Back To Top
AK Parti şimdi ne yapacak?

AK Parti şimdi ne yapacak?

 - Son Güncelleme: 14.12.2019 Cumartesi 13:05
- A +

Olmaz denen şey oldu. Kesintisiz 18 yıldır ülkeyi yöneten AK Parti dün itibarıyla ikiye bölündü. Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarının kurduğu parti her halükârda bu kişilerin eski partilerinin tabanından küçük ya da büyük bir kitleyi çekecek, az ya da çok oy deposundan pay alacak. Önümüzdeki günlerde Ali Babacan ve arkadaşlarının kurmaları beklenen parti de sahneye çıktığında AK Parti (kadroları ve tabanı) üçe bölünmüş olacak. 

Kamuoyu araştırmaları bu yeni partilerin her ikisinin de ciddiye alınmasını gerektirecek miktarda oy potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Bu doğru olmasa bile, mesela iki partinin alacağı toplam oy baraj seviyesinin çok altında kalsa bile bugünkü sistem içinde bunun da iktidar partisi için önemli bir tehdit oluşturacağı muhakkak.

Özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 çıtasını getiren yeni sistem çerçevesinde artık tek bir oyun bile değer ve önem taşıdığı bir siyasi düzlemde iktidar partisinin oylarından gerçekleşecek her kopuşun ciddiye alınması gerekiyor. Haddizatında iktidar partisinin kayda değer bir kan kaybı yaşadığı, toplumdaki desteğinin her geçen gün adeta güneşi gören bir kar tanesi gibi erimekte olduğu düşünülürse durumun vahameti daha iyi anlaşılacaktır.

Buna karşılık tabanındaki küskünlüğün ve memnuniyetsizliğin artışına karşı hiçbir adım atmayan bir iktidar partisi var karşımızda. Bugünlerde gazetelerde yazılıp çizilen bazı rivayetlere bakılırsa, geçtiğimiz günlerde Davutoğlu’nu ve Babacan’ı yeni parti kurmaktan vaz geçirmeye yönelik girişimlerde bulunulmuş. Ama böylesi bir girişimin bu saatten sonra başarıya ulaşabileceğini düşünmek ayrı mesele, AK Parti’nin tabanıyla arasında ortaya çıkan soğumanın bu yolla çözülebileceğini düşünmek ayrı bir mesele. Sanki AK Parti içinden muhalif karakterde bazı yeni oluşumlar çıkmasa tabandaki memnuniyetsizlik giderilebilecek. Tavanı tahkim ederseniz tabanı da tahkim edebileceksiniz sanki.

***

AK Parti’nin nihayetinde kendi içinden kopmuş olan yeni partiler karşısında “bundan sonra” nasıl bir tutum alacağını merak edenler var. Bu konuda Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Şehir Üniversitesi tartışması bağlamında Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi eski siyaset arkadaşlarına yönelik “Halk Bankasını dolandırmaya çalışıyorlar” şeklindeki ithamı ipucu veriyor galiba.

Özellikle Erdoğan’ın mizacı siyasi tartışmalarda sertleşmeye mütemayil olduğu için bu hususta kendisinden farklı bir yaklaşım bekleyenler azınlıktalar. Ancak iktidar partisi cephesinden yeni partilere yöneltilecek sert hücumların kendisi açısından olumlu sonuç getirmesi de beklenemez. Bu noktada özellikle Davutoğlu’nun bunlara karşı sertleşmekten çekinmeyişi de partisinin taban edinmesini kolaylaştırır.

Şunun görülmesi lazım: Davutoğlu’nun ve Babacan’ın çıkışları hiçbir toplumsal karşılığı olmayan tepkisel hareketler veya macera arayışı değil. Bu isimler toplumdaki ve özellikle AK Parti tabanındaki hissiyata, taleplere ve beklentilere cevap vermek üzere sahnedeler. Bu gerçeği fark etmemek veya kabullenmekten imtina etmek iktidarın toplumla ilişkisindeki problemleri -çözmek bir yana- daha da büyütür.

Hayattaki her şey gibi siyasetteki hadiseler de bir sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde gerçekleşir. Sebeplerle ilgilenmekten geri durup sadece sonuçları hedef alarak siyaset yapılamaz.

***

Peki, Davutoğlu’nun partisi bu denklemde nasıl bir rol oynayabilir? Dünkü toplantıda topluma sunulan bakış açısı ve hedefler gerçekçi mi?

Dün Ankara’da coşkulu bir kalabalığın önünde Gelecek Partisi’nin vizyonunu açıklayan Davutoğlu’nun bir defa problemlerin teşhisinde isabetli bir yaklaşım içinde olduğu ortada. Bu problemlerin çözümü için gösterdiği adresler de yanlış görünmüyor.

Yönetimin kişiselleştirilmesinin ve buna bağlı olarak sadakate dayalı dar kadro siyasetinin liyakat ve ehliyet gibi değerlerin rafa kaldırılmasına yol açtığını, bunun da her alanda kötü yönetimi getirdiğini söylüyor Davutoğlu özetle. Bu zaten toplumun genelinde paylaşılan bir tespit. Benim de bu köşede zaman zaman “AK Parti niye böyle oldu” tarzındaki sorulara karşı olaylara dışarıdan bakan biri olarak verdiğim cevap bu.

Davutoğlu’nun hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter sisteme dönüş önerisi başta olmak üzere problemli alanların neredeyse hepsiyle ilgili olarak belirlediği çözümler ve hedefler gerçekçi ama bu konularda zaten AK Parti ve MHP dışındaki bütün kesimler aşağı yukarı hemfikir durumdalar. Gelecek Partisi’ni burada diğerlerinden farklılaştıran husus AK Parti’nin son dönemdeki yönelimlerine karşı itirazın bu partinin içinden çıkan ve öncelikle bu partinin tabanına hitap eden bir siyasi hareketten geliyor olması. Davutoğlu ve arkadaşlarının çıkışı aslında yeni bir siyasi parti kurmak kadar AK Parti’nin fabrika ayarlarını esas almak bakımından AK Parti’yi dışarıda yeniden kurmak anlamına da geliyor. İktidar açısından risk teşkil eden nokta burası olabilir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Efedamat 14 Aralık 2019 22:51
Erdoğanın sertleşme politikası bu sefer tutmaz.söyleceği her sert söz dolandırma vs.bumerang gibi kendisine döner. bu chp varya bu chp söylemi artık atıl kalacak. Bu davudoğlu varya bu davudoğlu dendiğinde hani AKP nin başbakanı olan davudoğlumu denecek. Velhasıl artık işler zor dostum zor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 21:40
Davutoglundan allahrazı olsun .bize hayırlı bir çıkış yolu açtı mazallah chp ye oy verdirteceklerdi.
Antik Yunan tanrılarını konuşuyoruz sanki sayın yazarlar iktidar ve muhalefeti fani varlıklar değilmiş gibi sonsuza kadar bu coğrafyada hüküm sürecek addediyor Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 19:30
0
18.05, Kişiler üzerinden tartışılan ona benzer bir şey...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 22:00
0
"hoş bir seda" olarak kalma ihtimali kaldı mı? pekçok kişi için "en lanet seda" olarak kalacak.
Dadaş ARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:41
Kibir ve gurur her zaman insanları felakete götürür.Bu olduğu müdetçe ne yapardanız boş......
Sayın yazar, Davutoğlu parti kurunca Ak Parti ikiye bölündü diyorsun. Ya bir şeyin ikiye bölünmesi ne demektir bilmiyorsun ya da başka bir maksadın var... Mesela Viyana Filarmoni orkestrasından bir saksafoncu ayrılıp bir orkestra kursa, Viyana Filarmoni orkestrası ikiye mi bölünmüş olur.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:54
1
Ya ayrılan bizim hüsnü gibi biriyse neler olur
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 01:54
0
Burda maalesef orkestra değil, opera sevenler bölünüyor. Mesele ciddi, sanırım yanlış anlamışsın dostum...
karar okuru 14 Aralık 2019 16:52
Kırmak,dökmek kolay,yapmak çok zorrrr.İnsanı yetiştirmek,yaşatmak,kalbini kazanmak çok zorrrrr.Kırılanları yazalım.Kazanılanları yazalım.Kendini gösterir.İyilik yap,iyilik bulalım
Mehmet 14 Aralık 2019 16:24
Davutoğlu ve babacan ak partide görevli kişileri bünyesine katarsa oy alamaz.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:53
3
16.24, Kendileri de AKP ile meşhur olmuşlardı zaten...
İshak Albayrak 14 Aralık 2019 16:20
Kim ki Ak partinin fabrika ayarlarından bahsediyorsa belesiniz ki tekrar fetullahgillerin özlemini dile getirmektedir. Çünkü o fabrikanın büyük ortağı fetullahgillerdi. Açıkça fetullahizmci olduğunu beyan edemeyen abdesli/abdestsiz çevreler tekrar iktidara ortak olma özlemlerini bu süsü ''fabrika ayarları'' numarası ile perdelemeye çalışıyorlar. Allah içerisinde fitne fesat bulunduran kişi ve topluluklara bir daha bu fırsatı vermesin. Amin...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:55
10
16.20, Harika izahat. Bilsinler ki Tayyip fabrikayı yeniledi... Artık Fetö yok....
KARAR OKURU EK 14 Aralık 2019 17:30
3
Sadece Gülen mi suçlu, Erdoğan' ın kusuru yok mu ? Âdil olun. Gülen' in de sayesinde vesayete son verdiniz. ABD Suriye'de Kürdistan kurmaya destek olmasaydı Hocalık ve ortaklık devam edecekti... Peki, Türkiye'deki 36 milletin hakkını bir Cemaate vermek doğru mu ? Türklerden başka yetişmiş Müslüman yok mu ? Adalet ve liyakat yerine sadakat ve itaate önem verirseniz, hatadan kaçamazsınız. Hiç olmazsa bundan sonra doğru yolu takip etmeliyiz. Türkiye'yi beraber kurduk, beraber öldük, eşit olarak yaşamalıyız. Savaşırken seninle ölenlere dost, savaştan sonra hain derseniz, hain olur ki buna hakk
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:25
17
Gülen denen abdestli papazla Kemalist görünümlü abdestsiz papazların aslında aynı olduklarını anladığınızda meseleyi tam olarak anlayabilirsiniz. Bu yapılar vesayet kardeşidirler. Temel özellikleri de din/islam ve memleket düşmanı olmalarıdır. Dikkat ederseniz fetö ve Kemalistler aynı hedefte birleştiler. Bunları birleştiren mekanizma belli değil mi?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 19:28
2
17.30, Gülenin sayesinde vesayete son verdiniz ne demek. Kanseri yenen bir hastaya, kanserin sayesinde kanseri yendin demek gibi bir şey... Yani kansere yakalanmasaydın kanseri yenemezdin... Allah akıl fikir versin...
Manisalı 14 Aralık 2019 19:48
1
18:25, herkes kimin kiminle olduğunu biliyor.bu yazdığınız Karar okurunun zekasıyla dalga geçmektir.köy kıraathanesinden bile dışarı atarlar bu kalitede demagojiyi.
Mehmet 14 Aralık 2019 16:18
Bu iki parti iyi,mhp ve ak partiden güzel oy alacak.Ak partiye küsen chp ye oy verenleri de eklersek iş karışacak.Babacan ve davutoğlu geçn veriyorlar
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 15:22
Bu milletin başına çok şey "gelecek"...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:56
Milletin ne yapacağını bildiğini sananlar, 18 yıldır aynı şeyleri söylüyor.
Uzun yıllar Türk filmlerinin ana temalarından biriydi. Karanlık işlerin patronu, masum birini vurdurmak için köyden bir kurban getirir. Daha sonra o kurban hakikati anlar ama işi işten geçmiştir, çünkü onu öldürmek için de yeni bir kurban getirilmiştir. Erbakan'ı Tayyip'le yok edenler, şimdi Tayyip'i Davutoğlu ile yok etmeye çalışıyor... Senaryo aynı ama Tayyip bu senaryoyu bozacak gibi...
Mehmet 14 Aralık 2019 16:22
2
Erbakan milli ve soyledigi herşey gerçekti.Devlet adamıydı.Ak partiyi kurduran abd olduğunu toplantıya katılanlar açıkladı.Bop u kim onayladı,ırak ve suriyeye abd yi yani israili kim yerleştirdi.Bunlari erbakan uyarmadı mi.Bizim halkın milliligi midesi.Destekleyenleri araştırın hak etmediği halde torpille bir yerlere yerlesenler
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 17:35
0
16.22, Sen filmi anlamışsın.
karar 15 Aralık 2019 01:15
0
rte bop eşbaşkanı olarak zaten bu senaryonun içinde ve baş rollerinde.
AK Parti'nin oy oranı,tüm anketlerde yüzde 30 civarında.Klasik Refah Partisi oranı olan yüzde 23'ün 7 puan üzerinde.Ekonomik gidişata karşı bu vurdumduymazlık devam ederse 20'lere kadar iner.Erdoğan sonrası lider kim olacak bilinmez,ama Erdoğan kadar güçlü ve etkili bir lider bulmak imkansız.Özal sonrası ANAP durumuna düşme ihtimali var.
Ampül Değişimi 14 Aralık 2019 13:40
AKP, AKP den sonrasını dizayn ediyor. Merkez sağ seçmen ideolojik yaklaşmadığı için artık AKP den usanacak. Başka arayışlara girecek. AKP seçmenin muhalif başka partilere savrularak ileride olası yargılanma taleplerinin önünü kesecek adımları atıyor. Kendi içinden kendine muhalefet çıkarıyor. Bu bir siyasi stratejidir. AKP kendinden sonraki Muhalif AKP yi hazırlıyor. Ampülün yerine görüntüsü farklı ampüller takılacak!!!
Davutoğlu yeni parti kurarken CHP ağzıyla AKP politikalarını eleştirdi. Bu tarz muhalefetin toplumdaki karşılığı Konya'dan CHP milletvekilliği... Peki o vakit Abdüllatif Şener ne olacak?..
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 15:48
1
vay be, mantığa bak. akp yi eleştiriyorsan chp ağzı kullanıyorsun. hep övecen, hep övecen. eleştirmek yasak hatta neredeyse günah. eleştiren hemen trenden indiriliyor. devam ederse istasyondan atılıyor. o zaman ben de otobüsle giderim deyince de davaya ihanet etmiş, ümmeti bölmüş oluyor.
Karar Okuru 14 Aralık 2019 13:16
Akp'nin ne yaptiginla/yapacaginla artik kimse ilgilenmiyor. Bir tek iktidardan inmelerinin haber degeri olur. O kadar.
ÖTÜKENLİKURT 14 Aralık 2019 12:42
Sayın yazar, biraz haklsınız biraz değilsiniz! Bakınız Davutoğlu, devlet katında görev aldığı dönemde, şimdi ilke olarak açıkladığı konularda adım attı mı? Hayır! Reizin emir ve komutasından zerre şaştı mı? Hayır! Burada ya bir cesaret eksikliği sözkonusu ya da halkı kandırmak için takiyye yapıyor! Yine liyakat rafa kalkacak, denge ve denetlemeye karşı çıkılacak, hakimleri atarken, namazına niyazına, orucuna haccına bakılacak! Ben islamcıların bu çağda iyi bir yönetim sergileyeceğine inanmıyorum! Çünkü islam devlet yönetme sanatı değildir! o alan zeka verilen halka bırakıldı!
cumhur 14 Aralık 2019 13:26
3
İslamı suçluymuş gibi göstermek son derece yanlıştır.İslam yalan söylemeyi mi,kul hakkı yemeyi mi,adaletten ayrılmayı mı,hırsızlığı mı, bunların hangisini savunuyor?Hepsi islama göre büyük suç ve günahlardandır ama islam geçinip te bunları yapanları islamla karıştırmayın lütfen!
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:29
0
Siyaset çokça içinde bulunduğunuz koşulları değerlendirme, sorunlara makul bir çözüm yolu bulabilme sanatı, benim gözlemlediğim. Hep olumsuz bakma, zaten de benim tam istediğim gibi bir politik ortam yok demek biraz ‘öğrenilmiş çaresizlik’ durumunu hatırlatıyor. ‘Demokrasilerde çare tükenmez’miş. Çare sizsiniz. Başkası gelip bir günde sizi çekip çıkaramaz içinde bulunduğunuz durumdan. Çıkmazdan çıkmak için başkalarını da çıkarmak lazım.
Umut Emiroğlu 14 Aralık 2019 12:28
Erdoğan ve AKP kadrolarının değil bu ülkeyi, 2-3milyonluk bir ülkeciği bile yönetebilecek kapasitesi yok. Ülke battı ve tersine evrimle bir parti devleti oldu. Sma anketlerde hala %40 oyu var. Sorun, partilerin bölünmesi veya birleşmesi değil, milletin kendisinde. Biz kendimizi değiştirmeye azmetmedikçe Cenab-ı Hakk bizi zorla değiştirecek değil. Bir parti/önder gelir, diğeri gider. Böyle yaşar gideriz. Davutoğlu, hitabet düşkünü. Ama hayat tecrübesi yok ve arızalı bir hayal dünyası var. Allah memleketi kendisinden korusun
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:56
3
Anketler, akp+mhp ye 43 diyor,akp tek başına 30.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 14:57
9
13.56, Atıyorsun. Böyle bir anket yok.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 19:28
1
14:57, Atıyorsun deyip gerçeği gizleyemezsiniz. 5 Aralık 2019, piar anketi, kararsızlar dağıtıldığında akp yüzde 31. Yeni kurulan iki partiyi hesaba katan ilk anket bu.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 20:18
4
Piar bundan önceki CB seçimleri için de Erdoğan'ın yüzde 39,7, Akşener'in ise yüzde 21 oy alacağını iddia etmişti. Bunların tam aksine Erdoğan yüzde 52,3, Akşener de yüzde 7,4 oy almıştı.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 22:30
0
20:18: belediye başkanı seçimi. Piar : İstanbul'da CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, yüzde 50.3'le ilk sırada yer alırken, AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım'ın oyu yüzde 48.2. Kendini kandır ama başkasını asla.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:11
Asrın lideri, trenden inenler bir daha binemez diyordu, şimdi yalvarıyor parti kurmayın diye.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:53
13
12.11, Nasıl yalvarmakmış bu?...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 19:55
0
1353, gönderilen elçileri cihan duydu.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:01
Ak Parti ikiye mi bölündü?
Bilal. 14 Aralık 2019 11:41
Allah, demokrasi severleri demokrasilerin ile diriltsin...
mustafa soylutürk 14 Aralık 2019 11:39
Ak partinin ne yaptığı belli ... Geleçek acaba ne zaman geleçek !...?...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:36
Ne AKP den ne Yeni partilerden bir şey olmaz. Türkiye Büyük bir girdabın içine çekiliyor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:35
Ne yapacak, gene bağırıp tehditler savuracak, masallar anlatacak.Yiyen var hala nasılsa.Davutoğlu nu her konuda suçlamak kolay yol ama o makamlardayken kendisi emir eriydi.Ne istendiyse onu yaptı ,şahsen nankörlük yaptığını düşünmüyorum. Ama şimdi yaptıkları ve yapacakları onu bağlar göreceğiz bakalım .
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:27
AKP niye üce bölünüyorki? Günün denklemi. Göl+Maya=Yogurt. Sonuc? Siz bulun.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:51
0
Diyelim ki formül bu. Herkesin göle maya çalma veya yeni göl oluşturma hakkı var. Birbirleriyle didişmeye devam etsinler. Yoğurdu tutturabilen kazanıyor. Kaybeden hep millet.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 16:55
0
12:51 güzel bir cevap. Rahmetli Erbakan bunlara kasikci kavgasi yapiyorlar diyordun ve hep onlar ve biz derdin. Hepsi ayni seyleri vaat ediyorlar. Mesala AB ye girmek. Yahu dilenci bile utanip bir daha bu lafi agzina almazdin, ama kendi beceriksizliklerini AB nin düzeltmesini istiyorlar. Lider Davutoglu, lider Babacan, yandi ülkem. Lider Ekrem.. Lider RTE cilgin ve kizgin... Rabbim biz bunlari hak ediyoruz
CEVDETT 14 Aralık 2019 11:17
AK PARTİYE TEPKİ OLARAK TUTUNACAK DAL ARADIĞINDAN SAADET, MHP, BBP, İYİ PARTİ VE HATTA CHP'YE OY VERENLERİN DAHA BİR HUZUR İÇİNDE GİDECEĞİ YENİ KAPILAR AÇILIYOR...
KARAR OKURU EK 14 Aralık 2019 09:43
Davutoğlu, ilk önce Diyarbakırdan başlamış. Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yaptığı yıllarda bir adet müsteşar büyükelçi general amiral alay komutanı emniyet müdürü Kürt atamış mı ? Okullarda ikili öğretime son vermiş mi ,yakılıp yıkılan köyleri imar etmiş mi, faili meçhul cinayetlerin bir tanesini ortaya çıkarmış mı ? Hangi yüzle oy istiyorlar ? Hepsine birden soruyorum, Kürtçeden başka yasaklanan dil var mı ? Yok. Bir milletin dilini yakalayacaksınız, oy isteyeceksiniz...
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:27
1
Hakkaniyetli davranmak gerekirse bağlı bulunduğu kurum veya kişiden farklı kendi başına hareket edebilecek durumda mıydı diye de sormak gerekir. (Sadece bir hatırlatma, destek olarak algılamayın)
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 09:33
Cumhurbaşkanı çözüm yolunu biliyor ama büyü yapılmış gibi eli kolu bağlı bekliyor. Üç beş sene sonra ak parti diye bir şey kalmayacak. Halkın talepleri ne seçimi kaybetsem diye rest çekersen halk seni sandığa gömmesi farz olur.
Takipci 14 Aralık 2019 09:30
Ak Parti'nin bir tek siyasi basarisi vardi: Komur-Makarna Sistemi, iyi oy getiriyordu. Artik eskisi kadar getirmiyor, evlenme cagina gelmis gençlerin(diplomali, diplomasiz) buyuk cogunlugu issiz, babalar perisan… Yeni partiler buna cozum olabilir mi? Zor gorunuyor, cunki zihniyet ayni.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 09:27
Soru 'ak parti şimdi ne yapacak' ise...Cevabı da şu..Ak parti nin ne yapacağını görmek için,ak parti nin tv lere çıkan yüzleri ni takip etmek yeterlidir.Görünen o ki ak partinin istemediği kişiler tv lerde boy gösteremez.Bunlara ise baktığımda 2 yıl evvel neyi konuşuyorlarsa bugünde aynı.Yani konjonktür,zamanın ruhu filan,bunlar ak parti için bişey ifade etmiyor.Artık '''önemli olan ak partinin ne yapacağı''' söyleminin bi önemi kalmadı.Durum böyle olunca diğer partilerin neler yapacağınında önemi azalıyor.Şu an benim gördüğüm,ak parti istanbul yerel seçimlerinde ne yaptı ise bu seçimde aynı.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 08:23
5 milyon Suriyelilere vatandaşlık verir onların oyu ile külliye sarayında oturmaya devam eder. Kuran partisini kursun.
karar 14 Aralık 2019 13:41
0
suriyeli mülteciler konusunda acilen referandum yapılmalı.buna direnen olursa Türkiye'nin 1 den büyük olduğu hatırlatılmalı.
HACI MURAT 14 Aralık 2019 08:20
Sayın Kiras'ın yazısı,yeni partilerin kazanmaktan ziyade kaybettirmek için kuruldukları tezini doğruluyor. "...iki partinin alacağı toplam oy baraj seviyesinin çok altında kalsa bile..." cümlesi başka ne anlama gelir?Abdullatif Şener'in çıkışı bundan çok mu farklıydı?Ben Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Konya'dan bile aradığını bulacağını zannetmiyorum.Ayrıca bu çıkışın şahsi kırgınlık ve kızgınlıktan kaynaklandığını düşünüyurum.Hırs ve intikam duyguları da bu çıkışta önemli rol oynadı.Hayr umulur mu böyle gecenin seherinden?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:18
3
Hacım, bi umutsuz, bi mutsuz, enerjisi düşmüş gordüm seni.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:13
13
Ben asla genel seçimde CHP ye oy vermem Partiden dolayı . Millet ittifakının adayı sağcı,dindar,milliyetçi biri olursa oy veririm.chp nin devleti 5 yıl yönetmesi demek el altından tüm dindar ve muhafazakar insanların tasviyesidir.polise ,mite,BDP nin girmesi demektir .õnce akşener sonra gúl veya babacan üzerinde anlaşılırsa bu iş olur. Ama CHP çatısı altında oluşacak ittifak ters teper ve istanbul secimlerinin tam tersi bir sonuçla akp patlama yapar.aman dikkat.secim tarihi 2021 Mart diyorum.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 12:05
2
Turkiyenin 1 den büyük olduğunun ortaya çıkması bakımından Davutoğlu ve Babacanın parti kurmalarını hayırlı bir gelişme olarak görüyorum.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 19:58
3
11:13 AKP patlama yapacak tabi,ama bu balonun patlaması şeklinde olacak,az kaldı.eve ekmek götüremiyoruz.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:58
RTE'nin her konuşmasını baştan sona canlı veren kanallar Davutoğlu'nun konuşmasını vermedi. İnternet sitelerinde tek satır haber olarak geçmedi. Bu durum bile ülkenin içine düştüğü vahametin özeti. Kurulan korku imparatorluğu her ne pahasına olursa olsun sürdürülmek isteniyor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:50
1
Günaydın,,,,,
Buğra Ertop 14 Aralık 2019 07:32
Ne mi yapacak? Daha da çok belki milyonlarca Suriyeli vatandaşlığa alınacak. Al sana kaybolan oylarına yerine yeni kaynak. Sinyalleri verildi zaten. "Biz gidersek yanarsınız haa, Bay Kemal sizi ham yapar" diye de parmak sallayıp adamları tırsıttın mı gelsin oylar. Oy uğruna resmen koca bir ülkenin demografik yapısı değiştiriliyor hem de devlet eliyle. Eh, işsiz sayımız da ikiye katlar gül gibi geçinip yaşarız!!!
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 20:24
0
Suriyelilerin geri gitmesi için PYD ve PKK'nın Rusya ve Amerika'ya rağmen tamamen temizlenmesi, Esad'ın gitmesi, Rusya ve Amerika'nın elini Suriye'den tamamen çekmesi, Esad yerine Türkiye yanlısı bir Sunni rejimin gelmesi gerekiyor. Bunlar bizim iktidarın istekleri. Bu da çok yakın bir gelecekte olası gözükmüyor. Bu nedenle Suriyelilerin çok büyük bir kısmının geri gönderileceğine inanmıyorum. Sadece Suriyeli değil bir sürü Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi vatandaşı buraya kapağı atmaya çalışıyor.
Dursun Apak 14 Aralık 2019 20:29
0
Deprem olmuş, ortalık perişan. Senin evin fazla hasar görmemiş hala yaşanabilir halde. Yardım amacıyla tanıdık tanımadık, çoluk çocuk bir sürü insana kapını açmışsın. Durumları düzelene kadar kalsınlar demişsin. Fakat ailesni reisi kimseye sormadan misafirleri kendi nüfusuna almaya, evin öz bireylerine dönüştürmeye çalışıyor ve bunu da kimseye danışmadan yapıyor. Evin ekonomisi de zaten zor durumda. Ne yapardınız?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 06:47
YA BİR KEZ ama bir kez islamcı milliyetçi sağcı oyverenler,bu partileri savunan yazar çizerler şunu neden TALEP ETMİYOR Kİ..halkın yanında,milli servetten halka daha çok pay..çevre,insan hakları,eşitlik,önce insan.işçi ölümleri.taciz..kadınlar..v.s v.s..uygulamada ,savundukları adalet falan da devlete kurban ediliyor hep.bu partiler neden sermayeye hiç laf etmiyorlar..ranttan zenginlik yaratıyorlar.kurucular il ilçe teşkilatları hep müteahhit..zengin..NEDEN YA..
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 05:05
TAYYİP BEY TABANINI HAMASET YÜKLEMESİ İLE TUTUYOR. İLERİDEKİ GÜNLERDE BU HAMASET YÜKLEMESİ NI ARTTIRACAKTIR. HAMASET YÜKLEMESİ BAZI ŞEYLERE PERDE OLUYOR. İŞSİZLİK, YOLSUZLUK, HAYAT PAHALILIGI, NEPOTİZM, PARTİNİN AİLENİN YARATTIĞI KÜÇÜK BURJUVAZİNİN ELINE GEÇMESİNİ GÖZLER GÖREMİYOR. DAVUTOĞLU BEY ANCAK SOSYAL MEDYA İLETİMİ ILE BU TABANA ULAŞABİLİR. AMA HAYRETLER İÇİNDEYİM HOCA YÜZLERCE GENÇ YETİŞTİRDİ BU İŞLERİ ORGANİZE EDECEK ON KİŞİ BULAMIYORMU.?
Erdem 14 Aralık 2019 04:06
Ak Parti şimdi kara kara düşünecek! Yeni kurulan ve kurulacak olan partilerde adlarını tarih sayfalarına altın harflerle yazdıracak(!)
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:58
Halka sırtını dönenlerin gideceği yer tarihin tozlu raflarıdır. Cumhurbaşkanı bizzat bu olumsuz gidişatın sorumlusudur. Artık milletin çoğunluklu desteğini alması çok zor.Kaçınılmaz son geçmişte diğer partiler için olduğu gibi ak-parti içinde gerçekleşecek. Bunu bilmek için çok bilgili olmaya gerek yok.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:21
JiTEM davasinda butun saniklar beraat etti. Bence onemli bir haber ama bu gazetede bu konuyla ilgili hic birsey yok. Neden acaba?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 03:13
Sayın Kiras, size göre Ak Partiye risk oluşturan her şeyi abartıyor ve önemsiyorsunuz... Ak Partiye risk oluşturan her şeyi önemsemek bir fikir değildir.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:26
10
Haklısiniz. Savunma sanayiinde nasil atilim yaptığımızı, nasıl super devlet olma yolunda ilerledigimizi yazmak varken yeni kurulan hem de Akpartiye muhalif olarak kurulan bir partinin haberi niye yapmanın ardında ancak ihanet, vefasızlık, dış güçler özellikle de siyonistler vardır.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 18:55
4
Nedeni belli, çünkü dincisi milliyetçisi kemalisti hatta solcu-sosyalisti de ekseriyetle bu coğrafyada Kolonizasyon bakiyesidir.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 02:20
AK parti artık kuruluş ilkelerine dönecek kapasiteyi yitirdi. Tek adam ve mutlak sadakatin beklendiği, damat dahil sadece yakın çevrede kararların alındığı AK parti artık gündemi belirlenemiyor, halkın ciddi sorunlarına çözüm üretemiyor. Varsa yoksa AK Partinin so zamanlarda yaptıkları sadece içeride muhalafet, dışarıda tüm ülkeler ile uğraşarak seçim yatırımı yapmak, iktidarlarını ne pahasına olursa olsun korumak olarak özetlenebilir.
Mesut 14 Aralık 2019 02:03
Ülkemizi komşularla sıfır sorundan, komşularla her daim kavgalı hâle getiren Davutoğlu şimdi de herkesle kavgalı hâle gelmiştir. İktidara yapıştılar diyor ama iktidar için arkadaşlarını satan adam olmuştur.
Hüseyin Gürce 14 Aralık 2019 08:23
0
Hadi canım sende! Sanki bunları tek başına yaptı. Madem bu politikaların tek suçlusu Davutoğlu, neden hala aynı politikalar misliyle devam ettiriliyor? Can ciğer kuzu sarması Esad'ı Esed'e dönüştüren de mi Davutoğlu'ydu? "Biz en kısa zamanda Şam'a gidecek, oradaki kardeşlerimizle muhabbetle kucaklaşacağız. O gün de yakın. İnşallah Selahaddin Eyyubi'nin kabri başında Fatiha okuyacak, Emevi Camisi'nde namazımızı da kılacağız" diyen kimdi acaba?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 08:54
0
Sıfır sorun politikasını sadece davutoglu aldı ise diğerleri nerede idi? Herhalde senelik izne ayrılmadılar. Ayrıca yeni bir parti kurmak yeni bir yola çıkmak arkadaşlarını satmaksa zamanında gömlek değiştirenler vardı ve dertlerine moda falan değil di..
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:30
0
Akparti de herhangi bakanın, hatta başbakanın Erdoğan'ın talimatları dışında bir politika yürütebilmesi mümkün mü? Tabiiki bu demek değil ki Davutoğlu sütten çıkmış ak kaşık, ikisi de yeni osmanlıcıydı. Hoca belki de akademisyen geçmişi yüzünden bunun hayal olduğunu daha erken farketti, reel politiğe döndü.
Seküler ihl li.. 14 Aralık 2019 01:58
Sevgili yazar , yazınız gözü kulağı aydınlık olan insanlar için anlaşılır ve açık olmuş ..gözünü hırs bürüyen ve narsizmin zirvesinde olan birileri için bir anlam taşımaz..hele hele ak partiyi dışardan yeniden kurgulamak hiç onlara hitap eden bir yaklaşım olamaz.. bildiğiniz bir şeyi tekrarlayım. İşe önce tanımları yeniden tanımlamakla başlasınlar derim..İşbaşı parti başı çekenler işe önce buradan başlasın tanımak tanimlamaktan....
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:57
Danışıklı dövüşün birinci operasyonu gerçekleşti. Az zaman sonra ikinci operasyon ile Babacan yen partiyi kuracak. Sonrası bir kısım AKP üyesi bu taraflara kayacak. Bir süre sonra erken seçim kararı alınır. AKP zayıfladığı için bu iki parti artı Saadet yeni ittifak kuracak. Sol devre dışı kalacak. Yeni ittifak AKP yerine ikame edilerek silbaştan yeni jenarasyon yeni AKPvari yönetim olacak. Siyasal islamcılar iktidarını devam ettirecek ve bu vesile ile yargılanmaktan kurtulacak. Muhtemel senaryo budur.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:34
1
Bence saadet, iyi parti ve yeni iki parti ittifak kuracak. Bu ittifak da chp ve hdp ile aynı safta duracak. Bu saf demokrasi ve parlamenter düzen safı olacak. İlk seçimlerde el birliği ile parlamenter düzeni yeniden tesis edecekler. O zaman öküz ölecek ortaklık bitecek. Aralarındaki dayanışma bitecek, gerçek siyasi mücadele başlayacak.
karar 14 Aralık 2019 13:35
0
01.57 saadet o uçtan bu ucuca herkesle ittifak kurabilir.hiç bir partiden korkmaya gerek yok ama onu bunu aklayıp paklayamaz ve akp gibi tavizlere sonuna kadar yelken açamaz.daha doğrusu aklayıp paklamamalı,sonuna kadar yelken de açmamalı.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:53
İbrahim bey türkiye siyasetinde maalesef gelenek bozulmadı 20 yıl öncede bunlar milli görüş bıraktıklarında erbakan hoca da bunlara demişti hain,bizansın çocukları vs.ama 19 senedir ülkeyi yönetiyorlar ,belki de önümüzdeki 20 yılıda ahmet hoca ve ekibi yönetir Allahü Âlem.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 08:23
1
Erbakan’ı ve söylediğini kaç kişi hatırlasın seçmenlerin bir çoğu tanımaz bile. Daha dün birbirlerine söylediklerini hatırlamıyor ne ittifakın liderleri ne de seçmenleri. Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür. Yeryüzünde paralelden meridyenden sınırdan yararlanıp insanlar yönünü, yolunu, parayı buluyor, siyaset de öyle. Akdeniz’deki coğrafi durumdan olumlu bir sonuç çıkar başarılı olunursa geçmişi kimse hatırlamaz.
Mustafa 14 Aralık 2019 01:46
Ne ekersen onu bicersin, Erdogan gelecek secimde Babacanin partisini destekleyeck, Erdogan iki kez cumhurbaskani secild, Anayasaya gore tekrar secilemez veya anayyasayi degistirler. Uzulerek soylutorum Ruzgar nereden gelirse ona gore karar alma siyastini birakmaliyiz, ve Eger Amerika sozde Ermeni soykirimini kabul etti ise, bizde Kizilderili soykirimini kabul edelim, bu is kinama ile olmuyor.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:55
0
Ne yaptırımı olacak Kızılderili soykırımını kabul etmenin? Bugünler biraz tarih olunca başka soykırım iddiaları çıkma ihtimali yok mu? Hesap yine zavallı millete çıkacak.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:38
İkiye mi bölündü.Gerisini okumaya değmez
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:35
''''Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Şehir Üniversitesi tartışması bağlamında Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi eski siyaset arkadaşlarına yönelik “Halk Bankasını dolandırmaya çalışıyorlar” şeklindeki ithamı,'''' tabandaki bardağın son damlasını doldurmuştur. böylece, niyetlerinin, aslında sadece ''iktidarda kalmayı sürdürmek'' olduğunu da itiraf etmiş oldular.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:20
Yazık yazık hemde çok yazık sizler ve davutoğlu chp nin değirmenine su taşımaktan başka hiç bir işe yaramazsınız o chp ki islama savaş açmış bir parti ALLAH bu dini sizin gibilerden kurtarsın bu ümmeti sizin gibi ler parça parça etti ikbaliniz ve nefsiniz için chp ye kurşun oldunuz yazık .tek başıma kalsam erdoğandan vazgeçmem erdoğan asrın a hamididir
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:50
2
Hadi oradan!
Dürnev Hoşsu 14 Aralık 2019 09:30
5
Esas İslamiyet'i sizin gibilerden kurtarmak lazım. CHP İslamiyet'e savaş açmışmış. İftiraya bak. Allah korkusu da kalmamış bunlarda.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 10:40
4
Yav sonra bize diyorsunuz ki ataturkü putlastırıyorsunuz.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:11
0
Sultan Abdülhamid’in ‘istibdadı ve uzun hükümdarlığı, fazla kuşkucu’ olduğu herkesin malumu. Ancak o ‘marangozlukla uğraşan, batı tarzı müzik seven, tam bir opera tutkunu, porselen işlerinden hoşlanan, resim sanatına ilgisiz kalmayan’ bir padişahtı, yeri gelmişken. Çocuklarını da öyle yetiştirmiş. Yaklaşık 150 yıl önce olmuş bunlar.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:24
2
Acaba halk CHP li bir başkan adayına mi yoksa muhafazakar bir adaya mi oy verecek.iyi partili,MHP li AKP'li ,saadet seçmeni CHP li imamoglunu oy verecek mi? Ya da gül e CHP li ve sol seçmen oy verecek mi.Yerel seçimlerle genel seçim şartları çook farklıdır.Hayat tarzi işin içine girer ve benzerler birbirine oy verir.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:38
2
9.30, Milletin gözğne baka baka yalan konuşma.
Bilal. 14 Aralık 2019 11:48
6
Bazı kanunları kaldırın da serbest konuşalım. Kim bu ülkede İslama savaş açmış söyleyelim. Ezanın Türkçe okutulmasından tut Bi sürü....
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:10
3
Ezanın Türkçe okutulması konusu tarihte kalmış. Uzağı olsun yakını olsun, tarihte kalan daha çok şey var, karıştırıp durursak. Ama Kuran’ı kendi ana dillerinde okuyan ülkelerin vatandaşlarının durumu da içler acısı. Ne hak özgürlük ne huzur var? Birbirlerinin kuyusunu kazıyorlar. Kimi savaşta kimileri de batıya kaçarken denizde boğulup ölüyor.
karar 14 Aralık 2019 13:22
1
dine savaş açmak konusunda kimse chp yi suçlayanların eline su dökemez.savaş açtı dediklerinin etkileri 60 sene gibi bir zamanda eridi ama sayelerinde kendilerinin yaptıkları tahribat 300 senede düzelmez.
karar 14 Aralık 2019 13:27
0
11.48 hiç boşuna zeytin yağı gibi üste çıkmaya çalışıp şunu bunu kaldırın demeye gerek yok.onlar zarfla uğraştılar 20-30 sene sonra hemen herşey yoluna girer gibi oldu,sizin destekledikleriniz zarfın içini boşalttı kardeşim.değil 20- 30 sene 200 senede düzelmez artık.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 13:30
5
bilal bey, müezzin insanları namaza türkçe çağırınca dine savaş mı açılmış oluyor?
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 01:03
davutoğlu birçok hata yaptı döneminde.kendi hataları ile yüzleşemeyenler nasıl olacak başkalarına hatan var diyecek.FARK BURADA OLACAKTI.YAZIK.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 06:03
1
başlarken özeleştiri yapmayan,hatalarını kabul etmeyen iktidar olduğunda hiç hata yaptım der mi..bi de lider hareketi değiliz demiş.VALLAHİ KORKTUM.BİŞİ HATIRLATTI BANA
İbrahim kahraman 14 Aralık 2019 00:58
Ne güzel yazmışsınız.Ak Partimiz kuruluş ilke ve felsefesini maalesef kaybettiği için bu insanlar yeni bir demokratik çıkışa mecbur bırakıldılar.Allah iyi ve doğruları önünü açıp Türk milleti ve devletinin daha güzel yönetecek insanları bulduracaktır
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 00:51
Varsa yoksa akparti başka da yok...ama yeter bu ülkeye taze kan lazım yeni bir nefes gerek walla millet bunaldı
Bu daha başlangıç 14 Aralık 2019 00:50
Suçlu suçsuz ayırmadan insanları işinden atar ekmeği ile oynarsan o zulüm döner dolaşır bir gün senin ayağına dolanır! Bu yoldan fırsat varken dönen kurtulur! Yoksa Allah daha neler musallat edecek kim bilir?
Anca gider 14 Aralık 2019 00:45
Akp gayet iyi gidiyor dokunmayin! Gelecek birgün mutlaka Gelecek!
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 00:18
Siz hayal dünyasında yaşıyorsunuz.2023 seçimlerinde Cumhur ittifakı %60 oy alacak.Yeniden daha güçlü bir halde iktidara gelecek.40 yıllık Milli görüş partisi bile %1 le sabitlendi.Evet yeni kurulan partiler.%2-3 oy alacaklar ama bu Ak parti den gelen oylar olmayacak.
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 07:51
2
Yok, %90 alacak.
Babür 14 Aralık 2019 09:32
2
Ziyaaa!!!
KARAR OKURU 14 Aralık 2019 11:39
4
Milşi Görüşün partisi yok artık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN