Back To Top
Seçim kazanmak

Seçim kazanmak

 - Son Güncelleme: 16.05.2019 Perşembe 09:10
- A +

Günlük siyasetle başımız hoş değildir. Günlük siyasete takılmak asıl meseleleri ıskalamaya yol açabilir.  

Seçimi kabul eden bir sistem değişmeyi kurala bağlar. Türkiye gerçek anlamda 1950’den beri seçimli bir siyasî sistemle yürüyor. Arada kesintiler/darbeler olmasına rağmen sistemin devamı önemli. Bu devam içinde değişim, çatışmaları hafifletiyor, büyük yarılmaları, kırılmaları önlüyor.  

1950’den beri uzun iktidar dönemleri çok fazla değil. Demokrat Parti’nin 10 yıllık iktidarı kesintiye maruz kaldı. Kalmasaydı da muhtemelen iktidar değişecekti. 1980 sonrası Turgut Özal’ın Anavatan Partisi iktidarı on yılı bulamadı. 1990’lı yıllar koalisyonların meydana getirdiği otoritesizlikle malûldü. Türkiye’nin arkaplan güçlerinin müdahaleleri iktidar meselesini karmaşıklaştırdı. 28 Şubat müdahalesi bu karmaşaya âmiyane tabiriyle, tüy dikti.  

***

Türkiye bu karmaşadan 2002 seçimleri ile çıkmaya başladı. İstikrar yeni bir adres buldu. İktidar alanının seçilmiş siyasi otorite tarafından kontrolü uzun bir süreç sonucu sağlandı. Bu geçiş sırasında bir lider ve bir partinin hâkimiyeti işleri kolaylaştırdı. Mevcut iktidar partisi erken bir genel seçim olmayacaksa, 20’nci yılını görecek. Bu gerçek seçimli sistemlerde kolay elde edilebilecek bir rekor değildir.  

Merkezî siyasette bir sıkıntı yok. Mahalli siyasetin yeni bir biçim alması da gerçek anlamda sözkonusu değil. Hâlâ iktidar partisinin ağırlığı mahalli idarelerde de hissediliyor. Hatta bazı şehirlerde başkanlıklar kaybedilmiş olmakla birlikte şehir meclislerinde hâkimiyet iktidar partisinde.  

Tek anlaşmazlık konusu İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı. Bu da tekrarlanması kararlaştırılan seçimle çözülecek, demek ki mesele yok.  

***

Sükûnetle bakılırsa, seçimin tekrarlanması dahi halk iradesinin tecellisinin kabulü anlamına geliyor. Bu durumda bu iradenin tecellisini kolaylaştıracak, hadi “belirleyecek” diyelim, çalışmalar yapmak önem taşıyor. Bunun yapılacağı da ortada. Taraflar zamana karşı yarışıp bütün güçleriyle sonuç almaya çalışacaklar.  

Sonuç tek taraflı bir haberleşme ve iletişim sistemi ile alınabilir mi?  

İlk sorumuz bu ve cevabı şüphesiz “hayır”dır. İletişim kanallarında çokluktan yoksun bir sistem halkın güvenin hissine zedeler. Son yıllarda böyle bir gidişi görmemek, gerekli dikkatten mahrum olmak demektir. 

İkinci soru, üstten, tepeden, baskıcı, zorlayıcı mesajlarla; rakibi karalayıcı, belden aşağı vurucu, diyet talep edici üslûpla sonuç alınabilir mi?  

Korkunun etkili olduğu yerler/zamanlar vardır elbette. Korku, baskı, tehdit dili bir yere kadar ve geçici süre başarılı olabilir. Geniş kitleler üzerinde asıl sonuç alıcı üslup gönül dilini bulmaktır. Muktedirlerin kullanacağı dil bu olmalıdır. Muktedirlikten yoksun yapılar böyle bir dile mecbur kalabilir. “Önümüzdeki seçimi kim kazanacak?” sorusunun cevabı buradadır. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 18:11
Sandik baskanlarinin hepsi memur degilmis. Bu iptal gerekcesine gore sadece bu secim degil, Istanbul'un butun ilcelerinde secimin iptal edilmesi lazim. Cumhurbaskanligi secimi ve referandumda da butun sandik baskanlari memur degilmis. O secimlerin de iptal edilmesi gerekir...Cumhurbaskani'nin sozcusi iptal icin "bu demokrasimizin zaferidir" diyerek hakkini gasp ettikleri secmenle alay etti. Bu makalede de insanlarin zekasiyla alay edilmis.
KARAR OKURUahs 16 Mayıs 2019 17:35
Sayın bari siz yapmasaydınız. Nasıl olur da mazbata gaspını normal karşılarsınız. Mesele yok demek ne demek.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 21:02
1
Mazbata gaspi var ama Mehmet Bey'in destekledigi siyasetciye yapilmadi. Halkin iradesine de gasp var ama AK Partiye oy vemeyeni halktan saymiyor. Yani Mehmet Bey icin isler yolunda, mesele yok.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 16:52
Karar sizi biraz aşar sayın yazar.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 15:18
vur , kır , parçala bu maçı kazan...geriye yönetilebilir bir ülke kalır mı..? kimin umurunda...
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 14:51
Hak yemek ne kadar kolay olmus. Devletin tum imkanlarını kullanarak kaybettıgın secimde sana kusenleri sandığa gitmeyenleri belki simdi kandırırsın. Oh Ne Ala Mualla
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 10:22
İstanbul 40 bin nüfuslu bir şehir, seçimde bazı küçük kargaşalar olmuş, YSK da adil bir kararla seçim yenilensin demiş tadında yazmışsınız. Elinize sağlık.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 09:02
"Secimin tekrarlanmasi halk iradesinin tecellisinin kabulu anlamina geliyor"...Ramazan ayinda bile haksizligi iyi birseymis gibi gosterdiginize gore ya dindar degilsiniz ya da tovbe derim Allah affeder zihniyetindesiniz. Oruc da tutsaniz, her yil hacca da gitseniz, her gun 5 vakit yerine 50 vakit namaz da kilsaniz Allah'i kandiramazsiniz.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 07:49
Sizde politik olarak “Bunlar FETO cu” diyen değil “Herşey güzel olacak” diyen kazanır demişsiniz. Bu sefer haklısınız.
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 03:54
Neden İBB seçimlerinin yenilenmesi normal oluyorki,aynı zarftan çıkan oyları nereye koyacağız müslüman hele hele şu mübarek Ramazan ayında adil olmalıdır ama ne yazıkki hernedense adil olamıyoruz bunu anlamak mümkün değil
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 03:52
Sükûnetle bakılırsa, seçimin tekrarlanması dahi halk iradesinin tecellisinin kabulü anlamına geliyor. Sayın Doğan başlangıçta kabul edilmeyen halk iradesinin ikinci de kabul edilmesine sevinelim o zaman. Ortada bir, haksızlık, zulüm var. Bunu vijdanı olan herkes söylüyor, görüyor. Siz ise 'Aman boşverin yeni seçimle halk iradesi ortaya çıkacak.' havasıdasınız. Yazılarınızda eskiyi ha bire gömüyorsunuz ama bu zulme sesiniz çıkmıyor.
nuh 16 Mayıs 2019 00:37
sayın doğan konuyu güzel yazmışsınız.seçimde gördük partisine oy vermeyecekleri -çok ağır - kelimelerle eleştirdiler.kutuplaştırma-ötekileştirme kimseye bir şey kazandırmaz..umut veren, elini uzatan, kin duymayan, iş, aş vaat eden hep önde olur...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN