Back To Top
HSK Başkanvekili Yılmaz: Yargıtay Tetkik Hakimliği hamaliyedir

HSK Başkanvekili Yılmaz: Yargıtay Tetkik Hakimliği hamaliyedir

- A +

Mevzu malumunuz.

HSK, avukatlıktan “hakimlik” mesleğe kabulünü yaptığı, Beştepe’de şube müdürü olarak halen çalışmakta olan, Danıştay Başkanı’nın kızını 24 saat sonra “Yargıtay Tetkik Hakimliğine” ataması kamuoyunun haklı tepkilerine sebep oldu.

HSK’nın bu “kararı” uzunca bir sürede unutulacağa benzemiyor.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz, dün kaleme aldığım “Kanun ne diyorsa o yapılmış” başlıklı yazım üzerine telefonla aradı ve ilk cümlesi “Bana haksızlık yapıyorsun” oldu. Uzunca bir konuşma geçti aramızda. 

Sayın Yılmaz, evvelsi gün medyada yer alan “Kanun ne emrediyorsa o yapıldı. Yasal olmayan bir durum yok” sözünün yanlış anlaşıldığını, kendisinin “kanunu savunmadığını”, “Adalet mi bu şimdi?” diye tepki  gösteren CHP Milletvekili Barış Yarkadaş’a bir cevap olduğunu söyledi.

Mehmet Yılmaz tartışmalara yönelik şunları söyledi:

“Övünmek gibi olmasın ancak Yargıtay tarihini bilen 3-5 isimden birisiyim. Bunu şunun için söylüyorum, 1973’e kadar Yargıtay Tetkik Hakimliği için 5 yıl fiilen meslekte çalışmış olma şartı aranıyordu. 73’te bu süre 2 yıla indirildi. Çünkü Yargıtay Tetkik Hakimliği hamaliye bir iştir ve kimsenin tercih ettiği bir yer değildir. Yargıda yükselmek isteyen, kariyer düşünen iddia sahibi hakimler, tetkik hakimliğinden kaçarlar. Dolayısıyla kimsenin gitmek istemediği bir yer olduğu için Yargıtay Tetkik Hakimliğine atamalar hep zorluklar yaşanmıştır.”

“2011 yılında da Yargıtay’da yeni dairelerin açılması ve tetkik hakimliğine ihtiyaçtan dolayı geçici madde ile fiilen meslekte 5 yıl çalışmış olma şartı kaldırıldı. Bir de buna 2014 yılından bu yana yargıda yapılan FETÖ tasfiyelerini eklediğinizde bir hayli açık oluştu. Elimizde tecrübeli, işi bilen hakim kalmadı. Tecrübeli hakimler İstinaf Mahkemelerine, terörle mücadele yerlerine gönderildi.”

“Biz bu yıl ilk kez sıfırdan, yani meslekte hiç tecrübesi olmayan kişileri Yargıtay Tetkik Hakimliğine atıyor değiliz. 2016’da 56 kişiyi atadık. 2017 yılında avukatlıktan mesleğe kabulünü yaptığımız 73 kişiyi atadık. Yargıtay’da ihtiyaç var. Yargıtay bizden Tetkik Hakimi istiyor. Biz yetiştiririz diyorlar.”

“10 yıllık avukatlık geçmişi olanlar arasından mesleğe kabuller yaptık. Bundan sonra yapmayacağız.”

“Avukatlıktan mesleğe kabulünü yaptığımız kişileri, fiilen avukatlık yaptığı yerlere atamasını yapmadık. Bu konuda oldukça hassas davrandık.”

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz konuşması boyunca “olağanüstü bir süreçten” geçildiğini vurguladı. Söyledikleri böyle.

Ben de birkaç gündür HSK’nın bu atamasıyla alakalı yazdıklarımı tekrarladım.

Olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz doğrudur. Ancak Türkiye’nin bir an önce normalleşmeye ihtiyacı var.

Sayın Yılmaz’ın bütün anlattıkları doğru olabilir. Ancak biz zaten bunu tartışmıyoruz. Danıştay gibi bir kurumun başında olan bir ismin, velev ki “yasalara uygun” olsa bile, toplum bunu nasıl karşılar diye düşünmesi gerekmiyor mu? Neden hep “etik”, “ahlaki” davranışlar Batı ülkelerinde oluyor? Neden mesela bizim yüksek makamlarda olan yargıçlarımız, özellikle de  bir yargıçta olmasının daha güzel olacağı davranışları göremiyoruz. Mesela zaten çalışan, avukatlık gibi şahane bir mesleği olan kızını “Ben Danıştay Başkanıyken bu atama etik algılanmaz, ahlaki durmaz, yargının itibarı zedelenir” diyerek engellemedi. Şimdi kızına iyilik mi etmiş oldu?

Bu girişimi bulunduğu makamın itibarına nasıl bir etki yapmış oldu?

Değer miydi?

HSK’ya gelince. Yargıtay Tetkik Hakimliği evet, dışarıdan ‘iş yükü ağır’, ‘hamaliye’ bir konum gibi görünebilir. Ancak bunun böyle olmadığı muhakkak.

Yargıtay üyeleri, genel kurul, bir dosya hakkında Yargıtay Tetkik Hakimleri’nin hazırlamış olduğu sunuma, rapora göre karar vermiyor muydu?

Peki, mahkeme tecrübesi olmayan bir Tetkik Hakimi’nin hazırladığı rapordan ne kadar adalet çıkar, ne kadar hukuki olur?

Hadi daha basit soralım: Avukatlık müktesebatının olması kurtarır mı? Hüküm verme makamı ile savunma makamı arasında hiç mi fark yok.

Asıl sorun, iş bu yanlışlıkları düzeltmek iken, hala bunun savunmasını yapmak değil mi?

İbrahim Okur neden 21 aydır yargı önüne çıkmıyor?

FETÖ davası bu ülkenin bekasını ilgilendiren bir davadır. Ve yargıçlarımız bu davanın meşruiyetine hiçbir şekilde zarar getirecek, meşruiyetini sorgulatacak bir karardan şiddetle kaçınmalıdırlar.

Biliyorsunuz 17-25 Aralık darbe kalkışması FETÖ denilen habis yapılanmanın “yargıda, emniyette, askerde ve bürokrasi’de yapılandığı ortaya çıkınca, bütün dikkatlerimiz bu yapılanmayı sağlayanlara döndü. Yargı camiası tarafından İbrahim Okur’un yargıda FETÖ yapılanmasını sağlayan isim olduğu iddia edildi. Ve Okur’un FETÖ lehine “neler yaptığını” anlattılar. Bizler de yazdık. İbrahim Okur, 15 Temmuz darbe girişimin akabinde FETÖ kapsamında tutuklandı.

Yani, yargıya göre FETÖ yapılanmasını ortaya çıkartacak önemli isimlerden birisi. İbrahim Okur’la gözaltına alınan Ahmet Hamsici gibi isimler FETÖ üyeliğini kabul ettiler, “itirafçı” olmaktan faydalandılar ve tahliye edildiler.

İbrahim Okur ise “itirafçı” olmasını gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını, yargılanıp gerçeklerin ortaya çıkmasını talep ediyor.

Hal böyle iken...

21 aydır İbrahim Okur’a yönelik bir dava yok. İki gün önce eşi Nurdan Okur bir mesaj attı ve attığı mesaj üzerine de telefonla konuştuk

Çok haklı olarak şöyle diyor:

“Tutuklanan, gözaltına alınan her yargı mensubuna eşimi soruyorlar, yaşamımızı didik didik ettiler. Ancak İbrahim’le ilgili oluşturulmaya çalışılan algı olgu ile tutmadı. Bizim tek istediğimiz hukuk ve adalet. Yirmi birinci aydayız ne dava var, ne davanın açılacağına dair bir emare de. Delillerimizi toplayın diyoruz. Toplanmıyor. Biz talep ediyoruz Bilgi Edinme Kanunu gereğince bize “savcılık isterse veririz” diyorlar. Tutukluk devam kararına bakıyoruz “kuvvetli suç şüphesi ve deliller toplanamadığından tutukluluğunun devamına” diyorlar. Tutuklama için kuvvetli suç şüphesi, dava için yeterli şüphe gerekir. Madem kuvvetli suç şüphesi var, açın davayı gerçekler ortaya çıksın. Yok. İbrahim bütün bu olanlar için “Rabbim görüyor” diyor.”

Sahi neden 21 aydır bir dava açılmaz? Böyle adalet olur mu? İbrahim Okur’un FETÖ yapılanmasını sağladığını anlatan yargıçlar şimdi mahkemelerin başındalar. Peki, gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için neden Okur’un yargılamasına başlamazlar?

Bütün bunlar ortada iken, yargıya güven olur mu?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 04 Nisan 2018 23:27
Her kesimden her insan çıkabilir.birkaç kişi genel kaideyi bozmaz.amaç üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi boş konuşmak mı anlaşılmıyor
Ragion Di Stato 03 Nisan 2018 15:57
Gonca Hatinoğlu'nun mazereti neymiş onu merak ettim ben?
Serdar Çoban 01 Nisan 2018 00:39
21 ay hakim karşısına çıkarılMamak yazık değil mi kardeşim?
İsmail 29 Mart 2018 12:12
Süpersiniz Elif Hanım, tebrikler.
muharrem 28 Mart 2018 18:46
Bence bu cevap ne sn Yılmaz'ın kendisini ne Elif hanım sizi ne de bu işlerle azıcık da olsa ilgilenen, hukuka inanan sağduyulu vicdan sahibi tek bir kişiyi ikna etmemiştir...
KARAR OKURU 28 Mart 2018 17:36
Bal tutan parmağını yalar demiş atalarımız. Torpil, bu ülkenin 300 yıllık gerçeği.
Olay şu: 1- Bir günde, hatta göreve başlamadan tayin olma kişiye özel uygulama değil. Aynı kararnamede, benzer durumdaki bir çok hakim-savcı bir gün önce belli olan görev yerlerine gitmeden, özellikle eş durumu nedeniyle yeni yerlere tayin edildi. Uygulamanın kişiye özel olmadığı açık. (Bkz. hsk.gov.tr adresinden 20.03.2018 tarihli Adli Yargı Kararnamesi) 2-Tetkik hakimliği, Ankara'da olmak için kimi hakimlerin istediği fakat sonradan genellikle pişman olunan, yükü ağır bir iş. 3- Bunlara rağmen kamuoyu nezdindeki olumsuz bir görüntü vermesi kaçını
D 28 Mart 2018 13:11
Eğitimde de aynı.Fetöcüler varken yakaladıktan müdür olan akp varken de müdür.Liyakat olmayınca gelen saygı da görmüyor.Adam hayatında 50 alamamış ama müdür.O okulda başarı olur mu.
recai 28 Mart 2018 13:03
fetö kadrolaşmak için tetkik hakimlerinde süreyi kaldırmışsa siz yeniden koyun fetönün bozduğu düzen millet için hem ruhsat hem fırsat oldu sıfır hakimden tetkik hakimi olmaz dosyayı anlamaz okumazda bir sürü istinaf kurdunuz yine yargıtaydan dosyaların dönme süresi uzuyor üye seçiminde ehliyet azaldıönemli davalarda kürsü hakimlerinden en çok ağır ceza üyeleri olarak ankara istanbulda 5 aylık hakimler var fetö den bu kadar adam atılırken istinafları açmamak lazımdı kıdemli hakim kalmadı ayrıcakıdemli hakim maaşları artmalı noterliğe ço hakim ge
Rasim 2 28 Mart 2018 12:48
Aşağıda yorumuma eksi veren ve eleştiren değerli dostlar. Torpile, liyakat noksanlığı ile atama yapılmasına ben de sizler kadar karşıyım. Ancak burda sorun tamamen olayın yanlış degerlendirilmesinden kaynaklanıyor. Hakime hanım yazılı sınavda başarı göstermiş, mülakatı geçmiş, mesleğe kabul edilmiş. Danıştay başkanının kızı niçin hakim oluyor gibi bir değerlendirme mantıklı değil, hakettiyse olur. Tetkik hakimlige atanmak da terfi olmadığı gibi, torpil de gerektirmez. Torpili doğru yerde arayıp, doğru yerde eleştiri yapmak lazım. Bu yanlışl
yakub 28 Mart 2018 15:05
1
Rasim bey, hadise en başta başlıyor: 1- bu hakim-savcı kardeşlerimiz mesleğe girerken puan şartı kaldırıldı, kimin kaç puan aldığını bilen yok 2- Bu kardeşlerimizin çoğu partinin teşkilatlarında ya aday, ya yönetici olmuşlar 3- bu arkadaşlar hangi objektif kriterle ve hangi keşfedilmiş üstün hkuk blgileriyle 1 günde ankara merkeze gelmişler,bu da belli değil 4- danıştay başkanının da kızı hakim olabilir ama bu kadar tartışılacak şekilde değil... velhasıl,nereden tutsanız elinizde kalıyor...
KARAR OKURU 28 Mart 2018 15:43
0
Hanımefendinin gerekli koşulları yerine getirerek mesleğe kabul edilmesine itiraz eden olduğunu zannetmiyorum. Hatta aynı şekilde Gen. Kur. Başkanı dahi olabilir ve bir kadının bu görevi üstlenmesine gerçekten sevinirim. Vicdanları rahatsız eden mesele, atandığı yerde bir gün bile kalmadan Ankara'ya geri tayin edilmesidir. Bu gibi işlerde son derece hassas olunmalıdır, zira toplum öyledir.
Rasim 2 28 Mart 2018 22:44
3
Bir arkadaşımız konu ile ilgili olmayan eleştirileri yazmış. Oysa konumuz, sinavlarda, mulakaatlarda torpil olup olmadığı değil, tek kişiye karşı yöneltilen haksız kampanya. Diğer arkadaşımız da mesleğe kabul edilmesine karşı çıkan yoktur demiş. Oysa yukarda, köşe yazısında, hakim olması bile başlı başına etik dışı ilan edilmiş, eleştirilmiş, karşı çıkılmış.
Yavuz Selimoğlu 29 Mart 2018 10:31
0
Mesele Danıştay başkanının kızı meselesi değil arkadaşım,bo konu üzerinden ülkemizdeki torpil gerçeğinin hemen hiçbir iktidar döneminde değişmediğidir..Ve gerçekten yazık bu ülkeye ...
KARAR OKURU 28 Mart 2018 11:14
Uzunca bir sure eskiden de olan bu gibi durumlari onler diye AK partiye oy vermistim. Beni en cok uzen bu umudun da bosa gitmesi, bir farkin olmamasi oldu.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 10:12
Nasreddin hoca durur mu, cevabı yapıştırmış" Bırak da biraz da biz hammallık yapalım."
KARAR OKURU 28 Mart 2018 09:57
Hukuksuzluk bu ülkenin genlerine işlemiş tepeden tırnağa bir garabet var, eskilerden bir umudum vardı düzelir diye artık o da yok:(( beni ençokta bu üzüyor. Kendi çocuğu kadar başkalarının çocuklarını önemsiyor mu acaba danıştay başkanı? Ne dindarlara ne laiklere artik kimseye itimatim kalmadı.
Hala Danıştay Başkanının kızının mazereti ne onu öğrenemedik yalnız. Eş durumu mu? Sağlık sorunu mu? Nedir?
NERDE ADALET 28 Mart 2018 11:49
2
Ne mazereti Fatih Kardeşim,sen de benim gibi pek safsın. Düpedüz tooorrrpil.Arkan varsa herşey kolaylaşır bu ülkede. Liyakat,ehliyet,vs.bunlar teferruat.
Eski bir olay bir arkadaşımın bizzat yaşadığı ama toplum olarak halimizi anlatıyor. Arkadaşım halı sahada maç yapmaktadır. Zil çalar dışarı çıkarlar. Soyunma odasında saate bakarlar daha sürelerinin dolmasına 15 dakika vardır. Görevlinin yanına giderler zili neden erken çaldığını sorarlar. Görevli şu yeni gelenler var ya onlar hakim ve savcı. Savcının biri zile bastı bir şey diyen olursa yanıma gönder dedi der. Geçen kız arkadaşının yurdunu polisle basan savcıyı da düşünürsek o günden bugüne pek bir şey değişmemiş.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 10:44
1
Eline değneği alan kendini devlet zannediyor. Daha da komik olanı, devletin zorbalık yapamayacağını ve vatandaşın hukukunu korumakla yükümlü olduğunu da bilmiyor.
Eleman 28 Mart 2018 09:17
Bir eğitimci olarak eğitimdeki liyakatsiz atamaları anlatsam oturur ağlarsınız...
KARAR OKURU 28 Mart 2018 08:20
Ulkemiz insaninda hak hukuk adalet kavramlari yerlesmiyor, trafik en buyuk gosterge, ne kadar baskalarinin hakkina riayet var?
HACI MURAT 28 Mart 2018 07:53
Geçmişte bir bayan Anayasa Mahkemesinin başkanlığını yaparken,akrabası olan bir bayan da Danıştay'da önemli bir görevde bulunuyordu.Böyle durumlar toplumun dikkatini çeker.Ancak Danıştay Başkanının kızının hakim olması,öğretmen babanın çocuğunun da öğretmen olması,doktor annenin kızının da doktor olması,asker babanın oğlunun da asker olması gibi sıradan bir olay bence.
Eleman 28 Mart 2018 09:14
1
Hakkari'de hâkimlik yapan arkasız hakime Sor bakalım Ankara'da mı yoksa Hakkari'de mi çalışmak ister? Milletin aklıyla alay etmeyiniz liyakat öleli çok oldu...
Araştırmacı 28 Mart 2018 09:50
1
Yuh yani.Olayı hiç mi okumadın?Yoksa adalet duygun mu köreldi?Yahu HSK, avukatlıktan “hakimlik” mesleğe kabulünü yaptığı, Beştepe’de şube müdürü olarak halen çalışmakta olan, Danıştay Başkanı’nın kızını 24 saat sonra “Yargıtay Tetkik Hakimliğine” ataması olayı 24 saat sonra yani bir gün sonra atama yapmak ne demek.Adalet çökerse her şey çöker.Devlet çöker.Vatan çöker.İnsanlık çöker.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 10:48
1
Partizanlık böyledir. Bazen ne dediğini, neyi savunduğunu da bilemezsin. Allah düşürmesin.
Adil olalım 28 Mart 2018 11:54
1
Ona hakim olamazsın diyen yok Hacı,meseleyi çarpıtma.Buram buram torpil kokuyor anlasanıza.
rasim 28 Mart 2018 07:40
Elif hanım torpil konusunda hassasiyetiniz çok güzel. Yine de yargıtaya atama konusunu burda bırakın bence. Bir yanlış değerlendirme üzerine inşa edildi, herkes terk etti, siz devam ettiriyosunuz. Danıştay başkanının kızı torpille hakim yapılmamalı evet. Ancak hasan amcanın kızı olarak da girse rahatlıkla kazanacağı bir sınavdan laf söz olur diye feragat etmesinin kimseye bir faydası olmaz. Avukatlık tecrübesi hüküm vermekte yarar sağlamaz demişsiniz. Kısmen doğrudur. Ancak tetkik hakimlerinin işi de hüküm vermek değil, hüküm vereceklere dosya sunmakt
KARAR OKURU 28 Mart 2018 08:57
0
Bu mantığa göre ne sımav yapılmasına gerek var ne de liyakata.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 10:01
1
İyi mantığın var!!! İki gün konuşun susun yani.. Tebrikler
HACI MURAT 28 Mart 2018 07:39
Yazarımızın şu cümlesi Türkçe açısından bir hayli sorunlu görünüyor: " Ve yargıçlarımız bu davanın meşruiyetine hiçbir şekilde zarar getirecek, meşruiyetini sorgulatacak bir karardan şiddetle kaçınmalıdırlar."
Eleman 28 Mart 2018 09:15
1
"Hiçbir şekilde" gereksiz, anlatım bozukluğuna sebep oluyor.
KARAR OKURU 28 Mart 2018 18:23
1
ey millet! hacı murat doğru birşey yazdı. Bunu kaçırmayın. tarihi bir an.
külyutmaz 28 Mart 2018 02:49
Yavuz hırsız ev sahibin bastırır.
Sen ne desen boş. Bu arada HSYK 2014 seçiminde Fetö 6000 oy aldı toplamda. O dönemde oy kullanan hakim ve savcılardan en fazla 3500 kişi ihraç edildi. Geri kalan Fetöcülere noldu???? Sormadınız mı??? Askeriyede hala çıkıyor da yargıda mı kalmadı!!! Geri kalanın ihraç edilmesi için illa darbe teşebbüsü mü olması lazım???
VATANDAS 28 Mart 2018 01:29
Elif Hanım çay toplamaya siz gitmediğiniz için anlayamıyor,ısrarla etik mi,adil mi,vicdan bunun neresinde diye sorup duruyorsunuz.Kim bilir bütün bu talimatlar çay bahçelerinde verimiş olmasın?
cevat karakalem 28 Mart 2018 00:13
En azinda medeni bir sekilde cevap verme ihtiyaci duyulmus, gunumuz sarlari goz onunde bulundurulursa "iyiye dogru" bir adim, gelisme diyelim.Insanlarin dava acilmadan uzun sure tutulmasi ay da davalarin cok uzun surmesi ise ayri bir yara.Bir de Akin Ozturk olayi cok enteresan.Kara Kuvvetleri Komuta'nin ifadelerine gore darbe planlayicilari arasinda olma ihtimali cok az gozukuyor.Daha cok sonradan oraya gelmis ya da getirilmis, kendisi de tam ne oldugunu bilmiyor gibi.Nedense basinda fazla yer almadi bu yeterince.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN