Back To Top
Durup dururken yeni parti arayışı

Durup dururken yeni parti arayışı

 - Son Güncelleme: 03.09.2019 Salı 08:45
- A +

AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde daha önce hiç yapmadığı bir şeyi yapıyor. AK Parti’yi birlikte kurdukları, geçmiş iktidar devirlerinde yan yana oldukları ama son yıllarda AK Parti’den birer birer uzaklaşan veya içeride kalsa bile parti politikalarına itiraz etmekten geri durmayan “eski dava arkadaşlarını” hedef alıyor, eleştiriyor, suçluyor...

Geçmişte partiyle yollarını ayıranlar için pek yapmadığı bir şey bu. Bu alışılmadık tutumun sebebi toplumdaki -ve parti tabanındaki- “yeni parti” beklentilerinin geçmişteki benzer teşebbüslere gösterilen ilgiden daha farklı oluşu herhalde... 

Çünkü geçmişte bu türden ayrılıkları, kopuşları fazla dert etmez görünen iktidar partisi bugünkü arayışları ciddi bir tehdit olarak algıladığını belli ediyor. AK Parti lideri “trenden inenler” metaforu etrafında geliştirdiği karşı retorikle bu alandaki girişimlerin önünü almak istiyor. Arayışları “ümmeti bölmek” suçlamasıyla etkisiz hale getirmeye çabalıyor

Peki, bu mümkün mü? AK Parti tabanına dayanan yeni bir partinin -veya partilerin- kurulması önlenebilir mi? Daha önemlisi, tabanın buraya teveccühü engellenebilir mi?

Bu sorulara olumlu cevap vermenin kolay olmadığı ortada. Zira AK Parti yönetimi hâlâ “ben nerede hata yapıyorum” diyemiyor, zaten hata yaptığını asla kabule yanaşmıyor, dolayısıyla da kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini kabul etmiyor. Hatta bizim de ekonominin, dış politikanın iyi yönetildiğini, ülkede her şeyin yolunda olduğunu kabul etmemizi bekliyor.

Varlığını inkâr edemediği felaket boyutundaki başarısızlıkları ise dış güçlere, hainlere vs. yüklemeye çalışıyor. Hainlik suçlaması siyasette ve medyada kol gezdiği için söz gelimi Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin fayda getirmediğini, aksine sorunları daha da büyüttüğünü ortalıkta söylemek cesaret istiyor.

***

Keza artık iktidar katlarında ehliyet ve liyakat sahibi kimsenin barınamadığı, aile yönetimi görüntüsünün halkı rahatsız ettiği, yolsuzluk iddialarının ve nepotizmin alıp başını gittiği vs… korkudan dile getirilemiyor. CHP’li siyasetçiler, solcu gazeteciler vs. bu noktada bir ölçüde tolere ediliyor, hatta bu cepheden gelen eleştiriler kendi tabanını konsolide etme fırsatı verdiği için makbul bile sayılıyor ama AK Parti tabanına hitap edebilme vasfına sahip kişiler veya yapılar iktidarı eleştiremiyorlar. Buna cüret edenler analarından doğduklarına pişman ediliyorlar. 

Bunun anlamı iktidar partisinin iç muhasebe mekanizmalarını kilitlemiş olmasıdır. Siyasetçi için ekmek kadar, su kadar gerekli bir kaynağın ortadan kaldırılmış olmasından bahsediyoruz. Hem kendileri için hem ülke için tehlikeli bir yola girilmiş, yanlış üstüne yanlış yapılıyor ve yanlış yapıldığını söylemek suç oluyor.

Böyle bir siyasi ve sosyal atmosferde “yeni parti” arayışlarını engellemek kolay olmasa gerektir. Zaten görünen o ki toplumun bu alandaki beklentisinin ürettiği kredi, iktidarın sözkonusu alandaki girişimleri engellemeye gücünün yetmeyeceği bir raddeye gelmiş bulunuyor.

Ancak iktidarın görmediği veya görmek istemediği nokta şu: Bugünkü “yeni parti” girişimcilerinin gücünün kaynağı esas olarak AK Partinin son yıllarda yaşadığı sürüklenme, maruz kaldığı savrulma. Yani birtakım “eski AK Partililerin” durup dururken mevcut yönetime itiraz etmeye, yapılanları eleştirmeye başladığını varsayarak yeni girişimleri önleyemezsiniz.

AK Partideki “kan kaybı” kurucularının, yöneticilerinin, bakanlarının bir kısmının “ben artık yokum” diyerek ayrılmasından ibaret değil ki. Kendi toplumsal tabanını kaybetmekte olduğunu fark etmiyor -veya bunu kabul etmeyerek felaket saatini geciktirip vakit kazanmaya çalışıyor- iktidar partisi.

***

Son belediye seçiminde oy oranı dramatik ölçüde düşmüş bir parti… Bilhassa metropollerde hüsrana uğramış ve -MHP ittifakına rağmen- İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Diyarbakır’ı kaybetmiş, Batıdaki merkezler içinde Balıkesir ve Bursa’yı zorlukla kazanmış bir parti… İstanbul’da önce 13 bin oy farkıyla kaybettiği seçimin sonucunu kabul etmeye yanaşmayınca bu sefer ikinci seçimi 800 bin oy farkıyla kaybetmiş bir parti… Geçmişte her coğrafyadan ve her toplumsal kesimden oy alabilmesiyle -haklı olarak- övünürken şimdi nerdeyse “İç Anadolu ve Doğu Karadeniz partisi” haline gelmiş bir parti… hâlâ halkın karşısına geçip “Ben bu ülkeyi çok güzel yönetiyorum, kötü yönetiyorsun diyenler haindir” diyorsa kendi yolunu kendisi tıkamıştır. O partinin tabanının yeni arayışlar içine girmesi kadar doğal bir şey olamaz.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
murat can 04 Eylül 2019 21:03
ekonomi tahsili olmayan, ekonomi yönetiminde tecrübesi de olmayan birini sırf damadı olduğu için 80 milyonluk bir halkın ekonomi yönetimine getiren bir karakterden bu ülke için hala hayır bekleyen varsa kusura bakmasın çok ağır maldır.
cumhur 04 Eylül 2019 16:52
Demokrasi çok sesliliktir.Çok sesliliğe tahammül edemeyenler demokrasiden söz edemez!Her şey laff ! Yeri gelince farklılıklar zenginliğimizdi! Bazıları çok partililiğe karşı çıkıyor! Rab bena hep bana!Yazık seksen milyonun durumu ortada!Bu günlere kolay gelmedik!Tosya'ya pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım...
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 10:06
Ağaçlarla uğraşıp ormanı ıskalamak bu olsa gerek. Son 5-6 yılda Türkiye’nin yapısına ve geleceğine dönük küresel etkileme, girişim, kalkışmaların Erdoğansız bir döneme denk geldiğini düşünün. Maazallah şimdi Fırat’ın Doğusuna operasyonu değil, Murat’ın Güney’inin nasıl kaybedildiğini tartışıyor olacaktık. Ona düşmanlık yapmaktan, fırsat bulup büyük resmî okuyamayanlara ne dense boştur, iflah olmazlar.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 00:35
Bu kadar net anlatılır...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 23:16
Niyet okuma. Bu millete aleni bidon kafalı diyenlerin peşinden gidiyorsun...
Ciddiyet 03 Eylül 2019 22:29
Turkiye siyasetini dunyadaki buyuk kavgadan bagimsiz yorumlamak ciddiyetsizliktir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 22:15
Iç anadolu da kaybedecekler. Davutoğlu Konyalı. Babacan Ankaralı. Gül kayserili. Karadenizde de kaybedecek. Imamoğlu rüzgarı var. Bu gün belediye seçimleri olsa Akp zonguldak, giresun ve trabzonu kaybeder.
İbrahim kahraman 03 Eylül 2019 22:03
İlimizin ak parti kurucularından olmam sebebiyle yazınızı dikkatle ve takdirle okudum.3Y ile mücadele için kurulmuş, halka dayalı demokrasiyi geliştirmek iddiası ile kurulmuş partimizin şu anki halini tabiiki beğenmiyor ve yeni arayışları takdirle karşılıyorum.Allah yar ve yardımcıları olsun...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:39
Surasi cok acik, bu millete bidon kafa demeden en iyi bidon kafa muamelesi yapan iktidardir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:24
Artık daha cesur yazıyorsunuz. Sizin tutumunuz mu yeni partilere cesaret verdi, yeni partiler mi sizi yüreklendirdi bilmiyorum ancak her halükarda demokrasi adına mutlu ve umutluyuz.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 16:52
Yazının tamamı doğrudur yanlıştır ayrı konu. Yalnız son belediye seçiminde oyları trajik düşmüş dediğiniz zaman gerçekçilik kayboluyor. İrtifak olarak oylar çok da değişmedi. Haziran orda Mart orda
Ahmet Doğan 03 Eylül 2019 16:12
Fotoğrafı çok net çekmişsiniz,tebrikler.
Mustafa Soylutürk 03 Eylül 2019 15:36
Yazara iyi yazmışsınız teşekkür ederim ...yorumları mı yayınlanıyor ? demokrat yazara demokrat gazeteye çok teşekkür ederim!!!!!!!!!11
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 15:01
Hocam hiç bir şey olmaz.Sizler,Baba can Davut un oglu Abdullah kardesimiz! hayal kuruyorsunuz.Rakibinizin planlarını A,B,C..şeklinde kodlasan alfabe yetmez, bu bir... Toplumda sağda siyasetin tek sahibi var o ölene kadar bu alanı herkese dar eder, buda iki.Duyarsız , sloganik ,umursamaz , fakir ,muhtaç , güçlünün yanında olmayı kar sayan, kontrol ve yönlendirilmesi çok kolay olan çok büyük bir kitle var, buda üç..Manipülasyon yeteneği çok yüksek bir medya gücü var buda dört...İlke ,etik ,hukuk ahlak,olmayacak bu mücadeleyi kazanma şansınız yok vesselam. Buda beş.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:10
4
Kaybetse bile çıngar çıkartıp kazanacak bir rakibiniz var benden de altı.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 00:38
1
Bizim de her şeye gücü yeten bir Rabbimiz var. Bu da sekiz
Davutoğlu bir parti kursun, İmamoğlu da söylediklerinde samimi ise CHP'den ayrılıp Davutoğlu'nun Partisine geçsin. Türkiye rahat eder...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 17:03
3
15.01'in yorumuna küçük bir ilave: Tayyip'ten kurtulmak isteyen ABD'ye duyurulur...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 20:31
3
ABD'nin Erdoğan’dan kurtulmak istediğini nereden çıkarttınız ? Ayrıca, geçenlerde Trump yüzüne söyledi : Ben Erdoğan'ı seviyorum, iyi anlaşıyoruz, diye.
CHP diye İmamomoğlu'na oy vermek aslında bir nevi seçmen tarafından yeni bir parti kurmaktı. Kısa sürede gördüğümüz İmamoğlu'nun yaşantısı, söylemleri ve düşünceleri merkez sağı temsil etmektedir. AKP'yi bir sol partinin geçmesi mümkün değildir. Merkez sağı temsil edecek bir siyasi grup da yoktur. Bu yüzden halk merkez sağ niyetine CHP'deki İmamoğlunu tercih etmiştir. Davutoğlu bir parti kurarsa bu parti, CHP çatısı altında merkez sağ arayanların partisi olur. iyi de olur.
Bu Milli Görüş, bu coğrafyanın hacıyatmazıdır. Onu Anadolu'da tuş etmek adeta imkansızdır. Böldük, parçaladık, yok ettik dediğiniz anada amip gibi çoğalır... Aziz Milletimin Güzide Evlatları!.. Milli görüşe sahip çıkın... İster CHP'li olun, ister HDP'li olun partilerinizi Milli Görüşe sahip çıkmaya mecbur edin... Ülkenin de dünyanın kurtuluşu bundadır...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 20:51
1
Milli Görüş e çamur atmak için niye AKP yi kullanıyorsun? Bunların Milli Görüşle ne alakasıvar? İyi saçmalamışsın
Ak Parti yanına monte edilen Fetö örgütü ile birlikte Erbakan'ı ve Milli Görüş diye isimlendirdiği İslami hareketi tarihe gömmek için kuruldu... 18 Yıl sonra gelinen noktada hain Fetö terör örgütü tarih oldu, Erdoğan içeride ve dışarıda Milli Görüş söylemlerine sahip çıkmaya başladı... Şimdi tekrar Erdoğan'ı tarihe gömmek için Milli Görüş geleneğinden gelen birileri ile yeni parti arayışı içine girenler var... Niçin?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:57
Araliksiz ulkeyi 18 yil para bollugu icinde yonetmek hicbir iktidara nasip olmadi. Bu kadar imkan sonrasi ulke su an egitim, adalet, teror, kamu reformu ve liyakat sorununu cozmus olmaliydi. Saglanan zaman ve kaynaga bakildiginda cok net AK parti basarisizdir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:58
6
13.57, AKP'ye bu para bolluğunu Ana Sol - C iktidarı mı devretti?.. AKP dış borcu 500 milyar dolar artırarak bu günün Türkiye'sini gerçekleştirdi. İki Türkiye arasında en azından 50 trilyon dolar fark var. Bu dünyalık kısmı. Milli ve manevi kısmını anlatmaya gerek yok. Çünkü milletin öyle bir derdi yok.
Düzeltme 03 Eylül 2019 16:56
0
Anasol-M olacaktı. Sehven Anasol-C yazıldı.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 19:41
0
14.58 Egitim, adalet, teror, liyakat, ahlak diyorum.
Erdoğan'ın Ak Partisi Milli Görüş çizgisine dönüp Fetöyü dışlayınca, Milli Görüşü düşüncesiyle mücadele için yeni parti arayışları başladı... Halbuki tabelalara aldanmamak lazım. Erdoğan'ın Fetö ile savaşı Erbakan'ın vefatından hemen sonradır ve o tarihten sonra SP sür'atle Milli görüş çizgisinden uzaklaşıp Fetöcü söyleme geçti. Hatta o kadar ki, Fetöcülerin yargılanmasını 28 Şubattan daha büyük zulüm diyecek durma geldi. Beri taraftan yeni Parti arayanlarda da aynı söylem hakim... O vakit neden SP çatısı altında buluşmuyorlar?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 21:00
0
Sp nin Milli Görüşten ayrıldığını kim söylüyor? Akp liler. Saçmalardan seçmeler.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 12:06
0
Neden Erbakandan sonra mücadeleye başladı?? Erbakanla birlikte hareket etseydi ya..
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:24
Yeni yenilenmek için şart.
Bu gün Türkiye siyaseti Erbakan'ın haylaz talebelerine mahkum olmuş bir durumda. Tayyip olmuyarsa Gül, o olmuyorsa Davutoğlu... Ebakan'ı siyaset sahnesinden silmek için Ak Partiyi kuran bu kişiler şimdilerde Erbakan'a en saygılı benim yarışına düştü... Buna karışılık Kemalizme sahip çıkıp, Milli Görüşle mücadele etmek, Fetöden alınıp Erbakan'ın partisi SP'ye verildi... Ömrü olan çok şeyler daha görecek...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 20:55
0
Sende iyi saçmalamışsın. Saadet i suçladığın şeye bak. Adamlar çizgiden milim sapmadılar,Akp ye boyun eğmediler. Suçu Chp ile ittifak yapmaksa ; İstanbul da halk Chp ile ittifak yaptı. 220 bin oy Akp den Chp ye gitti.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:18
Enfes bir yazı,herşeyi çok güzel izah etmiş. Muhaliflere hain yakıştırması, toplum nezdinde karşılık bulmuyor.
Hermes 03 Eylül 2019 12:09
28 şubat-Balyoz-ergenekon-statüko, savcısıyım dediler, milleti kandırdılar, suçladıkları kesim "pir-ü pak" çıktı. Fetö'ye bir zamanlar laf ettirmediler, milleti kandırdılar, kandırıldık dediler, Bay Kemal dinlesin, doğalgaza indirim getirdik dediler, gariban esnafa enflasyonla mücadele et dediler, daha Ocak ayında doğalgaza zam yok dediler yıl bitmeden %30 zam yaptılar, çaya-şekere-benzine zam üstüne zamla allak bullak ettiler, kendilerine %30, çalışana %8 zam yaptılar, vergimden saraylar yaptılar israf yok dediler, helal-haram ölçüsü yok oldu. Millet görüyor ve biriktiriyor kardeşim.
Demircan 03 Eylül 2019 12:11
Siz hiç iktidarı ele geçiren tek adamın elindeki gücü verdiğini nerede gördünüz. Sonuna kadar gücü elinde tutmak için çaba sarfedecektir. Onlar için zihinlerinde bir cümle vardır. O da benden sonra tufan cümlesidir.
Abdullah Gül, Ak Parti kurulmadan önce Erbakan'a rağmen Fazilet Partisini ele geçirmek için gösterdiği çabanın binde birini AKP'de kalmak için göstermedi. Neden?
Yeni siyasi sima Ekrem İmamoğlu Türkiye'nin en eski partisi CHP'de siyaset yapmayı tercih ederken, eski AKP'li bazı siyasiler yeni parti kurmaya çalışıyor... Ekrem İmamoğlu yenilikçi söylemlerini yeni bir siyasi parti kurarak dile getirse, Davutoğlu ve Abdullah Gül gibi siyasiler de Erdoğan'a rağmen AKP kalmakta ısrarcı olasalar Türkiye için daha iyi neticeler alınmaz mıydı?
KARAR OKURU Hakkı Sever 03 Eylül 2019 13:42
0
Erdoğana rağmen Akp de Kalınamaz,siyaset yapılamaz. Erdoganı hiç tanımamış sınız
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 16:39
2
13.42, Erbakan'a rağmen Fazilet'te kalmak için kendilerini yırtmışlardı. Neden?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:03
Ak partiye kim ihanet etmiş? Ak partinin kuruluş ilkelerine ve programına bakın. Şu anda akp’nin geldiği yere bakın. O zaman ak partiye kimin ihanet ettiğini göreceksiniz.yıllarca eski Türkiye’nin aktörleri deyip eleştirdiğiniz Çiller,Ağar,Bahçeli ile 31 mart seçimleri öncesi Yenikapı mitinginde elele poz ver. Şimdi de perinçekle aynı çizgiye gel. Sonra neden ayrılıyorsunuz diye Gül, Davutoğlu, Babacan, Beşir Atalay’ı ihanetle suçla.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:52
Ak Parti mi kaldı sayın yazar..O çoktaaannn AKP oldu...Geçmiş olsun.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 17:06
0
10.52, Bu nereden baktığına bağlı. Ban göre de Ak Parti kurulduğunda AKP idi. Fetöyü dışladı, Ak Parti oldu...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 22:11
0
Kızılay’dan her geçişte,Tayyip Erdoğan ve Akparti hakkında ağza alınmayacak başlığı ile Aydınlık dergisi satılırdı..İfrit olurdum.. Standları da daim oradaydı.. Şimdi ne oldu, Doğu Perinçek Saray’dan çıkmıyor? Demek ki dava denen şey çok de şey değil.. Her an o şey değişebilir.
Muhtefi. 03 Eylül 2019 10:43
Micro olsun Marco olsun. Sorunlar aynıdır. Matematik gibi. 1 gr tartanda terazi. 40 ton tartanda..!..Aile,Toplumlar niye bozulur. Ayrı, ayrı fikirler yüzünden. !.Nasıl birlik olunur Sorunlara, zorluklara, Mutsuzluklara Teşhisi doğru koymak ve Çözümüne beraber katılmak. Kimse bozamaz O Aileyi, Toplumu...kimse Ayranim Ekşi demez. .çıkmaz bu işlerden bişey. .Veresiye satmakla Zengin olunmaz. ..
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:35
Gül ve Babacan RTE'yi daha yakından tanıyorlar. Onunla ortak bir iş yapılamayacağına, ona güvenilmeyeceğine dair bilgileri tecrübe ile (Tecrübe, diye yazılıyor, yedikleri kazık diye okunuyor.) sabit. Davutoğlu, saf bir gönül adamı. Oldukça da dilbaz. RTE'yi ikna edebileceğini, partinin kendisine teslimi karşılığı biatının süreceğini bildirdi ama nerede/ne zaman görülmüş, ortaktan hoşlanan tengri !
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 13:58
9
10.35, Rüya anlatıyorsun desem rüyaya benzemiyor. Yazdıkların daha çok halüsinasyona benziyor.. Sen en iyisi bir nörolojiye görün.
Erzincanli 03 Eylül 2019 10:13
Cunku artik Ak Parti yoktur.Saray Partisi vardir,Ak Parti milletvekilleri yoktur Saray teba si vardir. Artik yeni soylemler bulmakegerekiyor cunku yeni durumlar soz konusu
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:01
Eleştiriler doğru veya yanlış ben orasında değilim konuşması gereken kişiler zamanında konuşmayıp da sus pus oturup şimdilerde ortaya çıkmalarını bir türlü anlam veremiyorum bu herkes için geçerli.
Ak Parti tabanının yeni parti arayışı ve beklentisi yok.Kamuoyu araştırması yapın Ak Partiye oy veren %45 lik kesimin % 98 i partisinden vede liderinden memnun. Yeni Parti arayışında olanlar geçmişte devlette üst noktalarda olupta şu anda görev alamayınca, içindeki erik kurusunun sancısı ile ne yaparım ne ederim telaşı var. PKK nın sınırlarımızdan temizlenmesinden, Doğuakdenizdeki mücadelemizden, Suriyedeki yazılan senaryoyu bozmamızdan, FETÖ ile verilen mücadeleden rahatsız olan Yahudi düşüncesinin temsilcisi CHP+HDP(PKK) ittifakınında bu telaşı kaşıması ile bütünden ne koparılır beklentisi
KARAR 03 Eylül 2019 09:35
yeni parti kurmaktan kimse korkmasın hodri meydan herkes boyunun ölçüsünü alsın. 30 yıl önce ne isek aynı yaşantı devam ediyor AKP hiçbirsey katmadı yaşantımıza ancak yandaş ve çevreleri zengin oldu bizler onsekiz yıl palavra ve boş meydan okuma nutukları dinledik Onun için AKP ve liderine güvenim yok ve yeni parti arayışındayım. Selamlar
Necmettin 03 Eylül 2019 09:23
Kaybettiği yerleri yazarken bile yalan yazıyorsunuz diyarbakır ne zaman ak parti kazandı keza adanada öyle siz bile böyle yaparsanız
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 09:16
Ak parti şu anda çöküşe doğru hızlı bir şekilde yol alıyor.Allah en iyisini bilir Ak parti önümüzdeki seçimde hezimete uğrayacaktır.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 08:32
Ne haliniz varsa görün inşallah. Gemiye binen de atlayan da zıplayan da bu durumumuza düşmesinde payı var. Zerre kadar üzülmem. ANAP 'tan beter olun. Tek üzüntüm masum çocuklarımızın göreceği sıkıntılar. Siyasal dincilik yapanlar verdikleri zararı son damlasına kadar ödesinler isterim. Dine, ekonomiye, eğitime, aileye, doğaya verdikleri her zararı kuruşu kuruşuna odesinler. Hak katında belki cezaları bir nebze hafifler o zaman. Tabi öyle bir inançları varsa.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 07:26
Cok dogru tespitler. Tesekkürler yazi ve yazilariniz icin. Saygilar
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 05:56
Durup dururken değil gelinen noktada şartlar yeni bir partinin varlığı hissettiriyor..ekonomi öyle TÜİK’in açıkladığı rakamlar gibi iyi değil vatandaşın belli bükülmüş her gün zam zam
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 11:18
5
Her ekonomik krizde yeni parti kurmak haktır diyorsun...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 12:03
0
11:18 akparti de ekonomik krizde kurulmadı mı?
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 16:43
0
12.03, Ben de onu diyorum ya. Kuruldu ne oldu? Sadece kriz süresini geciktirdi. Neticede yine ekonomik kriz geldi kapıya dayandı. Yenisini kursan aynısı olacak. Yani yeni parti kurmak çözüm olmuyor...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 04:28
Yeni parti hakdir...tabiki...ama yıllarca parti ici mücadele yapilmayip son 3 ayda veya 12 ayda mi akillarina geldi...bu mücadeleler zamaninda yapilsa işler bu noktalara gelmezdi. İşin bir de yaş boyutu var...60...65 yaş bantindaki eski siyasetciler icin 2023 secimleri uzun maraton yorulurlar.... Genc jenarasyon 40...45..50 bandi parti calişmasi basarili olur....yönetim anlaminda.....
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 10:51
0
Yani İmamoğlu CHP'nin başına geçsin, Davutoğlu ve ekibi de yanında yer alsın diyorsun. Adı CHP kendisi AP, yeni görünümlü çok eski bir parti sahneye çıksın...
Akp kafası tam da bu 03 Eylül 2019 11:11
2
Yıllardır yapılıyor parti içi mücadele. Ama reisiniz damadını ve ailesinde aşırı ısrarlı. Alsın mesut olsun. Milletin çektiği yeter.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 18:45
0
11.11, "Küserim ha, giderim ha" demek parti içi mücadele değildir.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 03:31
Cesâret bedel ödemeye hazırsan seninledir. Bedel ödeyip gelen insanlar bu bedeli maddeye indirgediği gün önce cesaretlerini sonra değerlerini kaybettiler. Sayın Kiras cesâret hep sizinle olsun.
Karar Okuru 03 Eylül 2019 02:56
Yeni partiler durup dururken ortaya cikmiyor. Iktidar ve yanasmalari haric hepimiz ulkenin sefil bir sona dogru yuvarlandigini goruyoruz. Mutfaklardaki yangin her gun can goturuyor. Issizlige, bosanmalara, cinayetlere bir de bu acidan bakin. Bir avuc ayricalikli zuppe azinligin disinda herkes perisan.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 02:32
Davutoğlu'nun tek adam kararı ile Başbakan yapılması ne kadar demokratikse görevden alınması da o kadar antidemokratiktir...
musto 03 Eylül 2019 02:01
50 yıllık iş yaşamımda şunu gördüm Allami cihanda olsa partilerde 2 dönem dışında siyaset yapma yasağı getireceksin.Geçmişimize baktığınızda Menderes iki dönemde iyi işler yaptı sonra bozuldu. Demirel ilk 2 dönem sonra yeğenler dönemi Özal ilk iki dönem sonra Ahmedin arkadaşları ve Mesut yılmaz ile karadeniz mütaahitleri ve Bankaların içlerinin boşaltılması. AKP ilk 2 dönem amatörce başarılı işler sonra kopuşlar cemaat ve tarikatlar ile çöküş dönemi.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 06:32
1
Son derece dogru bir tespit
Sabahattin 03 Eylül 2019 11:48
0
Hararetle destekliyorum.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 01:56
Kim çıkıp KRAL çıplak diyecek şimdi.
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 00:39
0
Kimse
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 01:53
BENİM EN FAZLA TAACCÜP ETTİĞİM ŞEY ŞU : bir kaç haftadır bilhassa CNN TÜRK ve HABER TURKTE yapılan programlar. CHP ve AKP sözcüleri el birliği etmiscesine DAVUTOĞLU BEYE yükleniyorlar. Buna diğer katılımcılarda EKLENINCE TAM BİR TİYATRO SAHNELENİYOR. SAYIN AHMET HAKAN BARİ BU TARAFTANDA BİRİNİ ALDA TARAFSIZ OL.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 01:43
Helal olsun. Konuyu bütün açıklığı ile izah etmişsiniz
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 01:33
Hiç merak etmesinler. AkParti iktidarı 1001 yıl iktidar olacak, Kadrolar güçlü, liyakatlı. Dürüst mü dürüst, atom karinca mübarek.
ibrahim diri 03 Eylül 2019 00:46
AKP kurulurken bülent arınca sormuşlardı rp den farkınız ne? diye'' rp erbakanın partisi,akp herkesin partisi olacak'' demişti ama malesef akp de rte nin partisi oldu,Türkiyede partilerin liderleri yok,liderlerin partileri var ve ortalama bir liderin siyasi ömrü 20 yıl,toplum yeni liderlerini arıyor
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:26
Mehmet Şimşek, Ali Babacan, Hüseyin Çelik, Abdullah Gül... Nerede bu insanlar! Bu insanlar, isteseler şuan çok güzel kadrolarda olabilecekken, neden partiden uzaklaşıp başka yollara gittiler! Vicdanlı, erdemli insanların yanlışa yanlış diyebilmesi gereklidir. Bu insanların bu zamandaki vazifeleri tam olarak da budur.
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 07:24
0
Nerden biliyorsunuz demediklerini. Saf olmayin lütfen;)
KARAR OKURU 04 Eylül 2019 15:23
0
Iyice bunların güzel insanlar olduğunu nereden biliyorsun muhterem
''Ya bunu Bay Kemal de dinlesin diye art arda yapılan doğal gaz zamlarını bir kürsüye çıkıp da ne zaman söylecek diye bekliyorum.
KARAR OKURU 02 Eylül 2019 23:49
Davutoğlu, AKP'den daha önce istifa etmeliydi. İhracı beklemesi Davutoğlu'na yakışmadı.
KARAR OKURU 02 Eylül 2019 23:58
5
Yok görevden alınınca ortalığı yıkmalıydı, yok ihracı beklemeyip istifa etmeliydi. Bitmedi Ahmet hocaya akıllar. Bir de Erdoğan bunları yapmamalıydı deyin yahu!
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 00:44
15
23.58, Davutoğlu kendi gücü ile Başbakan olmadı. Erdoğan tercih ettiği için başbakan oldu. Erdoğan Başbakan yapınca cici, görevden alınca öcü... Aslında ta baştan Davutoğlu'nun başbakan olması antidemokratik bir durum. Gerisini konuşmaya gerek yok. İtaat et başbakan ol, görevden alın isyan et... Ucuz işler...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 03:12
2
Zaten eleştiren ya erken ya gec yapmistir ya az ya cok yapmistir. Kabul edemiyorsunuz işte işlerin iyi gitmedigini ve elestiriyi.o yuzden bahaneler
molla kasım 03 Eylül 2019 14:38
1
KARAR OKURU 00:44 Bu bakış açısıyla Erdoğanı da Erbakan Belediye başkanı yaptı. Onu seçimde halk seçti diyorsanız Davutoğlu'nu da bilahare halk seçti. "Erdoğan Başbakan yapınca cici, görevden alınca öcü..." cümleniz "Erbakan bld. b yapınca cici, genel başkanlığı vermeyince öcü..." olarak da okunabilir, sizin mantığınızla... Velhasıl sizin mantık tutarsız...
KARAR OKURU 03 Eylül 2019 14:48
0
Peki Binali Yıldırım kendi gücüyle mi başbakan oldu? O da sarayın ataması değil miydi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN