Back To Top
Bu ekonomiyi hangi dış mihrak istemez ki...

Bu ekonomiyi hangi dış mihrak istemez ki...

- A +

Ocak 2003-Ocak 2018 arası...

Tam 15 yıl 1 ay.

Ya da 180+1 ay.

Türkiye’nin toplam ihracatı 1 trilyon 777 milyar dolar. İthalatı ise 2 trilyon 754 milyar dolar. Geçen sürede verilen dış ticaret açığımız ise 976 milyar 746 milyon dolar.

Diyoruz ya, dış açığımız enerji ithalatından kaynaklanıyor. Ocak 2003-Ocak 2018 döneminde enerjiye ödediğimiz toplam fatura 557 milyar 546 milyon dolar. Ama ithal ettiğimiz enerjinin de 69 milyar 187 milyon dolarını geri ihraç etmişiz. Net enerji ithalatımız 488 milyar 359 milyon dolar.

Eeee... Dış açığımız hani enerjiydi? Enerji dışında da net açığımız 488 milyar dolar 387 milyon dolarmış. Nerede ise tam yarı yarıya.

Düşünsenize, 15 yılda toplam dış açığımız 976 milyar 746 milyon dolar; enerji hariç dış açığımız bile 488 milyar 387 milyon dolar.

Her ay 5 milyar 396 milyon dolar dış ticaret açığı veren bir ülkeyiz.

Her ay 2 milyar 698 milyon dolar enerji haricinde dış açık veren bir ülkeyiz.

Böyle bir pazarı, böyle bir dış bağımlı ülkeyi kim istemez.

YALVARIRIM YENİ PROGRAM

Yıllardır her gittiğim mecrada yazıyorum. Eskiden çıktığım her kanalda söylemişimdir. Allah rızası için değiştirin şu IMF-Derviş ekonomi programını.

AK Parti 2002 sonunda iktidara geldiğinde kucağında hem bir kriz hem de o krizin çözüm reçetesini bulmuştu. Reçeteyi yazan ise Kemal Derviş - IMF birliğiydi.

O reçete kamunun kasasını doldurmayı ve bankaları güçlendirmeyi amaçlıyordu. Çünkü 2001 krizine neden olan sorun bu iki kaynaktı.

Ve bundan önce hiç tamamlanmayan IMF önerileri harfi harfine nerede ise yapıldı. IMF programı ile 2007 yılına kadar sorun çok büyük oranda aşıldı. “Faiz Dışı Fazla” modeli ile kamu tasarruf etti. Bankalar ise yurtdışı borçlanma ve düşen faizler ile büyük karlara ulaştı.

IMF’nin programı miadını doldurmuş olmasına rağmen uygulanmaya devam edildi. Hatta IMF’nin borcu bitti, önerileri bitti ama hâlâ o program uygulanıyor.

Hani bir hastaya antibiyotik verirsiniz ya, hasta iyileşti ama hala antibiyotik vermeye devam ediyoruz. Bir türlü hastaya yeni reçete yazmıyor ve doğal mecrasına bırakmıyoruz. Artık sorun bizzat IMF programı olmaya başladı. Hem de yıllardır.

Çünkü Türkiye artık yabancı bağımlılığı had safhaya ulaştı. Yabancı sermaye olmadan adım atamaz hale geldik. Ekonomimizin bütün dinamikleri yabancı sermayeye bağlandı.

Üretim gücümüzü sürekli kaybediyoruz.

Bakın dün İyi Parti’nin ekonomiden sorumlu başkan yardımcısı Durmuş Yılmaz sunum yaptı. 1950-2002 arası büyüme ortalaması %4,6; 2003-2017 arası ise  %5,8.

Büyüme oranımız eskinin oldukça üzerinde. (Unutmadan bu başarının büyük kısmı da 2003-2008 arasından geliyor). Lakin bu büyümenin arkasında devasa bir borç yığını oluşuyor. Hatta 2008 sonrası bir taraftan büyüme yavaşlıyor, diğer taraftan ise borçlanma artıyor.

Bir başka mesele de yine borçlanma ve büyüme oranı arasındaki bağda yaşanıyor. İlk dönemde yüzde 4,0-4,5 borçlanma maliyetine karşılık yüzde 7,0 - 7,5 büyüme yaşanıyor. Oysa son yıllarda borçlanma maliyeti yüzde 6,0-6,5 oranlarına çıkarken, büyüme oranı yüzde 5,0’in altında kalıyor.

Thomas Pketty’nin ses getiren 21. Yüzyılda KAPİTAL kitabı aklıma geliyor. “Bir ülke nasıl sermaye transferine uğrar” derseniz, işte size bir örnek: Türkiye.

“Sermayenin getirisinin altında kalan büyüme oranı halinde sermaye transferinden başka bir şey olmaz. Kısaca o ülke faiz lobisinin egemenliği altına girmiş demektir.”

ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM

Nerede ise her gün “üretim” diyoruz ama bir türlü yaptıklarımız üretim odaklı değil. 2010 sonrasında nerede ise her adımımız yabancı sermaye alarak, ucuz kredi vererek tüketim toplumu oluşturmak oldu. Bu arada da yerli üretim gücümüzü sürekli gerilettik. 90’lı yıllarda imalat sanayinin ekonomideki payı %20 civarlarında gezerken, bugün bu oran yüzde 16,5’lara düştü.

Galiba söz başka-icraat başka diyoruz.

Bu ülkenin üretim gücünün bu kadar ezildiği, yabancı sermaye bağımlılığının bu kadar arttığı bir dönem daha olmuş mudur?

Bilen var ise lütfen söylesin...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ibrahim 22 Mart 2018 17:15
ibrahim bey yazınızda haklı olduğunuz yerler var ama yazınızın tamamının daha iyi anlaşılması için derlediğiniz rakamları acaba daha açık yazabilir misiniz. Mesela 2003 ten 2018 e kadar ki süreçte ihracatın ithalatı karşılama oranlarını verebilirmisiniz. dış ticaret hacmimizdeki artış yada azalışları tablo halinde sunarmısınız. O zaman yazınızı daha iyi anlamış olacağız
KARAR OKURU 20 Mart 2018 22:54
ortalamalar uzerinden ve dunyadaki gelismleri dikkate almadan yapilan analizler hic bir sey ifade etmez. Bu donemde dunya ve gelismekte olan ulkelerin buyumleri onemli ayrica borclanma ve finansman ozel sektor tarafindan yapiliyor. Yani kar zarar analizi yapilmis olmali. Onemli olan yabanci sermaye girisi ve dis ticaret aciginin trendi
Özkan 20 Mart 2018 21:38
İbrahim bey gerçekten korkunun ecele faydası yok Muş nasihatten anlamayan iktidarlar krizden anlarmış ya da tarih tekerrürden ibaretmiş mi diyelim
KARAR OKURU 20 Mart 2018 21:18
Cari açığın bence en büyük sebeblerinden bir tanesi İnşaat sektörü Türkiye inşaatla belki her sene yüzde beş ortalama ile büyüdü ama 16 senelik ak parti iktidarında yüz milyarlarca doları da toprağa gömdü bu konu ile alakalı bir kaç köşe yazısı dışında ayrıntılı bir çalışmayı ben göremedim sayın yazara naçizane önerim bu konu ile alakalı olarak bir yazı kaleme almasıdır araştırdığı kadarıyla inşaat sektörü bir çok kalemi ithal ediyor
Vatandaşriza 20 Mart 2018 16:06
Sesini çıkarmayan vur ağzına al ekmeğini türkiyesi olmadığı için sadece pkk ile uğraşmaya 100lerce milyardolarimız gitti gidiyor.daha gezinin zararı, fetonun zarari ,daeş yaratilinca yine yuzlerce milyar dolarlar yok oluyor ya da savunmaya harcaniyor.ab ohali kaldirtip teror maşalarina maşalik yaptirmak icin kirk takla atiyor.fransada 3 bombaya 2 yil ohal yaptilar.komşumuz irana ambargolar .irak suriye zarari hep bize.bunlar yuzmilyrlarca dolar zarar demek.elestirirken bunlarida anlat.
Karar okuyucusu 20 Mart 2018 16:04
Uluslararası faiz lobisi, yani evrensel tefeciler yönetiyor. Bizimkiler de hem ağlarım hem giderim modunda, onların suyunda gidiyor.
Serkan 20 Mart 2018 16:00
Çözüm üretim demişsiniz. Doğru dur. Ülkenin kaynakları malesef inşaat sektörü ( ki bunu da doğru dürüst yapamadan. İstanbul da yaşayan biri olarak söylüyorum her taraf avm ve yüksek katlı binalar) israf ve de yolsuzluk la heba oluyor. Tarım da üretici kazanamıyor diyoruz. Üreticiler neden birleşip komisyoncuları aradan çıkarıp kendileri tüketiciye ulaşacak birlikler kurmaz. İthalata bakıp dışarı dan aldığımız ürünleri kendimiz üretmeyiz. Yapmamız gereken tekrar kuruluş dönemin de olduğu gibi çok çalışmak birlik olmak . Bunları yaparken de
Nostradamus 20 Mart 2018 14:21
Moodysin not kirmak icin uydurdugu olmayan 11.kalkinma planindan bahset.
muhammed 20 Mart 2018 13:45
is isten gecti krizle gelen krizle gider... duvara carpincaya kadar gidecegiz!
Nostradamus 20 Mart 2018 14:20
29
10 senedir kriz cikacak hukumet gidecek diyenler avucunu yaliyor.kriz ciksa bile niye ciktigini halk biliyor.2001 de soygun vardi simdi ise kafa tutan turkiyeye saldiri var.halk yemez.karar in muhalifleri inanir bu yazarlarin masallarina.
Yaaaaa 20 Mart 2018 13:03
Savunma sanayisinin millilesme oranini rekor seviyeye cikarinca ekonomi kötü olur tabi.pisi pisi abdye agam pasam cekseydik ekonomiye saldirmazlardi.abd ve ab nin hatta israilin etkilerini görmemek icin kör olmak lazim.moodysin bile o etkileri bahane ediyor not kirarken.gelen paralar o ulkelerden geliyor diye saldirilarini gormemekte nesi ? Gezi de 6 olan faiz 14 olmus.babasinin hayrina gelmez yabanci sermaye
KARAR OKURU 20 Mart 2018 13:47
10
Bu gazetedeki köşe yazılarını okuyan birinin bu şekilde saçmalamasına imkan yok. Kesin trolleniyoruz.
Abdullah hasan 20 Mart 2018 16:06
5
Yaaa yabancı para niye geliyor, aydinlatsan. :-*:-D
Titus 20 Mart 2018 12:27
Denetim sifir elini kolunu sallayan vurgun yapiyor devletimizin mekanizmasi paslanmis. Vatandas ciftlik banktan zarar görmüs, devlet yenice suc duyurusunda bulunuyor. Isini yapmak isteyen memur isten cikartiliyor vs... Beyler bunu yapanlar kendi milletimiz kimse dis mihrap demesin....Polislerimizin haklari sifir hasta olmak yasak ...
Üretimi artır.ekonomist olmaya gerek yok, ilkokul çocuğuda bilir bunu söylemeyi de ""Sen ÜRETİMİ ;pkk koridoruna izin vermeden , fetöye pkk deaşa a kafa tutarken -zararlarını telafi ederken, abdnin halkbank saldırısını engellerken, iran-ırak-suriye-ukrayna-gürcistan-karabağ gibi komşularının savaş ve sorunları senin ticaretini vb etkilerken, 5 milyon mülteci kapına gelmişken, darbe atlatmışken, gezi olayı organize edilmişken, kapatma davası atlatmışken ARTIRMAYI ANLAT. bunların ekonomik etkisi yok demek cahilliktir.bunlara rağmen 90 ların FAİZ ve ENFLASYO
KARAR OKURU 20 Mart 2018 14:04
2
Derviş ve IMf ekonomik modelinin tüketim odaklı olduğu, bundan vazgeçilip üretim odaklı yeni bir ekonomi modelin devreye sokulması gerektiği konusunda yazılmış bir yazıya senin yazdıkların ne alaka ? Verilere göre ilk yedi yıldan sonra ekonomide kötüye gidiş başlamış, Cumhurbaşkanı bile 3 yıldır yerinde sayıyoruz demişken, fanatikliğin bu kadarına da pes yani.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 14:33
5
EKONOMİDEN ANLAMAYAN YAZMASIN
harun 20 Mart 2018 12:13
Üretim öyle devlet eliyle olacak iş değil devlet üretmek isteyene mahal açabilir tersi araba imal etmek gibi zarar ihtimali yüzünden firmaların uzak durmasına neden olur, sanayi alt yapısı yok patonların ve eğitimsiz işçilerin berbad ettiği mittelstand üretim noktaları, proses firmalarına sendikaların rezil ettiği montaj sanayiini ekleyin dışarıdan işletme ithal etmeksizin kimse rekabetçi bir sektör oluşturamıyor bunun yöntemini bilen çıksa( toyota işletme metodolojisinin sahibi taichi ohno gibi) kuyruguna teneke bağlarız
KARAR OKURU 20 Mart 2018 12:13
Aklını ve vicdanını başkalarına emanet etmiş insanlara ne yazsanız kar etmez İbrahim bey. Ama yazmaya devam. Belki mühürlü kalpler açılır, görmeyen gözlerin bağı çözülür.
HALK 20 Mart 2018 12:06
paranın dini imanı ideolojisi yoktur ta ki para babaları isteyene kadar.gezi olaylarında faizler nasıl fırladı ? göstergeler nasıl bozuldu. düğmeye basıldı.saydığın ülkelerin %80 i Türkiyenin altını oyuyor. cnn gezi parkında 8 saat canlı yayını niye yaptı.ABD nin halkbank komplosu yaptığı yalan mı ? Avrupanın fetöyü beslemesi yalan mı ? dhkpc pkk yı beslemeleri yalan mı ? Abd nin fetöyü maşa olarak kullanması yalan mı ? ABD nin pkk koridoru kurması yalan mı ? asıl YALAN bazı gerçekleri KOMPLO diye geçiştirmek.Ekonomik etkilerini görmezden gelm
HALK 20 Mart 2018 12:27
6
ülkede rus elçi öldürülüyor hala "Ne Üst Akılıymış" diyenler çıkıyor. Halkbanka ceza kesmek için tiyatro mahkeme kuruluyor hala " Ne Üst Akılıymış" diyenler çıkıyor. DAEŞ bitti ABD hala pkk pyd yi silah yağdırıyor UÇAKSAVAR veriyor, bizim ekonomist " Ne üst Akılıymış" diyor.Sen o ekonomi denklemlerine "Konjonktür zorluğunuda" ekle bakalım. öyle iki rakamla ahkam kesmek kolay. üretim diye reçete yazmak kolay.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 18:26
3
kesinlikle haklısın halk kardeş. gülyabaniler var, cinler var, şeytanlar var. onun için dikkat etmek lazım. halimize dua edelim.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 12:02
Kıymetli yazar, iki gündür öyle şeyler söylüyorsunuz ki... Aklın kullanılması, ekonomik kalkınma, sanayi, üretim... Bu söylediklerinizin olmayışı zaten bu iktidarın varlık sebebi. Bunlar olursa da bu iktidar olmaz... Bu arada, şu %51 uyanmadan, siz-biz istediğimiz kadar kendimizi yırtalım, beyhude... Uzman olarak işinizi yapıyor ve delillerle durumu izah ediyorsunuz. Bence her şey zaten ortada. Yapılması gereken bence dua... Şu dua: Allah'ım, uyanmak ( %51 ) nasip et. Ve bunu bize 2019'da göster, amin...
KARAR OKURU 20 Mart 2018 12:00
Konya ilimizden biraz büyük hollanda yılda 85 milyar euro gıda ihraç ediyor.hollanda kadar toprağımızda artık tarım yapılmıyor.gıda ithal eden bir ülke olduk. İthalatat yapılan tutarın yarısını iyi bir denetim şartıyla çiftçiye destek olarak versek hem lezzetli ve kaliteli ürün elde ederiz hemde köyden şehre göçe de etkisi olabilir.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 11:52
Ben biliyorum İbrahim bey, Ekonomideki olumsuzluğu doğru teşhis etmişsiniz. Ekonomideki düzelmeyi ve gelişmeyi istiyorsak; İmf-derviş proğramını (devlet aleyhine) sürdüren Ekonomi Bakanlığındaki fetöcülerin TEMIZLENMESİ gerekir. Devlete zarar verme faaliyetlerini tüm kamu kurumlarında görüyoruz. Ben Dsi.de görevli kadrolu bir elemanım. X inşaatına sabah işe giderken yanımda görevli Tekniker arkadaş şirketin aracıyla ben de başka kiralık araçla aynı yere gidiyoruz.Aynı işyerine 2 araçla 10.15 dakika arayla gidiyoruz. Yakıt israfına bakın.daha neler ne
KARAR OKURU 20 Mart 2018 11:50
Sn.karagül biliyorum ağzınızda tüy bitti.yazmaktan yoruldunuz.ancak yinede benim görevim yazmak diye bıkmadan usanmadan gördüğümüz buz dağına doğru gidiyoruz.buz dağının üst kısmına bakıp fazla büyük değilmiş diyoruz ancak alt kısmındaki devasa kütleyi görmek istemiyoruz. Dolaylı dolaysız alınan vergilerin harcanması konusunda ülkemizde bir bilinç yok.oluşacağada benzemiyor.herkes gemisini kurtarma peşinde ancak kendisinin ve diğer insanların tek bir gemide olduğunu unutuyor.Rabbim yardım etsin diyelim ama bunun içinde sizin gibi feryat edenlerede k
KARAR OKURU 20 Mart 2018 12:58
0
Sn.karagül arıııııyor gözlerimmmm. Yorumcuya çaktırmadannnnn. Kalkınıyoruzzzz, ya!
KARAR OKURU 20 Mart 2018 11:31
Üretim. Üretim. Üretim...
sumeyye 20 Mart 2018 10:25
biim mahalle gemi karaya oturmadan anlamaz malesef, elinize saglik ibrahim bey, umarim daha uzun zaman yazarsiniz bu gazetede.
HACI MURAT 20 Mart 2018 09:58
Enerji dışındaki ithalat kalemlerini yazıda göremiyoruz.Halbuki örneğin makine ithalatı da ithalatımız içinde önemli bir yer tutar.Öte yandan kapalı bir ekonomi olmaktan çıktık.İşimize gelen malları dışarıdan alabiliriz.İthalatı kısıtladığınız takdirde rekabet ortamı oluşmaz,içerideki üretici hem kaliteye önem vermez hem de ürettiği malı pahalıya satar.Bu saatten sonra ithal ikameci politikalara dönemeyiz.Ayrıca yabancı sermaye geliyor ve kredi bulunabiliyorsa ekonomimize güven duyuluyor demektir.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 14:11
2
Ev geçindiren birisin. Her ay bin lira maaş alıyor, bin beş yüz lira harcıyorsun. Çevrenden borç bulmakta zorlanmıyorsun. Böyle bir durumda kendini başarılı mı görürsün ? Diyelim ki gördün, zamanla biriken borçlarını nasıl ödemeyi düşürsün ?
KARAR OKURU 20 Mart 2018 18:31
0
macı murat! eleştirilerinde zeka var. kesinlikle doğru sorular soruyorsun. Senin sorduğun soruların bazılarına cevap verebilirim. Mesela, bütün ithalat kalemlerinin yazılması bir köşe yazısı için uygun olmaz. bu nedenle yazar ithal edilen ürünleri listelememiş. makina techizat ithalatı ise zaten yatırım malları sınıfında görülür. genel olarak, "yatırım malları ihtalatı" kalemi altında toplu olarak belirtilir.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 18:37
1
hacı murat! kapalı ekonomi olmadığımız noktasındaki tespitiniz gibi, işimize gelen malları dışardan alabileceğimiz ve ithalatı kısıtladığımız takdirde rekabet ortamının oluşmayacağına ilişkin görüşleriniz de takdire şayan.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 18:39
0
hacı murat! seninle benim (ya da yazarın demek lazım) aramdaki düşünce farkı, almanya ile türkiye arasındaki fark gibi nüans oluşturuyor. mesela almanya da açık ekonomi, almanya da ithalata kısıtlama getirmiyor, almanya da işine geleni dışardan alıyor ama ihracatı ithalatından fazla. Yazar kafayı buna takmış. Biliyorum bunlar önemsiz şeyler ama biz yine de sorun ediyoruz. kusurumuza bakma.
HACI MURAT 20 Mart 2018 21:46
0
Sayın okur,nezaketli tavrınız için teşekkür ederim.Bizim ihracatımız ilk olarak 1973 yılında 1 milyar doların üzerine çıkıyor;1972 ve daha önceki yıllarda hep 1 milyarın altında. O yıllarda Almanya'nın ihracatının ne kadar olduğunu söyleyebilirsen memnun olurum.Ayrıca o yıllarda başlıca ihracat kalemlerimiz pamuk, tütün,kuru üzüm,kuru incir,fındık, zeytin yağı gibi tarımsal ürünlerden meydana geliyordu.Bugün durumumuz o günlere kıyasla çok iyi. Kim istemez ihracatımızın en azından ithalatımıza denk olmasını?O günleri de görürüz i
Sayın kahveci,yazılarınızı ilgi ile okuyorum. Her cümlenizin altına imzamı atarım. Ancak,vatandaşlarımız günübirlik yaşamaya ve sosyal yardımlara öylesine alıştıki, bir sonraki günü dahi düşünmüyorlar. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı,kola şişeleme tesisini,fabrika diye açtı. Daha ne diyeyim ki.
KARAR OKURU 20 Mart 2018 09:50
Yeni program yapılacak. Üretim ekonomisine geçilecek. Kamuda israfın önlenmesi için önlemler alınacak. Ama tüm bunlar seve seve değil artık mecburiyetten yapılacak
KARAR OKURU 20 Mart 2018 09:42
üretim üretim diyorsunuzda kimin umrunda, insanları çalışmadan kolay kazanmaya, hatta "tarla bostan yangel yat osman" misali hiç çalışmamaya alıştırıldı. genç nufusun işsizlik oranı malum. ahlaki dejenere öyle bir hal aldık güya başımızda dini duyguları yüksek iktidar var, en ufak bir şeyde bibirlerinin canına kastedenler.... yazık ülkeme çok yazık, kaybeden hep iyi ve dürüst insanlar, yapanın yanına kar kalan bir anlayış, hukuksuzluk almış başını gidiyor, ekonomiyi değil ülkeyi yeniden yazmak lazım
Gelişmiş bir ekonomi, zengin bir ülke olmanın temel iki koşulu var bana göre. 1- Kaliteli Eğitim 2- Çok Çalışmak. İktidarın ilk ele alması gereken konu eğitim olması gerekirken derslik sayısı, bedava ders kitabı, tablet vb. icraatlarla 15 yıl heder edildi. Şimdi harekete geçilse meyvelerini 15-20 yıl sonra toplayabiliriz. Eğitim birinci öncelik olması gerekirken yol-köprü ile avutulduk. İkinci konu çalışmaya gelince Çiftlik Bank faciasında görüldüğü üzere herkes kısa yoldan köşe dönme derdinde. Çalışmak bize göre değil.
Köroğlu 20 Mart 2018 09:02
İmalat önemli ama fetiş haline getirmemek lazım. Türkiye hiç bir zaman Çin gibi bir imalat ülkesi olmayacak, olamaz. Bir kaç seçili alanda uzmanlaşmak gerekli ve yeterli. İmalat kadar ticaret, finans, turizm gibi hizmetler de Türkiye için kritik. Çin'de olmayan lokasyon Türkiye'de var. Sermayenin de yerlisi yabancısı olmaz. Sermaye sermayedir. Türkiye'nin geleceği dünyaya eklemlenmekte, içine kapanmakta değil. Bu lokasyonu iyi kullanamıyor ülke. Geniş ölçekte bir İsviçre olma potansiyeli var halbuki.
Köroğlu 20 Mart 2018 10:42
1
Türkiye'nin potansiyelini ortaya çıkarmak için militarist, çatışmacı, içe kapanık bir kültürden ticari, uzlaşmacı, dışa dönük bir kültüre geçmek lazım. Bunun için de yerel yönetim, şeffaflık, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gerekli. Bunun için de devletten ihsan bekleyen değil, özgürlük ve hukuk talep eden seçmen/vatandaş gerekli.
EMG 20 Mart 2018 11:51
2
Güzel bir yorum
engineer 20 Mart 2018 08:51
mohaçkaledeki tarım arazileri, her yıl bahar aylarında sel baskınları nedeniyle tarım büyük zarar görür, bunun üzerine moskova'dan sel baskınlarına karşı setler inşaa etmek üzere her sene para talep edilir, ama ertesi sene yine sel baskınlarından zararlar yaşanır, moskova Dağıstan idaresine sorar; neden yine sel baskınları zarar verdi, para yetmedimi, başkan cevap verir: para bana yetiyor ama halka yetmiyor.
HACİ VAK VAK 20 Mart 2018 01:18
Üretim olmadan kalkınma olmaz . Başarısızlıkları gizlemenin aracıdır dış mihrak . Hükümet yanlışlarını görüp duzeltmedigi sürece dış mihrak masalını çook dinleriz . Masala inanan da çok nasılsa .
cevat karakalem 20 Mart 2018 00:02
Evet buyuk resim olrak gidisat iyi degil.Dunyada sicak para bollugu da bitmek uzere.Bu en cok bizim gibi ulkeleri etkileyecek.Sonucta kulturul kodlarimizda olan,umarim hala vardir,"kanaatkarlik ve sukur" bize zor sartlara dayanma gucu verecek gibi.
Abdullah hasan 20 Mart 2018 09:10
2
Cevat bey, kanaat dayanma gücü verecekse, şimdi niye veemedide tüketim toplumu olundu ve ,900 milyarlık cari Açık oluştu.
Genç Ekonomist 19 Mart 2018 23:49
Devlet üretimi desteklemiyor vergi gelirlerini kendi yandaş şirketlerine ve kamuda aşırı israf yaparak kendi yandaşlarına harcıyor.Ayrıca son 7 senedir kendi vatandaşına yapmadığı hizmetin kat ve katını suriyelilere yapıyor.Bunlara para harcarsanız üretimi destekleyecek parayı nasıl bulursunuz ki?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN