Back To Top
Diyanet’in tek derdi erkeklerin mahremiyeti mi?

Diyanet’in tek derdi erkeklerin mahremiyeti mi?

 - Son Güncelleme: 31.07.2019 Çarşamba 08:22
- A +

Geçtiğimiz hafta Diyanet İşleri Başkanlığı, bütün camilerde “Beden mahremiyeti ve tesettür” başlıklı bir Cuma hutbesi okuttu. Hutbede özetle deniyor ki: “Ayet-i kerimelerin apaçık beyanıyla, Cenâb-ı Hak, erkek ve kadın bütün müminlerden edeb ve mahremiyet konusunda hassasiyet bekler. Gözlerimizi haramdan çevirmenin ve tesettüre riayet etmenin hepimiz için bir vecibe olduğunu ifade buyurur. Özellikle erkekler için beden sağlığını da tehdit eden dar giysiler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz.”

***

Edep ve mahremiyetin korunmasına elbette kimsenin bir itirazı olamaz. İnsan zaten fıtratı gereği böyle bir hassasiyete sahiptir.  Ancak Diyanet’in dinin özünü gözardı ederek, dindarlığı bir takım şekillerin dar alanı içine hapsedip daha kapsamlı bir dindarlık bilinciyle ilgilenmemesi sorunludur.

Mesela, din bize adaletli olmayı, hakka-hukuka riayet etmeyi, insanların özgürlüklerini korumayı, her an Allah’ın gözetimi ve denetimindeymiş gibi hesap verilebilir, şeffaf yönetimler oluşturmamızı emreder.

Oysa hepimiz biliyoruz ki bugün Türkiye dahil İslam ülkeleri insan hakları ihlalleriyle malul durumdadır. Özgürlükler kısıtlıdır, ehliyeti ve liyakati esas alan eşitlikçi ve şeffaf yönetimden mahrumdurlar. Dinin esasını oluşturan adaletten sapmama, hakka-hukuka riayet etme gibi ilkeler, dini değerlerimizde geri sıralarda yer alır hale gelmiş bulunuyor.

Maalesef İslam dünyasında “zahiri dindarlık” ön plana çıktığı için dinin özü ve temel ilkeleri unutulmuş, İslam’ın evrensel mesajı adeta görmezden gelinmiştir. Şekil ve sembollerin yeterli görülerek muhtevanın yerine geçmesinin, dindarlık bilincinin oluşmasında en büyük engel olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Hoca şöyle bir tespitte bulunuyor: “İslam dünyasında Hz. Peygamber’in sünneti deyince sakal ve giyim-kuşamda yoğunlaşan ve onunla yetinen, işin özüne inmeye mecal bırakmayan belli bir anlayış öne çıkmıştır. Bu anlayış, hem kolay hem de ölçülebilir ve derecelendirmesi yapılabilir bir dindarlık önerdiğinden hızla yayılmıştır. Çünkü görsel dindarlık her zaman kolaydır; zor olan ise o dindarlığın içini doldurmaktır.” (Yüzleşme, s.43)

İşte Diyanet’in yaptığı tam da budur. Erkeklerin ‘beden sağlığı’nı ve ‘mahremiyeti’ni korumak için Türkiye’nin bütün camilerinde Cuma hutbesi okutan Diyanet, ne hikmetse 365 gün içindeki bir Cuma günü de adaletten, hakka-hukuka riayet etmekten, özgürlüğün bir insan hakkı olduğundan, liyakatten, şeffaf yönetim anlayışından bahseden bir hutbe okutmayı akıl edememektedir, ya da dinin bu temel ilkelerine inanmamaktadır.

***

Son iki yıllık Cuma hutbelerinin konularına baktığımızda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nasıl bir dindarlık vizyonuyla hareket ettiğini rahatlıkla görebiliriz. Belli başlı hutbe konuları özetle şöyle: /Afiyet Olsun, İsraf Olmasın/ Aile Olmak, Aile Kalmak/ Cuma namazı ve adabı/ Müslüman hayırlı bir komşudur/ Çanakkale zaferi ve birlik ruhu/ Yaşlılara hürmet ömrümüze bereket/ Rahmet ve mağfiret kapısı tövbe/ Sağlık: Dünyalara değer nimet/ Temiz gıda, temiz nesil/ Ailede şefkat ve nezaket/ Ticaret hayatının bereketi: İş ahlakı/ Nefis: İyi ve kötünün mücadele alanı/ Cenaze adabı: Ahiret yolcusuna son vazifeler/ Adalet ve ihsan yuvası: Aile/ Cenab-ı Hak, her hak sahibine hakkını vermiştir/

Bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için hemen belirtelim, elbette bu konuların her biri değerli bilgilerdir. Ancak dinin bu sunuluş biçimi, kelimenin tam anlamıyla sembollere ve ritüellere indirgenmiş görsel bir dindarlık anlayışının en bariz tezahürüdür. Hutbe örneklerinin içinde neredeyse adaletten, haktan ve hukuktan bahseden bir tek hutbe bile yok. Haksızlık yapmayalım, “Adalet ve ihsan yuvası: Aile” konulu bir hutbe var. Bu hutbede özetle deniyor ki: ”Anne-babalar hem birbirlerine hem de çocuklarına karşı cinsiyet farkı gözetmeksizin adalet ve hakkaniyetle davranmalıdır.” Yani konusu adalet olan hutbenin özeti bu... Son derece steril ve de etliye sütlüye karışmayan bir yaklaşım. Muhtemelen Diyanet, bu ahengi bozmamak için Nisa Suresi 58. Ayetteki, “Allah size emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder” hükmünün gerektirdiği şeffaf yönetim modelinden bahsetmeyi pek tercih etmiyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 19:58
Artık tamam oldu.
bozbey 01 Ağustos 2019 09:18
Ne demiş bir üstad 'Batıya gittim müslüman yok İslam çok, doğuya geldim müslüman çok İslam yok' Meselenin özü ve özeti budur sanırım.. Şimdi, hep birlikte düşünelim bakalım ne çıkacak ortaya..
Temel fıkrası gibi... 01 Ağustos 2019 05:31
Temel sinekler üzerine deney yapıyormuş. Sineğin kanatlarını koparmış ve zıpla diye bağırmış. Sinek zıplayamaış. Temel "Deneyin neticesudur, kanatları kopan sinek zıplayamaz." demiş. Bu makalenin de neticesidir: "Erkekler hayasız olursa, adalet berkemal olur..."
Hayasız adalet.... 01 Ağustos 2019 05:20
Yazar, hayasız adalet istiyor...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 23:50
Muhterem Mehmet Bey, Bahsettiğiniz konular hakkında haklısınız. Konu başlığı yazmaya kalksak bu sütuna dahi sığmaz. Eleştiri yapacağım diye kıvranmışsınız. Bugünkü durumu daha iyi analiz yapmak için “Kültür ve Medeniyet Nureddin Topçu” kitabına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz konuların kökleri nerden besleniyor. Sayın Ali Bardakoğlu madem bu tespitleri yapmış 7 yıl görev yaptığı DİB Neden onun varlığını camilerde hissedemedik. Vaiz imam ve müezzin kadroları gayet güzel organize edilerek ders halkaları kurularak bu bilgiler insanlara aktara bilecek yeterli zaman verilmi
Okur ve sorar 31 Temmuz 2019 23:28
Diyanet'in hutbesinden bir kesit : “Özellikle erkekler için beden sağlığını da tehdit eden dar giysiler, mahremiyetin korunmasını sağlamadığı için tesettür bilincine uymaz.” Pantolon denmemiş, giysiler denmiş. Yani pantolon, tişört, gömlek, ceket, vd. “Erkek için avret, yani örtülmesi gereken yerler, göbek ile diz kapağının arasıdır.” Kaynak : Diyanet İlmihal 1, 229.sayfa. Buna göre; sokakta, markette, iş yerinde, okulda, evde misafirleri ağırlarken erkekler göbeklerinden diz kapaklarına kadar kapatıp göğüslerini ve diz altlarını çıplak bıraksalar olur mu ?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 22:48
Sayın ocaktan hutbeyi begenmiyorsan başka camiye git.senin begendigin gibi okuyan camiye git.chp troll camisine
Zafer Kıran 31 Temmuz 2019 22:47
saygılar yazara
Zeki Çınar 31 Temmuz 2019 22:39
Yazar tesettürü önemsezliştirmeye yerine, bu önemli konunun yanında, adalet konusunun da yeterince işlenmesini konu edinse mesele yok. Niyet eğri olunca, komik duruma düşmesi kaçınılmaz olmuş. Siyasete bu kadar angaje olunca netice de böyle oluyor işte.
İKRA 31 Temmuz 2019 21:02
sen istediğin kadar vaaz ver hutbe okut. seni dinleyen cemaatin anlayıp, işine geldiği kadarı ne ise kendi hayatına onu katar. bu bir çıkarcı fani hayat şeklidir.camiye gelip namazı kılan herkesten maaşının % 1ni bağış yap hergün de, cemaat bulamazsın. her namazdan sonra 3 kap yemek var dersen, secde edecek yer kalmaz. KUR AN anlamamış, nüzul sırasını bile bilmeyen, tefsirden hiç bahsetmeyelim, meal okuma oranı % 4 lerde olan ,10 esmaül hüsna say desen sayamayan, ilk namaz kılanı bile bilmeyen topluma ne anlatsan boş..
Tırsak homurtu 31 Temmuz 2019 21:05
Sayin Ocaktan, sen de biliyorsun herkes de biliyor diyanet işleri başkanı da dahil olmak uzere butun diyanet işleri "Devletin/(sizin de nimetlerinden pek istifade ettiğiniz) iktidarin" memurlaridirlar, yani devletin basindaki zat'in rağmina hicbir sey yapamaz. Eger laftan ote bir derdin varsa ve elbette (yerse) direkt ilgili ve sorumlu kisinin sahsina hitab ederek soyle... elbette soyleyecek cesaretin yok hicbirimizin olmadigi gibi ancak imalı, kırk ortuye sarılmıs homurdanma nevinden seyler soyleyebiliyoruz... hepimiz "kral çıplaksın" deme cesaretini gostermeden hicbirsey olmaz...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 20:20
Camilerde her cuma okunan hutbeler siyasi erki etkilemeyecek onun fikirlerini halka lanse eden türden seçilmekte,temel konuları ve bugün sergilenen salgın haline gelen talan,haksızlık,adaletsizlik,yolsuzluk hastalıklarını korku ve yanaşma pahasına dile getirememektedirler,böyle diyanet insanlara hak yolu asla gösteremez..
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 01:24
5
20.20, Erkeklerin mahremiyetinin AKP ile bir ilgisi yok. Ama sen hutbelerde CHP demeçleri okunsun istiyorsun...
Hasan 31 Temmuz 2019 19:34
Beden mahremiyeti ve tesettür haya ve iffet ilkesinin sadece bir cilvesidir; adalet, hakkaniyet, hukuk ve insani değerlerin sınırlarını ihlal etmemek’te hayanın birer cilvesi ve örnekleridir. Hayayı bir bütün olarak ele almamak hayalı bir yaklaşım değildir; çünkü kendi içinde bazı hayasızlıklara duyarsız olmayı barındıyor. Hayanın olmadığı yerde hayat olmaz; namuslu/ilkeli yaşam şekillenmez. Haya olmasaydı her şey caiz olurdu. Mesele, ilkelere keyfi yada ilkeli yaklaşımda düğümleniyor...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 19:04
6 yıl camilerde görev yapan, hutbe okuyan birisi olarak: 1-TORPİL konusunda acilen bir hutbe okutulmalı 2-Ramazanlarda erkeklerin namaz kıldığı camiler klimalı iken,ne hikmetse kadınlar,kız çocukları klimasız, sıcak ,küçük bölümlerde namaz kılarlar.
Kemal Atatapmaz 31 Temmuz 2019 19:02
Evet bence de... Diyanet neden hutbelerde bütün akrabalarını işe alan CHP'li belediye başkanlarından hiç bahsetmiyor? Zamanında SSK'ya kendi yakınlarını dolduran bazı parti liderlerinden neden bahsetmiyor? 10 aylık torununların SSK'lı yapılması kul hakkı değil mi? Neden bunlardan bahsedilmiyor??? Kul hakkı yemekten hiç utanmıyor mu bunlar? Bunlar adaletten muaf mı? Diyanet'i kınıyor görevinde başarılır diliyorum.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 19:15
1
Allah'tan Chp yönetimi hemen bunu engelledi, özgür basın da haber yaptı. Millet bunu görüyor, yaptığınız üçüncü sınıf politika. Kul hakkı yiyenleri çok iyi biliyorsunuz siz de. Ama bu son 4 yıl, bunu da görüyorsunuz. Herkes her şeyi çok iyi biliyor.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 20:11
0
Herkes kapısının önünü süpürürse sokakta pislik kalmaz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 23:42
0
Kemal bey akp yi de eleştirin samimiyetinize inanalım!Yoksa akpliler için günah değil mi?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:32
Diyanetin tek derdi, Ocaktan'ı fena gerdi...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:29
Sizin isteğiniz cuma hutbesinde hükümet eleştirisi yapılması herhalde.Hükümete ters düşmenin sonucu böyle olmamalı.Bu hutbede bahsedilen konu ne yazık ki 20 sene önce yapılamıyordu.Adalet ve özgürlük gibi kavramlarla Ak partiye vurmaya çalışmayın
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:31
Yorumcunun biri yorum yapmıyor olanı söylüyor. (Hutbe sonu okunan ayeti) birileri de beğenmemek için tıklıyor. Yahu ortada yorum yok birşey yok neyi eksiliyorsunuz arkadaş
bir okur 31 Temmuz 2019 17:52
Diyanet kurulduğundan beri etliye sütlüye karışmayan bir politika izliyor. Dolayısıyla Türkiye'de insanların dindar olması, insanların bilerek öğrenerek dinini yaşaması gibi bir derdi yok. Her dönemde iktidarın emrinde, onun isteğine göre konuşan veya kafasını kuma sokan bir görüntü içinde. İstisna görevini yapanları tenzih ediyorum ama 200 bin din görevlisi ne yapıyor, camiye gidenlerin oranı düşüyor, dindarım diyenlerin oranı düşüyor. Aldıkları maaşı ne kadar hak ettiklerini sorgulamaları gerekir...
Ali Osman 31 Temmuz 2019 17:18
Karar kalitedir diyanet milletin dertleri yoksulluk çarpık kentleşme hırsızlık özgürlük hakkında da konuşmalı
Hakkı 31 Temmuz 2019 16:37
Ocaktan bir taşla iki kuş vurduğunu sanıyor... Bir hutbe konusunu Diyanetin tek derdi gibi gösteterek erkeklerin mahremiyeti mevzusunu aşağılamaya çalışmış. Ayrıca her hutbede adalet üzerine bir ayet okutturan diyanet, güya iktidarın tesiriyle hiç adaletten bahsetmediğini iddia ederek ikdarın da adaletsizliğini ispatlıyor...
Halil 31 Temmuz 2019 16:23
Olur mu sayın yazar? Her hutbe bitiminde "innallâhe ye'müru bil-adli..." (Allah adaleti emrediyor..) ayeti okunuyor ya...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 17:37
0
Hafız belli bu ayeti unutmuş...
Erdal Ay 31 Temmuz 2019 16:18
Sayın Ocaktan,bütün bunlar"islamın siyasallaşmasından"kaynaklanıyor.Birileri dinin gerçek anlamda yaşanmasını istemiyor,çünkü sermayeleri bu.. Saygılarımla
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:57
Şaşılacak bir şey değil. Hz. Peygamber'in ahir zaman müslümanlığı ile ilgili hadislerinde bu durum haber veriliyor. İslam'ın özü terk edilecek, şekilcilik öne çıkacak diyordu peygamberimiz. İnşallah tüm İslam alemi en kısa zamanda toparlanıp dinin özüne nüfuz eder.
İslamın özü ibadeti küçümsemektir diye bir hadis işitmedim. İbadeti küçümsetenler ibadet edenleri şekilcililikle itham ediyor.
N. U. 31 Temmuz 2019 19:07
2
16,37, ibadet demek namaz oruç gibi şeyler değildir onlar ritüeldir. İbadet, ahlaklı olmaktır, iyilik yapmaktır. Ritüellerin abartılması, Buhari'nin İslamın 5 şartı hadisine dayanır. Buhari, Sevgili Peygamberimizin vefatından 230 yıl sonra 600 bin hadis olduğu iddia edilen şeyleri dinlemiş, bunlardan kendine göre doğru bulduklarını 16 yıl içinde yazmıştır, biri de bu 5 şart hadisidir. Müslümanlık öyle oruçla namazla kolayca elde edilecek bir şey olmasa gerek, daha zor olan ahlaki kaideleri haiz olmalı. İyi ve adaletli insan olmak, insanları incitmemek, namaz kılmaktan çok daha zordur.
Evet, ahlak çok önemlidir... 31 Temmuz 2019 20:22
2
29.07, Söylediğiniz gibi ahlak İslam için çok mühimdir. Ama oruç, namaz gibi Hz. Peygamberin hayatının bir parçası olan İslam'ın şartlarını, Buhari'nin icat ettiğini söylemek de cahillik değil, ahlaki bir sorundur.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 07:15
0
20:22, Peygamberimizin her sünneti İslam’ın şartı mıdır? Kuran'da namazın nasıl kılınacağı bile yazmaz. Peygamberimizin hayatının parçası olan, güzel ahlaktır.
İbrahim Erdoğan 31 Temmuz 2019 15:51
Sayın Ocaktan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ilgilenmesi gereken çok konu var tabii. Mesela, öncelikle bu alanın hurafe ve bidatlardan temizlenmesi gibi... Bizler cami cemaati bile olsak, söylediğimiz "hariçten gazel okuma" olarak algılanabiliyor... Bir örnek: Camilerimzin istisnasız hepsinde yer alan, hatta olmaz sa olmazı gibi görülen halife isimlerinin yazılı olduğu levhalar hangi inanç esaslarına dayanıyor. Eleştirdiğimiz Hristiyan inancındaki kilise ve katedrallerdeki ikonalardan, duvar resimlerinden bunların farkı nedir?.. Onlarda resim var, bizde de isim var. Lütfen sorar mısınız
Karar okuru 31 Temmuz 2019 15:33
İşleri günlük siyasi mücadelelere bağlamak ne kadar doğru.maksat muhalefet olsun diye yazı yazılamamalı. Bu kadar hak ve adaletten bahsediyorsun da sayın yazar siz nekadar milletvekilliği hakkettiniz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:59
1
Antidemokratik tetcihle milletvekili seçilenler, tekrar tercih edilmedikleri için demokrat oluyorlar...
AHMET FARUK 31 Temmuz 2019 15:23
"Edep ve mahremiyetin korunmasına elbette kimsenin bir itirazı olamaz." diyorsun. Ama erkeğe ve kadına edepli olun, gözlerinize dikkat edin diyen diyanet hutbesine eleştiri yapıyorsun. Bu savruluş nereye Mehmet Bey.
Gazioğlu 31 Temmuz 2019 15:08
Eleştirmek yerinde ve ölçülü olursa şüphesiz çok güzel ve faydalıdır. Ancak her şeyi de eleştirmek pek tutarlı olmasa gerektir. Evet hutbeler maalesef denildiği şekliyle hazırlanıp halka sunuluyor. Anlatılanlar yanlış mı? değil. Onlar da lazım. Ancak şekil ve görüntüye boğulmamak lazım. Adalet ve hakkaniyeti anlatmak güzel de önemli olan bu çerçevede yaşayabilmek. Bizim sıkıntımız bilgisizlik değil, bildiğimizi adam gibi hayatımıza aktaramamak. Adalet ve liyakat ne yazık ki artık hep sloganlarda kalmakta ne yönetime ve ne de toplum hayatına müdahil olamamaktadır.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 14:43
Allah soracak!İnsanların kadınların giyim kuşamına karışanlar,pantolon giyen kıza cehennemlik gözüyle bakanlar nedense kul hakkı,kalp kırmama,hoşgörü gibi konularda hiç düşünmüyorlar.Kalp kırmak da kul hakkıdır.Belki de hiç ummadığımız,ummadığınız kişiler cennete veya cehenneme gidecek.Allah bilir.
E.K 31 Temmuz 2019 14:39
Adalet ve haksizlikla ilgili niye hutbe okutsunlar sn yazar?...Diyanet siyasetin emrinde...Adalet ile ilgili soylenebilecekelr iktidarin aleyhine olacagindan, ve oy kaybi olacagindan o mevzulara hic girmiyorlar... Sakal, basortusu, hayirli komsu vs durumu idare ediyorlar..Bundan dolayi insanlar dinden uzaklasiyor, deistler artiyor...Riyakarlik hat safhada, riyakarligin adi neredeyse din olmus..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:46
Her Cuma adalet ayeti okunuyor, yorumunu yazan arkadaşların anlaması biraz kıt anlaşılan. Yazar da onu diyor zaten, evet okunuyor papağan gibi, ama olup biten adaletsizlikleri farkettirmeden.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 05:44
2
13.46, Yani sen istiyorsun ki, hutbeler: "AKP adaletsizlik yapıyor, CHP Fetöye özgürlük getirecek" diye okutulsun.
mustafa güvenç 31 Temmuz 2019 13:40
diyanet her hafta hutbelerin sonunda adaleti emreden ayeti okutturuyor
N. B. 31 Temmuz 2019 13:28
Erkeklerin mahrem yerlerini göstermeleri ilginç. Bir bakıyorsunuz, muhafazakar bir ailede, başörtülü bir hanımın yanında kocası kısa pantolonla bacaklarını herkese gösteriyor, kız çocukları örtünmüş ama erkek çocukları Amerikalı aktörlerlerle yarışırcasına batı hayranı bir kıyafet ve saç stili içinde.
HOCA 31 Temmuz 2019 13:20
SLM. KIYMETLİ HOCAM YAZINIZA TAMAMEN KATILIYORUM. ANCAK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINI KONUYU KAMUOYU ÖNÜNDE İZAHETMEYE/TARTIŞMAYA MECBUR EDENE KADAR, KAMUOYU OLUŞTURANA KADAR ISRARLI OLMASANIZ NE KEDİ GELİR, NE DE SÜTE DEĞER.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:10
Bu sonsuz Evren’i yaratan Allah’ın işi gücü yok Evren’de bir toz taneciği bile olmayan Dünyadaki biz insanların giysileri ile mi uğraşıyor?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:30
6
13.10, Hem Tanrı diyorsun hem ne ile uğraşıp uğraşmayacağına sen karar veriyorsun.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 21:36
3
Beni yaratan Allah böyle uygun gördüyse bana itaat etmek düşer.Evreni eğer o yarattıysa(ki o yarattı) nasıl giyineceğimize de elbette o karar verir.
Allah razı olsun yazılarınızı takip ediyorum.Hatta arşive aldıklarım var. Ancak bu son eleştiriniz pek olmadı. Adalet, hak vs. doğru. Ancak hutbe konusu da pek önemliydi. Mahremiyetin ihlali lut kavminin torunlarını doğurmuş...
. 31 Temmuz 2019 12:42
Memlekette konu bitti, Diyanet'in hutbesini eleştirmek kaldı değil mi? Ne varmış mahremiyeti korumayı tavsiye etmekte... Tutturmuşsunuz, adam kayırmayı, ihalede rüşveti vs. eleştirsin diye bekliyorsunuz. Minber, ne meclis kürsüsü ne de gazete sütunudur. Onları da diyanet yaparsa siz ne yapacaksınız. Şimdilerde muhalif ilahiyatçılar ile muhalif muhafazakarların derdi Diyanet oldu.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:28
3
Minber meclis kursusu gszete sutunu degildir diye akil verirken ditanetin meclis kursusundekilerin sozcusu masasi olma girisimlerini fiillerini ve yandas gazete sutunlari gibi davranislarda bulunmasini nadil da atlamissiniz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:34
Bir edebiyat öğretmeni olarak..Hutbe metinleri çok uzun..Sigara içmeyen hac rehberi arayan diyanet,maalesef ki Resulullah'ın tebliğ metodundan çok uzak..Türkiyede ve dünyada,kim din adına yola çıktıysa,önce Resulullah'ın hassas tebliğ metotlarını öğrenecek.. nefsinde yaşayacak..Bilimle içli dışlı olacak..Pedagojik formasyon donanımlı olacak..Maalesef bunlar olmayınca insanlar dinden soğuyor..Büyük vebal..
Kemal Nakıs 31 Temmuz 2019 15:07
1
Sevgili hocam; gerçi aşağıda yazdım tekrar edeyim; bir vaiz ölümden bahsederken Türk edebiyatının en müstesna şiiri olan 35 yaş şiirinin malum ilk mısraını okudu ve adam 36sında nalları dikmiş dedi. Nalları dikmek hayvanlar için kullanılan bir deyimdir. Edep hocam illa ki edeb, vaiz müftü hoca da olsan. ( Bu arada Cahit Sıtkı 46 yaşında vefat etti. Niye böyle derler anlamış değilim. Galiba Orhan Veli ile karıştırıyorlar)
mürteci 31 Temmuz 2019 12:16
insanın ar (hâyâ) damarı çatladı mı herşeyi söyler, herşeyi yapar SAYIN YAZAR. diyanet'in tek derdi bu değil elbet. lakin hâyâ olmadan sizin şikayet ettiğiniz diğer mevzuların düzelmesi mümkün değil. "Hâyâ imandan bir cüzdür", "Utanmadıktan sonra dilediğine yap". Bilmem anlatabildim mi sayın yazar.
AHMET FARUK 31 Temmuz 2019 16:03
0
Allah razı olsun.
Bestekâr Rumî 31 Temmuz 2019 11:56
Diyanet , bu tesettür ve mahremiyeti çok önemsiyorsa, tarikat yuvaların da homoseksüel liği ve de taciz , yolsuzluğu ve bunlara verdiği olur fetvalarını ve kdv'li umumhanelerden aldığı bütçeyi , helal lokma deyip yemesin. Diyanet, hiperenflasyonu bitirsin Diyanet, tarımı geliştirsin Diyanet, eğitimi ve bilimi öncelesin Diyanet, uzaya eleman yetiştirsin
ERKAN DOĞAN 31 Temmuz 2019 11:48
Sayın Yazar Bu dini kast ne kadar büyürse bizim ekmek o kadar küçülür ben bunu bilir bunu söylerim.Hiç bir üretim yok. Tabiri caizse sokakta Mehmet amcanın söylediğini tekrar etme mavalı. bu kurumların görevi dini daha felsefi bir seviyede tutup ele ayağa düşürmemek iken bu sözde din hizmetçisi arkadaşların elinde daha beter ele ayağa düşmüş durumda. Kapısına kilit vurulup vergilerimiz bize iade edilmelidir.
karadeniz 31 Temmuz 2019 11:40
Anladığım diyanetin asıl derdi binayettir her fırsatta bir bina yapımı için toplamaktır bina yapmak insan gönlünü yapmaktan öncelik kazanmış gibi oysa camiler inayet kurumu olmalı hastaya ilaç , aça aş, borçluya ferahlık ,yani inayet yapmalı binalar insanlar için bina için toki var
Her hutbede adaletli olmayı hatırlatan diyanete karşı bu tavrınız yanlıştır. Erkeklerin mahremiyeti de Allah'ın emridir. Ocaktan gibilerin keyfi ile yok sayılamaz.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:16
0
mahremiyet Allah'ın emri değil diyen yok. Müslüman toplum olarak temel konulardan birçoğuna hiç değinmezken, sadece kılık, kıyafet, saç, sakal, kıl, tüy işlerine ehemmiyet verilmesini eleştirmiş yazar. Hani ne demiş bir vatandaş 'Batıya gittim, müslüman yok İslam çok, doğuya geldim, müslüman çok İslam yok!' meselenin özünü anlatıyor sanırım yeterince:) Kot pantolonla, tişörtle, saç başla, sakalla uğraşmayı beceremedik bi türlü..
Türkiye Sevdalısı 31 Temmuz 2019 11:29
Oysa ki Allah (c.c) ; Her cuma hutbeden sonra okunan Nahl suresi 90. ayetinde ilk gelen emri adalettir. İslamın başı sonu adalettir. Çünkü adaletin olmadığı bir toplumda hiç bir şeyden söz edemezsiniz. O toplumda adalet yoksa İslam'da yoktur.
Okur ve sorar 31 Temmuz 2019 15:30
0
"Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor." Güzel. Peki, adalet nedir ? İyilik nedir ? Yardım etmek nedir ? Hayasızlık nedir ? Azgınlık nedir ? Yasak nedir ? En başa dönelim. Allah nedir ? İmam her şeyden önce Allah'ı bana anlatmalı. Allah'ı bana anlatırsa ve ben anlarsam gerisi kolay. Yukarıdaki kavramların anlamlarını herkes, her Müslüman aynı mı bilmekte ? Mesela, adalet kavramına her Müslüman aynı anlamı mı vermekte ?
musto 31 Temmuz 2019 11:30
Kılık kıyafet yaşam hayat eğitim ve yönetim tarzımız tam bir arabesk geçenlerde amerika'da mehterli türk yürüyüşü izledim takkeli çocuklar bir metrelik topuzlu öğretmenler ne zaman böyle bir yaşama geçtik.Anlaşılan akp modayı tutturamamış birde peçeli ve entarili erkek kıyafetleri giydirmeyi unutmuşlar veya diyanet onunda hutbesini verdi oldu olacak kamuda serbest giyim getirin 99 luk tesbihleride asın nasıl olsa yaptığınız her şey göstermelik ve şov amaçlı.
akademisyen 31 Temmuz 2019 10:57
Sayın yazar diyanetin pek çok tavrını tutumunu sevmiyorum. Ancak çocukların ve kadınların taciz ve tecavüze uğradığı müslüman memlekette mahremiyet konusunu ciddi problem alanları olarak görmemek aklı-ı selimle bağdaşmaz. Elbette vurguladığınız meseleler de önemlidir ve bu hususta eksiklikler var. Ancak mahremiyeti ve iffeti sadece erkeklere hasreden yaklaşıma da cevap niteliğinde olan bu hutbenin çok önemli ve yerinde olduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:05
1
Ahlak yoksa, istediğin kadar oranı buranı ört, sonuç değişmez..Tabii ahlaktan ne anladığımız önemli oluyor burada..Ahlak denince, kılık,kıyafet, giyim kuşam akla geldiği için ne yazıkki..Oysa ahlak, senin olmayana, hak etmediğine göz koymamaktır mesela,bu başkasının namusu da olabilir, hak etmediğin göreve torpille gelmeye çalışmak da olabilir, dürüst olmamak da ahlaksızlıktır, merhametsizlik de, zulmetmek de,görevden kaytarmak da, liyakatsiz adama görev vermek de :)
omer 31 Temmuz 2019 10:49
diyanet bir an önce kendisini samimi olarak sorgulamalı kendisi hakkında her türlü olumsuz söylentileri mercek altına almalı her türlü görüşü incelemelidir.100 binin üzerinde kadrolu maaşlı eğitimli bir teşkilatın dini konularda şikayet etmeye hakkı yoktur önce kendini sorgulamalı...…..
C.BAL 31 Temmuz 2019 10:38
SN. Yazar öncelikle eleştirel yaklaşımlarınızdan dolayı teşekkürler. Kaleminize sağlık olsun. Sizi takip eden bir okuyucu olarak resmi din söyleminin eleştirisi yazılarının devam edilmesi temenni ediyorum. Türkiye'de 'Din' "Devletin" boyunduruluğundan özgürleşmetikçe dile getirdiğiniz temel değerlerin (Adalet, Ehliyet, Liyakat vb.) toplumda görünür olması çok zor...Saygılarımla.
karar okuru 31 Temmuz 2019 10:34
o hutbe okunurken camiden çıkmamak için kendimi zor tutttum.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 13:36
2
Ptoblemlerin cogu boylesi hutberde camiyi terketmeme yuzunden yasanmiyor mu
Ali Desidero 31 Temmuz 2019 10:16
Allah Resulün(sav)ün muhalefet etme sünneti var.Sakalı uzatıp,bıyığı kısaltma.Yine Dırar-ı Mescid olayı da muhalefet etme tavrı.Şimdi camiler AKP/RTE'nin propaganda merkezi olmuş.Muaviye'nin/ Emevi camilerine dönmüş. Siz,bir kere siyasilerin yolsuzluk,talan,adaletsizlikleri, hakkında hutbe verildi mi? Ben tepki /muhalefet olsun diye Camiye gitmiyorum.Cemaatle kılmak farz değil ama,kötülüğe muhalefet ise vacip! Seçmen muhaletinden korkup, BİZİ CEZALANDIRMAYIN diye NASIL yalvarıyorlardı seçim öncesi.Allah'tan değil kulundan korkar bunlar. Diyanet AKP kurumu,Ali Erbaş'ta memuru.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 18:46
0
Adalet İslamın Kuran'ın Peygamber'in altın kuralıdır.yetimin öksüzün ve garibanın sigortasıdır sigorta attıktan sonra diğer lambalar yanmaz.adalet olmadıktan sonra İslamın diğer konularını konuşmak Allah'a hakarettir.
Maraşli 31 Temmuz 2019 10:12
Açıkçası memlekette beş vakit kılan az. Ha tabi ibadet kişinin sahsini ilgilendirir bu ne bir övünç ne de gülünç olamaz. Lakin bu hutbeler yüzünden en azından benim gibi dine dair öğrenme irdeleme hevesi güdenler de cuma namazına gitmekte zorlanıyoruz. Sırf emir (araştırıyorum 3 cuma kuralı var mı yok mu) kılındığı için gidiyorum. Devlete partiye değen her şeyden tiksiniyorum kardeşim.
Ali Desidero 31 Temmuz 2019 15:00
1
Bak Maraş'lı kardeşim ABD kurucu babalarından Jaferson'a dair kitap(kitabın tam adını unuttum) okumuştum.18.y.y Amerika'sında, kiliseye 3 hafta arka arkaya katılmayana fiziki ceza verildiği yazıyordu. Ne kadar tanıdık değil mi.Maturidi/ Hanefi itikad/amel mezhebinde de Amel İmandan değildir.Aslında bir çok ameli konuda,siyasi otorite halkı itaat edip etmemek,muhalifleri tespit etmek, test etmek için kural koymuştur.Diyanette aynı işlev görmekte.
Muhtefi. . 31 Temmuz 2019 10:03
Sadece Diyanet değil Sayın Yazar Etrafıniza, Koyunuze, Mahallenize hatta Gazete ofisinize Bakınız.Çünkü Diyanet Bizden Meydana geliyor.Bizim Büyüklerimiz,Çocuklarımız orada Biz nasılsak onlarda öyle. !.burada Bazı KASABALILAR kafa UTULUYOR .başlarına Kuş pislese Hükümette Problem :)..Demiyor.,Demiyoruz ulan bu gemi niye yanlış gidiyor. Önce AYNAYA bakalım. Yalnızken Ahlakimiz ile Toplum arasında fark ne kadar. DÜRÜST DEĞİLİZ. ..DÜRÜST anatomik farklılıklara içgüdüsel bakıyoruz. İlahiyat dahil (istisna hariç her zaman)..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:34
6
Kasabalılar ha vayyy. Yanlız halkı aşağılama chp tekelinde. Siz çok kötü bir taklitsiniz
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:48
1
Kadın erkek farklılıklarına iç güdüsel kim bakıyor? Tanrı mı?
Muhtefi. . 31 Temmuz 2019 14:49
0
10:34 ve 10:48 herhangi bir Partiye sığacak kadar değilim parti.! Partiler. Hizmetlerine ve Zihniyetlerine göre degerlidir. ISLAM'im ELHAMDÜLİLLAH ..İçgüdüsel psikolojik sorunlarım yok-tur. Molla Kasım da değilim :). Kasabali.!.derken zanlarda kalmis kisi,kişiler. Yazilardan belli gunluk hatta saatlik gundem.!.Cinsiyet sadece Nesillerin devamı içindir.Tanrı mi demiş Akl ı Evvel. Sana ne diyeyim ki.Müslüman cevabı FARK YOKTUR İnsanda. Aşk tedarik edin biraz. (Bedensel degil) Fark gorrmeyeceksin o zaman. INSAN'da.
musto 31 Temmuz 2019 16:57
1
Haklısın muhtefi toplumun aynası neyse yansıması'da odur.
N.Kartal 31 Temmuz 2019 09:53
Mehmet Bey,yazdıklarınız genel hatları ile doğru ancak şu bir gerçek ki ülkemizde cuma namazlarına erkekler gidiyor.Özellikle bu yaz günlerinde gençler öyle kıyafetler giyiyorki kısa ,dar ,bütün avret mahalleri belli.Bu dinen haram.Bu insanların uyarılması gerekir.Başka zaman bu insanlar camiye gelmedikleri yada Tv'lerde bu tip programları seyretmedikleri için uyarılması normaldir.İkinci husus her Cuma hutbe sonunda İmam mealen şöyle buyurur."Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklarO, düşünüp tutasınız diye size öğüt
H.Can 31 Temmuz 2019 11:42
2
Sizi bu yorumunuzdan dolayı tebrik ediyorum. Mehmet bey olayı taraflı yorumluyor. Derinliğine inemiyor bu yazısında malesef.
KARAR OKURUMehmet atay 31 Temmuz 2019 15:40
1
Nasıl uyaracaksınız ? Dövelim
Mehmet 31 Temmuz 2019 09:50
Diyanetin en büyük derdi torpil.Elbistan da eski ilçe başkanının baldızı dilekçe ile merkeze yerleşiyor ama torpili olmayan mbst puanıyla yerleşemiyor.Ak partiyi böyle capsizlar bitiriyor
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:50
Tek derdi değil dertlerinden biri
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:29
At sahibine göre kişner. Türkiye'de hiçbir bağımsız kurum kalmadı. Her kurumu bir şekilde denetimine/yönetimine alan zat, Ali Bardakoğlu'nu da, Mehmet Görmez'i de, dinin ruhunu diriltme girişimleri nedeniyle azletti. O, taziyede Kuran okuyacak, millet de coşacak. Onun dini bundan ibaret. İstanbul'daki SEÇİM TERAVİHİNDE, altına milyonluk araba çekilen diyanet reisi, önüne seccade serilen üç kişiden biri. Al gülüm, ver gülüm, muhabbeti.
Kemal Nakıs 31 Temmuz 2019 09:26
Hutbe dinlemek farz olmasa inan dinlemek istemem. Geçenlerde vaiz kürsüde ölümden bahsederken 35 yaş şiirinde geçen malum mısraı okudu ve 36 yaşında nalları dikmiş dedi. İnan utandım, yerin dibine geçtim. Vaizin müftünün imamın cahilliği... Nalları dikmek hayvanlar için kullanılır ve Cahit Sıtkı 46 yaşında vefat etti Allah gani gani rahmet etsin. Diyanet personeline eğitim şart ama önce illa edeb illa edeb
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:05
2
Diyanet vaizi öyle bir şey söylemiş ise burada yazacağına, keşke şikayet etseydin ve şikayetini takip etseydin...
Kemal Nakıs 31 Temmuz 2019 14:29
1
Aslında mesele daha derin. Camii vaaz konuları ve vaizlerin anlattıkları şeyler bir araştırma konusu yapılabilir. Yine bir vaiz yurt için yardım çağrısı yaptı ve şöyle dedi; buradan vatana hizmet edecek bakanlar başbakanlar devlet adamları müftüler çıkacak. Dikkat ettim hiç bilim adamı kimyager, yapay zeka uzmanları fizikçiler çıkacak demedi. Son olarak o makama oturunca herşeyi söyleyeceklerini zannediyorlar
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 08:54
Çoğu yörede hala kadına miras verilmiyor. Bu halimizle ortaçağın da gerisindeyiz. Türkler miras hukukunda geri kalmış bir toplumdur. 50 senedir camiye giderem. Sadece bir kez dinledim diyanet vaizlerinden kadının miras hukukunu anlatımını. Elbise hukuktan önemli ya! salla başı al maaşı...
Hiç 31 Temmuz 2019 08:45
Diyanet özerk bir kurum olmadıkça siyasetin rengine bürünmek zorunda kalıyor.adaletten liyakatten bahsetse mevcut iktidari elestirmis olacak.nasil velinimetini eleştirebilir ki? Çok da şey beklemeyin dış güdümlü diyanetten.bir çok kurum ve kuruluş gibi o da "mış" gibi işte..
karar okuru 31 Temmuz 2019 08:39
Sizi de memnun etmek mümkün olmuyor be sayın yazar. Hep bir rahatsız, hep bir gerginsiniz...
bozbey 31 Temmuz 2019 08:16
İmam hatip ve ilahiyat mezunuyum. Din, sadece namaz, abdest, oruc, hac vb gibi ibadetlerden ibaret değildir.HELE BU KIYAFET, SAÇ, SAKAL, KIL, TÜY işleri ise konu bile edilmez Kur'an'da..Bikaç ayet vardır, onlar da yanlış yorumlanagelmiştir.Çok önemli olsaydı Allah bizzat açıkça belirtirdi giyim kuşamın nasıl olacağını.Bunlar, yani ibadetler dinin %10-15'idir. Geri kalan, dürüst, güvenilir, adil, merhametli, şefkatli olmak, hakkı gözetmek, adaletle hükmetmek, zalim, ezen, sömüren olmamak, düzeni bozmamak gibi bir sürü diğer eylemlerdir. Malesef biz görüntü, şekil şemal müslümanıyız..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:55
0
bozbey kardeşim, zaten bütün mesele bu.
ilahiyatçı 31 Temmuz 2019 10:50
4
Bozbey kardeşim, ben de mezunuyum bu kurumların. Üstelik akademisyenim şu an. Allah ayetlerde açıkça tesettürü ve gözü haramdan sakınmayı emretmişken bunları şekil şemale indirgemek şimdiye kadar yanlış yorumlandığını iddia etmek de zırva olsa gerek. Diyanetin adalet, merhamet vb. konularda daha etkili hutbeler yayınlaması benim de arzum. Ancak hemen her gün tecavüz ve ahlaki sapkınlık haberlerinin çıktığı şu vakitlerde mahremiyeti ve iffeti kıl, tüy diye geçiştirmenin de tevil götürmediği de bir gerçek.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:07
3
8.16, Din önce iman demektir. Kimse zorla iman ettirilemez. Ama iman eden ibadet etmek zorundadır. Hz Peygamberin ve sahabenin hayatında ibadetin yeri çok büyüktür. İman etmiş gibi yapıp iman etmemiş gibi yaşamak sahtekarlıktır...
bozbey 31 Temmuz 2019 15:55
0
ilahiyatçı kardeşim..ben senin gibi düşünmüyorum..tesettür ayeti olarak bilinen ayet ve diğerleri hakkında..Bu kadar önemli olsaydı, Allah kesin, sınırları belirli ve net ifadeler kullanırdı.Bazı alimler, kadının yüzü kapatacak şekilde çarşaf giymesi gerektiğini,iki gözünün açık olmasının günah olacağını, tek göz kısmının ufacık delinerek oradan bakması gerektiğini bile söylemişler.Bu kafaya göre 2. göz haram! Gözü haramdan sakınmaktan ne anlıyoruz?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:01
0
İman eden ibadet etmek zorundadır diyen arkadaşım. Ne yani, iman eden ama ibadet etmeyeni idam mı edeceğiz, sopa mı vuracağız? Onun cezasını biz mi vereceğiz? İbadetler konusunda hesabı görecek Allah'tır, sen, ben değil. Yapabildiği kadarının sevabını, yapamadığının da cezası olacaksa cezasını Allah verir..Bu işleri bırakalım artık.'Namaz kılıyo musun, oruç tutuyo musun diye sormayın insanlara, nasılsın, iyimisin, bi derdin var mı diye sorun demişya bi büyüğümüz,bunu yapalım önce:)
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 16:25
1
ayrıca, mesela, hak etmediğin makama, işe torpille girmeye çalışmak da iffetsizliktir. İffetten sadece kılık kıyafeti anlayan zihniyetteki arkadaşlar bunu kavramalı bence..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 21:37
0
16.01 Bir kişi eğer müslümansa Allah'ın emirlerini yerine getirmek,dolayısıyla ibadetini yapmak zorundadır.Çünkü bu ilahi bir emirdir.Biz sadece hakikati anlatıyoruz.İnsanlar doğru yolu bulsun istiyoruz.Elbette ibadet etmeyeni idam filan etmeyeceğiz.Sadece onlar adına üzüleceğiz.Kalbimizle buğz edeceğiz.Peygamberimiz insanlara hakikati anlatın diyor.İman eden bir müslümanın ibadet etmesi gerekir.Etmezse günahkar olur.Durum budur
bozbey 01 Ağustos 2019 09:05
0
'İman eden ibadet etmesi gerekir'Tabiki öyle,fakat bunu sorgulamak, hesap sormak size düşmez.O zaman nolur;sizin mezhep veya fikrinzde olmayan bi başka müslüman,size göre önemli olmayan ve yapmadığınız bir ibadet veya fiil nedeni ile sizi cezalandırabilir..sonra, Afganistan'da bir ara sakal bırakmayanı idam ettikleri gibi, müslüman müslümanı katleder.Kime göre belirleyeceğiz bu kuralları?İbadetleri önemsiz gören yok, meseleyi doğru anlayın, ibadet et ama, namazın arkasından hak etmediğin yer için torpil bulmak üzere yalakalık peşinde olma, merhametli ol, kibirden uzak dur...vs vs..
bozbey 01 Ağustos 2019 09:13
0
Ayrıca, ibadet etmeyen günahkar olur demişsiniz..tabiki öyle de..ya adaletsizliğe göz yuman, merhametsiz olan, haksızlığa uğratan, işini düzgün yapmayan, kalp kıran, yalan söyleyen, güvenilir olmayan, kibirli olan, zulmeden, sömüren,hoşgörü ile kalpleri fethetmesi gerekirken, kıyafet, saç, sakal, kıl tüy diye diye insanları kendinden de dinden de soğutan, bazen bu konularda mesela sakalsız, örtüsüz diye insanları rencide eden, hakir gören, yaşatması, düzeltmesi, doğruyu göstermesi gerekirken, hor gören, ayıplayan,sevgi ve muhabbeti böylece yok edenler GÜNAHKAR olmuyor mu? Müslümanların genel
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 07:45
Sayin yazar cok guzel bir yazi, cok onemli bir noktaya temas etmissiniz. Cuma hutbeleri kamu duzenini saglayici, indanlarin ruh hallerini duzeltici etkileri olan konulari da secmeli, cok onemli bir firsat ani yeterli derecede amaca uygun kullanilmiyor
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 07:46
Tek dert nerden çıktı? Bahsettiğin hutbe elli kere okutulmuş değil. Ayrıca erkeğin mahremiyetinden bahsetmek seni neden rahatsız etti?
ÖTÜKENLİKURT 31 Temmuz 2019 06:55
Diyanetimiz bol bol hafız yetiştirdi yıllardır... Yani yanık bir sesle Kuran okuyan ama okuduğunun manasını bilmeyen binlerce kişi. İmam Maturidi hazretleri buyuruyor ki, "manasını bilmeden söylediginiz sözlerin dize faydası yoktur" Bence DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KAPATILMALIDIR. İmamların maaşını cemaat vermelidir... Zaten imamların çoğu ek iş yapıyor! Çünkü boş zamanları haddinden fazla! Bana kafir diyenler çıkacak ama umurumda değil, Allahimla arama kimseyi sokmam! YÜZLEŞME benim başucu kitabım.. Bardakoğlu hocadan Allah razı olsun...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 06:37
Sayın Ocaktan , ne zaman dini bir konu geçse Ali Bardakoğlu hocadan bir alıntı veriyorsunuz , şimdi size soruyorum Memlekette A. Bardakoğlu dan başka İlahiyatcı bir hoca yokmu ?
ÖTÜKENLİKURT 31 Temmuz 2019 09:13
1
Muhterem kardeşim sanırım YÜZLEŞME adlı muhteşem eseri okumamışsın! Önce onu dikkatle oku, sonra dabenim yaptığım gibi Bardakoğlu hocaya dua et...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 06:33
Bu kadarı için de şükür. Trt de ve hutbelerde ağaç dikmek, organ bağışı, kan bağışı, temizlik dönüşümlü gelir giderdi. Diyanetin hedef yapılması kimsenin hayrına değil. Makul eleştiriler de de dikkatli olunmalı. Ortalık "dini benden iyi bilen yok" diyenlerden ve "din düşmanı" olanlardan geçilmiyor.
MÜCAHİT ERBAKAN 31 Temmuz 2019 04:22
MEHMET BEY DİYANET CUMA HUTBELERİNDE KİBİR RÜŞVET YOLSUZLUK İSRAF GİBİ KONULARA HİÇ DEĞİNMİYOR GÖRMEDİM DUYMADIM BİLMİYORUM DİYOR
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:03
1
Acaba neden! Düşünsenize imam efendi "İhaleleri yandaşa vermek, akraba diye liyakatsiz kişilere iş vermek, devlet malını kendi çıkarı için kullanmak kul hakkına girer, yapanlar da cehennem ile cezalandırılır" dese. O şey ... onlarda yok.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:22
5
Hiç cumaya gitmiyor musunuz değiniyor tabikide
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 03:17
Çalmayın, çırpmayın haram yemeyin dese hocalar millet soracak kim çalıyorda böyle hutbe veriliyor diye. 17 yıldır iktidarda olanlar alınır sonra. En iyisi giyim kuşam, oruçu ne bozar, tavuktan kurban olur mu?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 02:49
Hep kadının mahremiyetini tartışıyorlar, eşitlik olsun diye erkeklerin giyimine de müdahele etme gereği duymuşlar herhalde. Ee tabi yani haşemalı bayanlar artık erkeklerle aynı denizde yüzüyor. vücudu düzgün spor yapmış erkekleri görmemeli. Evdeki göbek yapmış kocasını beğenmez sonra. Topluca kapanalım
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:58
1
Bikinili kadınlar da bütün erkekler beğensin diye forum tutuyor... Teşhir ettin mi çağdaş oluyorsun. Yani en çağdaş hayvanlar alemi...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 01:48
Beyler ben elhamdülillah Müslümanım. Ama bu Diyanetle aynı dinden değilim. Böyle bir başkan olması beni uyandırıyor. Merak ediyorum. Diyanet başkanının üniversite sınavında ilahiyat kaçıncı tercihi idi. Birinci tercihi ise cahil ama samimi diye düşünürüm. Ama öbür türlü hayır.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 10:46
3
İlahıyatı birinci tetcih yapana cahil diyen müptezel akıllı ol.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 01:39
Ocaktan, dşyanete rica et hutbeleri sen yaz istersen..
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 01:12
Merdi kıpti şecaat arzedeyim derken sırkatini söylermiş misali yazar Diyaneti eleştireyim derken, halkı islamın siyasi anlayışından uzak tutmak/unutturmak/uyutmak için kurulmuş olan diyaneti siyasetin içine çekmeye çalışıyor. Hele hele, işi ehline vermek ayetini dile getirmesi Diyanetin köküne kibrit suyu dökmektir. Uyananlardan biri; peki hoca, Allahın ayetleriyle hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir ayetini ne yapacaz diye hatırlatırda hem evden/ocakdan oluruz hem de laik/demokratik sistemden. Töbe töbe. %99 Müslüman Türkiye devam Eee.. Eeee... Eee..!
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:14
0
Bunlar kafalarına göre din istiyorlar...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 00:39
Diyanet isleri baskanligi iktidarin hoslanmadigi konulara deginmiyor. Boyle devam etsinler bence daha iyi. Genc nesilleri dinden iyice sogutsunlar. Bu millet dinin kiskacindan kurtulmadan demokrasiye ve insan haklarina saygili bir hukuk devleti kurulamaz bu ulkede.
Hiç 31 Temmuz 2019 08:49
4
Hep ayni ateist güzellemeleri..bana gore dinin kiskaci degil, bu sekilde algilanan bir dinin kiskacindan kurulmak gerek.iyi gözlemleyin lütfen hıristiyanlıktan kurtulan batı bilim teknik ve demokrasi de yol alsa da ahlak, diğerkâmlık gibi dinin emrettiği bir çok erdemi yitirdi.radikalizm her yerde ve her zaman zararlıdır
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 12:15
3
Ahlak mi dedin? Bu ulkede ahlak mi kaldi? Dinin ahlakla, vicdanla ilgisi yok. Guc - mevki - para sahibi olmanin en kestirme yollarindan biri din.
Hocam...Sonuna kadar haklısınız..mistizmden ziyade şekilden ibaret ulvi telkinler. Karakter konusu hiç yok... Sanki ! "Dinimiz var Başka şeye ihtiyaç yok..." gibi davranılıyor
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 11:18
3
Dinin işinize gelmeyen her emrine şekilcilik diyorsunuz.. Sizin şeklinize uymayan her şey şekilcilik ama sizin şekliniz kutsal damacana...
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 00:18
Diyanetin yaptığı en iyi iş bu fakir milletin parasını har vurup harman savurmak. En çok personel alımı yapılan kurum olmaya oynuyor. Verdiği din hizmeti de yüzeysel, samimiyetsiz ve Arap özentili. Diyanet de camiler de alabildiğine siyasetin içine dalmış. Sizi bilmem ama ben kendi payımı haram ediyorum.
.....bakış..... 31 Temmuz 2019 00:02
KUR AN ile aramız açıldı, yüce kitabımızın verdiği tüm öğütlere kulaklarımızı tıkadık ve kendimizin yanlışlarına kendimiz fetva vermeye başladık... prof. dr. ali Bardakoğlu. 17 ay önce yaptığı muhteşem konuşmasının son paragrafıdır. nisa 58 deki ehil mi arıyorsunuz, aramayın, son ehil bu sözlerin sahibidir...selam olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN