Back To Top
Çıta yüzde 40’a inse ne olacak

Çıta yüzde 40’a inse ne olacak

 - Son Güncelleme: 03.10.2019 Perşembe 08:00
- A +

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın yeni sistemde yer alan yüzde 50 çıtasından memnun olmadığı çoktandır konuşuluyordu. Bu çerçevede bazı AK Partililer “Anayasa değişikliği sırasında ciddi bir hata yapıldı” diyorlardı. Cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 şartı yerine en çok oy alan adayın seçilmesi kuralı getirilmiş olsaydı iktidar partisinin yaşadığı birtakım siyasi zorluklar sözkonusu olmayabilirdi.

Geçtiğimiz aylarda Ziraat Bankası yönetim kuruluna atanan eski bakanlardan Faruk Çelik’in önceki gün yaptığı açıklama bu konuyu yeniden gündeme taşıdı. Çelik’in “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” sözlerinin TBMM açılışında Erdoğan’a sorulması üzerine ise konuşulanların basit fikir egzersizleri olmadığı ortaya çıktı.

Gerçi Erdoğan eski bakanının dile getirdiği teklifi ne sahiplendi ne de reddetti. Ama dikkat çeken nokta sahiplenmiyor görünmesi değil, reddetmemiş olmasıydı. Çünkü böyle bir tartışmaya katılmak bile artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının kabulü anlamını taşıyor. Aynı zamanda daha bir yıl önce halk oyundan geçmiş olan yeni yönetim sisteminin şimdiden tıkandığını, yeni problemler ürettiğini ve dolayısıyla sürdürülemeyeceğini kabul etmek demek. En önemlisi, mevcut iktidar partisinin toplumdaki desteğinin eridiğinin kabulü demek. Yüzde 50+1 oy alma ümidinin kalmadığının kabulü demek…

***

İktidar partisinin bu yönde bir değişiklikten ne umduğunu tahmin etmek mümkün elbette. Bugünkü siyasi konjonktürde “cumhur ittifakı”nın oylarıyla Erdoğan’ın yeniden seçilebilmesi zorlaşmış görünüyor, çünkü özellikle AK Parti’nin oylarında bir erime sözkonusu. Son dönemde başta ekonomi ve dış politika olmak üzere birçok alanda yaşanan sıkıntılar itibarıyla iktidar partisinin kan kaybına uğraması normal tabii. Ayrıca özellikle İstanbul seçimi sırasında göz göre göre sergilenen yanlış politik tutumun parti tabanındaki rahatsızlıkları had safhaya çıkardığını iki ay sonra tekrar yapılan seçimin sonuçları üzerinden görmek mümkün. Bu arada, son birkaç yıldır eleştiri ve rahatsızlık konusu olan politikalara ve izlenen yönteme, kullanılan dil ve üsluba ayak uyduramayanların ayrışması neticesinde gündeme gelen “yeni parti” hazırlıkları da iktidar açısından yüzde 50+1 gibi neticelere ulaşmanın artık kolay olmayışının öbür sebebi.

Mevcut konjonktürde AK Parti adayının cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilmesi için ilk turda sonuç alabilmesi gerekiyor. Önceki seçimde bu başarıldı. Ancak bugünkü şartlarda aynı başarıyı sağlamak mümkün görünmediğine göre seçimin ikinci tura kalmasını önleyecek formül olarak yüzde 40+1 teklifine sarılmak gayet mantıklı.

Ne var ki İstanbul seçiminin “ikinci turunda” yüzde 54 alabilmiş bir muhalefet bloğu var ortada bugün. İktidar bloğunda ise, anketlere bakılırsa, yerel seçimlerden bu yana kesilmeden devam eden bir kan kaybı var. Önümüzdeki süreçte yeni parti girişimlerinin ete kemiğe bürünmesi durumunda bu erimenin iktidar açısından çok daha olumsuz bir noktaya ulaşması beklenebilir. Diğer yandan, yine son yapılan anketlere göre MHP seçmeninin “cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a oy veririm” diyen kesimindeki büyük düşüş de iktidar bloğu için endişe verici olmalı. 

İktidarın böylesine olumsuz şartlar altında gidilecek bir seçimde yüzde 50+1 çıtasına mahkûm olmak istememesi mantıklı ama aynı şartlarda çıtanın yüzde 40 olmasının sonucu değiştirme ihtimalinin fazlaca yüksek olmayacağı da ortada.

***

Cumhur İttifakı’nın bu badireden çıkabilmesinin tek yolu karşısındaki bloğun dağılmasını sağlamak olmalı. Bunu yapmak teorik olarak mümkün. Kimilerinin alttan alta ısıtmaya çalıştığı “İYİ Parti’nin Millet İttifakı’ndan ayrılıp Cumhur İttifakı safına geçmesi” formülü bu bağlamda akla geliyor. Ama iktidarın şimdiki ortağının bu formüle yaklaşımının ne olacağı bir yana, bu seçeneğin hayata geçmesini beklemek fazlaca hayalcilik. Böyle bir formülasyon hayata geçirilse bile bunun sandıkta karşılık bulacağını düşünmek gerçeklik duygusundan iyice kopmak olur.

Son olarak, bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimine daha dört yıl varken bu konuların tartışmaya açılması da anlamsız olmasa gerek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 14:50
Ben İYİ'liyim zaten sayïn Erdogan'ın yönetiminden hoşnut olmadığımız için buradayız...
B 04 Ekim 2019 14:06
Şu demokrasi dediğiniz şeyin bir lastikli don gibi her işine gelenin yada iktidarda olanın kendisine göre uyduracağı bir sistem olduğunu anlayın artık.
KARAR OKURU 04 Ekim 2019 12:25
Korkunun ecele faydası yok.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:36
Erdoğan 18 yıldır girdiği her seçimi kazandı. Gene bu işi bilmiyor gene bilmiyor. Ama 18 yıldır seçim kazanamamış, son seçimde iki belediye kazanmış CHP acayip başarılı... Görmemişin oğlu olmuş...
konuk1 03 Ekim 2019 19:34
gündem çok değişmeye başladı su akıp yatağını bulmuş aslına rücu etmiş akp'de hesap koltuğu muhafaza ve müdaafa mühim olan muktedir olmak değil iktidarda olmak muktedirler musaade ederse diye düşünüyorum zamlar .99la bitiyor enflasyon .99 oluyor Allah sonumuzu hayr eyleye
Mehmet Karaman 03 Ekim 2019 18:05
Cahit Sıtkı Tarancı yaş otuzbeş eder yolun yarısı diye şiir yazmış . Bende yaş yetmiş eder yolun yarısı diyerek çitayı bir misli yükselttim ne var bunda kafanıza taktığınız şeye bakın..
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 17:43
Gelecek yil secim olursa sasmayalim. C.baskani arkada planlamistir coktan :)
böyle bir yazı kaleme almışsınız sana göre doğru olabilir 50 artı bir falan filan şimdi size bir şey söyleyeyim şunu unutmayın bu insanların atıp tutan şarlatanlarına inanmayın her seçimden veya iktidar olunduktan sonra şeçimden bir yıl veya 2 yıl sonra bunun gibi teraneler hep yazıldı çizildi sonuçta gitti kaçacak bittiler vaveylasından sonra şöyle ittifak böyle ittifak bittiler kaçaçaklar basın muhalefet hep bir ağızdan bağırdılar sonuç ak parti veya cumhur ittifakı hep kazandı ALLAHCC izni ile görürsünüz yine sesiz çoğunluk dediğimiz bu işi ALLAHCC izni ile çözecek tüm dış ve iç düşmanlara
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:56
0
Tamam söylediğin herşey doğru diyelim. Ancak iç düşman olarak CHP saadet babacan gül ip' i görüyorsan yazıklar olsun. Senin inandığın dinin mezhebin sana olsun. Ben senin inandıklarına inanmıyorum. Yazık çok yazık... Sen cennete gideceksen ben orayıda istemiyorum...
Hiç 03 Ekim 2019 20:46
0
Dibine kadar fanatizm.köküne kadar fanatizm..bu millet neden iflah olmuyor cevabı burada
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 15:13
Bu tür arayışlar içinde olmak yerine ülkeyi düzgün bir şekilde yönetseler, hiç bunlara ihtiyaçları kalmaz.
Karar okuru 03 Ekim 2019 13:37
İnsanlarımızın yararına olan çıtalar çok düştü.İnsanlarımızın zararına olan çıtalar çok yükseldi.O zaman iyi davranışlarımızı kontrol ettirmeliyiz.İnsan faktörü ayaklar altına düşmemeli ,tuz kokmamalıdır.
Karar Okulu 03 Ekim 2019 12:37
Cita % 40'a duserse secmenin tepkisi tekrarlatilan Istanbul secimi gibi olur.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 15:54
6
Olsun sana ne?
Okuyucu 03 Ekim 2019 11:14
Çok yakında iyi parti AKP ile birlikte hareket edecek. Tayyib erdoğana söylemediği kalmayan Akşener kendi çıkarı için AKP saflarında siyaset yapacak. Bahçeli ile Akşener birleşmiş olacaklar.
Gökhan 03 Ekim 2019 14:38
1
acaba siz kahin misiniz?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 16:10
5
Akşener başından beri Tayyip için çalıştı. Yılların siyasetçisisin. Anket yaptırmana bile gerek yok, cumhurbaşkanı seçilemeyeceğini, havayı koklasan anlarsın. Hanımefendi adaylıkta inat ederek, o günkü şartlarda, Erdoğan’a rakip olabilecek tek kişi olan Abdullah Gül’ün önünü kesti. Dolaylı desteklediği Erdoğan’ı açıkça desteklemeye kalkarsa hiç şaşırmam.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:36
0
16.10, Millet ittifakına ne oldu öyle.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 19:49
1
Akşener'e ve İYİ Parti seçmenine HDP li Millet ittifakı yakışmıyordu zaten. 50+1 ile Türkiye'de sol başkan çıkartamaz. Türkiye de HDP dahil Sol'un maksimum yüzde 35 oyu var.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:01
0
Yani... Öyle görünüyor
VATANDAŞ 03 Ekim 2019 10:30
Aslında 2. tur toplumun huzuru ve birbirini kabullenmesi açısından çok sağlıklı.Bence herhangi bir parti 1. turda %90 oy bile alsa 2. tur yapılmalı böylece seçmen düzeyinde ittifak gerçekleşir.Şimdi ise tepede ittifak var ama seçmende kamplaşma var.
Karar Okuru 03 Ekim 2019 09:58
Ah gonul neler istiyor ama vatandas gozunu acti bir kere.
Yeni sistemin koalisyonları bitireceğini söyleyenlerin millete yalan söylemediklerini ispat edebilmemiz için %50+1 yerine son yapılan anketler doğrultusunda, şimdilik %29+1 i getirmemiz hizmet etme rekabetinin oluşması için yeterlidir. Daha aşağısına sonra bakarız. Milletin hizmetçisiyiz diyenlere hizmet edebilmemizin başkaca bir çözüm yolu gözükmemektedir. Millet olarak benim vekalet verdiğim sayın vekillerim, duyunuz ve emrimi lütfen yerine getiriniz.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 09:01
Sazanlar için iyi bir konu...
Süleyman d. 03 Ekim 2019 09:03
Ne olacak,; Çekirge bir kez daha sıçrayacak! Tabi tarihe "bir adam için koca bir devletin nasıl eğilip bükülmeye çabalandığı tuhaf dönem" diye geçme pahasına!!!
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 08:31
Sayın Yazar, yazınızda Akpartinin kaybetme ihtimaline üzülecekmişsiniz gibi bir hisse kapıldım. Karar yazarları bir taraftan muhalif, bir taraftan tarafsız, bir taraftan da belki İktidara yakınmı dursam acaba görüntüsü sergiliyorlar. Ülkemizin problemlerinin gerçek sebeplerini söyleyemiyorlar. Cümleleri dolandır babam dolandır.Aman kimse alınmasın ama herkes bizi gerçek gazeteci sansın mantığı ile hareket ediyorsunuz. İlk zamanlar büyük bir hevesle bütün yazarlarınızı okumaya başladım. Ama artık yeni birşey söylemediğinizi farkettim.Ne şiş yansın ne kebap.Bundan böyle karar okumayacağım.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 13:31
1
Sen yaz seni okuyalım cesur insan. Adamlar küfür hakaret etmiyor diye lafı dolandırmış mı oluyorlar.
Nev 03 Ekim 2019 14:58
0
Ben de okudum yazıyı. Hiç öyle bir hisse kapılmadım. İlgi çekmek için mi böyle saçma yorumlar yazılıyor?
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 18:20
0
Küfür hakaret etmeden doğrular yazılamıyor mu? Derdim ilgi çekmek değildi. Sadece o anki düşüncelerimi yazdım. Görülüyorki hiçbir kesimde farklı bir görüşe tahammül yok. Sizler kadar cesur da değilim.Emekli ne kadar cesur olabilir. Yaz da okuyalım diyen beyefendiye cevaben bir örnek vereyim. Faiz haram ama faiz indirimine seviniyoruz. Diyanet faiz yiyor birşey söyleyemiyoruz.ele verir talkını kendi yutar salkımı gb. Saygıyla ve sağlıkla kalın.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 20:10
3
Ne istiyorsun yani sözcü yazarları gibimi yazsın Yılmaz Özdil gibimi yazsın ne istiyorsun. Bazılarınada ne yapsan yaranılmıyor.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 07:41
Aç politikacı kendini oy sandığında görürmüş :)
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 05:38
Öyle bir şey olsa ilk yapacakları şey bir bahane bulup MHP'yi sırtlarından atmak olurdu. Koalisyonlar bitecek diye getirdikleri sistemde eskiden seçim sonrası kurulan koalisyon yerine seçim öncesi koalisyon kurdukları MHP, elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan devleti yönetiyor.
KARAR OKURU 03 Ekim 2019 00:43
Keşke birazcık utanmaları olsaydı, çok mu şey istiyoruz. Stratejik akıl vs değil, çok daha basit bir şey istiyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN