Back To Top
Gündemden düşmeyen konu: Cemaatler

Gündemden düşmeyen konu: Cemaatler

 - Son Güncelleme: 31.07.2018 Salı 23:00
- A +

Gerçekten gündemden düşmeyen konu şu cemaatler ve tarikatlar… Biz bu kafada olduğumuz, özgür dindar değil de güdülen dindar yetiştirmeye devam ettiğimiz sürece hiçbir zaman da düşmeyecek.

Ana sorunumuz şu: Dini din olarak bırakmıyor, dini din olarak yaşamıyoruz. Olacak şey değil! Adam toplamak isteyen de dini kullanıyor; para toplamak isteyen de dini kullanıyor; makam mevki kazanmak veya yükselmek isteyen de dini kullanıyor; birilerine kin duyan da, öfkesini boşaltmak isteyen de, ezen de ezilen de hep dini kullanıyor. Ünlü İranlı düşünür Daryuş Şâyegân kendisiyle on yıl önce yapılan bir mülakatta İran mollalarının dini siyaset amaçlı kullanmalarının dine vereceği zararı şu sarsıcı cümleyle dile getirmişti: “Kendi yörüngesinden çıkarıldığında din kanatlarını yitirir ve tarihe gömülür.”

Eğer biz Müslümanların, bunca zamandır dine yaptığımız kötülüklere rağmen bu aziz din hâlâ ayakta ise, bu bizim dine yeterince kötülük yapmadığımızdan değil, dinin büyüklüğünden, dayanma gücünden ileri gelmektedir. Bunu anlamak için en aklı başında Müslüman toplum olan kendimize bakmamız yeterlidir.

***

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz Hoca’nın geçenlerde cemaatlerle ilgili yaptığı önemli konuşmasında Osmanlının yaşanan tarikat olumsuzluklarını önlemek üzere Meclis-i Meşâyih kurumunu hayata geçirdiğini hatırlatarak, “Tarikatların, cemaatlerin ve dinî yapıya katkı sağlamak isteyenlerin Diyanet İşleri Başkanlığı veya başka bir kurum tarafından denetlenmesinden başka bir çare yoktur. Eğer böyle bir denetleme mekanizması kurulursa bunlar hedeflerinin ne olduğunu açık ve şeffaf olarak ilan ederler, üye sayılarını ve ekonomik güçlerini deklare ederek hizmet ederlerse elbette katkı sağlarlar” diyordu. Hocamız şu önemli uyarıyı da yapmıştı: “(Cemaatlerin) ne ekonomik güçlerinin ne insan güçlerinin ne hedeflerinin belli olduğu karanlık bir güç sahibi olmaları her zaman potansiyel olarak bir tehlike olmaları sonucunu doğuracaktır. Onun için devletin bu manada adımlar atması gerekiyor.”

Değerli Müftümüz buna benzer tespit ve önerileri altı ay kadar önceki bir konuşmasında da yapmıştı. Sayın Diyanet İşleri Başkanı ve diğer sorumlularca zaman zaman bu tür açıklama ve uyarılar yapılmakta; bunların, kamuoyunun ilgisini çektiği gibi devlet yetkileri nezdinde de karşılık bulmaya başladığı anlaşılmaktadır. Fakat –yoksa ben mi kaçırıyorum acaba- konunun bilimsel yetkilileri ve sorumluları olan bizim İlâhiyat camiasından hiç ses çıkmıyor. Sık sık dile getirdiğim gibi, İlâhiyatçılarımızın sadece ülkemizi değil, bütün İslâm toplumlarını hatta dünyayı meşgul eden bu ve benzeri dinî sorunların bu kadar uzağında kalmalarını izah etmekte güçlük çekiyorum.

***

Tecrübeler gösteriyor ki, ülkede işlerin yasalar çerçevesinde, meşruiyet çizgisinde yürütülmesinden sorumlu olan devletin, yara patlayıncaya kadar alınması gereken önlemleri almaması, düzenlemeler getirip işletmemesi bu tür yapıların ve ilgili kişi ve grupların suç işlemelerine uygun bir zemin oluşturuyor. Bu süreçte birçok mağduriyetler yaşanıyor; genç-yaşlı birçok insanımız aldatılıp yoldan çıkarılıyor; sonuçta bundan dinimiz de dünyamız da zarar görüyor.

Oysa modern devlet, –suçluları cezalandırmaktan daha önemlisi- suç işleme imkânını ve ortamını olabildiğince daraltmayı önceleyen, bunu da eğitimden başlatan devlettir. Konumuz bağlamında söyleyecek olursak modern devletin öncelikli görevi, böyle oluşumlara kolayca adam ve para devşirme imkânı bırakmayacak bir eğitim felsefesi ve sistemi geliştirip uygulamaktır. Cemaat ve tarikatların kuşatması altındaki bir eğitim ortamında bunu yapmanın mümkün olmadığı açıktır.

Bir kez daha belirteyim ki, eğer bugün “Aman filan efendilerin, hazretlerin, cemaatin, camianın gönlü incinmesin” diyerek önlem almaz, icraat yaparsak 10-15 yıl sonramız bellidir: Şimdiki Pakistan

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2018 22:42
Hucurat süresi ilk ayetten işe başlamak lazım diye düşünüyorum. Ey iman edenler Allah ve Resulünün önüne geçmeyin geçirmeyin. Müminlerin ders aldığı, feyz aldığı her kim ise onu Allah ve Resulünün önüne geçirmemesi, mürşidine hakikatın kaynağı değil de mazharı, ayinesi nazarı ile bakması, daha öte bir değer atfetmemesi gerektiği dersi verilmeli diye düşünüyorum. İlahiyatçılata gelince, kusura bakmayın, maaş ve ünvan onlara yeter de artar bile. Devletin eline bakan, maaşa mahkum, rızkını verenin devlet olduğuna inanan ilahiyatçılardan Alla
KARAR OKURU 02 Ağustos 2018 12:28
Kim demiş cemaatler devletin kontrolünde değil. Devlet bu cemaatleri yıllarca Erbakan'a karşı kullandı. Cemaatler Erbakan'a karşı karalama yaparken devletin gıkı çıkmadı.
engineer 02 Ağustos 2018 10:21
cemaatler herbiri ticari işletmelere sahipler, her bireri, birer holding, akarları bol, ittihad-ı İslam'a ise karşılar, dümenleri iyi yani, götür malı, karda yürü izin belli olmasın, nasıl olsa devletin de işine geliyor, yeter ki parallellik yapılmasın.
Davut Doğrucu 01 Ağustos 2018 22:13
"Su akarken testini doldur!" düsturundan ilahiyatçılar da pek münezzeh değil... ! Her biri çapına göre... Arada samimi ıstırap duyup da feryat edenler yok değil tabii ki. Ama cin şişeden çıkmış durumda. Pakistan olmayı önlemek ... zorlaşıyor. Hele doğuda..!
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 20:10
Acaba hocam laikçi cemaat i ve tarikat oda yazacakmisin en büyük putperest tarikat da ellerinizden öper
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 16:36
İslam bir bütündür. Toplum ve devlet İslamdan ayrı mütalaa edilemez. Ancak böyle bir durumda devlet, İslam'a zararlı faaliyetleri fark eder ve engelleyebilir. Devleti, İslam'ın üstünde görmek ya da İslamdan layüsel sanmak Müslümanca bir düşünce değildir.
KAyorumRAR OKURU 01 Ağustos 2018 13:00
Yoru başlığıyla yorum gönderdim yayinlamadiniz.zulfuyaremi dokundu. İkiyuzluler münafıktir dün öyle bugün böyle yok öyle şey kimse geçmişini unutturamaz.milletin inancını tahrif edeceksiniz bugün cemaatler şöyle cemaatler böyle diyeceksiniz din tahrif atınıza sessizmi kalacağız.
Ali 01 Ağustos 2018 12:48
Yahu bu ülkeyi siyasiler köşe yazarları sanatcilar futbolcular vb.leri devlet malı deniz yemeyen keriz mantığı ile yiyorlar sonra SUÇLU CEMAATLER OLUYOR Amaç belli kendilerinden hesap soracak bir güç olmasın .
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 18:44
0
Yahu bu cemaat dediklerin başka meslekten mi? Onlar da siyasetçi, futbolcu, sanatçı, köşe yazarı...
İsmet cağrıcı. 01 Ağustos 2018 12:12
Ağzına yüreğine Kalemine kuvvet selamlar saygilar Hocaemmi.
musto 01 Ağustos 2018 11:43
ATATÜRK'ÜN her gün hakarete uğradığı fesli gibi'lerin adam yerine konulduğu resimli pullarının basıldığı bir ülkeden ne bekliyor ne ümüt ediyor sunuz..
Fenomen 01 Ağustos 2018 11:28
Hocam ilahiyat hocalarınin özgür olduğunu düşünmüyorum, Mustafa Öztürk hocayı konferanslarda konusturmuyorlar saldırıyorlar.israfil Balcı, Mehmet Okuyan'in konuşmaları sonucunda yapılmayan hakaretler kalmıyor.Turkiye'de dinî özgürlükler alanında tarikat liderleri,cemaat ve kanaat önderleri daha fazla Özgürler.Diyanet gerekli boşluğu maalesef dolduramiyor.
Selçuk UYGUN 01 Ağustos 2018 10:36
Sayın Hocam, çok yerinde bir yazı. Yasal boşlukların olduğu yerde her zaman suiistimaller oluyor. Devlet dini tekeline almadan cemaatlerin hareket alanlarını yasal olarak belirlemeli ki saf Müslümanlar kandırılmasın.
D 01 Ağustos 2018 10:18
Tarikatlar.siyasallasarak dunyevileserek ve ticarethaneye.dönuserek cemaat.olmuslar.Cemaat demek menfaat demek.Peki bunu.devlet görmüyor mu.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 10:17
Şeffaflık, hesap verebilirlik, bağımsız mali denetim, hür iradeye dayalı seçimler olmadığı sürece, başta din temelli gruplar olmak üzere her örgütlü yapının sağlıksız, müsrif ve müfsid bir yapıya dönüşmesi kaçınılmazdır.
D 01 Ağustos 2018 10:13
Cemaati bilmem.devlet adaletli olacak.Partiler bakanları cemaatlere.dagitirsa cemaatlerde kadroları müritlerine dağıtır.Okumayan.veya dışardan zorla okulu bitiren liyakatsız biri işe girer ama.zeki olan havasını alır.Devletin.dini.ve.cemaati olmaz adaleti olur
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 18:28
0
Yani devlet dini olmayınca, dini olmayanların tarafını tutmuş olmuyor mu?
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 07:39
Bravo tam zamanında bir yazı. Bu tür oluşumların kayıt altına alınması en doğrusu. İstihbaratın yetersiz olduğu açık. Bunlar darbe yapana, milyarlarca lira toplayıp bir sürü mağdur oluşturana kadar kimse bir şey yapmıyor. Fakat cemaatçi toplumda bunu yapan da iktidarda kalamaz. İkilem doğrusu.
Avni 01 Ağustos 2018 06:59
Hocam kusura bakmayın,doğru söz ve amacın söylendiği şartlar ve zamana dikkat.Kullanılıyoruz.28 Şubatçılar ne yapmak istiyordu.Zaman ve otorite değişti?Cemaaat,Vakıf,Dernek vs. dün amaç ve meşgalesi ne,nasıl ise şimdide aynı değil mi? Tayfun ATAY hoca 2015 Mayısında bu AKP Cemaati dışındaki yapılara operasyonların neden yapılacak gerekçesini yazdı. Lütfen okursanız!M.İslamoğlu'nun Sünnet anlayışına, RTE ile Ali ERBAŞ'ın benzer tepkisi ne anlama geliyor.Muaviye Kisralığı nasıl İhya edildi.Peki Diyanet ne kadar hakemlik yapabilme vasfını koruyor.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2018 11:18
0
Avni, haber kaynakların kesilmiş. Atmasyon yazıyorsun.
Abdurrahman Özeren 01 Ağustos 2018 06:00
Daha yakın zamana kadar "baş örtüsü farzdır" diyemeyen, devlet ricalinin talimatları doğrultusunda fetva üreten, siyaset kurumunun kontrolünde olan bir Diyanet Teşkilatına milletin dini yaşamını, cemaat ve tarikatları nasıl emanet edeceğiz. Devlet ceza kanunları ile suç tariflerini yapar, kanunda açıkça suç sayılan fiilleri işleyen kişi ve grupları da yargılar. Bu çağda otoriterleşmeye, devletin milletin ensesine binip ceberrutluk yapmasına karşıyız. AYRICA, FETÖ VE DİĞER SORUNLU YAPILAR HEP DEVLETİN VE SİYASET KURUMUNUN HİMAYESİNDE BÜYÜYÜP AZGINLA
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 05:24
Atatürk tekke ve zaviyeleri kapatınca demekki haklıymış gibi bir şey ,yazdıklarını dan o çıkıyor.
KARAR OKURU 02 Ağustos 2018 11:23
3
5:24, Fetö gibi oluşumlar tekke ve zaviyeleri kapatarak engellenemedi. Demek problem tekke ve zaviyeler değildi.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 05:22
Hocam sn müftümüz acaba buna inanıyor mu o dediğınız müftü hangi tarikat şeyhinin arkasında yürüyor. Diyaneti bırakalım özgür düşünmeyi ,tarikatlara teslim ettik. Başkan yardımcılıklarına ,üst makamlara getirilen insanlara bak göreceksiniz sn Çağrıcı.
Semsur 01 Ağustos 2018 01:57
Bu yazilarin cogalmasi lazim.siyasiler oy korkusundan gitmezler meselenin ustune.. 2 . Toplumun din bilgisi açigi egitim mufredatinda olmali.aksi halde bu bosluğu her zaman doldurur birileri cikar.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 00:59
Yıllarca Müslümanları siyasetten uzak tutmaya çalışan Fetö, nasıl oluyor da dini siyasete alet etmiş oluyor. Fetö cemaat görünümlü bir ajanlık faaliyetidir. Zafiyet dini kurumların değil, Türk İstihbaratınındır. Öküzün altında buzağı arayarak bu meseleye çözüm bulunmaz.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 00:58
Ermeni rum ve yahudi cemaatleri hakkın da da yaZınIzı bekleriz
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 00:12
Yani diyorsunuz ki Atatürk'ün günahını almışız.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 01:06
6
Fetö, Osmanlı döneminin cemaati değil?
fakr u bektaşi, 01 Ağustos 2018 01:16
1
çok doğru , lakin noksandır yazdığınız ferd i muhterem, naçizane şöyle olmalıydı fikrim ve bilgimce..... EN AM 159, RÜM 32, MU MİNUN 53 ayetlerinin gazabını , ya MUHAMMED İ NEBİ S.AV. ın ahını, mücahid i şahane, HÜVEL BAKİ nin kulu, orduyu MUHAMMEDİ nin önderi, ATATÜRK ün günahını almışız , vesselam. gönüller kırdımsa affola.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 01:48
2
01:06 FETÖ bir cemaat değildir. Başındakilerin nelerle uğraştığı çok gecç kalinsa da ortaya çıktı. Ana kadronun niyetleri bambaşkaymış, alt tabakadaki halis niyetli insanlar/maalesef mağdurlar hariç cemaat niyeti de yokmuş.
musto 01 Ağustos 2018 11:58
3
Herkes layık olduğu ile yönetilirmiş ATATÜRK bize 10 gömlek fazla geldi belki yüzlerce sene sonra onu anlarız..
KARAR OKURU 01 Ağustos 2018 16:18
0
Hata Cumhuriyet döneminin. Kabahat Osmanlının. Bu kadarını Mart kedisi yapmaz...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN