Back To Top
Heykel yapmak belediye hizmeti mi?

Heykel yapmak belediye hizmeti mi?

 - Son Güncelleme: 10.10.2019 Perşembe 09:48
- A +

Bunun için Belediyeler Kanun’una mı bakmalı, teamüllere mi? Her ikisinde de heykel yapmak diye bir şey yok.

“Efendim biz şehri güzelleştireceğiz!”

Heykelle şehir güzelleşir mi? Heykel güzelse, “hadi tamam” diyelim.

“Türkiye’de güzel heykel gördüm!” diyen, beri gelsin. Güzel heykeller Avrupa’da. Ama hiçbir Avrupa şehrinde bizim şehirlerdeki kadar heykel yok!

Elbette Türkiye’de güzel heykeller var, fakat antikite dönemine mahsus! Roma, Elenistik dönem heykelleri de buna dâhil edilebilir. Doğu Roma, yani Bizans için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Hatta Bizans’ın bir döneminde şedit bir heykel kırma hareketi var, yani “ikonaklazm”, Türkçesi “putkırıcılık”! Anadolu’daki heykellerin islâmî dönemde kırıldığını sananlara hatırlatalım: Onların büyük ekseriyeti Bizans döneminde kırılmıştır.

Şöyle diyenler çıkar: “Atatürk döneminde belediyeler heykel yapardı.” Bunun da bir esası yok. O dönemde yapılan heykellerin büyük çoğunluğu, gazetelerin, derneklerin vs. açtığı kampanyalarla, halktan toplanan paralarla yapılmıştır/yaptırılmıştır.

Devlet heykelleri, belediye heykelleri darbe dönemlerinin işi. 1960 darbesi, 1980 darbesi ve 28 Şubat örtülü darbesinin arkasından heykelcilik furyası almış yürümüştür.

Cihanbeyli örneğini hatırımda. Eski Konya millet vekili Mustafa Kabakçı’dan dinlemiştim. 27 Mayıs’tan sonra ilk yapılan işlerden biri kasabanın meydanına yeni bir heykel dikmek olmuş. Tabiî parası halktan tahsil edilerek! 12 Eylül’den sonra da o heykel yetersiz bulunmuş olmalı ki, yeni ve daha büyüğü yapılmış. 28 Şubat sonrasını bilmiyorum. Mutlaka en büyüğü o zaman yapılmıştır!

Yaşayanlar hatırlar, 28 Şubat döneminde Sultanbeyli Atatürk heykelinin macerasını.

Kartal 2. Zırhlı Tugay komutanı (unutulmuş bir ismi hatırlatmayalım!) bir gece ansızın alarm veriyor. Tugay’da sirenler çalıyor. Asker koğuşlardan fırlıyor, “savaş mı çıktı” diye. “Herkes giyinsin ve silahlarını alsın! Tam techizat verilecek. Beşer adet dolu şarjör teslim edilecek!”

Harp değilse darbe var! Tüm tugay mevcudu kamyonlara bindiriliyor ve yola çıkılıyor. Gidiş nereye? Kimse bilmiyor!

Tabiî ki heykel dikmeye!

Komutan belediyeyi filan haberdar etmeden şehrin kendi uygun bulduğu yerine önce fiberden, sonra tunç Atatürk heykeli diktiriyor. Belediye başkanı heykelin başına bir iş gelmesin diye 15 gün boyunca 24 saat nöbet tutturuyor!

O günler geride kaldı… Fakat belediye seçimlerinden sonra da bir heykel furyası başladı. Kuşkulanmadım değil, acaba gizli bir darbe mi var diye! Birçok şehirde yerli yersiz heykeller diliyor. Tabii CHP’li belediyeler ve bir kısım MHP’li belediyeler, anlayacağınız ulusalcılarla milliyetçiler aynı noktada buluşuyor.

Bazı belediye başkanları, Eskişehir başkanı gibi, en büyük hizmetlerinin heykel dikmek olduğun söylüyor. Bu mu belediyecilik? Sakilliğe bakın: “Eskişehir Ulus anıtı”nda iki Atatürk heykeli var. Biri atlı, biri yaya! Bir de uçan Atatürk olsa idi bari. Hani istikbâl göklerdedir ya!

Eski başkanlar içinde Eskişehir başkanı ile yarışacak biri vardı: Ankara’nın eski başkanı! O da mevkidaşı gibi her şeyin heykelini yaptırdı, kedi, köpek, boğa. Atatürk heykeli hariç. Onun en meşhur heykeli dinozor heykeli! Büyük kıt’ada bu heykel arada bir homurdanıyor ve burnundan dumanlar çıkarıyor muş! Dikildiği meydandan sökmek için onun görevden uzaklaşması beklendi.

Ankara’nın yeni başkanı, önceki başkanın birçok sakil işini düzetmeye çalışıyor. Nitekim, Genelkurmay kavşağındaki şehrin güzelliğine bir suikast olan “Kol saati” anıtını da kaldırdı! Fakat yerine yeni bir Atatürk heykeli dikecekmiş! Dikmen’de bir taraftan Çankaya belediyesinin, diğer taraftan Büyüşehir belediyesinin bu maksatla diktiği heykeller ne olacak? Hele Büyükşehir belediyesi Atatürk’le birlikte neredeyse bütün karşılayıcıların heykelini yaptırmış!

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı, tamam anladık da bunun için heykel değil, bir anıt, bir kitabe dikmek en iyisi. Orhun anıtları gibi.

Ankara galiba Eskişehir’den sonra en çok heykeli olan şehir. Hem sonra başkanın burada dikeceği yüz metre karelik alan içinde kim bilir kaçıncı heykel olacak? İçişleri bakanlığının önünde, Jandarma’nın önünde, Genelkurmay’ın önünde, Deniz Kuvvetleri cephesinde, Hava kuvvetlerinin önünde ve nihayet Meclis’in önünde…

Dünyanın hiçbir yerinde yok böyle bir şey. Ankara’nın bu bölgesi tam bir heykelistan!

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 11 Ekim 2019 23:30
Takmışsın Heykellere :))).Hocam. .Şimdi biraz Felsefe.Gorsel olana Elle dokunulan Nesneye Heykel diyoruz Batı Itikadini Anlatamadigi için yani Zihinlere Mantıksız geldiği *Dogan,Öldürülen Ogul Ilah.*.için GÖRSEL OLARAK Bedenleri TUTSAK ETMEK ve Subliminal Hipnoz ile Esareti (pagan) Tercih Ettiler hepsi budur.Bizlerde Biraz Taklid ettik.Çünkü YOBAZIN Kafası Ütopik İlahlar dolu.TEFEKKÜRÜ YOK. Zombi mantalite. Çarpılırsın,Yanarsın,diye Uyutulduk 300 yıla yakın. DÜŞÜNMEYEN AKIL zaten Bitmiştir. BITKİSEL HAYATTADİR.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 17:35
Atatürk “ Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama beton heykellerde ilelebet yaşayacaktır “ mı demişti de biz duymamışız !
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:24
Boko Haramın fikir dünyası tamda bu işte...Bu zavvallı akıl ürünleri ile Anadoluyu enfekte eden zihniyet.Size Rönesans tan bahsetmeden önce çözmeniz gereken derin problemleriniz var.Acı olanı zehirlenmiş bir alıcı kitleniz var.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 06:19
Kıskananlar çatlasın. Heykel bir sanat işi tabiki yapar belediye. Güzel heykel var mi dersen var tabi. Taksim meydaninda var misal. Baya kıskanmışsın.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:43
0
06:19, taksim meydandaki heykeli kim yapmış bakalım, bir araştırıver !
Güven D. 10 Ekim 2019 19:08
Heykeli bırakın, aldığınız maaşlardaki parada da Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusunun resmi var. Parada olunca rahatsız etmiyor, değil mi?
Doğan Amca 10 Ekim 2019 19:06
Heykel sanatı bence yaratıcılığın en çok kullanıldığı sanat dalı. Anatomi biliminden insansı robot teknolojisine kadar her türlü gelişimi, heykeldeki bu yaratıcılığa borçluyuz.
Murat Doğrusöz 10 Ekim 2019 18:46
Ya Mehmet Hocam,ikide bir Chp'li ve Kemalistlerin nasırına basmak da ne oluyor?Bak Kararcılar,E.İ.na,K.K.na methiyeler düzüp,Chp'yi bu Millet'e şirin! göstermeye çalışırken,Sen ikide bir arı kovanına çomak sokup duruyorsun.Karar içindeki casus musun yoksa!Mesela Sivas Kongresi,30 Ağustos,İstanbul'un kurtuluşu v.b. her bahaneyle İstanbul'u posterlerle donatan E.İ.na bu yetmez,sevgililer günü,anneler günü,öğretmenler günü,bilumum günleri değerlendirerek 365 gün posterlerle olmalıyız teklifini getirerek,sende Chp'lilere şirin görünebilirsin.Kararda Chp'lilerden bu kadar tepki almak da ne oluyor?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:40
2
Bir de soyadının hakkını verebilsen ne iyi olur; Ben bir Sivaslı olarak sormak istiyorum: 'Sivas Kongresi' posteri neden, nerene, nasıl battı? İroni yapma ile avanaklık sınırında gezinmeyi hangi eğitim sisteminde nasiplendin? Merak işte, soyadını E. S. (Eğri Söz) yapar mısın? Totalde Murat Eğri ..... olursun, iyi mi. Hani İnciliz söylemiş ya; bazıları göründükleri gibi değilse hiç görünmesinler, daha iyi. Nasıl, yaradı mı?
KARAR OKURUMürsel 10 Ekim 2019 14:41
Türkiye bir ikonoklazmaya ve düşündürücü soyutluğu olan anıtlaşmaya muhtaç.
DEDE 10 Ekim 2019 13:06
Ama hiçbir Avrupa şehrinde bizim şehirlerdeki kadar heykel yok! cümle bu.yazar ya avrupa görmemiş ya da gezerken etrafına iyi bakmamış.avrupa nın tüm kentlerinde çok güzel ve fazlasıyla heykel vardır.ha bizdekinden farkı her şehirde o şehre katkı göstermiş ya da orada doğmuş sanatcı yazar ressam veya ülke yararına işler yapmışların heykelleri var.hem bu heykel takıntınız ne anlamadım.başka mevzu kalmadı galiba. ama şunu bilin karar okurunun gerisindesiniz.her konuda.
Faik Güleçyüz 10 Ekim 2019 12:49
"Heykel yapmak belediye hizmeti mi?" 12 Mart döneminde;KONTRGERİLLÂ'nın karargâhı ve işkencehânesi Erenköy'deki ZİHNİ PAŞA KÖŞKÜ'nün olduğu yere;Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Selâmi Öztürk'ün diktirdiği; "İŞKENCE MAĞDURLARINA SAYGI ANITI'ından" haberiniz var mı? Saygılarımla.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 12:21
Hocam tarihden beri bu gurubun bildiği birseymi var ataturk heykeli olmasada dikecek bir heykel bulurlar Allah CC karsicina birşey dikecekler çünkü onunla içlerindeki boşluğu dolduruyorlar
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:06
4
Müslüman kimseye iftira atmaz. Sen bu yorumunla milyonlarca insana iftira atıyorsun. Senin inandığını söylediğin dinin emrettiği ahlak emrinden zerre kadar bir şeyler kapmadığını gösteriyorsun. Allah seni ıslah etsin.
FAZIL 10 Ekim 2019 20:54
0
13:06.Allah sizden razı olsun. Allah CC, bizi Müslüman kılığındaki müfteriden korusun. Allah Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar eylesin, Müslüman kılığındaki hırsızlardan korusun.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:51
0
12:21, tam nokta atışı yaptınız, bunlar dini aşağılayıp kendilerini din üstü, çok çağdaş ileri filan diye lanse ederken , usul usul putperestliğe doğru evrildiler. Betondan, taştan, kendi yaptıkları heykelin karşısına geçip huşu içinde kendilerine göre ibadet ediyorlar. Eleştiriye de hiç mi hiç tahammülleri yok. Yani korkunç derecede fanatikler ...
Nermin Öztürk 10 Ekim 2019 12:16
Gökçek zamanında yapılan zevksiz yapılara ses çıkarmayıp Belediyenin bütçesinden bile çıkmayacak Atatürk'ün Ankara'ya girişini temsil edecek yapıya itiraz etmeniz hiç samimi değil. Böyle bir eleştiriyi Gökçek zamanında da yapsaydınız şimdi bir şey ifade ederdi. Şimdi sadece boşa yazmışınız.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 12:31
7
Aksine mehmet bey gökçeke en ağır eleştirileri yaptı. Şimdi de yapma hakkına sahiptir.
Ökkeş 10 Ekim 2019 12:13
Bu adamın (yazarın) heykelini dikmeli!!!
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:58
Hocam haklısınız. Sözde ilericiler ama icraatta gericiler dünya teknikde ilerlerken bunlar heykelde ilerlemisler başka yapacak birşeyleri yok çünkü keyfleri yerinde yakında millet aç kalınca heykelleri pazarların dunyaya
DoğrucuDavut 10 Ekim 2019 11:35
Şehirlerde heykeller mi sizi rahatsız ediyor? Şehir estetiğinde köprüler de önemli. Geçiş garantili köprülerle yapılan israf hakkında yazsanız, düşüncelerinizi öğrensek. Örneğin, Osmangazi köprüsünden geçerken neden o kadar para ödüyoruz? Geçiş garantisi verildiği için, geçmesek bile 25 yıl köprüyü işletecek firmaya vergilerimizden 2018'de ne kadar ödendi?
Mevlüt 10 Ekim 2019 11:25
Hoca belli ki Roma ya, viyanaya, Budapeşte ye, leningrada filan gitmemişsin. Buralarda her meydanda heykel vardır. Meclis kavşağına dikilecek Atatürk heykeli belli ki rüyalarınıza girmiş.
Mehmet Uslu 10 Ekim 2019 11:14
Hırsızlık yapmak belediye hizmeti oluyor da heykel yapmak neden olmasın ...
karar okuru 10 Ekim 2019 11:08
Sizin fikirleriniz Yılmaz Büyükerşen'in aydınlık yüzünün yanında ortaçağ kandilidir.Atatürk düşmanlığınızı Anadolu'nun iftiharı Eskişehirimiz üstünden değil Fesli Kadir'in müridleri ile paylaşın.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 19:09
5
Sende bu saçma yorumlarını Atatürkçü gazetelerde yazabilirsin.Karar Gazetesi muhafazakar görüşlü bir gazete.Sana zorla oku diyen yok.Yok eğer oluyacaksan da adam gibi oku.Büyükerşen’in aydınlık yüzü neymiş?Heykel yapmak mı?Geç o işi aslanım.Hadi kendi çöplüğünde öt.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 21:24
2
19:09, Kendinizi neden çöplükte hissediyorsunuz?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:02
Çok haklısınız bu heykelleşmenin hiç yararı yoktur
Köroğlu 10 Ekim 2019 10:42
Belediyenin esas işi yerleşim yerinin değerini arttırmaktır. Bu çeşitli yollarla olur. Mesala o yerleşim yerindeki okul iyi bir okulsa oranın değeri artar. İyi bir planlama varsa, estetik bir ortam ise, yeşillik çoksa, park yakınsa, spor olanakları varsa değer artar. Heykel ortamı güzelleştiren bir şeydir. O yüzden belediyeler heykel yapabilir. Türkiye'deki heykeller genelde berbattır. Atatürk heykelleri de estetik kaygılarla değil 1930lardan kalma faşist endoktrinasyon uygulamalarının bir parçası olarak yerleştirilir. Ama bu başka bir konu.
Kararında Karar Okuru 10 Ekim 2019 11:44
2
Çok güzel ifade etmişsiniz. Heykele gelene kadar bir çizgi boyunca bina yapmayı, kaldırım yapmayı, sokak yapmayı öğrenelim. Mehmet Bey'in bunlar gözüne batmaz ama heykeller gözüne batar, çünkü orda siyaset ve ideoloji için oyun alanı var.
ERKAN DOĞAN 10 Ekim 2019 10:41
SAYIN KARAR GAZETESİ Yazarınız maalesef gazetenizin seviyesini düşüyor. Kendisine tavsiyem Akit gibi bir gazetede yazması. Arkadaşlar eroin çekip öyle başlık atıyorlar. Manşetlerine baksanız İslam orduları cümle kafiri dize getirmiş. Dünyaya nizam vermiş sanırsınız. Bu arkadaş da ha bire ölmüş gitmiş bir takım insanlara olan kinini gazete köşelerine döküyor. Bence siz başkasına bir şans verin belki bilmediğimiz bir şey öğreniriz. Karar okurunu aptal sanıyor.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 10:37
Sayın yazar Atatürk heykeli yapılması zorunuzamı gitti
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:59
7
Ne faydası var onu anlat birşey nekadar çoksa okadar degersizlesir
heykel meykel yapılmamalıdır, böyle bölücü ve öcü faaliyetler ahlakımızı bozmakta ve bütün millet dinden çıkıp hiçbir şey düşünemeden heykellere tapmaktadır. Eskişehir belediye başkanının heykeltraş diploması geçersiz sayılıp ilköğretimden tekrar başlatılıp okumalıdır, ortaöğretim de olabilir. heykellere elinde baltaya saldıran saygıdeğer(!) şahsiyetler, belediyelerde heykel imha işlerinde görev almalıdır... yüksek öğretimde heykeltraş bölümleri acil kapatılmalı, kel başa şimşir tarak yüksek okullarına dönüşmelidir...
Takipci 10 Ekim 2019 10:19
Islam ogretisinde Resim ve Heykel yasaktır, bazi alimlere gore Muzik de yasaktır. Aslinda yasak 'tasvir yasagi'dir, Tasvir (Betimleme) butun sanatlarin ozudur. Adi gecen yasaklar Musluman toplumlarin Sanat'ta da geride kalmasinin nedenlerindendir. Yasaklar nedeni ile gunumuz Turkiyesinde Sanat Hat ile Ebru arasina sikismistir, onun disina pek cikamamaktadir. Ebru da, Hat da elbette guzel sanatlardır, fakat gorece basit sanatlardır, ınsan zihnini harekete gecirecek ogelerden buyuk oranda yoksundurlar.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:03
1
İslam dininin ilk dönemlerinde resim ve heykelin yasaklanmasını gerektiren nedenler halâ mevcut mu?
Karar Okuru 10 Ekim 2019 09:41
Mehmet Bey, kendimizi Avrupa ülkesinden sayarsak, Avrupa'nın olağanüstü güzel ve estetik şehirleşmesinin yanında Avrupa'nın açık ara en çirkin şehir ve peyzaj mimarisi, en çirkin yapılaşması ve en kötü kaldırım ile meydanlara sahip olmamızı kültürümüz ve değerlerimiz açısından nasıl izah ediyorsunuz? Türkiye'deki heykelciliğin gelişimini de konuya dahil edebilirsiniz.
musto 10 Ekim 2019 09:14
Sn yazar 80, yılda cumhuriyet, hükümetlerinin,yapamadığını zatınızın da destekte bulunduğu iktidar 18 yılda yaptı.Dünyanın tüm deterjan fabrikaları yıllarca çalışsa pisliklerinizi temizleyemez yavuz, hırsız misali durmadan hedef şaşırtma gayenizden vazgeçin inandırıcı olmuyor.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:11
0
'Battı balık yan gider' diye bir deyimimiz var, Sn. "musto", bırak, battıklarıyla kalsın bu cihet; laf fayda etmiyor, arpa da bittiiiiii( arpa burada yabancıdan borç alma kabiliyeti oluyor)..... Artık, beygir zor kişner. Nasılsa bazı editörler bile racon kesiyor, istemediklerini kesiyor, yayınlamıyor. Battı balık yan gider.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 09:05
En sevmediğim cahil eleştirisi gelmiş. Vay dinazor vardı şimdi heykel var ona karşı çıksaydın. Yahu ikisini de istemiyoruz.. Bide Avrupa'daki sanat eserlerini Bizim her şehirde 3 5 bulunanlar çöp betonlar ile karşılaştıranlar var . Hakikaten kör olmuş o gözler
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 08:49
Yazar gibiler sayesinde bu topraklarda din göğe çekiliyor. Gençler, insanlar akın akın deizme kayıyor. Yazar gibilerin gerçekten psikolojik desteğe ihtiyacı var. 100 yıl öncesinden bu güne bir türlü gelemiyor. İnsan her yazısında aynı konuyu yazar mı ya? Bu ya fikir kıtlığının ya da sorunlu bir zihniyetin olduğunu gösteriyor. Ya Şekspir gizli müslümandı, adı da Şeyh Pir'di değil mi? Marks'a Dascapital'i de cinler yazdırmıştı.
Can can mercan 10 Ekim 2019 08:36
Mehmet bey, paralel bir evrende yaşıyor. Suriye, yaşananlar, bu ülkede olup bitenler onun bulunduğu zaman ve uzayda olmuyor. O yüzden yorum yapanlar lütfen kırıcı ifadeler kullanmayınız.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 08:31
Darbe demişsiniz de... Malazgirt zaferi 60 darbesinden sonra keşfedilmiş, Malazgirt kalesi askerler tarafından onarılmış, Alparslan heykeli yapılmış. Ankara'da yine Malazgirt'te zafer kazanan Türk atlılarının rölyefi var. Bunlara da karşı mısınız? Yoksa sadece Atatürk heykellerine mi karşısınız? Siz de mi ikonoklastlar gibi teorik olarak heykellere karşısınız yoksa estetik mi buluyorsunuz? Zorla güzellik olmaz, ama bir şekilde halka dayanan, doğal, demokratik sürece uygun kararı verilmiş, eh biraz da estetiğe uygun heykellerden şikayet etmeyelim lütfen.
Heykelistanın taş yürekli ve donuk akıllı zihinleri maalesef bu yazıyı da anlayamayacaklar değerli hocam.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 07:33
Hadi itiraf edin sizin derdiniz heykellerle değil, Atatürk heykelleriyle.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:09
4
07:33, Atatürk heykeli olmayan Henkel de mi varmış ?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 13:44
1
Kadıköy/İST. belediye binasının yakınında 80-90 cm avanak avni mi ne var, gözüne batmaz mı KO 11.09? Yoksa, batanını yazar mısın?
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 07:25
Bu kadar çok heykel yapılmayabilir ama çoğu şehirde çok güzel heykeller var ve söz olmadan o kadar çok şey anlatıyorlar ki. Ancak sayın yazarın bunlara tapmak gibi bir tehlikesi var herhalde ki bu kadar düşman. Put arıyorsan kendi cenahına bak, sayın yazar. Yüzyıllardır kimler putlaştırılmış, kimler cennet için aracı kılınmış bunlara bir bak.
Çerkez Ethem 10 Ekim 2019 07:14
...."Ama hiçbir Avrupa şehrinde bizim şehirlerdeki kadar heykel yok!"... Bu asil/kutsal heykelleri yapan belediyelere/çalışanlarına hepsine plaket verilmesi gerek! Her türlü hizmette yavaş ve geride olan belediyeler bu konuda avrupayı kat kat geçmesi, halkımızın gözlerini yaşartmıştır! 15dk yürüyüş mesafesi içinde, t.c. nin bütün şehirlerinde bir heykele/puta denk gelinir! Bunlar arttırılarak ve daha büyükleri yapılarak, acilen 10dk yürüyüş mesafesine düşürseler, halklar kendinden geçip sokaklarda festivallar yapıcak! Kuzey kore ve çini'de yakalamış olurduk, Ne mutlu herkes olurdu!
Alparslan Tekin 10 Ekim 2019 06:29
Heykel yapmak belediye işi olmayabilir ancak bu soru neden Gökçek zamanında sorulmadı? Gereksiz dinazor, saat heykelleri garp şehir kapıları, zevksizlikten bağıran havuzlar. Bunlar yapılırken ses çıkarmayıp şimdi neden yapılıyor demek sadece partizanlık yapmaktır. Onun da karşılığı uzun zamandır yok
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 01:30
Ankara Ulus meydanındaki Atatürk heykeli muhteşem mesela. Anıtkabire giden aslanlı yoldaki heykeller, Güven Parktaki bronz heykeller şahane sanat eserleri. Melih Gökçek meydanlara çaydanlık, vazo, kol saati, dinazor kondururken sesini çıkarmadığın için şimdi söz söylemeye hiç hakkınız yok. Onları ayrıca hep yandaşlarına yaptırıp zengin ediyordu.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:12
3
01:30 , sen Melih Gökçek’in bu heykellerle anlatmak istediği kinayeli esprisini anlamamışsın. Adam heykelcilikle alay ediyor ama ona bile uyanmıyorsunuz.
Hocam Tamamen haklısınız
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:56
Mehmet Bey, Bati medeniyetine dusman oldugunuzu biliyoruz ama zamani geri ceviremezsiniz. Heykelcilik guzel bir sanattir ve bu ulkede daha cok heykeller yapilacaktir. nokta
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:22
4
Yapılsın tabii, istediğin heykeli yap evinin önüne, oturma yada yatak odasına hatta banyoya tuvalete koy kimse karışmıyor. Ama, Benin yaşadığım şehrin, kasabanın meydanına benim rızam olmadan, zevksizlik örneği heykeller koyamazsın. Nokta.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 17:50
0
Senin zevkin benim zevkim...bahane bunlar. Dindar bir muslumanin begenecegi bir heykel mi yapmak lazim ki sikayet etmeyesiniz? Nasil bir heykel istersiniz?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 08:32
1
Suzde deforme ettiğinuz inancınızı salonunzda yasayın..Milletin gözüne sokmayın.Hani ibadetin gizlisi makbuldür.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:22
Bu nasıl bir önyargı sayın Doğan?'Hiçbir Avrupa ülkesinde Türkiye'deki kadar yok' demek aklımızla alay etmektir.Ispanya, Fransa Belçıka'da kentlerde heykelden geçilmiyor. Heykelle ilgili başka eleştiri konuları bulun lütfen.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:21
Mehmet bey tamam çok Atatürk heykeli yapılmasın. Ama kardeşim sen yerli ve milliyim diyeceksin, ne ekonomi ne eğitimin, ne sanatın öyle! Atatürk'e olan gıcıklığın nedeniyle illerde yıkıp yerine yaptığın stadların adı neden ARENA! Amaç satadlardan Atatürk adını silmek. Yüzlerce okul, güya tamir ve boyama ayağına yapanın adı yazılıyor amaç Atatürk adını kaldırmak. RTE 1 tek tesise neden Atatürk adı vermedi. Siz de aynı kafadasınız.Ama dün firavun pramidi diktiği gibi şimdi bizimkiler plaza diker sesiniz çıkmaz.Dert deva heykel.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 11:24
1
Atatürk adı verilen o kadar çok şey var ki, bundan böyle hiçbir yere verilmese de 7 değil 77 sülalene yeter ..
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 00:16
Sn. Yazar, küçük taşları oyanlari bırakın da, başımıza beton dokenlere bir bakın. Dinozor beyinli adamlar malı parsel parsel götürdü, iki üç yere dikilecek taşı da hoşgörün artık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN