Back To Top
Edepsizin dini yoktur!

Edepsizin dini yoktur!

 - Son Güncelleme: 18.02.2019 Pazartesi 08:55
- A +

Suudların zıpçıktı veliahdını Kâbe’nin damındaki görüntüleri dinle edeb ilişkisini zihnime kazıdı. “Din edebdir” diyesim geldi! Milyonlarca Müslümanın gözüne sokulan bu görüntü bütün dünyada “Edeb yahu!” feryadına yol açmış olmalıdır…

Bizim hassasiyetimizi dört asır önce hakîm şairimiz Nâbî zerafetle dile getirmiştir:

Sakın terk-i edebden kuy-ı mahbub-ı Hudadır bu

Nazargâh-ı ilahidir, makamı Mustafa’dır bu!

Edebi terk etmekten sakın, yani edepsizlik etme! Burası Allah’ın Habibi’nin mahallesidir, İlahî nazargâh olan Hz. Peygamber’in makamıdır…

Bu şiir rivayete göre, bir paşanın ayağını Mescid-i Nebevi’ye doğru uzatması üzerine yazılmıştır. Biz hâlâ kıble istikametine ayak uzatmayı hoş görmeyiz. Bu hassasiyet aşırı bulunabilir. Fakat son zıpçıktılık, bu hassasiyetin boşuna olmadığını gösteriyor.

Bunlar önce Kâbe’ye yüksekten bakmayı tecrübe ettiler; Müslümanlardan tık çıkmadı. Harem-i Şerif’e tepeden bakan saraylar yaptılar, böylece kibirlerini tatmin ettiler. Bu onları kesmedi, 100 katlı “Zemzem tovır”lar diktiler. Kâbe’ye tepeden bakmayı böylece profesyonelleştirdiler.

Bu zıpçıktı prensin Kâbe’nin damına çıkması ne anlama gelir? Bir cümle ile: Sizin mukaddesiniz bizim ayaklarımızın altındadır!

Maksad Kâbe’nin temizliği ile şereflenmekse, bu göstere göstere yapılmaz! Mukaddese, kutsala hörmet ve riayet, yani saygı göstermek ve değer vermek hissiyat icabıdır. İnsan maddesinin ötesinde histir, duygudur. Hissiyat, fizik ötesine geçiştir, bizi insan yapan işte budur. Maddemizin hayvandan farkı hissiyatla ortaya çıkar. Bir hayvancağız cami duvarını kirletebilir, onun için bu nesnelerden bir nesnedir. İnsan olan bunu yapmaz! Hiçbir mabede hor bakmaz. Esasında bir yapının taşına toprağına değil, temsil ettiği değere saygı gösterilir.

Bize nakledilen, Harem-i Şerif’te uçan kuşların dahi Kâbe damının üstünden geçmediği yönündedir. Geçiyorlar mıdır? Geçebilirler de. Fakat bu bilgi bize Kâbe’ye hürmet ve riayet telkin eder.

Kâbe de taştan, kumdan, topraktan yapılmıştır, herhangi bir bina gibi. Ona riayeti bize Peygamberimiz öğretmiştir. Hz. Ömer’in Hacerülesved hakkındaki sözü hatırlanmalıdır: “Peygamberimiz sana riayet etmese idi ey taş seni öpmezdim!”

Kâbe insanın Allaha adadığı ilk mabed olarak bütün gelmiş geçmiş ehli tevhid-i sembolize eden bir yapıdır. Onu insan oğlu defalarca yeniden yapmıştır. Onun maddesine tapmayız, fakat onun ifade ettiği mânaya riayet ederiz.

Bunlar dine, Peygamberine, onun ashabına, hatta Kur’an’a hörmet ve riayeti gerekli görmezler. Alelade kitaba gösterilen Kur’an’a da gösterilir. Bizim kitabımız bunu yazmaz! Osman Bey, Edebali’nin dergâhında uykuya çekileceğinde duvarda asılı Kur’an’ı görür. Ona riayeten geceyi uykusuz geçirir.

Muhtemelen Osman Bey okuma yazma bilmiyordu. Konar göçer kabilesinde hoca, fakih kabilinden birkaç kişi dışında çadırında Kur’an’ı olan kimse yoktu. Şimdiki gibi değil ki, baskı makinaları bir günde binlerce kitap çıkarmıyordu. Kur’an elle çoğaltılan bir kitaptı ve erişilmesi çok da kolay değildi. Şimdi çok! Benim kütüphanemde muhtelif baskılı otuzu aşkın Kur’an var. Kimi mealli, kimi el yazma, kimi bilgisayar hattı…

Bu Kur’an’a saygı göstermemize mâni mi olacak? Her şeye rağmen Kur’an bir tane! Hepsi o bir tane olan Kur’an’dır!

Peki bu zıptıkçılar İslâm’ın Peygamberine, Kitab’ına, kutsal bilinenlerine riayet etmedikleri gibi bu dünyada hiçbir şeye baş eğmezler mi?

Bunların riayetle kalmayıp secde ettikleri vardır!

Bunlar son olarak Tramp’a, hatta açık karısına, Papa’ya nasıl riayet ettiklerini bütün dünyaya gösterdiler. Azgın Amerikalı Tramp bunlarda bir kıpırdanma emaresi görünce kırbaçını şaklatıyor: “Höst! Benim sayemde o tahtta oturuyorsunuz! Kendinize gelin!”  Suudlar çıkıp da “biz Peygamberimize bile saygı göstermiyoruz, size niye göstereceğiz”, diyebilmişler midir?

Biz bu “İslâm” maddecileri, pozitivistleri gibi olmayacağız. Kur’an’a da peygamberine de bütün mukaddeslerine de hürmet ve riayet edeceğiz. Eğer hissiyatsız bir din mümkün diyorsanız, bunun olamayacağını Suudlara bakın anlarsınız. Bunlarınki din değil, belki de yanlış söyledik, bunlarınki din, hem de kuvvete tapma dini. Dün kuvvet İngiliz’in elindeydi, ona riayet ediyorlardı. Şimdi güç Amerika’da onlara riayet ediyorlar. İsrail riayetle kalmıyorlar, secde ediyorlar. Kudüs’ü başkent yapmak isteyen İsrail’e, başkentliğini tanıyan ABD’ye destek veren kim?

Bunların bu dünyada işleri iş. Öte dünya kaygıları var mı? Materyalistin öte dünya kaygısı mı olur?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Halil 18 Şubat 2019 23:02
Yahu yorumcular, birbirinize lâf yetiştirmek için çok özensiz yazıyorsunuz.Konunun dışına çıkmadan dikkatli ve yazdığınızı okuyarak tıklayınız. Yorumlarda konular çok sapıyor. Bazı yorumlar insanı yoruyor...
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 20:42
Kalemine kuvvet. Allahtan afiyetler diliyorum.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 20:04
Bu ulkede ozellikle son 4-5 yildir yasadigimiz olaylar, dini kullanmanın ne kadar tehlikleli bir sey oldugunu gosterdi. Dindarim diyenlerden uzak durmak lazim. Elinizi verirseniz kolunuzu kaptirirsiniz. En tehlikelisi de tarikatlar. Cocuklariniza goz kulak olun.
Muhtefi. .. 18 Şubat 2019 16:46
Aynen öyledir. Aynen. .Edep Amelden Üstündür.! .Yobazara Anlatamazsın. . .Vehhabi, İşid vb. TÜRBE, KABİRLERİ vb yıkıyor. KABEDE. Medine ı Munevverede. GÖKDELENLER DIKIYORLAR ...boyle kafa var bunlarda da .ulan Türbe, Kabirler TAPUDUR, TAPU. ..Bir beldenin İSLAM TAPUSUDUR. Vahşiler kendi elleriyle bütün Tarihi delilleri, arkeolojiyi yok ediyorlar. ...(siyonistler saglam uflemis) neymiş Tapiyorlarmis .Allahü Ekber .!.diyerek ..Böyle bir İHANET olmamıştır. İSLAM ALEMİNDE...
Gelenekten kopuk, bedeviliğin en kötüsünü tevarüs etmiş, harici mayalı,ince histen mahrum kibir abidesi..dışı sarı içi ham meyve benzeri erkenci bir ne oldum delisi..
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 15:06
Bizde edep var mı. Mesela hergün tv de yalan söyleyen, yolsuzluğu meşru gören, yakınını kayıran adam edepli midir? Veya bizdeki ile arabın edepsizi arasında ne gibi farklar var? Ayna tutunca pek fark göremedik sanki...
EDEBALİ 18 Şubat 2019 14:08
Edepmiş. KARAR GAZETESİ'nin benim yorumlarımı yazmaması Edebin neresinde duruyor acaba.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 15:44
0
biz iletelim Edepli Ali söyle derdin nedir?
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 13:40
Bu ülke yahudinin masonlarin işbirliği içindeki medya tarafında n yönlendirilen bir kitleyi barındırıyor millet de bağımsız olan lidere oy veriyor bu kadar basit menderes i kim astirdiysa onu yani chpkk asla affetmedi
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 13:36
ALLAH razı olsun hislerimuze tercüman oldunuz
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 12:26
yazara gereksiz yüklenmeyin. diyor ki "bir adam edepsiz ise ne kadar namaz kılsa da, ne kadar oruç tutsa da, ne kadar ne yapsa da şeklen dindar gibi görünse de, kalben dindar değildir". en azından ben öyle anladım.
Mevlüt 18 Şubat 2019 11:26
Japonların dini, kitabı,peygamberi yoktur ama dünyanın ahlâkî değerleri en yüksek insanlarıdır. Bence Ahlak konusu evrensel bir meseledir.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 19:39
0
Mevlut japonlarin ahlaki degerleri kime gore yuksek ? Bence bebeklerini katleden abd ye şirin gozukmek icin her haltı yiyen bir ulke.(japonlarin dini de vardir)
HACI MURAT 18 Şubat 2019 10:58
Kabe'ye ve Ravza-i Nebi'ye hürmet konusunda Nâbî'nin nâtı gerçekten mükemmel.Edeb konusu üzerinde ne kadar durulsa yeridir.Allah'a karşı, Allah'ın Kitabına ve Peygamberlerine karşı,tüm insanlara karşı edepli olmak dinin bizden istediği en öncelikli hususlardandır."Bî-edeb mahrum bâşed ez lütf-i Rab/Edepsiz kişi Rabbinin lütfundan mahrum kalır."
e.d. 18 Şubat 2019 10:47
ne zaman bu zındık taifesi def ola o zaman kabei tavaf farz ola desem mürted mi olurum. 2 . kıble işgal altında. 1 . kıbledeki müselmanlar yoklukta olmasına rağmen izzet içinde direniyorlar yehud a .
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 10:25
Adamların din anlayışı ile bizimkisi farklı. Araplara bakın, namaz kılarken yürüyen, sağa sola bakan, eliyle öndekini yürümesi için iten vs çok görürsünüz. Bizdeki namaz disiplini yok, bizdeki gibi edebe riayet yok, işin tasavvufi yönü hemen hemen hiç yok, sadece katı, gelenekçi, vur-kır-kes'ci. İslam ümmetinin birliği diye bir dertleri de yok. Prensi, 100 yılda bir gelen kurtarıcı ilan etmedi mi Arabistanlı din adamları?. Arabistanda demokrasi yok, bizde var, farkımız ise İslam dinini alabildiğince siyasi amaçlar için kullanmak, içini boşaltmak, benc
Karar okuyan 18 Şubat 2019 10:00
Bu yoz anlayıştan medet umup da şaşıranlara da şaşırmak lazım. Bu kafa dini mezhebi ne olursa olsun aynı kafa. İşin özünü anlayamayacak kadar cehalet ile hemen bağnazlığa sapan kafa!
Takipci 18 Şubat 2019 09:56
Araplar Necip Kavim degilmiydi?
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 21:26
0
Necip kavim diye bir kavim yoktur. Allah katinda bütün insanlar esittir. Insanlarin üstünlügü sadece takvadadir. Kavimlerin bir birine üstünlügüde yoktur.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 09:30
Ne yazikki yine bazi bilgisiz insanlar elestiri yapmis. Bazilari hasta oldugu icin herseyi AKP üzerinden görüyor. Birde Suud bir ailenin adidir, yani Arabistana cöreklenmis bir aile. Bunlar herhalde Suudu arabistan yarimadasinda yasayan bir irk saniyorlar. Hem cahil hem küstahlar
EMG 18 Şubat 2019 08:41
Anlaşıldı. Yazara bu gazetede yer yok galiba. Eleştiriler çok seviyesiz. Önyargılı.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:40
Malesef sizlerde kuvvete tapıyorsunuz.herkes iktidarın rantını yiyo ve yaptıklarını görmezden geliyo.hatta alkışlıyo
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 06:27
Sn yazar ,adam acaba niçin çıktı ;adam ülkenin başkanı kabede bir çalışma var belki inceleme yapıyor böyle bakmamız gerekmez mi yani kabenin üstüne veya içine girmek niye edepsizlik olsun.Adama oluşan bir kin var kaşıkçı dan dolayı fakat bu şekilde köşenize taşıyıp hurafe anlatarak algı oluşturmanızı sizin gibi entelektüel bir yazara yakıştırmadım. Sn doğan bu ümmeti bu tür yaklaşımlar ayrıştırdı
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:55
Dini inanci olmayan insanlara edepsizdir diyorsaniz edebinizi takinin!
Neden üstüne aldın ki?.. 18 Şubat 2019 08:45
2
Edepsizliği hemen üstüne alıdın. Halbuki yazar dini olmayan herkes edepsizdir demiyor. Edepsiz olanın dini olmaz diyor. Yani Çinlilerin boyu kısa olur demek başka, bütün boyu kısalar Çinlidir demek başka...
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 20:27
1
Bircok dinci gecinenler edepsiz, herkes goruyor bunu
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:48
20 Sene önce mazlumun eziliyoruz garibanız diyen siyasal islamcılar AKP ile beraber iktidar olunca azdılar azgın yaşlılar Zalim oldular Üzülme baktılar ranta baktılar yolsuzluk kul hakkı yetim malı Hepsi bunlar da artık insanları dinle Allah'la kandırıyorlar kendileri lüks içinde Yaşarken garibanları aşağılıyorlar garibanları bir kuru ekmeğe muhtaç ediyorlar çok büyük Saltanat yaşıyorlar lüks içinde yaşıyorlar milyon dolarlık Jet Uçaklarda binip saraylarda yaşıyorlar 550 çeşit yemek yiyorlar Eskiden garibanız Mazlum'u ziyan siyasal islamcılar AKP il
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:20
Suudi uzmanı değilim ama yazınızı okuyunca; aşırı bir hükme kestirmeden varmış olduğunuzu düşündüm. Bu akıl yürütme biçimi kullanılmamalı bence.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 08:48
1
Suud, Arabistanda İngiliz beslemesi bir ailedir. Arabistan halkının tamamı demek değildir.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 01:06
"Din edebdir"...Tarih bize bu sozun dogru olmadigini defalarca gostermis. Icinde yasadigimiz donemde de dindar insanlarin guc, mevki ve para sahibi olmak icin dini kullandigina her gun sahit oluyoruz. Arabistan Prensini elestirmeden once ulkemizde olup biten haksizliklari, adaletsizlikleri, hukuksuzlugu elestirmenizi beklerdim. Sen daha cok beklersin, bende yok o cesaret, diyeceksiniz. Ben yine de umudumu kaybetmedim. Gunun birinde vicdaninizin sesine kulak verebilirsiniz. Olmayacak bir sey degil.
KARAR OKURU 18 Şubat 2019 02:05
4
01.06, Sen kim, tarihi anlamak kim? Adam ne yazıyor, sen ne anlatıyorsun?...
Allah senden razı olsun. Ne diyelim? Allah seni doğru istikametten ayırmasın ve sözü tesir edenlerden eylesin...
Karar okuru 18 Şubat 2019 00:08
Olmuyor saptan seker.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN