Back To Top
AK Parti’nin statükoyla imtihanı 

AK Parti’nin statükoyla imtihanı 

 - Son Güncelleme: 12.05.2019 Pazar 09:47
- A +

İktidara geldiği 2002’den bu yana girdiği her seçimi kazanan AK Parti, tarihinde hem ilk kez bir seçim iptal ettiriyor hem de bir seçime meşruiyeti tartışmalı bir gerekçe ile giriyor.

AK Partili kitlelerin bile prensipte savunması çok güç olan “iptal kararı” üzerine yapılacak bu seçim, partinin tarihinde söylem bazında en savunmasız halde mücadele vereceği bir seçim olacak.

Seçmenin böylesi sallantılı zeminde partisine geçmiş dönemlerde verdiği desteği ve gösterdiği coşkulu teveccühü sergilemesini beklemek fazla iyimserlik olur. Ancak unutulmamalıdır ki CHP’nin seçim başarısındaki en önemli etken, sergilediği başarılı muhalefet değil, AK Parti’nin yanlış uygulama ve söylemlerinden doğan memnuniyetsizlikti. AK Parti bu memnuniyetsizliği ön yargısız olarak tespit edip düzeltmeyi tercih etmek yerine -ki bu seçimler iptal edilmeden daha sağlıklı gerçekleşebilirdi- söylemlerini daha da sertleştirmeyi tercih etti. Oysa iktidar ve medya gücü kullanılarak yüksek dozajlı hamaset ve korkutma siyasetinin başarılı bir yöntem olmadığı daha yeni tecrübe edilmiş idi.  

Sadece AK Parti ve seçmenleri açısından değil Türkiye’deki tüm muhafazakar kesimler adına 31 Mart ve yenilenen İstanbul seçimlerinin sonuçları uzun yıllarca tartışılacak.

 Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü değil Kemalist statükonun çıkarlarını öncelediği için blok oya hapsolan ve bunun sonucu olarak da yıllardır iktidara gelme şansı olmayan CHP’ye ahlaki üstünlük neredeyse altın tepside sunuldu. CHP, AK Parti’nin yer yer ukalalığa varan aşırı siyasi özgüveni nedeniyle toplumda oluşan güven sorununa karşı nerdeyse kılını bile kıpırdatmadan bir cevap oldu. Hiç bir yapısal yenilik ve özeleştiri emaresi göstermeyen CHP sadece İmamoğlu’nun normal koşullarda aforoz edilecek uzlaşmacı ve yumuşak söylemine ses çıkarmama performansı sergileyerek, siyasi bir başarı elde etti. 

 Tekrar altını çizmekte fayda var. Söz konusu olan CHP’nin söylem, eylem ve proje başarısı değil, bir iletişim dehası sayılabilecek İmamoğlu’nun kullandığı yapıcı ve kucaklayıcı üslubudur. CHP’ye, İstanbul Büyük Şehirin Belediye Başkanlığı kapılarını açan bu üslubun partinin genel tavrına sirayet edemeyeceği, konusundaki hissiyatımı “subjektif“ bir kanaat olarak kaydetmiş olayım.

 CHP’nin AK Parti iktidarları döneminde, eski güçlü günlerine duyduğu özlemle statükoya sahip çıkması kabul edilebilir olmamakla birlikte anlaşılır bir şey. Ya kendisini bir özeleştiriye tabi tutup yenileyecek ya da her yeniliğe direnerek kendisinde vehmettiği devlet gücünü koruyacaktı. İkinci yolu tercih etti ve devletten aldığı eski gücünü AK Parti karşıtlığının ana merkezi olmakla ikame etti. 

 CHP iktidarı kaybettiği ve objektif olarak iktidara bir daha gelmesinin mümkün olmadığı için statükoyu kuruma yoluna gitti. Yukarıda da ifade ettiğim gibi kabul edilir olmamakla birlikte anlaşılır bir yöntemdi bu. Ancak CHP’nin maruz kaldığı hiç bir varlık sorunu ile karşı karşıya olmayan, bilakis statükoyu değiştirme cesareti ve dirayeti gösterdiği için başarı yakalayan AK Parti’nin hiç bir nesnel gerekçe yokken CHP gibi statükocu bir parti haline gelmesi anlaşılır bir şey değil. 

 Seçmenin nezaketle yaptığı uyarıyı teşekkür edip kabul etmek yerine, kerameti kendinden menkul gerekçelere yeni bir seçimi zorlamanın kimseye fayda sağlamayacağı ortada.

AK Parti için 31 Mart gecesinden itibaren, sayaç geriye doğru saymaya başladı. Bu negatif trendi durdurmak, seçmen tercihine saygı duymak gibi basit bir adımı atmaktan geçiyordu. AK Parti  çözümü çok basit bir problemi içinden çıkılmaz bir varlık sorunu haline getirdi. Ve hala bunda anlamsız bir şekilde ısrar ediyor. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süleyman d. 15 Mayıs 2019 18:13
AKP' nin kendi baştan ayağa STATÜKO olmuş ne statüko ile imtihanı? Adamlar "Ultra usta" olacakken "çırak." çıktılar! İkinci adamları tanınmamış bir kişi karşısında belediye başkanlığını bile kaybetti.Geçmişte birbirine urgan atan cumhur ortakları bir ay önce pkk diye sabah akşam bağırıp çağırdıklarıyla yakınlaşmak için bebek katiline şirinlik yapma yarışına girdiler! Bu yama daha da dikiş tutmaz. Yolcudur Abbas...
emel sarı 14 Mayıs 2019 13:48
CHp ile ilgili önyargıları sonsuza kadar tekrar etmekle neye hizmet ettiğiniz çok açık. Bu da bir hak ihlalidir. CHP sürekli değişim için çabalayan, devingen bir yapıdır. Nitekim Muharrem İnce, Ekrem immaoplu, Kılıçdaroğlu'ndan daha parlak profiller oldukları halde ve her biri birbirinden çok farklı yaklaşım ve karaktere sahip oldukları halde öne çıkabilmişler ve genel başkan geri planda kalmayı tercih etmiştir. Kılıçdaroğlu tek başına bu ülkede hayatın devamının garantsidir. Yerinde bir başka karakter ve varoluş biçimi olsaydı, Akape ülkeyi defal
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 23:20
Ağzı temiz yüzü nurlu olan kazanacak.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 21:58
“Kazansa bile vermezler mi?” yazınıyla ilgili okurlarınıza bir özür borçlusunuz galiba Mikdat Bey.
Mikdat Karaalioglu 12 Mayıs 2019 22:44
1
Makul bir hatırlatma. Ama şimdilik, henüz o noktada değiliz diye teskin edelim kendimizi.
KARAR OKURU 13 Mayıs 2019 22:24
1
Khk’lı seçilmişlerin yerine seçilmemişler atandı. Hukuk açısından bakılması bile imkansız bir kararla İstanbul seçimleri iptal edildi. Milyonlarca insanın iradesi yok sayıldı. Bahsettiğiniz noktaya gelinmesi için daha ne olması gerekiyor acaba?
Hüseyin YILMAZ. 12 Mayıs 2019 17:54
Çok güzel bir tahlil ve yorum olmuş.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 10:47
Akp statükocu karşı çıkıyorum derken tüm demokratik kurumları yıprattı. Başta Yargı, Parlamento, vb. Kurumlar işlevsiz hale getirildi. Ayrıca chp hakkında peşin yargıyla yazmışsınız. Siz de kafanızdaki peşin yargılardan kurulduktan sonra daha isabetli yorum yapabilirsiniz.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 14:30
4
Yargı ve parlemento zaten işlevsizdi. AKPnin eksikliği eline fırsat geçtiği halde bunları işlevsiz bırakması, eski sistemi sürdürmesidir.
Köroğlu 12 Mayıs 2019 10:41
Mikdat'ın bahsettiği gibi, normal koşullarda Ekrem İmamoğlu profili afaroz edilirdi CHP'de. Başkanlık sisteminin ve %51'in getirdiği bir güzellik de bu. CHP (yönetimi ve tabanı) özeleştiri ile değil hayatın zorlaması ile demokrasiye ve hukuka yaklaşmaktan başka çare bulamıyor. Burada Kılıçdaroğlu'nun hakkını da teslim etmek gerek, bu yolu açtığı için.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 12:39
2
Yani bu durumu başkanlık sistemine bağladın ya pes doğrusu. Senin eski yorumlarını hatırlıyorum da bu yorumları yazan kişinin "Köroğlu" olma ihtimalinden kuşku duyuyorum. Bu ülkede CHP en son ne zaman iktidar gördü veya iktidar olmak için çaba harcadı. Bu duruş tamamen İmamoğlu'nun kendisiyle ilgilidir. Bazen liderler toplumu kendine dönüştürürler. Erdoğan'ın dindar kesimi dönüştürdüğü gibi...
Köroğlu 12 Mayıs 2019 14:24
0
Niye ki? Ben hep keskin kuvvetler ayrılığından, yani başkanlık sisteminden yana oldum. Erdoğan'a kızgınlığımın bir sebebi de başkanlık sistemini mundar etmesi. Adına başkanlık deyip kuvvetler birliğine dayalı bir seçilmiş padişahlık sistemini dayattı. Şimdi başkanlığı savunmak da zor oldu. İmamoğlu'nun (liderin) dönüştürücü etkisine itirazım yok. İmamoğlu'nu ortaya çıkaran %51 zorunluluğudur diyorum.
Köroğlu 12 Mayıs 2019 14:28
0
Kılıçdaroğlu'nun doğru isim olduğunu düşünmüyordum. Hala lider olarak doğru isim olmadığını düşünüyorum. Ama Sezar'ın hakkı Sezar'a. O olmasaydı CHP bu dönüşüme başlayabilir miydi şüpheli. Benim ütopyamda CHP ulusalcı bir parti olarak yavaş yavaş küçülür, siyaset sahnesinde şimdikilere ek olarak bir sosyal demokrat parti, bir liberal demokrat parti ve bir de muhafazakar demokrat parti, %10-15ler civarı oyları ile yerlerini alırdı. Ütopyalar hiç gerçekleşmiyor o ayrı.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 16:15
0
Yoruma cevap cevap verdiğiniz için teşekkürler. İlk yorumunuzda ülkemizde uygulanan başkanlık sistemin doğru bir sistem olduğu gibi bir anlam çıkıyor. Altta yazdığınız yorumlara bende harfiyen katılıyorum. Erdoğan'ın dindar kesimi dönüştürmesinden bahsederken negatif anlamda bir dönüşümden bahsediyordum bu kısmı anlaşılmamış olabilir.
Süleyman d. 15 Mayıs 2019 18:26
1
Kılıçtaroğlu da İmamoğlu da - bana göre- Akşener ve Perinçek hariç irili ufaklı "lider" diye dolaşan kim varsa tümünü cebinden çıkarır. Adamlar sinirleri alınmış gibiler. Çelik gibi irade! Yüksek ve tutarlı bir muhakeme gücünün yannda , sürekli bağırarak konuşmayı hitabet sayanların aksine yerinde tonlama ve vurgularla zengileştirilmiş bir hitabete sahipler. Senin beğenmediğin Kılıçtaroğlu Gandhi de geçecek şekilde 450 kilometre yürüdü. Pkk tarafından suikaste uğradı. Yumruk yedi tekme yedi ama tahrik olmadı. Seninkiler 15 yaşındaki çocuk
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 10:35
Lütfen yorumlarımı sabote etmeyin. Yahu kardeşim, siz hala saf dilli bir surette yaptıklarına anlam veremiyorsunuz. Anlamak çok ama çok basit, bu ise, İmamoğlu'nun, İbb'nin veri tabanını kopyalatmak teşebbüsüne karşılık, aldırdıkları durdurna kararı. Akabinde de iptalden sonra alel acele önceden planlandığı gibi mazbatayı kendi memurlarına devretmek. Çaktınız mı köfteyi?
Köroğlu 12 Mayıs 2019 10:34
Aslında lafı dolaştırmanın gereği yok. 367 kararı A) hukuka uygundur B) hukuka uygun değildir. A mı B mi? Sorunun cevabı yaşa göre değişmiyor. Sizin değerleriniz hakkında bir fikir veriyor. Bu konuda net bir B diyen CHPli görmedim, duymadım.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 08:54
Akp zerresine kadar devletleşirsen CHP yi hala statükocu göstermek yanlış....
Olması gereken. 12 Mayıs 2019 07:37
Bu yorum değil üfürmüş sün! Şuna eminim bu seçim Tayyip Erdoğan ın beyninin % 1 ini bile işgal etmiyor.Önemsiyor güvenilir ellerde olsun istiyor.Hepsi bu! Onun ülkesi için başka alanlara ayırdığı zaman çok daha fazla.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 10:14
2
Eger oyleyse neden ikidebir Istanbul secimi hakkinda demecler veriyor? Neden YSKya secim iptal olmali diye talimat gonderdi? Istanbul belediyesi buyuk bir gelir kaynagi AK Parti icin. Ceyrek asirdir Istanbul belediyesindeki yolsuzluk, rant hicbir yerde yok. Belediye baskaninin 12 luks arabasi var mesela. Binlerce ne is yaptigi belli olmayan memur var. AK Partililerin akrabalarina verilen ihaleler, Ak Partililerin yonetici oldugu vakiflara verilen buyuk miktarlar, vs liste uzar gider. Avanta kapisi kapanacak.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 10:23
0
bize bu vatanı hediye eden ulu önder de de. tam olsun.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 11:04
0
Ondan ülkede 1.5 aydır seçimden başka şey konuşulmuyor. Ondan bu ülkenin meclisi tatil edillip herkes İstanbu'a çekiliyor di mi? Bu ülkede başka sorun yok mu kardeşim? Tayyip Bey'in önemsemediği hal buysa Allah önemsediğini yaşatmasın.
Süleyman d. 15 Mayıs 2019 18:36
0
Çoğu insan beyninin %1'şni kullanır zaten :) Ama İstanbula ilgilenmediğin i söylemen çok komik. Bahçeli ve tüm kadrosu da eklemlenmiş vaziyette sn. Erdoğan ve ekibi seçime kadar uyumayacaklar bile. Bu arada Ülkeyi de otomatik pilot yönetir herhalde.???
Adamın biri 12 Mayıs 2019 02:34
Yazara tek bir konuda katılmıyorum. 17 yıllık AKP iktidarı CHP'nin kendi tabanın da bir değişime yol açtı. Özellikle genç kuşak 18-35 arası geleneksel CHP tabanında son derece farklı. Özellikle bu kuşak bilindik kemalist çizgiden son derece uzakta daha çok bireysel hak ve özgürlük peşinde bir kitle. Diğer sosyal tabanlarda kolaylıkla iletişim kurabilecek empati yetenekleride var. Üstelik eskiden gelen bagajlarıda taşıma derdinde değiller. Dolayısıyla bu durum son dönemde parti tercihlerine de yansımış gözüküyor. İmamoğlu bunun en güzel örneği.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 07:36
9
CHP Kemalist bir siyasi partidir. Kemalist olmayan bazi vatandaslarin CHPye oy vermeleri AK Partiyi cezalandirmak icindir. Bu ulkede demokrasiye, insan haklarina saygili bir hukuk devleti isteyenlerin toplam nufusa orani %5i gecmez. Genc nesilde de bu oranda kayda deger bir artis yok, arastirmalara gore.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 08:42
1
Kılıçdar partiyi kafatascı kemalist çizgiden sosyal demokrat partiye dönüştürme çabaları yedi sekiz yıldır sürüyor. Kemikleşmiş bir zihniyeti değiştirmek öyle kolayda değil. Kılıçdar merkeze oynuyor. Hakim gücünde kılıçdarı bukadar hedef almasının nedenleri bunlar. Hakim güç chpye sen eski rolünü oyna merkeze göz kırpma gözünü oyarız diyor. Yumrukta onun için atıldı
Mikdat Karaalioglu 12 Mayıs 2019 11:21
0
Benim hissiyatım Imamoğlu'nun bir istisna olduğu yönünde. Ama partide gençler arasına böyle bir eğilim varsa ne ala. Bunu kamuouyuna daha yoğun aktarmaları gerekir.
karar 12 Mayıs 2019 16:37
1
17 yıllık akp iktidarı akp nin kendi tabanında da bir değişime yol açtı.özellikle genç kuşak geleneksel akp tabanından çok farklı.özellikle bu kuşak bilindik muhafazakar çizgiden çok uzakta daha çok seküler bir eğilime neredeyse tamamen iman etmiş vaziyette.
musto 12 Mayıs 2019 01:59
İyi kötü nerdeyse 150 yıldır seçme ve seçilme hakkı elde etmiş bir ülkede istediğinizi hukukla bazı bahanelerle bir kaç sefer alırsınız sonra geri teper ceremesini çekersiniz burası Latin Amerika veya bir Afrika ülkesi değil.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 11:07
1
Aman kardeş, 150 yıl diyince "buradaki şifre ne, yoksa Abdülhamit'i mi kastediyorsun" der bunlar. Hiç bir şey bilmeyip, her şeyi bilirler! Payitaht dizisinde gül budarlar!
Karar Okuru 12 Mayıs 2019 01:59
Akp statukonun kendisi haline gelmistir. Bundan boyle statukoya karsi verilecek mucadele akp'ye karsidir. Gecmis ola.
sacit 12 Mayıs 2019 01:01
Alper Görmüş'ün dediği gibi chp ve seküler kesim(?) nihilist tavrı, siyaset dışı arayışları bıraktı. Bu Kılıçdaroğlu'nun başarısı. İmamoğlu ve kuşağı daha etkili yerlere gelirse chp iktidara gelebilir. Kemalist diskura geri dönerlerse bu imkanı heba ederler.
karar 12 Mayıs 2019 16:33
2
seküler akp varken chp ye sıra gelirmi?
Abdullah hasan 14 Mayıs 2019 10:14
0
karar:00:42 herkez kendi bilir , kim sekülerliği sahiplenirse cevabını da alacaktır secimlerde.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 00:42
AKParti gücü arkasına alıncaya kadar demokratik bir zeminde yürüdü, sonrası kurucuları bir bir tasfiye edip aile partisine dönüştü. Siz ne söylerseniz söyleyin bugüne kadar hiç bir siyasi iktidar kurumları bu kadar bozmamıştı iyi kötü bir şeyler vardı, yapılan her şeyi sokaktaki her vatandaş biliyor ve ses çıkaramıyor.. Acı olan da en çok buna sessiz kalan muhafazkar kitle.
Süleyman d. 15 Mayıs 2019 18:51
1
Demokrasi & tramvay teorisi :)
Karar Okuru 12 Mayıs 2019 00:36
CHP zihniyetinden hiç bir şey çıkmaz, AKP öyle değil servetler edinildi aile boyu zenginleşmeler yaşandı. Demokrasi olmasa da olur; nasılsa memlekete sahip çıkan var. Diğer gelişmemiş ülkelerdeki gibi devlet başkanlığı meclis tarafından ömür boyu birine verilebilir mesela fena mı olur.
Süleyman d. 15 Mayıs 2019 18:50
1
A. İhsan Yavuz'a YSK kapısında "ALLAHIN HAKKI ÜÇTÜR" itirazını yaparken görür gibi oluyorum :)
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 00:23
"AK Parti cozumu cok basit bir problemi icinden cikilmaz bir varlik sorunu haline getirdi" demissiniz. Kusura bakmayin Sayin yazar ama siz bu olayi anlamamissiniz. Istanbul Belediyesini kaybetmek AK Parti icin bir varlik sorunudur. 25 yillik kirli camasirlar ortaya sacilacak. Yapilmis ve yapilmakta olan yolsuzlugun haddi hesabi yok. Zaten biliniyor ama belgelerle ispat edilecek. Yenilenen secimi yine kaybetseler bile Istanbul belediyesini vermeyeceklerdir. Goreceksiniz.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2019 11:48
1
Güzel kardeşim çok doğru söylüyor sun bunlarınkı zorla dayatma geçen seçimlerde seçmen uyardı ama at gözlüğü takmış akp tarafı sayesinde yine sıyrıldı bu sefer boyunun ölçüsünü aldı ama bir söz vardır it ölür gözü çöpte kalır misali bu haziran da tamamen boylarının ölçüsü verilecek dediğin gibi
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN