Back To Top
İmamoğlu kazanmadı, AK Parti kaybetti. Ama…

İmamoğlu kazanmadı, AK Parti kaybetti. Ama…

 - Son Güncelleme: 30.05.2019 Perşembe 08:00
- A +

İstanbul seçiminin yeniden yapılacağı 23 Haziran’a gün sayılırken bir taraf Binali Yıldırım’ın icraatçı kimliğini öne çıkararak, öbür taraf ise Ekrem İmamoğlu’nun uğradığı haksızlığı gündemde tutarak seçmenin tercihini etkilemeye çalışıyor. Bu çerçevede “Kürt seçmenin kilit rolü”nden çokça söz ediliyor; “AK Parti küskünleri” diye zikredilen bir kesimin yaklaşımlarının sonucu değiştirme ihtimali dile getiriliyor; Saadet’in alacağı veya DSP’den gelecek oyların ince ince hesabı yapılıyor. 

YSK’nın iptal ettiği seçimi Ekrem İmamoğlu 13 bin küsur oy farkıyla önde bitirmişti. Dolayısıyla AK Parti açısından kapatılması imkânsız olmayan bir fark olarak görüldüğü anlaşılan bu sayının hangi kaynaklardan temin edilebileceği hususu üzerinde duruluyor. 

Gerçi hem toplumdaki havaya baktığınızda hem de yakın zamanda gerçekleştirilen bazı kamuoyu araştırmalarına göz attığınızda görülen tablo farkın İmamoğlu lehine açıldığı şeklinde. Toplum tarafından CHP adayının haksızlığa uğramış görülmesi, mağdur edilmiş olduğuna inanılması bunun en önemli sebebi herhalde. 

Mesela benim ciddiyetine ve profesyonelliğine güvendiğim Optimar’ın araştırmasına göre İmamoğlu’na destek şu anda yüzde 52 oranında; 23 Haziran’da Yıldırım’a oy verme niyetinde olanların oranı ise yüzde 48... Yani arada 4 puan fark var. Yaklaşık olarak 250-300 bin kadar bir oy farkına karşılık geliyor bu oranlar. 

31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmenin ikna edilmesi durumunda bu farkın bile kapanması mümkün AK Parti açısından. En azından aritmetiksel olarak. Önceki seçimde sandığa gitmeyenlerin çoğunun AK Parti (ve MHP) seçmeni olduğuna ilişkin analiz ve hesaplamalardan yola çıkılarak bu kesime “Mesajınızı aldık, bundan sonra sizin istediğiniz şekilde davranacağız” sözü verilmek suretiyle bir “geri dönüş”ün sağlanabileceği düşünülüyor. AK Parti’nin kampanyasında da bu yöndeki yaklaşımı veya bu stratejinin izlerini görebiliyoruz zaten.   

***

Ne var ki iktidar partisinde bu stratejiye bel bağlayanların görmediği veya görmezden geldiği bir gerçek var: Sandığa gitmeyen vatandaşların tamamı AK Parti seçmeni olmayacağı gibi toplumda “apolitik” diye adlandırılan çok geniş bir kesimin ise sandığa getirilmesi düşüncesi de fanteziden ibaret…  

İşte bu yüzden AK Parti cephesi İstanbul seçiminde “Kürt seçmenin kilit rolü”ne daha fazla dikkat sarf ediyor. Hem Millet İttifakı adayına oy vermiş olan HDP seçmeni hem de AK Parti’ye küsmüş olduğu düşünülen bir kısım “muhafazakâr Kürt”lerin kazanılması için çeşitli yollar araştırılıyor.  

Ancak burada da bir açmaz var: HDP seçmenini çekmek için kullanılacak yöntemler Cumhur İttifakı’nın mevcut seçmeni üzerinde ters etki yapabilir. Bunun için iktidar partisi temsilcileri Esenyurt, Küçükçekmece, Bağcılar gibi ilçelerde Kürt seçmene birebir ulaşma stratejisini uygulamaya koymuş durumdalar. Buna göre Binali Yıldırım’ın genel kampanyasında yatırım, proje, icraat gibi kavramlar işlenecek ama vatandaşlarla birebir temaslarda bölgenin özelliklerine uygun özel mesajlar verilebilecek. 

***

AK Parti’nin bu stratejisi sonuç getirir mi bilmiyorum ama yaklaşım çok gerçekçi. Zira rakamlardan ve yüzdelik oranlardan bu kadar çok söz etmişken hatırlatmak lazım ki Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart’ta aldığı oy sayısı aslında bir yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet adaylarının toplam oyundan daha fazla değil. Siyasi şartların farklılığı realite ama böyle bakıldığında İmamoğlu’nun muhalefet blokuna karşı taraftan ekstra oy getirmiş olmadığı söylenebilir. Demek ki AK Parti’nin seçim başarısızlığı daha ziyade kendi parti tabanındaki kayıptan kaynaklanıyor.  

Dolayısıyla AK Parti’nin eski seçmenini yeniden kazanmaya yönelik stratejisi gerçekçi. Ancak 31 Mart’ta ortaya çıkan sonuç karşısında sergilenen ve bugüne kadar sürdürülen tutum küskün seçmenin yeniden kazanılması bir yana, kamuoyu araştırmalarına bakacak olursanız, seçimde Binali Yıldırım’a oy vermiş bir seçmen kesiminin bile tercihini değiştirmesine yol açmış görünüyor. 

31 Mart’ta İmamoğlu kazanmamış, AK Parti kaybetmişti. Kamuoyu anketlerinin bulguları doğru çıkarsa 23 Haziran’da hem AK Parti kaybetmiş hem de İmamoğlu kazanmış olacak. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 23:31
Her işin temeli adalettir.İlk iş olarak torpili kaldırmalı hükümet.Geçmişte çok haksızlıklar gördük ama son 7-8 yıldaki hak yeme ve kötü bürokratları hiç bir dönem yaşamadık.Bir muhalif olarak değil aynı düşüncenin insanı olarak,İmam Hatipli olarak vicdanen söylüyoruz.Zulüm kimden gelirse gelsin kötüdür.
Muhtefi. . 30 Mayıs 2019 23:23
İmamoğlu neyi kazanacak :)).yeni başlıyor daha. Beylikduzu buyuk oranda siteler ve iceride temizlikci,güvenlikçi vb gorevliler var sadece caddeye cikan cop kontenyer Belediyeciligi yapiliyor ..Benzemez İstanbula. İmamoğlu söylemi, eylemi Konvansiyonel mantık CHP değil. Manevi vb söylemler on planda .il Başkanları o Bayan Halka cooook uzaktaaaa. .!.. Daha KANdil var,ya onlar mağaralardan hirliyorlar ya o vahşiler ne olacak. İşi cook zor. TÜRK MİLLETİ için hayırlar dilerim. !
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 23:10
AKP'nin, İstanbul adayı, rahmetli Erol Olçok'un eşi Nihal Olçok'un, Kadir Topbaş'la ilgili yorumuna cevap vermiş : "Kadir Topbaş uzun süre bu şehirde belediye başkanlığı yaptı, daha sonra kendi isteğiyle görevinden ayrıldı." Tekrar ediyorum : KADİR TOPBAŞ KENDİ İSTEĞİ İLE AYRILMIŞ. Bu AKP kurmaylarını yalan makinesine bağlasak, makinenin ötmekten sesi kısılır !!!!
Yüksel Durak 30 Mayıs 2019 22:39
Ak Partililer seçim sürecinde bir çok kanun maddesi, yasa söylüyor ve inanılmaz bir biçimde YSK savunması yapıyor ama eskiden olduğu şekliyle "Hak ve adalet" konularında bizi ikna etmekte çok zorlanıyorlar ve hatta başarısız oluyorlar. Partinin tüzel kişilik olarak gerçekten bir 'Nefis Muhasebesine' ihtiyacı var...
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 13:50
binali yıldırım ismail aga yı ziyaret etmiş din siyaset tarikat ülkenin her yerini sarmış ülke sanki şeyhler derviş ülkesi
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 20:39
0
Yokta o adamlar kentin hangi sorununa çözümü konuşabilirler.. mezar isleri haricinde...
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 13:28
Adaletsiz ve hukuk disilik hakl nezdinde ancak böyle cezaladirilir. Sanilmasinki halk genel hikiksuzluk, yolsuzluk ve ekonomik gidisattan habersizdir.
Maziz 30 Mayıs 2019 12:00
23 Haziran seçiminin sonucu ne olursa olsun, olan bu ülkeye oluyor, çünkü ülke hızla kan kaybediyor.
Berhan Sarıçoban 30 Mayıs 2019 11:58
Güzün aydın. Kınayı hangi eline yakmak istersin?
Habele-Hubele 30 Mayıs 2019 11:38
Ne demek İmamoğlu kazanmamıştı. Binali Yıldırım kaybetmemişti denebilir belki, ancak kazanan CHP olmasa da kesin olarak İmamoğlu'dur. İmamoğlu'nun markası CHP'nin üstünde gelir. O yüzden türlü çirkinlik ile adamı tabir yerindeyse madara etmeye çalışıyorlar. Son olarak Arnavutköy'de pizzacı esnafın ne tür siyasi bağlantıları olduğu ortaya çıktı. Bu basit ama anlamı çok yalın durum dahi şunu ortaya koyuyor: İstanbul bir devlet gibi imkanları ile siyaseti finanse etmenin zemini olmuştur.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 11:13
Allah aşkına bu nasıl subjektif bir yorum ak parti kaybedip imamoğlu kazanırsa siz için hangisi değerli olur sayın yazar
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 10:23
Oysa ne güzel başlamıştı; Yolsuzluk bitecekti, Yoksulluk bitecekti, Yasaklar ortadan kalkacaktı... Bu üç kavramın durumu ortada başka söze gerek var mı!
borego 30 Mayıs 2019 09:42
Vicdan sayın KİRAS, Vicdan... Bu millet 23 haziranda gereğini yapacaktır. Bu saatten sonra insanların önüne para balyaları da yığsalar boşşş.... Millet yalandan, dolandan, aşağılanmaktan ve ötekileştirilmekten bıktı usandı...
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 09:39
Son fikraya % 100 katiliyorum
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 09:37
Dilerim ki; kim gerçekten mazlum ise, Yüce Allah onun yanında olsun bu seçimde..
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 08:55
Bizim milletin geneli balık hafızalı ben de dahil, hemen her şey olabilir. Olabilecek bütün gelişmeleri normal görmeye başladık artık. Hakkaniyetten uzaklaştık, menfaat dünyasında yaşıyoruz. Hedefe ulaşmakta ölçü kalmadı, her şey mübah sayılıyor!
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 08:21
Siz nerede yaşıyorsunuz!Millet aç,iş,aş,iş yok eve ekmek götürmeyen sayısı artı.Yarını meçhul.Tüketim rakamlarına bakın.Oyunu almak için bedava yardım verdiği insanlara dahi karnınızı doyurduk(şimdi doyuramıyor,para yok) bize oy vermiyorlar diye haşlıyor. Buna rağmen AKP ye oy veren bu kadar insana şaşmak lazım. Ekonomi,eğitim,adalet,bürokrasi,meclis,siyaset,ordu bozuldu.Şu an ülke ve devlet olarak tehdide bu kadar açık hale gelmemizizn nedeni de bu beceriksizlik değil mi!l
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 07:57
Kendi çıkarttıkları ihale kanununu, neredeyse İKİ YÜZ kere değiştirmiş, bir çok kurum ve kuruluşu yasa kapsamından çıkartmış bir iktidarın, icraattan ne anladığını hepimiz biliyoruz. Kendileri söyledi : İSTANBUL’A İHANET ETTİK. Şimdi de ihaneti icraat diye pazarlamaya çalışıyorlar. Yıldırım, görevden azledilen Topbaş’ı ziyaret ediyor ve onun KALDIĞI YERDEN DEVAM, diyor. “İstanbul’a bakınca rant ve çıkar gören muhterisler”, seçilirlerse, Yıldırım’ın BÜYÜK İSRAF PROJESİ hava alanı gibi “icraat”larına yenilerini eklemeye kararl
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 07:30
Sıkıldık ülke bunu hak etmiyordu hep aynı konu: İstanbul seçimi .enflasyon yüksek millet işsiz ve umutsuz .hukusuzluk adaletsizlik almış başını gidiyor..İktidarın derdi İstanbul rantı .ya arkadaş bu ülkenin dev gibi sorunları var ....bu sorunları ya çözersiniz ya da bu sorunları sizlerin de sonu olacaktır nokta
Ben 30 Mayıs 2019 05:05
Bu kadar başarısızlık, haksızlık ve adaletsizlikten sonra Ak Partinin hala daha %48 oy alabilecek olması beni dehşete düşürüyor. İnsanımız neden doğru karar veremiyor? Neden yapılan hatalara tepki göstermiyor? Bu sağlıksız davranışın sebebi nedir? Alternatifsizlik demeyin zira bu iş alternatif meselesini aşalı çok oldu. Koltuğa herhangi bir üniversite mezunu otursa bundan daha kötü yönetemez sanırım.
AKP ,Türkiye genelinde tek başına en yüksek oyu 1 Kasım seçimlerinde aldı : % 49,5. Aynı seçimde MHP % 11.90 oy aldı. İkisinin toplamı, % 61,40. Aynı seçimde İstanbul’da, AKP % 48.70, MHP % 8.60, toplamda % 57.30 oy aldılar. 31 Mart seçiminde en iyi tahmine göre AKP’nin, Türkiye genelinde oy oranı % 37. Ortağıyla beraber bu oran % 51,5. Bu ittifak, 1 Kasımdan bu yana Türkiye genelinde % 10, İstanbul özelinde % 9 oy kaybetti. Merkez sağda alternatif bir parti çıkmadan daha fazlasını beklemeyin. Sağdan, “sol”a akın akın oy akmaz.
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 17:01
1
11.50 Sağda tek alternatif mevcut durumda Babacan'dır.Sizinde belirttiğiniz gibi sağ seçmen sola oy vermiyor.CHP'ye eli gitmiyor seçmenin.AKP'yi bölmek için muhafazakar sağ bir parti gerekiyor bu da ancak Babacan ile olabilir.
KARAR OKURUfransa 30 Mayıs 2019 04:54
Slm guzel tesbit guzel yazi basligi kuskunleri bilmem ama akp ye oy vern ve chpye hic oy vermeyen biri olarak eger istanbullu olsaydim tepki oyu olarak kesin ekrem beyeydi oyum milletin akliyla alay edilmemeli diyorum hurmetler
Seçime giderken “Tanzim Satış” ve “Bekaa” kelimeleri çok popülerdi. Yeni seçim sürecinde bu kelimeler hiç kullanılmıyor. Hadi yaz mevsimi ile birlikte sebze ve meyve fiyatları düştü, tanzim satışta gündemden düştü diyelim. Hangi olağanüstü gelişme oldu da, hangi sıradışı işi yaptık ve başadık da “Bekaa” kelimesi kullanımdan düştü. “Bekaa” meselesi bu kadar genel geçer, hafif, seçimlik, mevsimlik bir kelime midir? Yoksa bize “Bekaa” ile ilgili yalan mı söylendi? Yoksa bize şimdi mi yalan söyleniyor?
KARAR OKURU 30 Mayıs 2019 11:41
1
Bekaa meselesinde de aldatilmis Erdogan
Krr 30 Mayıs 2019 01:32
İnşallah...
musto 30 Mayıs 2019 01:13
Bana göre akp artık son dönemlerini yaşıyor marketlere bakıyorum soğan patates 2 tl olmuş alan yok insanlar iş bulamıyor doğal ihtiyaçlarını karşılıyamıyor.İş adamı batarken lüx araçlar alır hayır kurumlarına yüklü bağış yapar sosyete sayfalarından düşmez.Akp hergün iftar yemekleri veriyor klasikleşmiş boş konuşmalarla halkı oyalayarak dağılmakta olan partiyi bir arada tutmaya çalışıyorlar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN