Back To Top
Cumhuriyet olsun da!

Cumhuriyet olsun da!

 - Son Güncelleme: 31.10.2019 Perşembe 07:58
- A +

Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ncı senesi bu kez öncekilerden çok daha coşkulu, geniş katılımlı ve en önemlisi de bütün kesimlerin arzulu, istekli kabulüyle kutlandı. Dünyada rejimini bu kadar ısrarlı müdafaa eden başka ülke var mıdır bilmiyorum ama bu katılımdan memnun olmakta beis yoktur. Her ülke bir sembolü önemser biz de önem sırasının başına Cumhuriyeti koyuyoruz.

Kutlamalarda ilginç olan ise, bir kesim iktidara tepki olarak sahip çıkarken iktidar kanadının da bu reaksiyonu görmezden gelerek Cumhuriyeti sahiplenmesidir. 29 Ekim’in bu kez, karşılıklı sembol yarışının ürettiği ortamda neredeyse bütün vilayetlerde caddelere taşan bir coşkuyla kutlanması bu sayede mümkün oldu. Sadece devlet törenlerine değil, halkın canlı iştirakine şahit olduk.

Coşkulu ya da coşkusuz, heyecanlı ya da heyecansız Cumhuriyete sahip çıkılması isabetli ve gereklidir. Dün siyasi ve sosyolojik şartlar farklıydı coşku bugüne göre azdı, bugün şartlar farklı daha fazla olabilir.

***

Tek mesele Cumhuriyet kadar eski bir tartışmanın ıskalanmasıdır. Demokratik ve hukuk merkezli bir cumhuriyet mi, yoksa cumhuriyet olsun da ne olursa olsun yetinmesi mi? Meselemiz eskiden buydu, ne yazık ki şimdi daha fazla budur. En nihayet bütün rejimlerin vaadi daha fazla özgürlük, daha fazla hukuk, daha yaygın fırsat eşitliği ve tabiatıyla daha fazla refahtır. Bizim cumhuriyetimizin vaatleri de bu hedefleri kapsar. Başlangıçtaki büyük hatalar; tek parti devrinde tatbik edilen ayrıştırıcı ve ötekileştirici politikalar neredeyse bir asrı bulan süreçte hâlâ üstesinden gelemediğimiz problemler üretmiş olsa da Cumhuriyet, bu ülkeye sayısız avantajlar kazandırmıştır. Daha iyi, daha demokrat, daha özgürlükçü, daha az sorunlu bir ülke mümkündü elbette. En baştan bu alanlarda yapılabilecek birçok şey ıskalanmamış olsaydı bugün Cumhuriyeti birbirinden haz etmeyen kesimlerin gösterisi olarak değil, gerçek anlamda birlik ve beraberlik ruhuyla kutluyor olabilirdik.

Onlarca yıldan sonra bugün hâlâ iktidarı ele geçirilmesi gereken mutlak bir hedef ve ele geçirilen sonra da öteki olanın hayat hakkını kısıtlayan bir güç olarak görmezdik. Hâlâ bitmeyen bir politik ve ekonomik paylaşım kavgasıyla enerji kaybediyor olmazdık.

Bununla birlikte yine de bütün suç kuruluş yıllarının ideolojisinde değildir. Türkiye’nin eline işleri yoluna sokmak için o kadar çok fırsat geçti ki herkesin kendisini iyi hissedeceği bir sistem inşa etmek çok defalar mümkündü. Ne var ki toplam kalitemiz bu hedefe ulaşmaya yetmedi. Bunun yerine semboller ve retorik tercih edildi; sistemin herkes için güvenilir bir sığınak olması ve hukukun üstünlüğü gerçekleştirilemedi. Bu istikamette son girişim sayılabilecek “Yeni Türkiye” felsefesi, her fikirden, sosyal sınıftan, etnik kökenden, dini inançtan insanların sistem karşısında eşit erişim ile hukuk önünde eşitlik hakkını içeriyordu ama tatbikat şaştı ve bu kez de laik kimlikler sistemden uzaklaşmaya başladı. Oysa, açıktır ki bir kesimin kalıcı olarak huzur ve kazanımlarının güvencesi ve bunların tek bir seçimle risk altını girmemesi için bütün kesimlerin kendisi sisteme ait hissetmesi ve güvende olması gerekir.

Elbette herkesin gerekçesi ne olursa olsun cumhuriyet fikrine sahip çıkması memnuniyet vericidir ama buna bir yetinme ve demokrasi kıstasına vurulduğunda daha azına razı olma duygusunun eşlik etmesi eksikliktir. Cumhuriyet olsun da gerisi ne olursa olsun, demek bu ülkeye yaraşmaz. Cumhuriyet elbette olacak ama bir toplumu toplum yapan demokrasi, hukuk, kuvvetler ayrılığı, eşit erişim, ifade hürriyeti gibi temel değerler eksilerek değil gelişerek olacak.

96 yıl geçti ve bu temel prensibi hâlâ hakim kılamadık. İnşallah bir dahaki kutlamaya…

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 23:12
Bu ülkede yaşayanların %90'ı mutlu ve gelecek endişesi taşımıyor..! Böyle başlıklı bir haberi ne zaman yazabilir siniz
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 19:03
:)) darbe sevici cumhuriyet sevici İkisi aynı anda bir tek bizde mevcut. ;:)))
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 19:03
Neden bu sene daha bi başka coşkulu falan? Acaba siz yeni mi kutlamalara katıldınız?
Ali Desidero 31 Ekim 2019 17:44
SORUN NEREDE? Yorum,düşünce, fikirlere bakınca, Nasıl ırsi özellikleri biyolojik olarak aktarılıyorsa, duygu, zihin, alğı ve bakış açısı da birer ırsi özellik gibi nesilden nesile aktarılıyormuş! Cumhuriyet, bizim gibi 600 yıl hanedan,saltanat düzeni altında yaşamış toplum için bir aşamadır. Demokrasi, hukuk düzeni de gerekli aşamadır. Eski durumu eksende alarak şu anki aşamaya bakmak ile, ideal olan sonraki aşamayı esas alarak şu anki aşamaya bakıp, yargılamak arasında fark vardır.İşimize gelen yerden bakış kavga nedenidir!Önce gerçekci, sonra, aklıselim ve adil olmak gerek!
Alt kattaki yorumcu söyle yaziyor;Türkiye'de taslar yerine oturuyormus, ülke normallesiyormus (!)Bu ülkede normal olan ne kaldi?Allah islah etsin diyecegim ama,bir gram bile umudum yok..
burhan 31 Ekim 2019 14:18
sayın Karaalioğlu siz yıllardır takip ederim .Vicdanına güvendiğimiz ender yazarlardansınınz fakat KHK mağduriyetleri hakkında sizden fazla birşey göremedim ,sesimiz olurmusunuz bizlerin sıkıntılarını daha fazla dile getirirmisiniz .Şimdiden çok teşekürler
TV'yi actim,RTE nutuk atiyor,Gürcistan Basbakani gelmis,kapimizi calanlar 3.Dünya ülkeleri,ilk sirada oturanlarin RTE'yi nasil "canla basla' dinlediklerini göstermek icin,vücut dilleri,trajikomik olmus..
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne,Kuran okutularak acilis yapilmis,cok komik bir ülke olduk.Ne günlere getirdiler,Türkiye Cumhuriyeti'ni..
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 13:34
11:51, hiçde değil, Cumhuriyet’e, nihayet onu gerçekten mümkün kılanlar tarafından sahip çıkılıyor. M. Kemal’in “ Anasır-I İslam dediği kitle, yani Kurtuluş savaşına iman ve şahadet anlayışı ile sahip çıkanlar, yani Nene hatunlar, Küçük ağalar, Çerkes Ethemler, Selahattin yüzbaşılar ve onların torunları sahip çıkıyorlar Cumhuriyete. TC kurulduktan çok sonra devleti ele geçiren ve Nene hatunun başörtüsünü ayak altına alan, ittihat terakkinin CHP kanadı da haksız yere kurulduğu baş köşedeki minderden,seki ucundaki hakettiği yer geçiyor, yani taşlar yerine oturuyor, yani ülke normalleşiyor.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 19:58
1
Bugüne kadar laiklik dinsizliktir dediniz. Cumhuriyet küfürdür dediniz. Atatürk dinsizliği getirdi dediniz. Bugün Cumhuriyet güzellemesi yapıyorsunuz. CHP mi? evet CHP aynen dediğiniz gibi. Ancak sizde bir aynaya bakın. Sizinki şuna benziyor: Mercedes araba gavur icadıdır. Aynı araba benim olunca yani ben o arabanın direksiyonuna geçince, oooooooo ne güzel arabaymış........!!!!! Güzel ülkem neden daha da güzel olmuyor. Çünkü bir tarafta sizin gibi düşünenler var diğer tarafta CHP... Nene hatun Çerkez Ethem vb. hepimizin büyüğüdür. Atamızdır. Sadece sizin gibi düşünenlerin değil.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 12:54
Güzel bir yazı olmuş, her iki taraf da Cumhuriyeti sahiplendiğini göstermiştir. Ancak iktidar yanlılarının kutladığı ne yazık ki demokratik ve hukuk merkezli bir cumhuriyet değildir ve geçirdiğimiz onca badireye rağmen acıklı ve üzücü bir durumdur bu.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 11:51
Ne yaman çelişki. 29 Mayıs kutlamalarını engelleyen de aynı iktidar değil miydi? Şimdi bakıyorsunuz sanki o gün başka bir siyasi parti iktidardaymış ve ona nazire yaparcasına kutlama yapılıyor. Samimiyet bunun neresinde? Bir yandan radikal söylemler, öte yandan melezleşme mesajları. Bürokraside ehliyete bakılmadan ideoloji güdülüyor, sonra melez ve toplumu kucaklayıcı söylemler. 17 yıldır bu çelişkileri duyuyoruz. Çelişkiler toplumda kamplaşmaları daha da körüklüyor. 90'lı yıllarda aydınların "takiye yapıyorlar" tezini teyit etmiyor mu? Bu anlayış milli günlerdeki birlikteliği sabote ediyor
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 14:50
1
Düzeltme, 29 Ekim
musto 31 Ekim 2019 08:39
Belirli bir kısım insanlar için yönetildiği rejimin ne olduğu farketmez o tür insanlar aracıya muhtaçtır.Bu tür insanlar için bağlı olduğu merkez cemaat ve tarikatlardır. Ülkemizde Demokrasi şekilde vardır.Büyük çoğunluk demokrasini olmazsa olmaz kurumlarının çalışmadığını,çalıştırılmadığını görüyor.Hak arayacak tek parti valisi izin vermiyor,Dava açacak kamu savcısı reddediyor,kamu kaynaklarına ulaşamıyor,yolsuzlukları önlemede gücü yetmiyor. seçtiği miletvekili belediye başkanı,konuşturulmuyor yetkileri gaspediliyor.Tepkisini çaresizce kurucu Babayı ziyaret ederek gösteriyor.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 07:59
Yeni Türkiye felsefesi unutuldu! Son derece kati bir ayristirma, kutuplastirmalar var nicedir! Ne kadar yumusatarak yazsaniz da, fecaat!
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 00:58
Aynı görüşte olmasam da sizin gibi batı muhibbi gazete ve yazarları, sol ve ulusalcı basını takip ediyorum. Haber ve yorumlarında gayet rahat görüş, eleştirilerini dile getiriyorlar. Parti liderleri,mensupları keza öyle. Ve bunları İfade özgürlüğü, demokrasi olarak değerlendiriyorum. Siz ise özgürlükyok diyorsunuz. Bununla fetö denilen kesime yapılan uygulamaları mı kastediyorsunuz? Çünkü özellikle sosyal medyada fetöcü tabir edilen kesim ile siz ve diğer yazarların yazıları ve çoğu okuyucu yorumları tıpatıp birbirine uyuyor. Klişe lafları bırakıp açık,net olsanız daha iyi olmaz mı acaba.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 02:04
6
Tipik bariz sinsi pelikan tarzı. Hakikati söyleyeni şucu bucu diye yaftalamak. Bu tipleri not edelim ki bir daha zehir saçmasınlar. Anladık ifade özgürlüğü falan ama Karar da bu kadar sinsi adamlara yer vermesin yahu.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 07:00
2
İnsanları sucu, bucu diye etiketlemekten bıkmadık mı? Daha kaç yıl geçmesi gerekiyor, hiç mi ders alınmayacak? Haksızlığa uğramış, mağdur olmuş insanların kimlik yapısına bakmadan bütün haksızlıklara karşı olunmalıdır. Dindarım diyen Müslümanlar bu konuda ön saflarda olmalıdır. İslam dini adalet üzerinedir.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 07:58
1
Ne yazık ki böyle dedektiflik yapam bir yandaş tayfa var. İşlerine gelmeyen görüşlere fetöcü pkklı demekle görevli bunlar. Cumhuriyet bu meseleyi de çözemedi!
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 08:58
2
iktidari elestirenlere fetocu diye iftira atarak korkutup susturmak kotu bir aliskanlik oldu bu ulkede. En hafif deyimiyle ahlaksizliktir bu.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 10:28
2
Vaktinde AK Pati de bu özgürlükçülüğü çok seslendiriyordu. Fetoyle iş tutan da Karar gazetesi değildi. Bu kadar balık hafızalı da olmayın lütfen.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 11:49
12
Evet belli bir kesimin, Hükümete ve Cumhurbaşkanına hakarete varan eleştirileri bütün medya platformlarında bas bas bağırarak dile getirirken, “ Susturuluyoruz, eleştiremiyoruz, baskı görüyoruz” yaygarası yapmaları ilginç bir çelişkiyi gösteriyor. Bunun, kamera görüntüsüne rağmen, “Ben değilim” diyen Fetöcü zihniyetin tavrı ile paralellik gösterdiğini görmemek için ya kör, yada aynı tezgâhın parçası olmak lazım.
KARAR OKURU 31 Ekim 2019 12:22
1
Bu durumda canını kurtarmak isteyen hükümete laf etmesin hatta alkışlasın mı diyorsun. Yoksa incelemeler sonucunda terörist olduğunu ortaya çıkarırsın değil mi?
Has Parti 31 Ekim 2019 00:27
'Cumhuriyet elbette olacak ama bir toplumu toplum yapan demokrasi, hukuk, kuvvetler ayrılığı, eşit erişim, ifade hürriyeti gibi temel değerler eksilerek değil gelişerek olacak.' Sayın yazar Akparti oligarkları dışında neredeyse herkes bu cümleye evet diyor. O yüzden gelecekten umutlu olmalıyız. Akparti'nin bu ülkeye en büyük hizmeti, hukukun, kuvvetler ayrılılığın ne kadar gerekli olduğunu hatırlattı.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 23:53
Yorumunuza eksiksiz katılıyorum. Keşke daha geniş kitleleri kapsayan bir demokrasi anlayışı olsa. Mevcut iktidara rağmen halkın beklentisi yükselmiştir. Chp kanadından Kılıçdaroğlu hatalarını itiraf edip ortaya doğru adım atmıştır. Aynı şekilde muhafazakar cephede özellikle siyasal dinci tayfanın benzer adımları amasız fakatsız atması gerekir. Lakin ben hiç ama hiç o taraflı olacaklarını düşünmüyorum. Siyasal dincilere güvenmiyorum.
KARAR OKURU 30 Ekim 2019 23:41
Tam tarif bu. Ama galiba çok bekleriz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN