Back To Top
15 Temmuz’un sahibi kim?

15 Temmuz’un sahibi kim?

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 08:15
- A +

Elbette millet iradesini hedef alan bütün darbeler kötüdür ama bizim tarihimizde namlusunu doğrudan millete çeviren ilk ve tek darbe girişimi olan 15 Temmuz, bu bakımdan, maruz kaldığımız darbelerin en kötüsü, en iğrenci, en menfuru. Bu yönüyle milletin bütünü tarafından anında reddedilen, lanetlenen bir girişim…

Siyasi tarihimizdeki belirli ayrışmalar ve toplumdaki kutuplaşmalar yüzünden ne yazık ki 27 Mayıs’ı veya 12 Eylül’ü destekleyen veya hiç olmazsa hoş gören kitleler oldu ama 15 Temmuz’a iyi gözle bakan tek bir vatandaşımız bile olmadı. O gece sokaklara, meydanlara çıkan yüzbinler içinde de her siyasi görüşten insan vardı. İhanet çetesinin devletin uçaklarını kullanarak üzerine bomba yağdırdığı “Gazi Meclis”te darbeye karşı direnen milletvekillerimiz arasında da her partinin temsilcisi vardı.

15 Temmuz darbe girişiminin “Türk milletinin topyekûn direnişi sayesinde bertaraf edildiğini” boşuna söylemiyoruz.

Ne var ki birçok konuda olduğu gibi 15 Temmuz direnişine sahip çıkma konusunda da siyasi kaygılarla hareket edenler yok değil. Milletin bütününe mal edilmesi gereken direniş şerefinin şu veya bu kesimin uhdesine hasredilmesi hem gerçeğe, hakka ve adalete uygun değildir hem de milleti birleştirecek bir faktörün milleti ayrıştırma vesilesi yapılması çok tehlikelidir. 15 Temmuz direnişini milli birliğin tutkalı yapmak yerine ayrım yerlerimizi derinleştirmek için kullanmak vatanseverlik değildir. Zaten vatanseverlik hamasetle olmaz, eylemle olur. Gerektiğinde fedakarlıkla olur.

***

15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından oluşan toplumsal havayı hatırlayalım…

Aralarındaki parti farkını unutan her kesimden insanın omuz omuza demokrasi nöbeti tuttuğu günleri…

Bütün siyasi partilerin katılımıyla düzenlenen Yenikapı Mitinginde ortaya konulan birlik tablosunu…

Yenikapı’ya girerken parti, mezhep, ideoloji, etnik köken elbiselerini vestiyere bırakan “millet”i…

Adını KARAR’ın o günkü manşetinden alan “Yenikapı Ruhu” ne yazık ki sürdürülemedi… Siyasi ayrışmalar kısa zamanda yeniden gündeme geldi. AK Partili vatandaşların Yenikapı Mitingindeki konuşmasını memnuniyetle ve coşkuyla alkışladığı Kılıçdaroğlu’nun darbe gecesi havaalanında cumhurbaşkanını karşılayacağı yerde gelişmeleri televizyondan takip ettiği gündeme getirildi, “millet” direnirken “CHP’liler”in ATM kuyruğuna girdiği vs. söylenmeye başlandı…

Darbe karşıtlığının ve 15 Temmuz direnişinin şerefine ortak edilmediklerini gören CHP’liler de darbe sonrasının bazı uygulamaları bağlamında siyasi iktidarın darbe girişimini fırsata çevirdiğini, hatta darbe girişiminin de danışıklı dövüş veya tiyatro olduğunu söylemeye başladılar.

Hasılıkelam, “millet” olmaya çok da hevesli olmadığımız ortaya çıktı.

***

Peki, bu durumda FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi sahneye koyduğu kanlı senaryo büsbütün başarısız oldu diyebiliyor muyuz?

15 Temmuz’da darbe girişimine cüret eden şebekenin herhalde öncelikli hedefi ülke yönetimini ele geçirmekti. Bütün darbelerde olduğu gibi… Ancak bundan sonraki sürece ilişkin ayrıntılı planlarını bilmiyoruz.

Elbette 17-25 Aralık girişiminden sonraki süreçte başlatılan devlet kurumlarına sızmış Fetullahçılara yönelik tasfiyede sıranın TSK içindeki çeteye geldiğini düşünerek bir nevi intihar saldırısı yapmaya mecbur kaldıkları düşünülebilir. Dolayısıyla panik içinde hareket ettikleri için ne darbe girişimini organize etmeye ne de darbe sonrası için ayrıntılı bir plan yapmaya yeterince vakit ayıramamış oldukları düşünülebilir. Ayrıca nedense girişimin devlet kurumları tarafından haber alındığı düşüncesine kapılarak alelacele harekete geçmek zorunda kalmış olmaları da ihtimal dahilinde.

Her halükârda cunta üyeleri girişimlerinin tam anlamıyla sonuca ulaşmasını umuyor olsalar da bu girişimin iznini veren veya yolunu açan güçler kalkışmanın başarısız olması durumunda dahi elde edecekleri başka bir hedefe yatırım yapıyor olmalıydılar.

Darbeyi yönetenler muhtemelen devleti tamamen ele geçirme ihtimalinin uzak olduğunun farkındaydılar. O gece TBMM’nin, Emniyetin ve MİT’in evvelemirde hedef alınması bu bakımdan anlam taşıyor. Silahsız sivillerin vahşice katledilmesi ise yalnızca darbecilerin içindeki kötülükle açıklanması yetersiz olacak bir konu.

Fetullahçı çete ve ABD devleti içindeki ortaklarının veya patronlarının önceliği herhalde darbe girişiminin başarıyla sonuçlanması ve kendilerini “Atatürkçü, ulusalcı, sosyaldemokrat vs.” gösteren cunta üyelerinin devletin yönetimini ele geçirip ülkenin kaderini değiştirecek birtakım adımları atmalarıydı.Ancak üst komuta kademesinin desteğinden mahrum bir darbe girişiminin başarı şansının az olduğunu ve iktidarı ele geçirmeyi başarsalar bile milletin tepki ve direniş göstereceğini bildiklerinden aslında devleti ele geçirmekten ziyade bir iç savaş ortamının oluşmasına ve nihai olarak ülkenin bölünmesine varacak bir yolu açmayı hedefledikleri düşünülebilir.

15 Temmuz direnişini ayrışmanın değil birliğimizi güçlendirmenin vesilesi yapmak bunun için önemli…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhtefi. . 16 Temmuz 2019 19:07
15 Temmuz IHANETI.Halkin öncülüğünde ve Devlet, Hükümet yetkililerin çaba, gayretiyle TARİHE GÖMÜLDÜ .ELHAMDÜLİLLAH. .Fakat buradan Politik kaygılar gütme hoş değil. !.Nasıl Birlik olarak Fikir, mesrep, mezhep fark etmeden herkes elinden geleni yaptı. Bu Birlik bozulmamali. .Düşman ortaktır. Onlar basarsaydi ayirmazlardi hiçbirimizi. !.o zaman biz niya ayrılalım bölük, porcuk Olalaim. Sadece Fetos, PKK, isid vb pusuda bekleyen düşmanlara yarar. Bu zaafimiz. !!
Musto 16 Temmuz 2019 18:23
Darbenin sebebiyet verdiği insanların kimler olduğunu bilmeyenleri doverler herhalde ben değilim malımızı canimizi teslim ettiğimiz bu ülkeyi uçuracağız diyerek iktidar olup sonrada yan gelip yatıp kupon araziler özelleştirme adi altında kaynakları yandaşlara aktarmaya uğraşırken yargıyı polisi askeriyeyi salya sümüklu bir çeteye teslim edenlerdir.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 17:42
Objektif ve güzel tahlil edilmiş bir yazı
Vehbi 16 Temmuz 2019 16:02
Sayın Kiras, siyasi körlükle manevi körlük birbirine benzer. Darbe gecesi Edirne Bel. Başkanı Bulgaristanın bir yerinde kadeh yudumlarken "12 eylülden haberimiz olmamıştı bundan haberimiz oldu diyerek içmeye devam eden zihniyet o gece sevincinden zil takerken bu milletin gerçek evlatları tankların altındaydı.Elbette o gecenin kahramanları onlardı. Elinde kahve ve şarap yudumlayanlar değil.....
İbrahim Erdoğan 16 Temmuz 2019 15:34
Sayın Kiras, Milli birlik ve beraberlik ruhu söylemleri, söylem olarak güzel... Güzel de. HDP diye TBMM'de üçüncü sıradaki gurubu oluşturan bir parti var. Bu partinin milletvekili olan bir TBMM Başkan Vekili sırasında TBMM oturumlarını da yönetiyor. Buraya kadar da güzel... Hatta darbe girişimi gecesi bu siyasi partinin mensubu olan milletvekillerinin de darbeye direnen vekillerle birlikte olduğunu biliyoruz... Bu da güzel... Gel gelelim bir arıza var. Bu siyasi parti "birlik ve beraberliğe örnek" olarak gösterilen Devlet Törenlerine çağrılmıyorlar... Buna ne diyorsunuz?..
Eşref 16 Temmuz 2019 15:12
Darbelere toplumumuzun her ferdi karşı, peki eylem olarak darbeye karşı çıkan ve o gün sokağa çıkanlar hangi kesimden. Yüzde biri bir taraftan yüzde doksan dokuzu diğer taraftan. Darbeyi kim engellemiş oluyor o halde?
karar okuru 16 Temmuz 2019 18:12
0
Muhteşem bir istatistikçi.Peki Darbeyi AKP liler engelledi diyelim arkadaşın dediği olsun.Rahatlatalım.Sonuç.Darbe oldu değilmi.Yok yok kalkışma oldu.İnşallah ne dediğimi anlamışsındır.Bak karstaki çoban kardeşimiz sokağa çıkamadı.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 23:23
0
darbeyi kimin engellediği değil kimin zemin hazırladığı kimin hesap vermesi gerektiğini konuşamayacak kadar suçlu olduğunu bilen bir iktidar ve avanesi var. tankların önüne millet çıkacaksa devlete ne işe yarıyor.
istanbullu volkan 17 Temmuz 2019 15:02
3
darbeye kimin zemin hazırladığı demiş hazretleri. darbeye zemin hazırlamayı kemaist vesayet odaklarına sormak lazım. onlar bu işin masterını yapmışlar sonuçta.
Hasan Çukur 16 Temmuz 2019 13:28
Çocuğa masal anlatır gibi olmuş.
HACI MURAT 16 Temmuz 2019 13:18
Birlik iyi bir şeydir.Ama bunun hatırına İstanbul'un bazı semtlerinde darbecilerin tanklarının alkışlandığını görmemezlikten gelemeyiz.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 13:11
Bence her darbede olduğu gibi son darbeyi de umursamayanlar yumuşatmaya çalışanlar hoş görenler oldu.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 13:06
Bir anma , bir milli yas gunu; ornek olarak, 10 kasim gibi anilmasi gereken, bir gunu . 5 gunluk yaz ve bayram tatiline cevirenlerin hakikaten akilla iza edilecek bir taraflari yoktur. Bunlar oturmayi kalkmayi bile bilmiyorlar.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:44
Halkımız demokrasiye canı pahasına sahip çıktı. Bundan daha onurlu daha gurur verici ne olabilir. Direnişin sahibi halkımızdır. Şehit ve gazilerimize ebediyen minnet borçluyuz.
E.K 16 Temmuz 2019 12:27
Magduriyetten beslenmeye alisan Akp, 15 Temmuz'u sahiplenmek icin hemen abandi..Ancak, halk bu yaklasima teveccuh gostermedi..15Temmuz'un sahibi demokrasiye sahip cikan halktir. Hic bir parti veya grup degildir..Nokta.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 12:08
Darbenin bir tiyatro olduğunu düşünen savunan bir adamla ve cenahıyla nasıl safdaş olucaz allah aşkına. Neyin kafasını yaşıyosunuz.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 11:23
O gece neredeydin Bay Kemal sataşmalarıyla CHP devre dışı bırakılıyor. Fetönün siyasi ayağı suçu da onun üstüne kaldı. Burada da toplum özellikle bölünüyor. Fetöden nefret ediyorum ama darbenin rantını yiyenlerin yanında da değilim.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:45
Millet ayvacikta , bodrumda , kutluyor 15 Temmuz bayramını. Gazoz içi top kek yiyor .Tv de konulu belgeselini izlyior, karpuz yiyor. Bu bir bayram mı yoksa 10 kasim gibi bir anma sehitlerimize saygı durusunda bulunduğumuz bir gün mü olmalıydı. Bunlar hakikaten hiç bişey bilmiyor. Oturmak kalkmak dahil.
hacı 46 16 Temmuz 2019 19:50
0
Şehit yakınları ve milletimiz için anma hüzün günü, AKP için bayram günü çünkü bu sayede iktidarlarını sağlama aldılar, bu sayede daha çok götürüyorlar, ganimete konma bayramı. İtiraz edeceksiniz ama gerçekler acıdır... Yaşam standartları ne diyor ona bakın anlarsınız.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 09:05
Bu darbe girişiminin sonunda kimler kârlı çıktı, kimler yurtdışında keyif çatıyor ve neden her türlü bedeli gariban vatandaş ödüyor Aslında halk olarak her şeyi görüyoruz Ve sadece izliyoruz
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 08:58
Dar bir açıdan
Adaletsever 16 Temmuz 2019 08:37
Bilecikte 15 Temmuz programının konuşmacısı Ak partili Tuğrul Selmanoğlu idi. Bu bile tek başına millet kaynaşması değil Ak parti hamasetini önemsediklerini göstermekte gözümde
Adaletsever 16 Temmuz 2019 10:59
0
Ben yorumumda akpartili demedim editör. ak parti holiganı dedim. ya yorumu kaldır ya bunu da yayımla. adamın ak partili olmasıyla bir derdim yok, derdim bunu holiganizm ile yapması
karar okuru 16 Temmuz 2019 18:14
0
Kızma be arkadaş editöre. Holiganizm şiddet içerir ya ondan kaldırmıştır.Hani derler ya ingiliz holigan taraftarlar etrafı yaktı yıktı gibi.Onun gibi bir şey olmuş.Keşke fanatik deseydin.:):)
Karar Okuru 16 Temmuz 2019 01:34
Evet ülke çöküşler yaşıyor. Siyasi olan düzelir ama çöken toplum kalitesi. Bu bedel özellikle ekonomik olarak çok ağır ödenecek. MB yedek akçelerine varan para ihtiyacı muhtemelen para basma ile devam edecek ve ülke 70 lerin 2. Yarısındaki duruma düşebilir. Süper güçlerin çekişmesine de karışır isek Kıbrıs çıkartması sonrası döneme geliriz ki sonrasını yaşı uygun olanlar hatırlar.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 01:24
hele akp iktidarı kaybedip fetöcüler başa gelseydi. O zaman şakşakcı iktidarcılar hemen saf değiştireceğine eminim.
mehmet 16 Temmuz 2019 12:31
0
Boş ver fetöyü hdp başa geçse aynı adamlar yine şak şaka devam ederdi.Darbeci hainler dışarda,ortak içerde partinin içinde ,başkanın akılsızlar dediği yoldan geçenler içerde,ergenekoncular garibanların sırtında
İbrahim DİRİ 16 Temmuz 2019 01:11
Doğru değerlendirmiyorsunuz,belki ortamın ağırlığından!Darbeye teşebbüs eden gurup ülkemizdeki köklü bir cemaatin kolu,aynı cematin diğer kolları faliyette ve hemen hemen diğer gurub ve tarikatlerle BEN kısmı hariç demokrasi,hukuk,şeriat mevzusuna bakışları ortak.Cumhurbaşkanı darbede laik demokrasinin yanında durdu ama bu gurubları darbecilerin hesap etmediğini düşünmek saflık olur.Birde darbe başarılı olsa idi bunların kuracağı rejimin adı neydi? saygılar.
KARAR OKURU 16 Temmuz 2019 00:53
Sayın yazar chp nin hdp nin iyi partinin elinden tutan mı var ki yalnız bir kesim 15 temmuza sahip çıkıyo diyorsunuz bence artık biraz siyasi analize ara verip başka konulara değinseniz mesela şeyh bedrettin yazısı gibi hiç fena olmaz
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN