Back To Top
Heykel Cumhuriyeti: Eskişehir!

Heykel Cumhuriyeti: Eskişehir!

 - Son Güncelleme: 03.10.2019 Perşembe 09:54
- A +

Heykelciliğin yükseliş devrindeyiz! Bunun cami inşaatlarının yaygınlaştığı, Çamlıca başta olmak üzere büyük camilerin yapıldığı bir dönemde görülmesi ilgi çekici.

Heykelcilik bizde darbe dönemlerinde zirve yapar. 1960, 1980 ve nihayet 1996-97 birçok şehirlerimizde yeni heykellerin yapılmaya başlandığı, işin fabrikasyona dönüştüğü yıllardır. Türkiye’de heykel denilince Atatürk heykelleri hatıra gelir. Nâdiren başka şahısların heykeli vardır ve şehirlerimizde “Heykel” denilen semtler, meydanlar bu isimleri Atatürk heykellerinden almıştır. Mesela, Ankara’daki Millet/Ulus meydanının halk nezdinde adı “Heykel”dir.

Neden heykel yapılır? Bir şahsiyetin hatırasını yaşatmak için heykelini yapmak, batıda yaygındır. Bizde zaten heykel geleneği olmadığı için böyle bir alışkanlık da yoktur. Tek tük böyle heykeller vardır ve tarihî şahsiyetlerin, Atatürk dışında heykelinin yapılması son zamanların işidir. Bursa’da Osman Gazi heykeli gibi…

Türkiye’de heykelcilik sanat olarak yapılmaz, heykelin ideolojik ve dolayısıyla ikonografik anlamı vardır. Heykel yoğunlaştırılmış bir mesajdır, telkin aracı olarak görülür; hatta bazen tehdit aracı da olabilir. Bu durum son Trabzon seyahatinde dikkatimi çekti. Bütün şehirlerimizde olduğu gibi, Trabzon’da da büyük bir Atatürk heykeli var. Küçükleri de vardır elbette, biz en büyük ve en merkezî meydandakinden söz ediyoruz.

Ayakta duran, asker üniformalı, pelerinli bir Atatürk. Sol ayağını bir adım ileri atmış, sağ eli tabancasında…

Bu bana 1923’te TBMM’de cereyan eden bir sahneyi hatırlattı. Lozan görüşmeleri kesilmiştir. Meclis Lozan’da olup biteni tartışmaktadır. Trabzon meb’usu Ali Şükrü Bey “Mehmetçiğin süngüsü ile kazanılan zafer Lozan’da heba edilmiştir” der ve Lozan heyetinin görevinin bittiğini söyler. Mustafa Kemal Paşa ile karşılıklı atışmalar olur. Meclis’in havası elektriklenir. Kemal Paşa elini cebine veya beline atarak Ali Şükrü Bey’e doğru yürür…Meclis Başkanı Ali Fuat Paşa elinin altındaki çanı çalıp durmaktadır, fakat duyan yoktur. Sonunda çanı iki tarafın ortasına atar. Bu hareket kısa bir sükûnete yol açar ve Meclis’in ortasında feci bir hadisenin cereyanı önlenir…

Meclis’te önlenen, kısa süre sonra gerçekleşir: Ali Şükrü Bey katledilir!

Öküzün altında buzağı mı arıyoruz, heykelin kaidesinde mâna mı? Takdir sizin.

İstanbulluların bir yakadan ötekine geçeceği süreden daha kısa zamanda Ankaralılar Eskişehir’e varabilir. Eskişehir’i görmek, “Anadolu’nun ortasında bu yabancılaşma temayülü neyin nesi?” sorusunu cevaplamayı gerektirir. Eskişehir’de zaman zaman sanki bir Anadolu şehrinde değilmişsiniz gibi bir hisse kapılırsınız. Buna yol açan birçok şey arasında bu şehrin ülkemizin metrekareye en çok heykel düşün şehri olmasının da rolü vardır. Maliye profesörü olan Eskişehir büyükşehir belediye başkanı, muhtemelen bu ihtisasını unutmuştur; fakat heykelcilikten asla vazgeçmez. Onun boğa heykellerini Anadolu Üniversitesi’nde gördüğümde, “iyi ki bizim geleneğimizde heykel yok” diye sevinmiştim. Bu kitch (kiç) heykelcilik Erşen’in belediye başkanı seçilmesiyle bütün şehri istila etmiş. Heykeli yapılmayan bir şey kalmamış neredeyse. Fakat, başkanın amatör ruhu (bunu “kötü ruh” da diyebiliriz) âhir ömründe büyük bir Atatürk heykeli yapmaktan/yaptırmaktan onu men edememiş. Başkan’ın “Eskişehir’e kazandırdığım en büyük eser” dediği anıt “Ulus Anıtı” imiş!

Bir belediye başkanı en büyük heykeli yapmakla öğünür mü? (Gerçi Ankara’nın eski başkanı da “en büyük eğlence merkezi”ni yapmakla öğünürdü). Heykel yapmak belediye hizmeti midir? 

Anıtta “Türk Ulusunun Kurtuluş Mücadelesini anlatan figürler ve heykeller bulunuyor”muş.  “En üst kısmında ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli yer alıyor”muş. Bu hem Atatürk anıtı hem değil! Çünkü kaide kısmında dört yöne giden atlı heykelleri var. Kim bunlar?

Şu hatıra gelir: Bunlar Atatürk’ün yakınında bulunan, onun döneminde hizmetleri görülen şahsiyetlerdir. Alâkası yok! Alparslan, Fatih, Kanunî. Atatürk bir daha! Bu dört şahsiyetin bir grupta tasviri olabilir. Fakat bir de tepede Atatürk’ü ikinci defa koymak hiçbir sanat ve estetik anlayışıyla izah edilemez.

Eskişehir’in şimdiki manzarası Avrupa şehirlerinin kötü taklidi. Disneyland taklidi masal şatosuyla, sokaklarındaki figürlerle, yapılarıyla öyle. Heykelleri bu taklitçiliği birkaç kademe yükseltiyor. Meğer son yapılan “Ulus anıtı” da Viyana’daki Maria Tereza anıtının taklidi imiş. Resmine baktım, form aynı. Tepede Maria Tereza var. Aşağıda Avusturya kraliçesinin döneminde yakınında bulunan himaye ettiği önemli şahsiyetler!

Eskişehir’i gerçek Anadolu zeminine oturtmak için çabalayanlar da yok değil. Dede Korkut Parkı’ndaki Dede Korkut Anıt Duvarı güzel bir örnek. Dede Korkut’un 12 koluna ilave 13. bir kolun bulunması bu yılın önemli bir kültür hadisesi. Bu her şeyiyle bizden anıttan ve Eskişehir’deki diğer olumlu çabalardan bahsetmeyi bir başka yazımıza bırakıyoruz.

Dergiler kapanmasın! Dergi çıkarmak belki çok zor değildir, kaliteyi koruyarak sürdürmek ise zordur. İtibar kapanıyormuş. Köklü bir derginin kapanması edebiyat âleminde bir kalenin düşmesi gibidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 23:09
Hayali bir Anadolu şehri,... Ya da Anadoluda şehir görmemişin hayali... Bir kitabevinden geçtik bir kitapçısı bile olmayan! Vazgeçtik herhangi bir sanat ortamını....
Sevgili Yazarımız, Ne yazık ki Eskişehir heykel konusunda çok hesapsız,dur durak bilmeden de bu hesapsızlık devem ediyor.Her merakın, işin bir sınırı olur.Eskişehirlilerin bu konuda memnun oldukları da söylenemez.Köylerde(şimdi mahalle)yoksulluk var, kalemi,defteri olmayan köy çocukları var.Fakir,fukara ahaliye koşmak, onlara az da olsa rahatlayacakları bir hayat vermek olmalı asıl belediyecilik.Yazık bu israfa,çok yazık.Ulaşım pahalı,su pahalı,öğrencilerin çoğu zor durumda.Bu şehirde bir de kafeterya bolluğu var ki,sormayın.Kısacası çirkinlik çok...Selam ve sevgilerimle...Sağolun...
Şanlı Ecdad 03 Ekim 2019 21:47
Mehmet Doğan, her tarafa Atatürk heykeli yapılması elbette içi boşaltmaktır,sıradanlaştırmaktır doğrudur da Şanlı Ecdadımız,Evlad-ı Fatihan,Osmanlı vs. edebiyatı yapıp İstanbul'u bu hale kimler getirdi ? Bunu da yazabilmeniz umuduyla !
KARAR OKURU DEDE 03 Ekim 2019 21:36
Artık çelişkilerine sadece gülüyorum.ainda karar okurlarının çoğunluğu da böyle.yorumlardan anlasiliyo.ama yazar hala dae goruslulugune devam ediyo.o kadar çok eleştirilecek şey var ki bu yazıda.tek haklı olduğu Atatürkün baskın faşizm döneminde yapılan heybetli saldırgan heykelleri olabilir.ama bunu anlayamaz ki yazar.o heykelin tamamına karşı.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 21:20
Farklı şeyler olmasa farklı düşünemeyiz
Bülent 03 Ekim 2019 19:55
Bu yaz Eskişehir'de iki gün gezdim ve çok sevdim.İnsanları kibar ve yardımsever.Porsuk Çayı ve çevresi eskisine göre gayet güzel.Sazova Parkı da çok hoşuma gitti.Heykellere gelince bence de daha estetik olabilirdi.Bal mumu müzesini de sevemedim.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:47
Keşke anadolunun diğer şehirleri Eskişehir gibi yaşanabilir bir şehir olsa. Ordu merkezde araçla gidemiyorsun mesala kültürden kaynaklanmiyor altyapı yok. Giresun Trabzonun sahilinden otoban geciyor. Sahiller mahvolmuş.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 17:49
Nato heykel nato kafa! ülkede bunca sorun varken, adam kafayı heykele takmış. binlerce insan suçsuz yere hapiste, insanlar kriz nedeniyle cinnet geçiriyor pekçok intihar vakası var. fakat eskişehirdeki heykeller, hazreti gerdi. hiçbirşey germiyorken, heykelin acayip gücüne hayran kaldım şimdi.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 17:48
Ah bu sanatsal kalitesi sıfır, ama politik mesajı hem kaba ve hem de ilkel Kemalist ajitasyon kokan Türkiye heykelciliği ! Cumhuriyet ile başlayan her kasaba meydanına iğreti ve ucube bir Atatürk heykeli ve her okula alçıdan ucuz bir Atatürk büstü koyma hastalığı, bazı çevrelerde hala cazibesini koruyor anlaşılan. Bunu bir de “ Çağdaş uygarlık düzeyi “ ile allayıp pullayarak satmazlar mı, yeme de yanında yat !
Thank you Bro ! 04 Ekim 2019 10:45
0
Super yorum ..... ! Altina imzami atiyorum.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:13
Dede Korkut ve Anadoluyu aynı cümlede zikredene kadar fikir fikirdir diyerek okuyordum, orada koptum :)) Abi git işine hadi selametle.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:00
3
Ne kadar gülünç hâle düştüğünü de anlayabilsen ne iyi olurdu.
nebliyem 03 Ekim 2019 16:05
Bizatihi heykelin kendisi bir işkencedir, kimin heykeli olduğunun önemi yok ; çünkü insanlığa en ağır saldırıdır aslında heykel. Sığlığın ve tahakkümün taşlaşmış salatanatıdır. Eskişehirde yaşanan ise zevk ve anlam mahrumu gundiliğin sergilenmesidir. Bu yüzden Bir yere heykel dikilecekse o mahaldeki herkesin oybirliği ile evet demesi şartı aranmaldır.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 09:25
1
Mahalle abi ve abla teskilatı.
Efedamat 03 Ekim 2019 15:50
Heykeli abartmak konusunda haklısınız. AKP istanbulda heykel yapmadıda ne oldu. Bütün şehir heykelden daha çirkin ve gudubet beton binalarla dolduruldu. Şehrin silueti bile bozuldu. Deniz dolduruldu.tarihi yarımadanın uzaydan görünüşü bile değişti.karakol tophane rıhtımı hakeza. Alisamiyen stadı bir fırsattı. şehrin göbeğinde büyük bir park olacaktı.orasıda sıra arkadaşlığına kurban edildi. Eskişehir bugün türkiyenin en yaşanılacak şehridir. hayat görüşümüz ters olabilir ancak büyükerşen veya onun gibi birisinin keşke İstanbul'da Belediye başkanlığı yapsaydı diyorum.
İnsanoğlu kendi putunu kendi yapar kendi tapar.Sonra putunu ikon endüstrisine çevirir.Uyanıklar güçlüler bu endüstriden semizleşir!.Ezilenleri aydınlanma adıyla susturup oyalarlar.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 18:41
1
Allah ezilenlere akıl ihsan etsinde ezilmesinler.
tarihçi 03 Ekim 2019 14:58
türkiyede heykel düşmanlığı muhafazakar kesimin takıntısıdır. Hafız Hakkı Paşa'nın Bozgun adlı kitabı, Mahmut Muhtar Paşa'nın Balkan Bozgunu ve Şehit Teğmen Mehmet Nihad'ın Tekrar Başımıza Gelenler adlı kitaplarında gençler ve toplum arasında milli ahlak, kahramanlık, vatanseverlik gibi duyguların yükselmesi için tarihimizi anlatan heykeller yapılıp şehir meydanlarını süslemesini teklif ediyorlar. bir de konuya bu açıdan bakın.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 14:49
Eskişehir ülkemizin en güzel şehridir. Şehremininin başında da malı götürmeyen bir iktisatçı vardır.
Araştırmacı 03 Ekim 2019 14:16
"Memnu' heykel; ya bir zulm-ü mütehaccir (Taşlaşmış zulüm)ya bir heves-i mütecessim veya bir riya-yı mütecessiddir.""İşte, diyânet silsilesine itaat etmeyen silsile-i felsefe ki, bir şecere-i zakkum sûretini alıp, şirk ve dalâlet zulümâtını etrafına dağıtır. Hattâ, kuvve-i akliye dalında, dehriyyun, maddiyyun, tabiiyyun meyvelerini beşer aklının eline vermiş. Ve kuvve-i gadabiye dalında Nemrudları, Firavunları, Şeddadları beşerin başına atmış. Ve kuvve-i şeheviye-i behîmiye dalında âliheleri, sanemleri ve ulûhiyet dâvâ edenleri semere vermiş, yetiştirmiş."Eli tabancasında olan heykel manası
Karar Okuru 03 Ekim 2019 19:02
1
Ve İsa onlara sordu: "Sizce ben kimim?" Ve onlar cevap verdi : "Sen bizim egzistansımızın ekspresyonu, varoluşumuzu dayandırdığımız eskatolojik manifestosun!" Ve İsa onlara şöyle dedi : " Ha?"
efedamat 04 Ekim 2019 15:54
1
what are you said.ı am not understand.who are you.
Karar Okuru..! 03 Ekim 2019 14:02
Atatürk heykellerine ağır eleştiri, Dede Korkud Heykeline övgü.Heykel üzerinden bile Siyaset! Bu ülkeye Edebiyatçı, Şair, Yazar, Ressam, Sanatçı, tarihi figür vb. kim olursa olsun emeğiyle, düşüncesiyle, yazılarıyla, resimleriyle, sanatıyla katkı koyan tarihi şahsiyetlerin siyasi düşüncesine bakılmaksızın yeri geldiğinde heykeli dikilmeli;Tüm ülkelerde olduğu gibi.Kurucu Devlet adamların hele heykeli olması gayet normaldir.Gidin Latin Amerika'ya, gidin A.B.D'ye, gidin Avrupa ülkelerine kurucu şahsiyetlerin heykelleri yer alır.Herhalde imkanınız olsa siz de ailenizi kuranın heykelini dikerdiniz
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 14:51
6
Müslümanlar heykelden hazzetmez.
Karar Okuru..! 03 Ekim 2019 17:18
5
14:51 Kendi adınıza konuşun.. Dünya'daki Tüm Müslümanlar adına konuşamazsınız. Dünya'da Heykel sanatçısı olan çok sayıda Müslüman varken, sizin tümü hakkında ki bu kişisel yargınız, sizin zaten bu Dünya gerçeğinde yaşamadığınızı ortaya koyuyor. Siz zaten yoksunuz!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 12:43
Ne kadar haklısınız değerli Hocam. Halbuki mümin kişi İstanbul'a, Bursa'ya Ankara'ya, Yozgat'a Çorum'a, Karaman'a gelince öyle mi? Bir tarafta asude tek katlı bilemedin iki katlı bahçeli evler diğer tarafta yemyeşil meydanlarla, servi ağaçlarıyla, söğütlerle gölgelenmiş caddeler, sokaklar. Herkes birbirine gülümsüyor, halini hatırını soruyor. Kişi medeniyetini iliklerine kadar hissedip şükrediyor vesselam. Ah ah bu Batıcılar, bu laikçiler, bu Rockefeller, farmasonikler. Ne geldiyse hep bu dış güçler hocam. Aklınıza sağlık ne de güzel düşünmüşsünüz.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:08
2
Hocam ne derse güzel der. Ankara’da ailecek, Dede Korkut masallarında geçen, Boğaç Han'ın boğuştuğu, canavar Tirekes dinozoru heykelinin karşısında çayımızı yudumlarken, zavallı Eskişehirliler aklıma geliyor ve üzülüyorum inanın.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 22:23
3
Bu saydığın şehirler yüz yıldır kemalist zihniyetin elinde ne islamından bahsediyorsun gâfil. Kur’an’ın bile yasaklandığı, öğretenin jandarmayla dövüldüğü memlekette yeşerecek medeniyet tohumu mu bıraktınız çakal batının kör taklitçileri.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 12:09
Mehmet abi ne yaptın böyle?Laikler çıldırır şimdi yazılarına.Doğruları duyunca çıldırıyorlar.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:14
2
aptallıkları görünce çıldırıyorum ben. bu insanlarla pisada daha çok sonuncu olacağımız kesin diye çıldırıyorum. çıldırma bölümünde haklısın ama nedeni konusunda epey yanlışın var.
Bursa gibi şehirden insanlar Hafta sonları gezmeye Eskişehire gidiyor. Çünkü Bursa artık Ne Yeşil, nede güzel, betonun tarihi yediği bir kent
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 14:30
3
Bursa yıllardır AKP, Eskişehir'i CHP yönetiyor. Ondan olabilir mi?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 11:43
Yazar yine bildiğiniz gibi. İslamcı cephede yeni bir şey yok. Ortada 'medeniyetimiz' denen bir kavram ve bu medeniyetimize düşman olan iç işgalciler var vb. Ne hikmetse bunlar 'işgalci' olmalarına rağmen İslamcılardan daha faaller. Sayın yazara da bu faaliyetleri tebrik etmek yakışmayacağından kutuplaşma ocağına bir odun daha atarak rahatlamak düşüyor. Dönüp dönüp aynı yere gelmek nasıl bir bağımlılık ki adam kurtulamıyor bir türlü.
Halil 03 Ekim 2019 11:38
Mehmet Beyin söyledikleri bazı ezber bilgilerimize ters gelince hemen feryad ediyoruz.Tabi, zihnî konforumuz bozuluyor...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:19
3
siz gidin de yazarın övdüğü dede korkut anıtına bakın önce, sonra ezberinizdeleri yazın.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 11:32
Turkiye'nin yasnabilir bir kac sehrinden birine dil uzatiyorsunuz. Buyukersen basarilidir. Cekemiyor, meyveli agaci tasliyorsunuz. Ceyrek asir yonettiginiz Istanbul ile bir karsilastirin Eskisehir'i. Hazimsizliginizin nedenini anliyoruz.
CEVDETT 03 Ekim 2019 11:26
AMASYA'NIN TOKAT YÖNÜ GİRİŞİNDE FERHAT İLE ŞİRİN HEYKELİ VAR. IRMAK KENARI İSE TÜRK BÜYÜKLERİ HEYKELLERİ İLE DOLU. BİR DE STRABON HEYKELİ VAR. BOLU'DAKİ KÖROĞLU HEYKELİNİDE UNUTMAYALIM. HALK OLARAK HEYKELİ SEVİYORUZ VESSELAM.
Muhtefi. . 03 Ekim 2019 11:24
Heykel :))))..Bu iletisim Çağında belki Amazonlarda vb Yerlerde Beyin Hipnoz edilir. Peki Dinbaz YOBAZ'in ZANLARI Milyonlarca Heykelden daha etkili İllüzyon üretir. :) Mesela.Ortadoğu Sürünüyor.Acı,Vahset,Zulüm ..Bizde ise Elma ufluyor,Yanmaz kefen vb Hipnozlari..Oysa Sevgili Peygamberimiz bu Hipnoz, İlluzyonlari Yok etmek ve Medeniyeti Hakim kilmak icin Uğraştı..!..Beyin,Kalp Ameliyatı Ornegin: Birkaç Saate Yapıliyor ve Birkaç günde Taburcu ediliyor. Hipnozun Tedavisi YOK. Henüz. !.herturlusüne (Dinbaz, İdeolojik vd) ...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 10:23
Istanbul ve ankarada eskisehirle yarisicak artik kesin bunu istanbul kazanir makarius hepkeli diken ankarada eglence merkezinin bi amaci var en azindan insanlari eglendiriyor heykeller dinimizde yasak ama özellikle yapiliyor islamiyetin yasakladigi seyi zirvede yasamak en buyuk gaye bu
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:25
3
islamiyetin yasaklari herkesi baglamaz bu ulkede. Heykelcilik zor bir sanattir ama sizin sanata sayginiz yok. Bu arkaik zihniyetle bir yere varilmaz bu devirde.
Murat124 03 Ekim 2019 10:14
Beğendiğiniz Dede Korkut anıt duvarı tam bir ucube. Yapısı, hiç bir estetiği olmayan üçüncü sınıf şadırvanın arkasında uzayan küt bir duvardan ibaret. Duvardaki çini işlemeciliği güzel, ama çok daha iyileri var İznik'te ve Kütahya'da. Dede Korkut, İslam öncesi yaşamış, Şamanist'tir. Ama nedense anıtına cami şadırvanına benzeyen İslami motifler uygun görülmüş. Çinilerdeki minyatürlerdeki tiplemeler sarıklı ve İslami karakterler olarak tasvir edilmiş. Adama gülerler yahu.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:02
2
Murat124, İslami olan herşey batmış size! Murat 124, biliyorsunuz İtalyan Fiat firmasının bizim fasoncu kapitalistler tarafından onların Türkiye acentası olarak uydurdukları bir isimdir ve Türk halkına İtalyan artığı 3.sınıf otomobilleri kakalamak dışında bir anacı da yoktur. Dede Korkut’u aziz Pavlos’ a benzetselerdi hoşuna giderdi zahir !
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:19
2
Dede korkut masalini okumamissiniz tam da islam gecis donemindedir. Karakterler Tanrinin birligine yoktur güman der..
Oğuz 04 Ekim 2019 07:12
0
@20:19, Birebir orijinal metinden çevirilerini okuyun, içine sos katılmış, eklenmiş çevirileri değil.Dinimiz, Orta Asya'da 8. Yüzyılda yayılmaya başladı. Dede Korkut metinleri Altay'da ve Moğolistan'da 6. Yüzyılda zaten mevcuttu.
İrfaN 04 Ekim 2019 13:23
0
18:02, Hristiyana benzetsinler demiyor. İslam öncesi Türk Mitolojisini neden İslamileştiriyorsun diyor. Yunan mitolojisini Hristiyanlaştırmak kadar bu da yanlış.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:54
Medeniyet bağnazlara acı bir zehirdir.
Karar 04 Ekim 2019 09:02
0
heyke dikmeyi 'medeniyet' sanan zavalli put taklitcileri sizi.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:52
İnsanların takıntıları yüreklerine yüktür. Düşğk kaliteli bir toplum olarak bulunduğumuz yerdeyiz.zaman zaman kapasiteyi aşan ilerlemeler kalşte yetersizliğinden aslına rücu eder. Reklam arası bitti Osmanlı tipi çöküşe devam
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:48
Kitsch yazmak istiyorsanız Ankara'ya bakın, dinozorlar, şehir kapıları vesaire, bir kelime yazdınız mı?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:49
Yazar heykel karşıtı ama bu görüşünü eleştiri arkasına saklamış. İnaçlı insanlar aynı zamanda şuur sahibi iseler, heykelin yaradılandan kaynaklı üç boyutlu bir tasvir olduğunu bilir ve heykelden gocunmazlar.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:37
Sayin yazar, siz galiba Eskisehirin eski halini bilmiyorsunuz. Simsiyah akan ve pis pis kokan porsuk çayini, yeşili parki olmayan sehir merkezini, genclerin gitmek icin doluştugu birkac mekani, köhne evlerin ve insanlarin gitmeye korktugu odun pazarini. Butun bu negatif görünümleri halleden ve Eskişehirimizi heykellerle susleyen, ulasimi sehrin en ucra koselerine yayan ve sehrimizi dunya capinda yasanabilecek Türkiye çapinda en toleransli sehir yapan ve belediyeciligin nasil yapilacagini kanitlayan ornek belediye baskanimiz Büyükerşen dir.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:36
50 metre arayla dört cami yapıp milletin parasını yandaşa yedirmeyi, altı ticarethane üstü ibadethane yapmayı, Kuran kurslarında çocuklara tecavüz etmeyi, ormanlarını talan ettirmeyi, şehirlere ihanet etmeyi, milletin parasıyla saltanat sürmeyi... değil de heykel yapmayı eleştirmek hangi kafanın ürünü? Bana biri bunu açıklasın.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:32
Arapca konusalim, Bati icadlarini kullanmayalim, heykel, resim, fotograf gibi gunah seyler yasak olsun, butun heykeller kaldirilsin, eglence mekani olmasin, her kosede cami olsun, karma okullar kapatilsin, medreseler acilsin, cok esli evlilikleri yasaklayan kanun kaldirilsin, domuz eti yiyenler vatandasliktan cikarilsin, yilbasi kutlayan muslumanlara 50 kirbac cezasi verilsin...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:19
Sevr'i görmezsiniz, Lozan'ı görürsünüz. Ölmüş bir insanın hiç iyi tarafını görmezsiniz hep kötülük araştırırsınız. Size kim inanıyorki artık.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:13
Heykel sanatina dusmanlik da ne oluyor? Hangi devirde, hangi ulkede yasiyoruz?
tayri 03 Ekim 2019 08:41
Yazara katılmasam da toplumun bir bölümünün görüşünü yansıtmış. Heykelcilik bir sanat dalıdır ve hala ülkemizde arkeoloji müzelerinde gördüğümüz, bu topraklarda 2000 yıl önce olan heykel yapımına çok uzağız. Sebebi de yazarın görüşünde olan insanların çokluğu olsa gerek.
Yasin Ilgaz Irmak 03 Ekim 2019 08:29
Allah aşkına söyle hangi şehre gittiğinde kendini bir "Anadolu şehrine gitmiş" gibi hissediyorsun? :)
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:28
Zavallı Anadolu.Zaman durmuş..Dunyadan kopmuş.Ara ara sebebini sorguluyir.Sebebi tamda bu avallı zihinler işte.Ruhu ve aklı kurutan bir derin cehalet.
EMG 03 Ekim 2019 08:24
Hocam yazılarınıza tahammül edemeyen bir okur kitlesi var. Olsun. Okusunlar, kızsınlar. Herkes inandığı ve karşı olduğu felsefe ile hiç olmazsa bir an yüzleşiyor.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:08
2
EMG, haklısın, yazarın bayağı mazoşist bir takipçi kitlesi var, bunlar demek yazarın yazdıklarında kendilerini buluyorlar ! Yakışır haspalara !
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:20
Hayır hocam orjinal heykeller yapabilseler ben ona da razıyım ama çoğu bahsettiğiniz gibi kötü birer kopya. Klasik Kemalist kalitesizliği. Atatürkçülük, Kemalizm dendiğinde aklıma gelen ilk kelimeler taklitçilik, bayağılık, kalitesizlik, vasatlık. Bu batı taklitçisi yobazlardan başka türlüsünü de bekleyemeyiz herhalde...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:23
Anadolu bozkırında tek aydınlamış şehir olarak Eskişehirin kalması rahatsızmı etti.Geleneğinizde ne var beyfendi.Biz dediğiniz nedir.Medeniyeti..kültür insanlık ailesine aittir.Bundan bihaber arayışınız acınacak bir durum arzediyor.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:11
Bu nasıl bir kindir “sözlükçü”? Ali Şükrü, “Mehmetçiğin süngüsü ile kazanılan zafer Lozan’da heba edilmiştir” demiş. Lozan’da egemenliğinden vazgeçtiğimiz, işgal edilmiş topraklarımızdan “Mehmetçiğin süngüsü ile” kurtardığımız bir karış toprak parçası var mı? Misak-ı mili, savaşa başlarken Kızıl Elma idi. Ama ne Kerkük ne Musul Mehmetçiğin süngüsü ile kazanıldı. Gücümüz bu kadarına yetti. İngilizlerle savaşsaydık, kazanma şansımız var mıydı, hele hele “Müslüman kardeşlerimiz” Arapların İngilizlerin kucağına oturmasından sonra?
karar okuru 03 Ekim 2019 08:26
5
Siz yazıyı bir daha okuyun.Lozan'a dalıp gitmeyin.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 13:50
3
08:26 Yazarın hemen hemen her yazısı gibi bu yazının da yazılış gayesi, Atatürk'e sataşmak. Bence sen de Lozan'a dalıp git. Eskişehirin peşine düşme.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 15:02
4
13:50 Lozan senin gibilerin Kâbe’si. Dininizce dinlenin...
selman 03 Ekim 2019 07:48
Kışkandın mı çen Eskişehri?
karar okuru 03 Ekim 2019 08:23
0
Kıskanmış. En çok da kaliteli heykellerini.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 07:40
Yozgat, Çorum, Çankırı, Karaman Gümüşhane, Erzurum illerinden Batıyı ve Doğuyu kıskandıran başarılı şehircilik ve medeniyetimizi yücelten yeni örnekler de bekliyoruz sizden değerli hocam.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:29
1
Hocan heykeltraş değil.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 06:26
Büyükerşen bu ülkenin en başarılı belediye başkanlarından biridir ki kaç dönemdir seçiliyor. Bir şehri güzelleştirmek için heykel gerekiyorsa o da yapılmalı. Ama sayın yazara dinozor heykeli diken Gökçek yaraşır. Bence yazarın ciddi sorunları var. İş saplantı haline dönüşmüş durumda.
karar okuru 03 Ekim 2019 08:32
6
Gökçek de defalarca seçildi , hem de cumhuriyetin başkenti Ankara'ya.Ama o başarısızdı. Çünkü yeterince heykel yapamadı değil mi dinozor düşmanı arkadaş.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 03:59
Cahillik tam da bu işte. Bravo hocam. Zirve sensin.
Nasıl olurmuş anadolu şehri,bir örnek verseydin keşke,birde hangi tarihe göre mukayese edeceğimizi,mesala çok tekke,çok cemaat yurdu yapılırsa,arapça tabela asılırsa sorun yok anladığım kadarıyla,anadolu liselende 45 kişilik sınıflarda ders görülürken,sınıfları boş büyük imamhatiplerde,yüksek tepelere yapılan büyük camilerde sorun değil,en bühük bayrakta,esasen büyüklük! sorun değil,estetik kaygınızında olduğunu sanmıyorum.
karar okuru 03 Ekim 2019 08:32
4
Siz evvela liseye geri dönüp türkçeyi az biraz öğrenin , sonra imam hatip düşmanlığına geri dönersiniz.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 00:49
islam'da heykel, resim gibi guzel sanatlar yasaktir. Onun icin de Mehmet Bey heykellere tahammulsuzlugunu anlatan bir yazi yazmis. Bu aslinda Bati medeniyetine karsi duydugu nefretin ne kadar derin oldugunu da gosteriyor. Tabii, hemen her yazisinda oldugu gibi Ataturk'e de dusmanca duygular besledigini gizlememis. Ataturkcu degilim ama Ataturk'un bu ulke icin yaptigi iyi, faydali isleri de es gecemem. Ozellikle kadin haklari konusunda yaptigi reformlar bu ulkeye cag atlatmistir...Eskisehir de Turkiye'nin en guzel sehirlerinden biridir. Bu sehrimizi gormeyenlere tavsiye ederim. Gidip gorsunler.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:21
5
Yahu Adam dini bitirmek için ne gerekiyorsa yapmış, bir de faydalı işler bisiler diyor kamil
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:53
4
Medeniyete duyulan öfkenin temelinde acizlik ve yetersizlik vardır. Hortlak görmüş gibi olurlar. Hani tilkinin uzanamadığı üzüm misali
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:12
1
09:53, sen medeniyetten heykel mi anlıyorsun ?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 00:48
Tüm şehirlerimiz Anadolu zeminine oturtulmak için AVM, büyük ve çirkin camiler ve binalarla dolduruldu. Maalesef bu çirkinliğe alışan gözler ve kafalar Eskişehir’de farklı yapılanları, heykelleri, çağdaş bir şehirde olması geren güzellikleri görünce bunu taklitçilik olarak algılıyor.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 01:31
2
Bence de Eskisehir bugunku haliyle belki de ulkemizin en guzel sehridir. 2 yil once esimi goturdum, O da cok begendi.
karar okuru 03 Ekim 2019 08:45
3
Heykelle çağdaş olan Eskişehir'imizde her insan teki şapka takar, geceleri opera sahnelerinde sanatın zirvesine çıkar , batıdan gelen özgürlük havasıyla gay ve travesti komşularıyla içiçe yaşar. Zinhar o koca ve kasvetli camilere yanaşmaz , zekat , namaz, hac gibi geri işlerden uzak durur. öyle mi? Bu çarpık halinizle neticede belediyecilikte başarılı olmuş bir adamı da tıpkı Mustafa Kemal Atatürk'e yaptığınız gibi insanlardan uzaklaştırıyorsunuz. Berbat adamlarsınız...
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:25
7
Heykele güzel demek tam bir batıcı köle zihniyeti
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:45
5
İslamiyet öncesi Mekke de çok çağdaş bir şehirdi . Halk sanat eserleri yapıyor ve bunları çok güzel koruyordu, hatta bunlara tapıyordu .
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:22
1
09:45, o putların hiyerarşide en büyüğünün adı neydi biliyor musun?
Karar 04 Ekim 2019 09:06
0
%90 musluman olan bir millette, bu kadar kisa surede -90 sene- bu kadar cok Putcu yetismesi nasil mumkun oldu, tez konusudur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN