Back To Top
Asimetrik savaş

Asimetrik savaş

- A +

Asimetrik savaş deyimini Türkiye’de ilk kez dönemin Genelkurmay Başkanı Sayın İlker Başbuğ’un açıklamalarından duymuştuk. O günlerde “TSK üzerinde asimetrik bir savaş yürütülüyor” demişti.

Kastettiği bildiğimiz asimetrik savaştan farklı bir şeydi ama içerik olarak birçok şeyi içinde barındırıyordu. Bir metottan bahsediyordu. Birçok kişi bu söyleminin ardından olayın fazla abartılmak için kullanılan ve yeni türetilen bir jargon olduğunu düşünmüştü. Ancak yıllar geçtiğinde gördük ki o dönem için bu söylem az bile kalmış.

Memleketimizde karşılıksız olarak ülkeyi sevenlerin ve uyarıda bulunanların başına hep bir şeyin geldiğinin farkında mıyız?

Gaffar Okan, Uğur Mumcu, Necip Hablemitoğlu, İlker Başbuğ, Nedim Şener, Soner Yalçın, Eşref Bitlis, Adnan Menderes, Necmettin Erbakan, Recep Yazıcıoğlu, Adnan Kahveci, Muhsin Yazıcıoğlu, Aytunç Altındal, şüpheli uçak kazasında kaybettiğimiz bilim insanlarımız, Hrant Dink (ve ismini yazamadığım daha birçok kıymetli aydın) gibi onlarca birbirinden farklı düşünceye ve mesleğe sahip insanların başlarına neler geldi bir hatırlayın.

Bu ülkeyi savunmanın ve farklı bir sesle tehlikeyi dillendirmenin bedeli hep ödetilmiştir. Vücudumuzda uyarı sistemine fark ettirmeden nasıl kanserli hücreler yaşayabiliyorsa, bunu Türkiye’de yapmaya çalışan gruplar da kendilerini deşifre edenleri bir şekilde sistemin dışına çıkarmayı başarıyor.

***

Asimetrik savaşın kullandığı binlerce yöntem var. Unutmayın ki bu yöntemleri kullanabilmek için öncelikle uyarı sistemlerinin ortadan kaldırılması gerekir.

S-400 yüksek irtifa savunma sistemleri ülkenin savunması için ne kadar önemli ise ve bu yüzden de alınmaması için her türlü dalavere çevrilebiliyorsa, asimetrik savaşın ikaz sistemi olan yurtseverlerin de başına neler gelmez.

Dünya etnik ve mezhepsel anlamda her konunun kaşındığı bir sürece gireli yaklaşık otuz sene oldu. Zaten yukarıdaki ölümlerin ve itibar suikastlerinin başladığı tarih de -birkaç olay hariç- yaklaşık doksanlı yıllardır.

Savunma sanayiinde milli ve yerli kavramlarını tartıştığımız ve bu atılımların Türkiye’nin önünü nasıl açtığını gördüğümüz bir yerde şu soruyu sorabiliyor muyuz: Memlekette yerli ve milli insan sayısını artırabilseydik biz şimdi nerelerde olurduk?

Neleri kaybetmeden içimizde tutar ve neleri başarmış olurduk?

Tarihten küçük bir alıntı yaparak yazımı bitireyim.

Japon’lar 1950 yılında 10 milyar dolar olan gayri safi milli gelirlerini 1974’te 400 milyar dolara çıkardı. Hiçbir şeyleri kalmadığı dönemde daha çok çalışarak, olmayan gelirlerinin yüzde 20’sini tasarruf ederek ve eğitime önem vererek bir mucizeye imza atmışlardır.

Bunu yaparken de işgal altında olmalarına rağmen yerli ve milli insanlarını emperyalistlere kurban etmemişlerdir. Böylelikle de kendi hikayelerini yazmayı başarmışlardır.

Düşüncesi farklı ama vatansever olan herkese buradan selam olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2018 15:05
eyvallah METE abi
yusuf 20 Haziran 2018 09:29
Çok önemli bir noktaya temas etmişsiniz.Adı,şanı,yaklaşımı ne olursa olsun milli olan,hiçbir koşulda yabancılarla işbirliği yapmayan,iktidarı devirmek için tüm ilke ve değerlerini,kaynaklarını düşmanlarına peşkeş çekmeyen bir nesle ihtiyacımız var.Sizi ve bu konulardaki gayretinizi tebrik ediyorum Mete bey.Allah milletimizin ve inananların yolunu açık etsin.
Güven 17 Haziran 2018 20:16
İnsanın hayatta çok merak ettiği şeyler vardır ya. Benim en çok merak ettiğim üç husus var. Birincisi bilgisayarın olmadığı çağda yani 1945' de yapılan atom bombası pratik olarak nasıl yapılır. İkincisi Türkiye nato'dan çıksa ne olur? Bu olursa ABD'nin tepkisi nasıl olur. Bana dünyanın dengesi bozulur gibi geliyor.Üçüncüsü de fetö terör örgütü gerçekten ABD'nin planladığı bir örgütmüdür yoksa Fettullah tarafından spontan olarak kurulmuş ve daha sonra CİA ile paslaşmaya başlamış bir örgütmü? ABD'de 170 tane okulu olan bir örgüt olduğunu
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 07:15
Asimetrik savaşın A sına dikkat ediniz
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 18:41
0
Evet etik cok guzel olmus:)
Ehl-i İrfan 14 Haziran 2018 15:45
Yıl 1960 yılların başı,O yıllarda günlük gazete olarak yayın hayatında bulunan Yeni Sabah gazetesinde, o zaman ki ABD devlet başkanın açıklaması: "Batıda Almanya, doğuda Japonya sanayileşmiş ülkeler olacaktır"Malum yıllarda,malum ABD'nin Marshall yardımları.Türkiye'de yardımı aldı mı? Aldı.FakatdöneminbaşbakanıAMenderesABD'denyeniyatırımlariçin200milyon$kreditalebindebulunupolumlucevapalamayıp,yönünüSSCB'ne(SovyetRusya)dönünce1960darbesi,12Eylüldarbesi,öncesindesağsolçatışması,sonrasındaAleviSünni kavgası ve tâbi ki pkk terörü sonrası mal
KARAR OKURU 14 Haziran 2018 12:03
Marmaray'ı Japon yaptı milli dedin, Osmangazi Japon, Yavuz Sultan Selim Kore,Siha motoru Avusturya, Atak motoru Amerikan...vs.vs... Sizin sadece ucube insaatlariniz milli. Sayın yazar birbirimizi kandırmayalım.
KARAR OKURU 16 Haziran 2018 17:41
1
Peki onlari yaptiran kim asil sen onu soylesena..
KARAR OKURU 18 Haziran 2018 07:18
0
“Milli” ile “Yerli” kelimelerinin manalarını öğreneceksiniz ilk önce Sayın Okur. Ondan sonra bahsettiğiniz projelerin yapılabilmesini sağlayan ekonomik aracın ne olduğuna ve neden o şekilde yapıldığına baktıktan sonra Türk Savunma Sanayi’nin yüzde 60 yerli başlayan projeleri 4-5 yıl içinde yüzde 90 yerliliğe çekmesinin bir hızlandırılmış kazanım ve teknoloji birikim yöntemi olduğunu anlayacaksınız .
yaso 14 Haziran 2018 09:07
Yine harika bir yazı. Tebrik ediyorum Mete Bey :)
KARAR OKURU 14 Haziran 2018 08:55
Amerika, İsrail, Rusya, vb ne kadar emperyalist güç varsa işbirliği yapanlardan "Yerli ve milli" lafını duymak ağır bir tiksinti uyandırıyor. Mete sende bu sözü kullanarak, büyüklere masal anlatmaya devam ediyorsun.
KARAR OKURU 14 Haziran 2018 07:38
japonlar 20 yil da 10 milyardan 400 milyara milli milli diyerek çıkmadı is yaparak cıktı.simdi senin desteklediğin iktidar sadece siz de yerli ve milli.16 yil da bir arpa boyu yol gitmediği gibi her seyi de sattı.sizde gelmiş lafı eveleyip geveleyip onu desteklemeye çalışıyorsunuz.yemezler
KARAR OKURU 14 Haziran 2018 06:06
Bravo vatanı sevmek icin illa ki belirli bir siyasi partiye refere olmamak gerekiyor. Vatanseverlik kimsenin tekelinde değildir. Vatanseverlik bir felsefe bir duygudur ve her siyasetten insan mutlaka vardır.Pratik,ameliye kimin vatansever olduğunu net olarak gösterir.
KARAR OKURU 14 Haziran 2018 02:55
Aleyküm Selam Mete bey...malesef şu an ülkeyi yönetenler ve onlara sorgusuz sualsiz itaat edenler,bizlere (kendileri gibi düşünmeyenlere)vatan haini deme bahtsızlığında bulunuyor...ne diyelim,kötü söz ve zan sahibine aittir...
D 14 Haziran 2018 01:27
Biz hile ve tembellikten başka ne biliriz.Bir milletin insanları biz yaptıysak kaliteli değil diyorsa bir düşünün.Ulkesini seven işini iyi yapandir. Adaletsizlikten liyakatsizlikten torpilden başka ne biliriz.vatanseverlik kendi akrabalarını torpille işe almakla olmaz.Hangi japon siyasetçi taklacilari ödüllendirir.50 yıl gerideyiz
KARAR OKURU 13 Haziran 2018 23:51
Japonyayi ornek gostermekle kendimizi duzeltemeyiz. Bir kere Japon kulturu islam kulturunden cok degisik. Sadece caliskan degil, yaratici insanlar japonlar. Bize benzeyen tek ozellikleri Irkci oraninin yuksek olmasi. Onun icin de ikinci dunya savasinda Cinlilere ve Korelilere yaptiklari soykirimla yuzlesmekren kaciniyorlar. Japon devleti bu soykirim icin resmen ozur dilediyse bile tarih kitaplarina yazmiyorlar cocuklar ogrenmesin diye.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN