Back To Top
Diyarbakırlı anneler umurumuzda mı?

Diyarbakırlı anneler umurumuzda mı?

 - Son Güncelleme: 12.09.2019 Perşembe 08:02
- A +

Başka konularda hak ihlallerine duyarlık gösteren bazı kişiler ve gruplar evlatları PKK’nın elinde olan annelerin feryadına kulak mı tıkıyor? Muhalefet İstanbul seçimlerinde İmamoğlu’na oy veren HDP’lilere diyet borcu olduğu için mi bu konuda sesini yükseltmiyor? İktidar cenahında bu iddialar seslendiriliyor günlerdir. Haklı mı bu suçlamalar?

Bana sorarsanız problem öbür partilerin desteklerinin fazla görünür olmayışında değil, asıl problem annelerin eyleminin iktidar partisinin propaganda kampanyası gibi görünmesinde.

Evlatları için ortaya atılan annelerin doğal ve masum eyleminin hükümetin “kayyım” girişimlerine paralel bir “siyasi kampanya” gibi algılanmış olmasında problem. İktidarın tutumunun da bu kuşkulara hak verdirir biçimde olması. Annelerin masum eylemine birtakım siyasi hesapları işin içine karıştırmadan destek olmak mümkün değilmiş gibi...

İktidar çevresinin annelerin eylemine coşkuyla sahip çıkarken bunu seçim dönemindeki “muhalefeti HDP üzerinden dövme stratejisi” doğrultusunda değerlendirme niyeti taşıdığını düşündürtmesi…

Diğer yandan, daha önce bu konularda pek duyarlık gösterdikleri hatırlanmayan bazı kalemler ve belirli bir medya grubunun büyük bir coşkuyla bu eyleme sahip çıkışındaki inandırıcılık konusu...

Daha önce bırakın HDP’yi, PKK’nın kanlı cinayetlerine bile ses çıkarmayan, dağdakilere toz kondurmayan, terör eylemlerinin günahını güvenlik güçlerine çıkaran bazı kalemlerin bu kampanyada baş rollerde görünmeleri…

Hasılıkelam, milli bir meselenin siyaset malzemesi yapılmasında asıl problem. Siyaset uğruna, sanki AK Parti ve MHP yönetimleriyle Perinçek grubu dışında bu ülkede bölücü teröre karşı duyarlı hiç kimse yokmuş, geri kalan herkes iktidarı devirmek için PKK ile işbirliği yapıyormuş gibi korkutucu ve gerçek dışı bir tablo çizilmesinde...

***

Ancak ne olursa olsun muhalefetin bu konuyu iktidarın inhisarına terk etmesi “siyaseten intihar” olur. Aslında CHP’den ve İYİ Parti’den toplumun hassasiyetlerine tercüman olacak şekilde bazı açıklamalar yapılmadı değil. Ama bunlar belki de yeterince yüksek sesle ifade edilemediği için gündem olacak derecede öne çıkmadı. Yoksa, CHP ve İYİ Parti tabanlarının bu konudaki hassasiyetinin derecesi bilinirken parti yönetimlerinin başka bir doğrultuya yönelmeleri olacak şey değil.

Zaten, işin siyasi boyutu bir tarafa, birazcık vicdanı olan herhangi bir insanın o annelerin eylemini görmezden gelmesi mümkün mü? Evlatlarını terör örgütünün elinden kurtarmak isteyen anneler söz konusu… Ve beyinleri yıkanıp yalanlar ve düşmanlık duygusu üzerinde inşa edilmiş hastalıklı bir ideoloji uğruna ölüme sürüklenen gencecik çocuklar...

Bu çerçevede belki HDP’nin de bu olayı kendine bağımsız siyasetin yolunu açma fırsatı olarak değerlendirmesi gerekiyor. Demokratik sivil siyaseti “mücadele yöntemi” olarak benimsediğini söyleyen bir partinin terör örgütüyle arasına bir türlü mesafe koyamayışı bugünkü çözümsüzlük tablosunun başlıca sebebi. Annelerin eylemini HDP de bu anlamda bir imkân olarak değerlendirebilirse, buna pek ihtimal vermiyorum ama, her şeye rağmen “Türkiye’nin partisi olma” vaadinden dönmediğini göstermiş olur.

***

Ancak madalyonun bir de öbür yüzü var siyasi konjonktürde. Mevcut iktidarın birkaç yıldır benimsemiş göründüğü “terörle mücadele söylemi” kendi tabanında memnuniyet uyandırıyor muhtemelen ama PKK’nın ve HDP’nin halk desteğini azaltmaya hizmet etmiyor. Yani siyasi getirisine karşılık milli çıkarlarımız bakımından ve ülkenin birliğinin temini adına fayda vermiyor bu siyaset.

“Kayyım” meselesine bakın... Bölge halkının şöyle ya da böyle kendi özgür seçimleriyle işbaşına getirdikleri belediye başkanlarının seçimden birkaç ay sonra görevden alınması -tıpkı seçim sürecinde kullanılan “Yallah Kürdistan’a” retoriği gibi- 2015’de çözüm sürecini sona erdirip Hendek eylemlerini başlatan örgüte yönelik yükselen tepkinin gelişmesini durdurmaktan başka bir sonuç vermedi maalesef...

PKK memnundur herhalde… Terör örgütünün toplumsal desteğini ve halk tabanını kaybetme endişesini giderecek gelişmeler oluyor çünkü.

Oysa bir süredir PKK’nın ve HDP’nin kendi tabanında sorgulanmaya başladığı doğal bir süreç yürüyordu. Son olarak 31 Mart yerel seçimlerinde doğu ve güneydoğudaki sandıkların sonuçlarına da bir dereceye kadar yansıyan bu kırılma şimdi adeta devlet eliyle onarılıyor gibi.

Hatırlayalım… HDP’nin bırakın itirazı, Kandil’den bile daha coşkulu destek verdiği Hendek olayları sonrasında bazı yöneticilerinin tutuklanmasını protesto etmek için -bugün annelerin eylemine sahne olan- il binası önüne çağrılan Diyarbakırlılar bu çağrıyı duymazdan gelmişlerdi. O günün gazetelerine bakın arşivlerden, yalnızca 20 kişi vardı protesto eyleminde. Bizim sol-liberal aydınlar o günlerde güvenlik güçlerinin operasyonlarına itiraz ederken HDP tabanı örgütün ve partinin siyasetine karşı tepkisini ve öfkesini biriktiriyordu.

Ama HDP siyasetinin sorgulanmasını, PKK cinayetlerinin lanetlenmesini halka bırakmadık. Parti siyaseti yaptık. Konuya siyasi hesaplarla yaklaşınca da bölge halkıyla devlet arasındaki mesafeyi giderecek adımlar atmayı önemsemedik.

Hendek şerrinden bir hayır çıkmıştı ama biz milli birliğimizi konsolide edebilme yolunda önümüze çıkan bu çok değerli fırsatı da elden kaçırdık. 

Şimdi de Diyarbakırlı annelerin gerçek anlamdaki “sivil” tepkisinin ülkenin en hayati yaralarından birine şifa olma fırsatını üç kuruşluk siyasi çıkarlar uğruna feda etmeyelim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hulusi keskin 28 Eylül 2019 12:28
Diyarbakır analarına destek devleti yönetenlerce yapılmalı. Ancak iktidar acizce anaların feryadından medet umar halde. Devlet dediğin gider Kandile o çocukları alır gelir.Yapamıyorsa oturduğu koltukları bırakır.
Menderes YILDIRIM 12 Eylül 2019 18:38
İbrahim Can Bey; "Neredeyse butun Millet ittifaki HDP yi korumaya aldi." demişsiniz. İbrahim Bey; HDP dediğiniz; Çözüm Süreci adı altında İmralı + Kandil + Ankara arasında MEKTUP taşıtılan HDP mı? Binlerce Güvenlik Güçlerimin ŞEHİT ve Gazi olmalarına sebep ŞEREFSİZ İmralı Canisi ile İmralı da + Canileri Oslo da Görüşme Emri Verilen PKK ya Terör Örgütü demeyen HDP mi? Diyarbakır Meydanında Bebek Katili İmralı Canisinin Mektubunu HDP ye Okutturup TRT den Canlı Yayınlanan HDP mı? 28.02.2019 da Dolmabahçe de AKP nin anlaşma imzaladığı HDP mi? Saygılarımla
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 21:44
2
18.38, Evet o HDP. Tamam da o HDP'nin avukatlığı şimdi size mi verildi?
ibrahim can 12 Eylül 2019 17:34
AK Partiye vurma adina muhalefet liderlerinin Diyarbakirdaki analara destek vermedigini ortmeye calisiyorsunuz ama gormek isteyen gozler goruyor. Neredeyse butun Millet ittifaki HDP yi korumaya aldi.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 17:25
Vatandaslarin (daga kacirildigi iddia edilen cocuk karin) guvenligi ve geri getirilmesinden sorumlu olan devlet, dolayisiyla da devleti yoneten Cumhurbaskanligi kabinesidir. Ailelerin lideri ve bazi milletvekilleri yillardir hapiste olan, uyelerinin basi dertten kurtulmayan, kurtarilmayan parti den medet ummalari akil ve mantikla, iyi niyetli aciklanamaz. Muracaat etmeleri gereken kisi Icisleri Bakanı, beklemeleri gereken yer de bakanlik binasi onudur.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 15:17
Kürt sorununun devamı, milliyetçiler için harika bir oy deposu. Asla bu sorunu çözmezler. Ne kadar ölüm, şovenizm o kadar oy.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 15:11
Ne kadar kibarca eleştiriyorsunuz hdpyi bu oturma eylemi artık devlet var korkmuyoruz pkkdan siz ve sizin gibi sözde tarafsızlık yapan yazarlar bunu gormuyo saflarınızı ne güzelde belli ediyorsunuz sol cenahta yazılarınız takdir görmüş çıkın bu komplekslerden kayyumlardan halk memnun müdahale edince neden etmeyince devlet koruyamadı Türkiye zor memleket aaa Almanya söyle aaa America böyle hayranlıkla övmeyi bırakın bu ülke acılarla hala kavrulan bir coğrafya hadi gidin destek verin annelere olmaz ama siz sadece erdoğan eleştirin gerisi....
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 16:20
4
Vay benim kahraman milliyetçim! Noktalama işaretlerinden bihaber yurdum insanım! Sen her şeyi çözmüşsün; artık okumana bile gerek yok.
Ahmet Faruk 12 Eylül 2019 15:00
İktidar ne yapsa yine size yaranamıyor. Destek vermese " nerde devlet" diyorsunuz, verse " oy için" diyorsunuz. Chp ve İp, hdp ye gebe oldukları için seslerini çıkaramıyorlar. İp in üstü öylede, İp in altındanda ses çıkmıyor.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 13:53
İnsanlar adalet arayacaksa bunun hesabını devletten sormalı, bir partiden değil. Bu yoksul insanları bir partinin kapısına yönlendiren Devlet kendi varlık şartını ortadan kaldırıyor. Cumartesi annelerini ve "diğer" anneleri anında joplarla dağıtan "kahraman" polis HDP kapısındaki anneleri kordon altında koruma altına alıyorsa ortada siyasi bir rant var demektir.
Muhittin 12 Eylül 2019 12:54
Ben herhangi bir siyasi rant görmüyorum. Ülkenin bu kanayan yarası her defasında bir yerden irin topluyor. Her aklı başındaki insanın ülke menfaati gördüğü birçok olayı, iktidara da yarar endişesi ve saplantısı görülüyor!
Yüksel Durak 12 Eylül 2019 12:38
Diyarbakırlı anneler (ve benzeri vakalar) hiçbir şey gözetmeden umurumuzda olduğu gün; işte o gün ahlaken ve vicdanen bir adım atmış olacağız inşaallah,
mutlu yücel 12 Eylül 2019 12:25
Annelerin, evlatlarını dağdan indirilmesi konusunda HDP den yardım istenmesi olsa olsa HDP hanesine yazılan büyük bir artı olur. Zira dağdaki mücadeleye hayır diyen bir zihniyetten yardım istersin. İşi örgüte eleman devşirmek olan zihniyetten (PKK)dan veya onunla aynı amacı taşıyan bir partiden veya kuruluştan yardım isteyemezsin, zira onların işi bu, onlardan yardım istemek işini elinden almayı teklif etmek demektir. Keşke asker anneleri de HDP ye gitse de onlar da bu isteğe güç katsa.
Karar Okuru 12 Eylül 2019 10:59
Her şeye rağmen hala gri alanların var olduğunu, aklın, izanın tamamen yok olmadığını göstermesi açısından önemli bir değerlendirme. Emeğinize sağlık...
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 10:35
Devlet bekçilik makamını yeniden ihdas etti, ama bu bekçiler kimlik sorduğunda bile vatandaş bazen direniyor, neden? Çünkü vatandaşın önemli bir kısmı bu kişileri devletin bekçisi olarak görmüyor, akp'nin adamı olarak görüyor. Devletin kural kaidesi içerisinde hakkıyla bu göreve atanmış insanlar olarak değil, akp gençlik kollarındandır diye bakıyor. Diğer bir çok şey gibi bahsettiğiniz mevzu da aynen bunun yansıması. akp her şeyi ve her kurumu kirli siyasetine alet ettiği için vatandaş artık milli konularda bile refleks veremez oldu. Buyrun beka meselesi.
Bekçileri görünce kendimi Guvende hissediyorum. Hoşuma gidiyor. Iyi Görevler diliyorum.Mükemmel bir Uygulama. .Suçlu korksun.ben.değil. Guvenlik herşeyin üstündedir. Bahanesi,aması,maması olmaz,olamaz.Duyarlı,Dürüst.! Vatandas isek..Ayrıca Karakollarin Etrafini ÇIT, BETON BLOK vb ve İstanbulda görmek beni cok üzüyor. Yabancı misafirler yanında UTANIYORUM. .Rusyada bile yok bu Güvenlik düzeyi. !..ayrıca AKP suçlu olacak Yagmur yağarsa. Yağmazsa yine Suçlu. :))..Eleştirenler Evliya Mübarekler. .hey yavrum hey.ne güzel Kafa. :)))..Suçlu Tirtir titremesi lazım.Cezaların Caydiriciligi artmalı. Kab
KARAR OKURU 14 Eylül 2019 22:48
0
suçluların nasıl ödü patlıyor biliyormusun. yıllardır ülkede hırsızlık cinayet olmuyor. la daha geçen ay karakolun iki sokak ötesinde adamlar silahlı çatışmaya girdi yarım saat iki kişi öldü. polis olay bittikten sonra geldi. ne anlatıyonuz olm. bu ülkede masumlar korkuyor suçlular değil.
musto 12 Eylül 2019 10:21
Rahmetli olan Halis Toprak ile 80 yıllarında tanışmış sık,sık bu meseleleri konuşur halkın karnı aç önceliği karnını doyurmak geçimini sağlamak memleketi olan Liceye onlarca yatırım yaptı diğer kürt işadamlarına örnek olmak istedi.Maalesef devlet güvenliği sağlayamadı halkı dinlemedi örgütlerin isteği doğrultusunda harekat etti sağ duyulu halkı yalnız bıraktı geçim alanlarını daralttı .Önlerine ya göç,et veya örgüte katıl.
ERKAN DOĞAN 12 Eylül 2019 09:39
Sayın Kiras Umurumda değil.Ben her gün yandaş basından Erdoğan atamalar yaptı diye bir haber okuyorum. Yalaka basın yazıyor çok önemli atamalar diye. Sonra haberin içeriğine bakıyorum eften püften bir kurul oluşturulmuş oraya üç beş adam atanmış. Maaş bağlanmış.Aleni devleti yönetenler tarafından soyuluyoruz. Bize de cambaza bak yapılıyor. Benim kendi çocuklarımın geleceği çalınıyor ve biz ancak gazetelerin yorum köşesinde iç döküyoruz.
Ali 12 Eylül 2019 08:15
Ben son seçimde HDP’ye oy vermedim hendek olaylarından ötürü. Ama sefere vereceğim, Kürtlere yapılan ayırımcılıktan ötürü
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 07:55
Diyarbakırlı annelerin yaptıkları eylemin spontan “sivil” bir eylem olduğundan kuşkuluyum. Klasik metodoloji, bu iş kime yaradı ona bak, der. Hendek, açıkça AKP’ye yaradı. 1 Kasım’da iktidar oldu. Şimdi de, bu sözde sivil eylemden, AKP nemalanıyor. HDP’yi (Ki, İstanbul başta olmak üzere, kendisine seçim kaybettiren parti…) gözden düşürme, marjinal gösterip, CHP ile demokratik işbirliğini bozma niyetine hizmet etmiyor mu bu “sivil” eylem, sayın Kiras ? Suça ceza arayan savcıya, derdine çözüm arayan, Beştepe’ye gider. Bir partinin kapısında oturmaz.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 07:35
Kimse siyasi hesap üzerinden annelere destek olmuyor.sizin görmek istediğiniz boyle ibrahim bey.sizin yazınızı önce sol kökenli bi sitede görüp hemen karar gazetesinin sitesini açtım.yazinizla kimleri sevindirdiginize bi bakın isterseniz
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 08:03
1
Demek başka yerde yazıların çıkması ayıp. En iyisi kendimiz söyleyip kendimiz dinlemek demek.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 09:07
3
İbrahim Kiras'ın yazısı "sol kökenli bi sitede" yayınlanmışsa, BİZİM SOLCULAR gelişiyor demektir. :) Sağ-sol siyaseti tarihin çöplüğüne atılalı çok oldu dostum. Şimdi mücadele, dinine, mezhebine, etnik kökenine, cinsel tercihine bakmaksızın demokrasiden yana olanlarla, demokrasiye tren muamelesi yapanlar arasında. Sen trendesin galiba. Son duraktayız, inmeyecek misin daha ? :)
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 10:42
4
Bal gibi de siyasi hesap üzerinden annelere destek olunuyor(muş gibi) yapılıyor. Kullanılan retorik bunu gösteriyor. akp anneleri çok düşünseydi 700 küsur vatan evladını göz göre göre hendeklere gömmezdi, akp siyasi hesabın daniskasını orada yaptı mesela ama elinde patladı. Olan garibana oldu. Verecek hesap çok da, normalde adamı darağacına götürür bu hesap.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 11:31
2
Peki bey efendi, Beştepe'nin Perinçek'i sevindirmesine ne dersin???
Enes Alper tunga 12 Eylül 2019 12:15
3
Sağ sol siyaseti kıyamete kadar devam edecek. Bugünkü ucuz politikadan bahsetmiyorum tabi. Ne mutlu defteri sağ tarafından verilenlere. Demokrasi treni bir uçurumdan aşağıya yuvarlanmaktan öte bir mana ifade etmiyor. Hüküm ancak Allah'ındır. Vesselam.
Faik Güleçyüz 12 Eylül 2019 06:11
Anneler,PKK'ya "silâhları bırak" çağrısı yapmalıdır.Otuzbeş senedir dağa çıkanların hepsi;zorla,kaçırılarak mı oraya gittiler? Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 01:21
Şahane yazı.
Cok ilginç bu sessizlik.. Ve iyi değil. Çocukları propoganda ile ellerinden alınmış. Annelerin partiler, iç siyaset,gizli ajanda vb cikar olmadan sadecee sadece ÇOCUKLARI GERI VERIN...Terör ile siz baş başa kalın denmeli Dag Magralarindaki iki Ayaklilara. .ırkçı, faşişt Terör karanliginda kalin..elinize sadece bir hiç geçeçek. Biliyorlar Dagdan indiler mi.Sıradan halktan farklari olmayacak. !
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 11:09
5
Kaçırılıp, devletin dehlizlerinde kaybettirilmiş çocuklarının kemiklerine, mezarlarına, razı anneleri, çeyrek asırdır, haftada bir oturdukları meydandan yaka paça kaldırıp atanlar, başka yaralı anneleri legal bir partinin kapısının önünde oturtuyorlarsa, bu eylem, siyasal bir eylemdir.
Enes Alper tunga 12 Eylül 2019 12:22
1
Eyleme 'siyasal' demek, biraz insafsızlık gibi geliyor bana, lakin partiler bu olayda siyasi davranıyor, amenna.
Bu Nasıl vicdan. Hayret Acılar yaristiriliyor .!.Devlet içinde birileri yapmışsa Kanunsuzluk Meclis var. Orada aranır çaresi. Kimse saklanamaz er geç çıkar ,çıkacaktır. Fakat öbür tarafta TERÖR diyoruz ne demek bu. Hayatı durduran. Yer, Zemin, Mekan, Saat, Şart, Yöntemi olamayan TERÖR diyoruz. TERÖR. .ve 10-13-15-19 yaşındaki Çocukların değil dağda Isyerinde bile olamaz 18 yaşına kadar. Siz ne dediğinizin Farkındamisiniz.Ayrıca Dunyada Terorist listesinde olan. sözde Demokrat Oluşum oldugunu söyleyenler. Amasız, Fakatsiz TERÖRISTLER verin çocukları diyemiyor. Bu da Çok acı.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 15:54
3
Enes Alper tunga, siyasal olan eylemin, öznesi kim ? Yorumu tam anlamamışsın sanırım. O cümlede özne, annelerin parti önünde oturmasına izin veren iktidar. İktidar acılardan ganimet devşirmenin peşinde. Orada olanlardan bir baba, çocuğunun HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE, belediyenin aracı ile, kaçırıldığını söylüyor. Buna inanmak istemiyorum. Bu açıkça, iktidarın dağla ilişkisi var, demektir. Olay eğer gerçekse, çocuklar şehrin göbeğinde, herkesin gözü önünde kaçırılabiliyorsa, devlet nerede ?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN