Back To Top
AK Parti’de ortak akıl hakim olsaydı...

AK Parti’de ortak akıl hakim olsaydı...

 - Son Güncelleme: 17.07.2019 Çarşamba 08:47
- A +

MHP lideri Devlet Bahçeli “Sistem tartışmaları bitmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni yozlaştırma çalışmaları ülkemize ihanettir” diyor. (2 Temmuz)

Fakat AK Partiden cumhurbaşkanlığı sisteminin revize edileceğine yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik son açıklamasında, sistem revize edilirken muhalefet partilerinin de görüşlerinin alınacağını söyledi:

Tıkanıklık görülen yerlerin, eksiklik görülen yerlerin üzerine gidilecek. Bir yılın gözden geçirilmesi ile ilgili Fuat Oktay’ın başkanlığında bir çalışma yapılıyor. Milletvekillerimizin eleştirileri ve değerlendirmeleri not alınıyor. Bunlardan bir sonuç çıkacaktır ve bu sonuçlar Cumhurbaşkanımıza arz edilecektir. Cumhurbaşkanımız, Bahçeli ile bunu değerlendirecektir. Cumhurbaşkanımız sistemin revizyonu için muhalefet liderleriyle de görüşebilir.” (10 Temmuz)

Sistemin revizyonu için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefet lideriyle görüşecek olması takdire şayandır. Olması gerekende buydu zaten. Bu kararın açıklamada kalmamasını ve fiiliyata geçmesini temenni ediyorum.

***

Tabii “yeni sistemin” arıza yapacağı, tıkanacağı, alarm vereceği beklenmeyen bir durum değildi; böyle olacağı başından belliydi. Ancak bu kadar erken ve aksaklıkların sistem sahipleri tarafından dile getirilmesi beklenmiyordu. 

Sistemin revize edilmesiyle ilgili ilk açıklamayı yapan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı şöyle demişti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin bir çalışma yapılıyor. O bize daha nesnel bir fikir verecektir. Biz bunu bir siyasi mesele olarak görmeyiz. Sistemi rehabilete etmek aklın gereğidir.” (29 Haziran)

Rehabilitasyon nedir peki? Bir tedavi şekli. Yakalandığı ağır hastalıktan ağır tahribatlar alarak kurtulmuş olan hastanın yeniden hayata uymasını sağlayacak özel bir tedavi şekli..

Sonuçta AK Parti yeni sistemin birinci yılında, muhalefet partilerinin eline koz verilir mi verilmez mi hesabına girmeden “tıkanıklık görülen yerlerin üzerine gidilecek” diyorsa sorunun taşınabilir ve tolere edilebilir bir tarafının kalmadığını gösterir. Mekanizma artık tutanın elini yakmaya başlamış demektir.

Nitekim AK Partili milletvekillerinin cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik eleştirileri de bunu gösteriyor.  24 Haziran genel seçimlerinde AK Parti “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin propagandasını “Güçlü Meclis, Güçlü Hükümet” sloganıyla yapmıştı. AK Parti’ye göre yeni sistem TBMM’yi daha güçlü hale getirecekti.

Bugün daha zayıf bir Meclis’in olduğunu AK Partili milletvekilleri söylüyor. Medyaya yansıyan haberlere göre (ki herhangi bir tekzip yapılmadı) 23 Haziran’dan sonra partisinin milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sistemde yaşanılan zorluklar anlatılmış. Bir milletvekili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Biz aslında sizi Meclis’te temsil ediyoruz ancak ‘Züğürt Ağa’ gibiyiz” demiş. Yine medyaya yansıyan haberlerden anlaşılıyor ki, gerçekleşen bütün toplantılarda ana konu ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nde yaşanan sıkıntılar...

Bu sistem ekonomiyi uçurmadı, ülkenin sorunlarını bitirmedi. Parlamenter sistemde itibarı ve işlevi olan bir Meclis ve o Meclis’te iyi kötü yetkisi olan milletvekilleri vardı. Bugün bu sistemin milletvekillerini “Züğürt Ağa” haline getirdiğini CHP, İYİ Parti,  HDP değil AK Parti milletvekilleri söylüyor.

Bu sistem daha iyi yazılamaz mıydı? Yazılabilirdi. Ama bunun yolu ortak aklın devreye sokulmasıyla mümkün olabilirdi.

Ortak akıl deyince ben, tabi ki muhalefetin de anayasa çalışmalarına katılmalarını kast ediyorum. Ama bırakın muhalefeti, AK Parti’nin kendi içinde bile ortak akıl kullanılmadı. Mesela kamu reformu alanının saygın otoritelerinden olan Prof. Dr. Ömer Dinçer’in söyleyecekleri vardı. O  dönem bunları partisinde anlatamadı, bir gazetede yazdı. AK Parti  MHP ile “hükümet sistemi” modelini yazmaya başladıklarında Sayın Dinçer şunları sormuştu mesela:

“Esas olan bir yönetim sisteminin öğelerinin (amaç ve stratajiler, yapı, kültür ve değerler, süreçler ve tarzların) bir bütünlük ve uyum içinde olmasını sağlamaktır. Kaliteli bir yönetim ve bunun için işin ehlinin görevlendirilmesi, adaleti ve hukukun üstünlüğünü önceleyen bir anlayış, kuvvetler ayrılığı, insan hak ve özgürlüklerinin korunması, demokrasi ve yönetişim; saydamlık, katılımcılık, denetleme ve yöneticilerin hesap vermesidir. Yukarıda sayılanların hangisi ve ne oranda parlamenter sistemde var? Başkanlık sistemi gelirse sihirli bir değnek gibi bunlar hemen gerçekleşecek mi?” (21 Kasım 2016)

Uyarı niteliğinde şunları yazmıştı mesela:

Yargı ile diğer güçler arasındaki ilişkilerin tanzimi, başbakanlığın olmadığı yürütme yapısının örgütlenmesi, yerel yönetimler ile merkezi idare arasındaki yetki paylaşımı, maalesef anayasal bir kurum olarak varlığını koruyan YÖK’ün durumu ve daha pek çok sorun alanı var. Doğrusu kafamda pek çok soru var.” (5 Aralık 2016)

Sayın Dinçer “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” metni ortaya çıktığında ise şunları yazmıştı:

Teklifte mevcut fiili duruma hukuki bir çerçeve kazandırma çabası öne çıkmış. Bu yaklaşım, bugün yaşanan sorunların müzminleşeceği, üstelik yeni sorunların çıkacağı anlamına geliyor. Mevcut yapı ve süreçleri aynen koruyarak başbakanlığı kaldırmak ve bakanlar kurulunu meclis dışından oluşturmak, anayasal erkler arasındaki ayrımı daha da belirsizleştiriyor. Demokrasiyi korumak için, kuvvetler arasında ‘denge ve denetim’ mekanizmalarını güçlendirmek ve ‘tek adama’ gidecek yolları kapatmak gerekir. Katılımcı bir demokrasi için mücadele vermiş ve kamu idaresinde yönetim için çabalamış AK Partinin bunu başaracağını umuyorum.” (26 Aralık 2016)

AK Parti MHP ile sistem değişikliğini yazarken ortak akıl mekanizmaları devrede olsaydı bugün yine Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçilirdi elbette. Hatta referandumdan daha yüksek bir sonuçta alınabilirdi. Diyelim ki ülkenin saygın hukukçularına, anayasa uzmanlarına muhalif diye kulak verilmedi. Diyelim ki muhalefet partilerinin görüşlerine bakılmadı, söylediklerine kulak tıkandı.

AK Partinin bakanlarından Ömer Dinçer’in yazdıklarına bakılsaydı, söylediklerine kulak verilseydi... Bugün AK Partili milletvekilleri “Züğüt Ağa” benzetmeleri yapmazlardı.

Ülkemizin iki yıl önce var olan sorunlarını daha da derinleştiren bir değişiklik çıkmazdı. AK Partiden bugün sistem aksamaya başladı açıklamalarını değil, yeni sistemin ülkenin sorunlarını nasıl çözdüğüne dair açıklamalar duyabilirdik.

AK Parti’de ortak akıl hakim olsaydı...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 17 Temmuz 2019 21:00
Karadenizlinin birisi mezar taşına"hastayım çok hastayım diyordum inanmıyordunuz ne oldi şimdi?"Çaldılar diyenler yeniden seçim yaptırdılar ne oldu şimdi?Bu kadar emek para zaman kim ödeyecek tüm bunları?
cumhur 17 Temmuz 2019 19:08
Dönülmez akşamın ufkunda olanlar elindeki kozları korumak durumundadır!Bir bakıma mecburlar!Çünkü her şeyin bir sonun olduğunu düşünmediler bile!Güç,saltanat,bencillik,zenginlik ne yazık ki unutturdu bunları!Yüce mevlam kimseyi darda koymaz.Allah bu yüce milleti tüm görünür görünmez kötülüklerden korusun.
Parti ilk kurulduğunda herkes heyecanlıdır. İşin sonu nereye varacağı belli olmadığı için samimi kişiler ön plandadır. Başat kişi önce kendi fikirlerini, isteklerini empoze etmeye çalışır. Bu fikirleri doğru bulmayanlar kenara çekilir. Makulun sesi biraz kısılır. Başat kişi ona karşı çıkan kişileri bir şekilde tasfiye etmeye başlar. Farklı fikirlerin tasfiye olduğunu gören kişiliksizler beğenmese bile başat kişinin fikrine göre görüş beyan etmeye başlar. Sonuç ise dikensiz kaktüs bahçesidir.
Karar Okuru 17 Temmuz 2019 12:43
Akp kapildi gidiyor bahtinin ruzgarina. Konjonktur geregi bir dalga uzerine sorf yapip iktidar oldular. Konjonktur degisti. Yelkenleri sisiren ruzgar durdu, simdi artik bahtlarina ne cikarsa.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 13:46
0
yoo. kendileri harcadılar fırsatları.
Erzincanli 17 Temmuz 2019 12:08
Iste biat kulturu dedigimiz tamda budur. Sultanim cok yasa !!!!!!!
karar okuru 17 Temmuz 2019 11:29
Abdülhamit dönemi ne kadar demokratikse bu dönemde o kadar demokratik işte.Yeni dedikleri Türkiye de bu işte. İster revize et ister turşusunu kur. Çıkmaz ayın son çarşambası derler bu işlere.Kafalar demokrat değilki neyini revize edeceksin.Önce kafalarını revize etmeleri gerekiyor bence.Sence.
hüsran 17 Temmuz 2019 11:29
bir memurun atama ve tayini için bir sürü torpil, referans, amca, dayı! bulması icap ediyor..Biri tayin olabilirken, daha çok mağdur olan ve hak eden diğeri tayin olamıyor..ataması yapılmayanda adaletsizlik hissi doğuyor bu sefer. Sınav, puanlama vb gibi nesnel bir sistem yok..İdareci olarak bir yerlere gelmek isteyenlerin iş bilirliğine yani liyakatine değil, sadakatine, bizden! olmasına bakılıyor..Cezaevlerinde tayininin olması müdürün onayına bağlı, bu da müdüre mükemmel bir mobing uygulama gücü veriyor.Adalet bizzat Adalet Bakanlığına lazım..Adalet bizzat Ak Partiye lazım..
karar okuru 17 Temmuz 2019 11:28
Elif bu bugüne kadar yazdığın kaçıncı aynı yazı.İstersen kendini bir yenile.Aynı türde yazına daha önce bir yorum yazmıştım hadi üşenmeyeyim yine yazayım.Kuvvetler ayrılığının olmadığı adaletin ideolojik olduğu bir ülkede böyle bir sistem olmaz.Valilerinin , Hakimlerinin , Savcılarının devletin değilde partinin olduğu ülkelerde böyle sistem olamaz.Demokrasinin olmadığı ülkelerde hiç olamaz.İstersen yarın bir daha yazarım.Durup durup yazma artık.Sıkıldık.
alperen 17 Temmuz 2019 10:49
o zaman hatırlayın slogan neydi?:' seni başkan yapacağız.' ben de bir muhafazakar olarak dua ediyorum Allah'a ki ' inşaallah bu yetkilerle solcu bir adam gelir' diye..ben o zaman ne olduğunu bilmeden 'evet' diye bağırıp çağıranların acı çığlıklarını...merak ediyorum, o milletvekilleri o zaman neredeydi? muhalaefet bu anayasa değişikliği tek adaam götürür dediğinde bunu diyenlere vatan hainin diyorlardı...üstelik bu anayasa değişikliği OHAL devam edilirken yapıldı..bu ayıp bunlara yeter..
Mutlu Yücel 17 Temmuz 2019 10:27
2)Onun için düzen aynı düzense ağa olmuş, büyük ağa olmuş bizler için pek fark etmez. Amaç, var olan torpilin yerini, yönünü eskiye çevirmek değildir, çünkü sistemi daha kötü yapan bu değildir . Neden, düne göre kuvvetler ayrılığından daha çok uzaklaşılmasıdır ve peşine koşulacak şey de budur. Zira iki olumsuzu karşılaştırıp birine yönelmek asıl mücadeleyi gözden kaçırmak olur.Mesele kötü bir yetkinin kimde toplanacağının peşine düşmekse bu durum düne göre daha da ehvenişerdir,zira torpil yapısı gereği düne göre daha da azdır.
Süheyl CALISKANOGLU 17 Temmuz 2019 10:23
Eski siyasilere is imkani derhal ve iyi ücretle teklifi yapiliyor.AKP'ye rakip olacak veya olabilecek,eski siyasilere, Yüksek Istisare Kurumunda (YIK) veya Saray'da Danismanlik teklifi "altin tepside'ikram ediliyor,yeter ki yeni partilere katilmasinlar.Ali Babacan'a ve Mehmet Simsek ellerinin tersiyle bu ikramlari geri cevirdiler.Ne derler,her kusun eti yenmezmis(!)Ögrenmislerdir belki simdi..
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 10:11
İki kulağını elleriyle kapatmış, kafayı tukarı kaldırmış gözleri havada, aynı anda yüksek sesle mehter marşı okuyarak yeni sürülmüş, zemini alt üst olmuş bir tarlada koşan köyün delisini hayal edin. Çevresinde de “yapma” “şu tarafa git” “dur” diye bağıran köylüleri. AKP işte o koşuyu yapan köyün delisine benziyor. Her tümsekte yere kapaklanıyor ama deli enerjisiyle, kendi kendine okuduğu mehterin gazıyla kalkıp koşmaya devam ediyor. Seyredilecek manzara değil. İçler acısı.
Musto 17 Temmuz 2019 09:42
Milete anlatılmayan doğru dürüst tartışılmadan olağan üstü hal altında paldır küldür yangından mal kaçırırcasına yapılan ve ysk yardımlarıyla atı alan üsküdarı geçti diyerek dayatilan bir sistem.Adim gibi eminim su anda refaranduma gidilse %30 kabul oyu alamayacaktır.
Mutlu Yücel 17 Temmuz 2019 09:32
İşlevleri elinden alınınca oldular züğürt ağa. Alınmasaydı devam edecekti ağalıkları. Peki, ağa ne yapıyordu? İş bulmada, tayinde, terfide vs, hep haksızlık peşine koşuyor, karşılığında da caka satıyor, pastadan kendisi için de daha kolay pay kapıyor, bir sonraki seçime yatırım yapıyordu. Peki, tırpanlanan yetkiler nere gitti? yetki verende toplandı. İşin tabiatı böyledir, yel ile gelen sel ile gider.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 20:17
0
Züğürt Ağa’yı da izlememişler galiba.
kararsız 17 Temmuz 2019 09:15
öyle parlamenter sistemimiz vardı ki mükemmeldi.90 yılda bu hale gelmişti.Şimdi BAŞKANLIK sisteminin 1.yılında vurun abalıya muhabbeti yapanlara şaşırıyorum.eleştiri olsun lakin genç ergenler gibi değil.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 10:47
1
Hayatın 'kararsız' geçmiş galiba. Bir yıl diye diye devam kararsızım, devam...
sahici 17 Temmuz 2019 14:31
0
Sayın kararsız: 13/15 ay önce itiraz edenlerin yazılarına bakın. öne sürdükleri sorunlar daha yeni başlıyor, görürsünüz. Adeta takeoff yapacaktık.. (Havalanma)Takeoff uzun sürerse pistin sonunda çakılırsın!
Gazete okuru 17 Temmuz 2019 09:13
İktidarın birinci önceliği bir sonraki seçimde yine iktidar olmaktır. Bunun dışındaki her şey boştur. Yok ortak akıl, yok sistem, yok demokrasi. Akıl onlarda fazlası ile var, onlara oy lazım güç lazım. Onlara göre milli irade demek kendilerinin iktidarının devamı demek...
yasin aydoğan 17 Temmuz 2019 09:00
Teşekkürler çakır hanım kaleminize ve ömrünüze sağlık.... dost acı söylermiş...
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 08:22
Raporda şunları okursam hiç şaşmam : Türk tipi başkanlık sistemi, ufak tefek konular hariç, birinci yılını başarı ile tamamlamıştır. Yola çıkarken söz verildiği gibi, milli gelir artırılamamış, enflasyon ve döviz düşürülememiş ise de, bu sonuçların sistemle bir ilgisi yoktur. Bütün kötülüklerin anası faizdir. Ekonomideki olumsuz gelişmeler faizi düşürmeyen Çetinkaya’nın vebalidir. Onu azlettik; Berat Bey, artık ekonomiyi uçuracak. Bürokraside kalan tek tük tıkanmayı da, ilgili birimleri Cumhurbaşkanımıza bağlayarak çözeceğiz.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 07:54
Ulkeyi su anda yoneten liderlerin psikolojisi ve ulkede yaratilan atmosferle ilerisi icin huzur vaat eden anayasa yapilamaz, aksine daha guclu devlet, daha gucsuz zayif millet oneren bir anayasa cikar
Karar Okuru 17 Temmuz 2019 07:47
AKP de ortak akıl olabilmesi için önce akıl olması gerekli. Olmayan şeyin ortaklığı olmaz
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 12:00
1
Çok akıllıca bir yorum...
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 20:07
1
07.47, Deme ya... 17 Yıldır senin aklınla iktidar oluyor... Kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 04:00
Tedâviyi reddeden şeker hastasına ne yapacaksın. Akıl hocası bu ilacı iç deyip bonibon şekeri veriyorsa o da tadına kanıp içiyorsa... Şekeri yükselince insanları kırıyorsa... Akıl hocası bir de gaz vermeye devam ediyorsa... Uyarı: "Yanlış anlaşılmasın şeker hastaları için yazılmıştır."
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 03:54
Adâletsizlik ve ekonomide haksız bölüşüm var mı? Var. Halk bunu görüyor mu? Evet. Sistem en mükemmelinden olsa ne yazar?7 Bu anlayış değişmeli. Değişmezse halk değiştirir. Kimi? Değişmeyenleri...
Sabır! 17 Temmuz 2019 03:46
Eskilere rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı.Ortak akıl yok mu?Şu Ak partisi ile ilgili yorumlar yapan yüzlerce akademisyen devlet stratejilerinde etkin konumda değiller mi?Cumhurbaşkanlığı görüş oluştururken bunların o görüşün oluşmasında katkıları yok mu? Bu ülkenin en iyi mühendisi,en iyi ekonomisti,en iyi uluslar arası uzmanı en iyi askeri devlet içinde rol ve görev alıyor devlete yön veriyor.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 10:54
0
Sabırla uyu 'Sabır!' kardeş, tam da dediğin oluyor. "NB. Ama insanlar (milletiiiiim! diyemiyorum...) neden yılgınlığa düşüyor ki."
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 03:42
Sistem dikiş tutmaz. Eleştiriye açık bir yönetim,eleştiri yapacak cesaret yoksa düşüş durdurulamaz. Bir de buna yetişmiş insan kıymetini bilmemezlik eklenirse... İşte bir.de burdan bakmalı.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 02:23
hala akp li olmaniz cok üzücü, nasıl türkiyeyi bu kadar yıpratmış bir partiyi savunabiliyorsunuz? vicdan el insaf
Ali baba 17 Temmuz 2019 00:18
Bunlarin akli ülkeyi kendi aralarinda parsel,parsel dagitmaya kafalari iyi çaliśir
Krr okr 17 Temmuz 2019 00:10
Hiçbir şey değişmeyecek Elif hanım.Bu kadar çapsız ve yeteneksiz adamın birarada olduğu yerde en kral sistemi getirseniz ne olur. Herşeyin MENFAAT ÇARKI etrafında döndüğü bir sistemin tüketicileri (yandaş kesim) bu düzenden asla vazgeçmezler.Milletin helal vergilerini kendilerine ulufe, cemaatten arta kalan okul ve şirketleri ganimet olarak gören zihniyet,iktidarını asla ama asla paylaşmayı kabul etmez.Bu uğurda hukuku,ekonomiyi,eğitimi kendi çıkarına göre düzenler.Yeter ki amaç hasıl olsun.Bu amaca da sözde DAVA diyorlar.
KARAR OKURU 17 Temmuz 2019 00:10
Akparti ve MHP'nin anayasa degisikligini referanduma goturmek icin yeterli vekili yok. Muhalefetle uzlasmadan nesini revize edecekler ki zaten?
Karar okuru 16 Temmuz 2019 23:59
Bu sacma sistem zaten olmayan demokrasimizi tamami ile ortadan kaldirmistir… Secimler oluyor oy veriyoruz yuksek oranda Gelismis ulkelere nazaran gibi, kendimizi kandirmaya devam ederek gidilecek yer pek de hayirli bir yer degildir…
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN