Back To Top
‘İyi ekonomi yönetimi’ sadece ekonomi yönetimi değildir

‘İyi ekonomi yönetimi’ sadece ekonomi yönetimi değildir

- A +

Merkez Bankası’nın beklentilerin üzerindeki faiz artış kararı ekonomide ağustos itibarıyla yaşanan krizin çapını gösteriyor. Piyasada mevduat faizinin 30’ları ve buna bağlı olarak kredi faizinin 45’leri aştığı ortamda Merkez’in böyle bir hamle yapması kaçınılmazdı. Buna rağmen, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son derece kararlı anti-faiz pozisyonuna rağmen bunu yapıp yapamayacağı, yapsa da gereken miktarı ilan edip edemeyeceği merak konusuydu. Meraklar giderildi; tahminlerin de üzerinde yüzde 6.25 bir artış açıklandı. Böylelikle faiz yüzde 17.75’ten 24’e yükseldi.

***

Aylardır herkesin gözünü diktiği ve bir barometre gibi izlediği kur da bu artışa bir tepki verdi ve dolar 6.20, euro 7.22 seviyelerinde demirlendi. İlk günün sonunda oluşan bu rakamlar yeterince iyi sayılmaz. Ne var ki, kurun düşme eğilimiyle birlikte döviz borcu olanların da alışa geçtiği ve bu sebeple düşüşün beklenen kadar olmadığı anlaşılıyor. 

Genel tablo ekonomide birden fazla ünitede sorunumuz olduğunu açıkça gösteriyor. Ama Türkiye ekonomisi bunu ilk kez yaşamıyor. 1994 ve 2001 krizleri daha ciddi ve sarsıcıydı, aşıldı. 2008/09’da yaşanan küresel sarsıntıların bize yansımaları da akılda kalan etkiler yarattı. Yine atlatılır mı; ebette atlatılır.

Ancak yaşamakta olduğumuz sıkıntının üstesinden gelmek için gerçek anlamda bir ekonomi yönetimi becerisi sergilemek gerekiyor. Bunun ne demek olduğunu da herkes biliyor. Piyasa kurallarına göre oynamak, siyasi riskleri minimize etmek, öngörülebilir bir hukuk sistemiyle birlikte devletin ekonomi üzerindeki sürpriz yapma kapasitesini azaltmak vs. Sorunu kendimizde aramak, ayağımızı yorganımıza göre uzatmak, hangi alanlara ve hangi sektörlere yatırım yapacağımızı gözden geçirmek, dünyayla ortak dil geliştirmek ve dış politika risklerimizi azaltmak zorundayız. Çünkü, iyi bir ekonomi yönetimi sadece ekonomi yönetiminden ibaret değildir. Devletin denetimindeki birçok sektörü birden uyum içinde sevk ve idare etmek zarureti vardır. Bunları yapabilen bir ekonomi şartlar ne kadar olumsuz olsa da kriz kabusu görmekten kurtulur. Aksi takdirde bazen faiz silahını, bazen sınırlı mali politikalar enstrümanını kullanarak; yani geçici tedbirlerle hem vakit hem de fırsat kaybederiz. Herkes, “Sadece Merkez’in faiz artırması yetmez” demekle bunu kastediyor.

***

Bu noktada dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘faiz’, ‘enflasyon’ ve ‘Merkez Bankası’ hakkındaki sözlerinin arasında kaybolan ekonominin genel yapısına ilişkin sözlerine bakmakta fayda var. Cumhurbaşkanı devlette tasarruf, kamuya sadece emekli olanlar kadar personel alımı ve sadece bitmekte olan yatırımların fonlanması gibi noktalarda alınan kararları da açıkladı. Bu yaklaşım karşı karşıya bulunduğumuz durumun kavrandığını ve doğal sonuçlarını gösteriyor. Nitekim Erdoğan da bütün bunların yapılacak olmasının nedenini “Ekonominin durumu bunu gerektiriyor” sözleriyle ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı bir de “İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçiyoruz” dedi ki içten bir “inşallah” dememek mümkün değil. Asıl önemli konu budur ve umarız artık vakit kaybetmeyiz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2018 21:45
1-Paranın yönetimi bankalarda olduğunda iktidarda olmanın hiç bir anlamının olmadığını gördük. 2- Üretim üzerine kurulu bir ekonomik sistem kurulmalı, küresel faiz sistemine alternatif faizsiz bir ekonomik model ortaya konulmadıktan sonra alınan önlemlerle kapitalist sisteme hizmet etmeye devam edersiniz. 3- Faize düşmanlık sözlü safhasını 16 yıldır duyuyoruz. Ancak bu sözlü safhanın icraat safhasına geçmediğinde hiç bir inandırıcılığının olmayacağı bilinmelidir. 4- Müslüman sadece Allah'tan korkmalı siyasetini, ekonomisini, hukukunu kısaca t
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 22:43
Gözü kör olası CeHaPe, 16 yıllık iktidarıyla, memleketin kanını emdi. İsraftan başka bildikleri bir şey yoktu. Şükür, Reis, başa geldi de, üretim ekonomisine geçiyoruz.
karar okuru 14 Eylül 2018 20:27
acaba faiz artışını başkan ile merkez bankası anlaşarakmı yaptılar?
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 21:34
0
Şüphen mi var ?
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 13:29
halk bankasında ki dolar skandalı başka ülkede olsaydı kaç istifa gelirdi acaba.. o gee kimler dolar aldı.. açıklansın..
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 12:00
Masalların sonu mutlu biter. Masal anlatanlara da bu yüzden sempati duyulur. Ama yaşadıklarımız masal değil ne yazık ki... onun için masal anlatmanın kimseye faydası yok.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 11:47
Hz. Ömer' in adaletinden , Peygamberimizin ahlakından bahsedenlerin israf içinde yüzdüklerini ve bizi hergün kandırdıklarını hâla anlamdığımız için akp iktidarda. Dolsa da olur dolmasa da olur diyerek alay eden , beceriksizliğkni aşağılamak suretiyle örtbas eden bir zihniyet topyekün bizlerin ne kadar cahil ve ne kadar gerçeklerden uzak olduğumuzu göstermesi açısından önemli bir gösterge... Cahilin cahilliğinin farkında olmaması en büyük cehalettir. Bir insan kendi söylediği yalana eğer gerçekten kendisi de inanıyorsa , işte asıl kıyamet odur.
konuk1 14 Eylül 2018 11:02
rte ekonomi politikaları çökmüştür merkezin ekonomik ataklarını düne kadar durdurdu şimdide yanlış ekonomik politikalarını merkez bağımsızdır söyleminin arkasına sığınarak bertaraf etmeye çalışıyor diye düşünüyorum
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 10:26
Gazeteci sansur yapmaz, yaparsa gazeteci olamaz. Yayinlayin kardesim iktidar elestirilerini, gazeteciligin ulkeye temel faydasi bu. Hurriyet' te Taha Akyol'a bile tahammul yok. Yakinda sira size gelir...
Takipci 14 Eylül 2018 10:05
Su anda en önemli sorunumuz: Samimiyet Sorunu...
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 21:39
0
Yani RTE sorunu.
Şanlıurfa 14 Eylül 2018 09:21
Üretim ekonomisi acaba çimento demirle oluyor. Hastaneler yapıldı insana kıymet veren yok. Doktorlar tam bir efe, binalar yapıldı vatandaş horlanıyor. Okullar kayıt parası ise garibanı soyuyor ben ne yazayım
karar okuru ben 14 Eylül 2018 08:49
ümidim yok artık...
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 07:05
“İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçiyoruz” sözünün içinde şu ana kadar israf ekonomisinde olunduğunun ikrarı var. 16 yıl boyunca devletin, milletin varlığı israf edilmiş, insanlar da zenginleşiyoruz zannedip oy vermiş.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 05:02
"Ağa bizle eğlenir" Türkiye'de büyüme KALKINMA VE BÜYÜME karıştırılıyor.Bunu hükümetveTÜİK bilerek, yapıyor.Hadi yine büyüdük diye kul ve köleleri sevinir iken,kandıranlar da çoçukları sevindirdik diye kanıyor.!Eee hadi görelim bakalım bu faizle üretim,yatırım yapacak babayiğidi.Hele fravun meslektası kulesever/plazacıları MÜCATAAHİTLERİ bekliyoruz.Yaptığı malın fiyatını şişirip satarken, vadeli diye, alanda ,kredi+ faiz kadar şişme fiyatla borçlanıyordu.Piyasada oluşan şişirme fiyatlama nedeniyele BÜYÜMÜŞ oluyorduk.Tüketim düştü
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 04:39
MUSTAFA bey çok haklısınız. Ekonominin düzelmesi inancada bağlı, artık inancımızı yitirdik. Eski bakan ekonomimiz kırılgan bazı veriler kötü gidiyor dediği zaman bazıları ayağına kurşun sıkıyor sen bu lafı nasıl dersin diye tasfiye edildi. Bende bir ak partili olarak inancımı yitirdim. Ben ve arkadaşlarım ali Babacan ve davutoğlu gibi güven veren kadroların yeniden göreve gelmesini istiyoruz.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 10:22
0
takmayın kafanıza, seçim zamanı "e kime oy verelim, başka adam mı var" diyip yine oyunuzu verirsiniz, siyaseten bedel ödemeyen de, ders almadan, eski tas eski hamam devam eder.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 01:05
inandırıcı değil.16 yıllık har vurup harman savurmayı nereye koyacağız? dolarla molarla bizi korkutamazlardan ekonominin durumu bunu gerektiriyora kadar geldik. sonrası dibe vuruş zaten. Allah sonumuzu hayretsin.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 01:04
16 yıldır tüketim ekonomisi yaptıklarını itiraf etmiş Reis.ikincisi 24 haziran seçimlerinden önce sayın Karamollaoğlu aynısını söylediğinde Reis ve medyası Temel beyi yerden yere vurmuştu. Bunları hükümetin anlaması için bütün bu sıkıntıları çekmek zorundamiydik
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 00:54
Ne kadar ikaz etseniz de sonuç değişmeyecek galiba Mustafa bey. Üstelik siz de doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar durumuna mahkum olacaksınız ne yazık ki.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 00:38
“İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçiyoruz” dedi ve VVIP burağına atlayıp uzaklaştı. Tamam yedik yedik.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 00:34
Atlatılmayacak bir şey yok. Dizilerin yeni sezonları açıldı, bolca gaz verecekler, halkın yarısı krizin geldiğini farketmeyecek bile.
Birol 14 Eylül 2018 00:34
Sadece lafta kalacak her zaman olduğu gibi.Şahsen ben asla bir iyileşme beklentisi içerisinde değilim.Çünkü zihniyet bozuk, samimi değil,hiç bir inandırıcılığı yok,güven vermiyor.
KARAR OKURU 14 Eylül 2018 00:13
İsraf etmişler bu zamana kadar.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN