,namuslu hakka uyan dinsizler olsun dedirttiniz
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 14:32
0
Hiç sektirmeden gelmişler. Her satırları kara her cümleleri perişan. Böyleleri kendiliğinden olmaz , özel bir tahsil lazım. Düzelme ihtimalleri mi? Zinhar olmaz. Bakıp geçeceksin.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:38
0
Türk oğlu !, senin gibi kendine Türk oğlu! deyip, Türk diline ve kültürüne yapılan ve tarihin en büyük saldırısı olan alfabe ve diln zorla değiştirilmesi operasyonuna alkış tutabilene rastlamak zordur. Yaksa sen kendisine Munis Alptekin deyip Türklük taslayan Moiz Kohen türü bir “Türk oğlu “ olmayasın !
Türk oğlu ! 01 Ekim 2019 07:38
Hiçte dediğin gibi değil.Benim dedemin dedesi de ebesi de bükünden farklı konuşmuyordu.Kendini entel sanan Osmanlı üst sınıfı halk'tan kopuk konuşuyor du.Bu kesimde bir zaman Farsça ve Arapça'ın ağırlığı yerini özellikle Fransızca ve Alman, İngiliz dillerine bırakmıştı zaten.Kısaca beyim, senin dediğinin tersi, Benim dedemin dili Türkçe, O Osmanlı entellerinin kafalarına sokuldu sizin diliniz bu diye.Bir de niye iftira atıyorsun, kimseden din değiştirmesi istenmedi.Tam aksi ülkeden ecnebiler sürülüp müslümanlaştı.İnandığını bil demek, kutsal kitabı'nı diline çevirmek din değiştir mi oluyor.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 12:52
0
Doğru söylüyorsunuz. Halk dilinde torunun dedeyi anlamadığı dramatik bir değişiklik yok. Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Dadaloğlu bugünün halk diline ne kadar yakın. Hatta köylülerimiz kelime bile türetmiş. Bizim köye yakın yerde ırmak üstünde bir teleferik vardı, eskiler varan-gelen derlerdi. Ulemamız olsa Arapçadan Farsçadan bir karşılık bulurdu.
KARAR OKURU DEDE 01 Ekim 2019 07:09
1-Atatürk halkın yüzde 90 inin anlamadığı arapça ve farsça ağırlıklı saray dili yerine halkın dilini resmi olarak kullanmış ve halka okuma yazmayı da öğretmiştir.osmanlica bu halkın dili değildir. 2-Her fırsatta eleştirdiğiniz Atatürk o kendisini hicveden şairi 20yil milletvekili yapmıştır. 3-Biraz vicdanınız varsa bu gün ki liderinizle bi kıyasla.kendisini eleştiren herkes hapiste yatiyo. Sizin bu osmanlı sevdanızdan da guna geldi.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:55
İdeolojik hedefler peşinde yalan yanlış propaganda yapacağına dilden Osmanlıcayı anlıyorsan Osmanlıca yaz ve konuş. Seni zorlayan mı var? Özdekmiş tinmiş geç bunları. O dönemde türetilip tutmayanları, 'uydurmaları' gösterip tutan kelimelerle yazıyorsun yazını. İstisnasız modernleşen her ülkede her dil sadeleşme macerası yaşamıştır. Toplumu senin gibilerden koruyabilmek için. Sonuçta toplum ne dediğini anlayabildiğinde aldığın tepkileri okur yorumlarından görüyorsun.
Seçim bölgesi... 01 Ekim 2019 06:05
"Seçim bölgesini ziyaretten geliyorum..." Müthiş bir zeka, müthiş bir söz... Atatürk dönemi bundan güzel izah edilemez...
Karar Okuru 01 Ekim 2019 02:07
Dili de müziğide ve hatta dini de çalışıp, üretip geliştirenler şekillendirecek. Bununla beyhude savaşanlar bir şey geliştiremediği gibi gelişene katkı sağlayamıyor, hatta uyum bile gösteremiyor. Bunun verdiği acı ve öfke ile başkalarını suçlar, şişirilmiş hikayeler içeren geçmişe özlem duyar vs. Vs. Sonuç hep hüsran
Karar okuru 01 Ekim 2019 00:57
1 - İyi ki dilimiz değişmiş. Yüzde doksanı Türkçe olmayan dille Türk nasıl olunurdu. 2 - Dininiz bu diye dayatanlar yazar-çizer takımı. Yönetim diyemezsiniz. Çünkü yöneticiler Diyaneti kurdu. O zamanki Diyanetin ne kötülüğünü gördünüz. Dayatma din mi getirdi? Yazın öğrenelim bari. Abdullah Cevdet gibi yazarların neler istediğini biliyorsunuz. Selamlar.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:43
Osmangazi'nin sokaklarına; 80 yaşında bir kadının, 4 kasa domatesine el koyarak mı düzeni getireceksiniz?
Bukadar kasmaya gerek yok,osmanlıca tv yayını yaparsın,kitaplarını osmanlıca yazarsın,osmanlıca dergi var yanında gazetenide çıkarırsın,madem milletin öz dili o millet onu okur/seyreder.Benim anlamadığım eleştirdiğin yöntemi devlet eliyle,eleştirdiğin jakoben yöntemlerle yapmak istemen,madem dinimiz ortak,niye çocuğuma zorla din öğretmeye kalkıyorsun,benden kesilen parayla bana benim seçtiğim din adamı değil,diyanetin atadığı din adamı hizmet veriyor.İşin özü bu topraklarda herkes JAKOBENDİR,dilimiz de dinimizde osmanlı sarayıyla hiç bir olmadı.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:06
3
00.28, İyi güzel anlatıyorsun da, Atatürk niye dediğin gibi kurslar açmak yerine kanunlarla bin yıllık alfabeyi yasakladı....
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:31
KEŞKE YENİ NESİL TEMMUZ 1934 TARİHLİ KARARNAME İLE TÜRK MÜZİĞİNİN YASAKLANDIĞINI BİLSELER. Gerekçesi ise çok enteresan TÜRK MÜZİĞİ CAĞDAŞLAŞMAYA ENGELDİR.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:20
Ataturk, Turkceye giren cok sayida Arapca ve Farsca kelimelerden rahatsiz olmus. Bu ulkede 100 yil once konusulan Turkce'nin kelime hazinesinin yarisindan fazlasi Arapca Farsca kelimelerdi. Bunlari eski Turkce koklerden turetilmis kelimelerle azaltmak istedi. Bu yeni kelimelerin bir kismi halk tarafindan benimsendi, bir kismi benimsenmedi. Simdi isteyen Arapca kelimeler kullanarak konussun, yazsin isteyen ozturkce. isteyen ihtimal der, isteyen olasilik. ille de Arapca agirlikli Turkce konusun, yazin diye bir zorunuz var.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:12
3
Atatürk bu işi niçin zorla yaptı da isteyen latin alfabesi kullansın diye milletin tercihine bırakmadı...
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 17:35
1
Latin alfabesine gecis, ozturkce kelimeler, kiyafet reformu, hicri takvimden miladi takvime gecis, kizlara egitim mecburiyeti, medreselerin kapatilmasi, karma okullar, kadinlara secme ve secilme hakki, cok esli evliliklerin yasaklanmasi, cocuklarla evlenmenin yasaklanmasi, hilafetin kaldirilmasi...bunlar hepsi dinin guncel hayattaki etkisini azaltmak icin yapilan degisiklikler.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 23:51
Halk sofraya ne konursa onu yer. Osmanlı zamanında Arapça kondu. Sonra bunun yanlış olduğu görülünce kendi halk dilimize dönüldü. Sayın yazar bu öz dili merak ediyorsan git Karacaoğlan'ı, Dadaloğlu'nu, Pir Sultan'ı, Yunus'u oku. Osmanlı zamanında eşek Türk, nadan Türk diye aşağılanan bir milletin dili mi aşağılanmayacaktı.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:22
1
23.51, Geç bu palavraları, Yunus'un Türkçesinde öztürkçe diye dayatılan bir tek kelime uydurukça yoktur. Bağlamayı yasak edip, mandolin çalmakka, Türk Müziğini yasaklayıp Klasik Batı Müziği dinletmekle mi Türk olduk.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 06:59
2
Osmanli zamaninda Turklere "etrak-i bi-idrak" derlerdi. Anlamini yazmayayim buraya. isteyen netten baksin, ogrensin.
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 21:10
0
06.59, Böyle resmi bir söylem yoktur.. Varsa, Nerede denirdi, kim söylemiştir? Osmanlı döneminde beynelmilel bütün anlaşmalar Türkçe yapılmıştır. Padişah Türk olmak zorundadır. Savaş kararı alınan divanların bütün Paşaları Türk olmak şartı vardı... Bu üç hassasiyetin dışında Osmanlı'da Türk olmak bir üstünlük değildi...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN