Back To Top
Midilli açıklarında batan bir tekne üzerine...

Midilli açıklarında batan bir tekne üzerine...

- A +

Hüseyin Maden (40) ve Nur Maden (35) Samsun Bafralı öğretmen bir çiftti. Nadire(13) Nur(10) ve Feridun(7) adlarında üç çocuklarıyla birlikte Kastamonu’nun sekiz bin nüfuslu küçük ilçesi Daday’da yaşamaktaydılar.

Hüseyin Maden, Daday Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Fizik Öğretmeni’ydi. Okulun sitesinden çıkarılan 2015 tarihli bir habere göre Maden, okulda ilçe kaymakamı tarafından açılışı yapılan bir Tübitak sergisi düzenlemişti:

“Fizik Öğretmenimiz Hüseyin Maden tarafından yürütülen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, Öğretmen ve öğrencilerimizin özverili çalışmaları sonucunda 22 -23 Mayıs 2015 tarihinde yapıldı.”

http://dadaycpal.meb.k12.tr/tema/okulumuz_hakkinda.php

Nur Maden ise anaokulu öğretmeniydi. Kastamonu’nun Küre ilçesindeki bir anaokulda çalışıyordu. Yine 2015 tarihli bir habere göre ilçe Kaymakamı, Cumhuriyet Savcısı, İl Jandarma Komutanı’nın katıldığı bir toplantıda okul öncesi eğitimin önemi üzerine bir konuşma yapmıştı.

http://yurthaber.mynet.com/kastamonu-haberleri/kure-okul-oncesi-egitime-dikkat-cekildi-1839531

Buraya kadar herşey normal görünüyordu.

Bu küçük ilçede görev yapan öğretmen çiftin hayatı 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından değişti.

Ekim 2016’da çıkan 675 sayılı KHK’yla memuriyetten ihraç edildiler.

https://memurunyeri.com/images/dosyalar/dosya2016/675-1-liste.pdf

Avukatlarının verdiği bilgiye göre her ikisinde de Bylock çıkmıştı.

Haklarında iki kadın öğretmenle birlikte dört kişilik bir iddianame düzenlendi. Maden çifti  “silahlı terör örgütü üyeliği ve  silahlı terör örgütü kurma ve yönetmek” maddelerinden suçlanıyordu. Tutuksuz olarak yargılanmaya başladılar.

Yine avukatlarının verdiği bilgiye göre, Eylül ayında Ankara’da yürütülen Mahrem İmamlar soruşturmasından bir bilgi Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı. Gelen bilgiye göre Hüseyin Maden’in adı mahrem imam listesindeydi.

Bu tarihten sonra Maden, saklanmaya başladı ve firari durumuna düştü. Maden, farklı numaralardan avukatını arayarak, “Kendisinden vazgeçtiğini, tek isteğinin üç çocukları için karısının hapse girmeden kurtulması” olduğunu söylüyordu.

18 Eylül 2017 günü aralarında Nur Maden’in de olduğu üç kadın öğretmenin yargılandığı ve Hüseyin Maden’in firari olduğu davada karar duruşması yapıldı.

DHA muhabiri Gürkan Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre Nur Maden, duruşmada Bylock kullandığını kabul etti ve cemaatin 2014 seçimlerinde HDP’ye oy vermelerini ve başlarını açmalarını istediğini anlattı.

Ama bu itirafları da ceza almasını engellemedi. Yargıtay’ın Bylock indirmeyi terör örgütü üyeliğine delil sayan kararına uygun olarak, örgüt üyeliği suçundan 7 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada yargılanan M.Ö adlı kadın öğretmen ise 9 yıl hapis cezası ve tutuklama kararını duyunca mahkemede bayıldı ve ambulansla hapishaneye götürüldü.

Nur Maden için mahkeme derhal tutuklanma yerine, istinaf mahkemesinden karar çıkana kadar elektronik kelepçeyle ev hapsi kararı verdi. Avukatına göre bu kararın amacı firari durumda olan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eşinin yerini tespit edebilmekti.

Ama eylül ayındaki duruşmadan sonra onlardan alınan son haber elektronik kelepçe ihlali sinyali oldu.

Ve 5 Kasım günü Midilli’deki yerel gazeteler, sahile 12-13 yaşlarında bir kız çocuğunun cesedinin vurduğunu  yazdılar. Arından dört gün sonra aynı sahilde bu kez aynı yaşlarda bir erkek çocuğu cesedi bulundu. Ve iki gün sonra 11 Kasımda ise yetişkin bir erkek cesedi..

(Batı Trakya’da yaşayan gazeteci Evren Dede’nin Yunan gazetelerinden yaptığı taramaya göre haberler Athens Magazine sitesi ve Atina’nın büyük gazetelerinden Efimerida Ton Sintakton’da sahil güvenlik açıklamalarına ve Midilli’deki yerel gazetelere dayandırılarak yer almıştı.

https://t.co/eIxGRCpf2N

https://t.co/mjusjNU7hn)

21 Kasım’da bu cesetlerin Kastamonulu Daday ailesine ait olduğuyla ilgili haberler dönmeye başladı.

https://twitter.com/gergerliogluof/status/932876122668326912

FETÖ’ye yakın sitelerde ailesine dayandırılan hikayeye göre karı koca tutuklanmamak için yurtdışına gitmeye karar vermişlerdi. “Hüseyin Maden çok sayıda insan kaçakçısıyla irtibata geçmiş ama beş kişilik bir aile için istenen rakamları karşılayacak imkanı olmadığı için arkadaşlarından borç alarak eski bir tekne satın almış, tekneyi satın aldığı kişilerden aldığı kullanıma ilişkin bilgilerle ailesini Yunanistan’ın Midilli Adası’na götürmeye çalışmıştı.”

Avukatı üzerinden soru sormaya çalıştığımız Nur Maden’in ailesi konuşmak istemedi, sadece kendilerine teşhis için resmi yetkililerden bir haber gelmediğini söylemekle yetindiler.

Eğer bulunan cesetler gerçekten Maden ailesine aitse anne ve küçük kızlardan birinin cesedi henüz bulunmuş değil. Cenazelerin adadaki mezarlığa mı gömüldüğü yoksa ailelerine teslim mi edileceği de bilinmiyor.

Ortada çok ağır bir dram olduğu açık.

Ve bu dramda kimin suçlu olduğuyla ilgili günlerdir süren, bir kısmı vicdan ve ahlak sınırlarını aşmış tartışmalarda topu birbirine atmakla bir yere varılamayacağı da.

Herhalde listenin başına küçük bir ilçede üç çocuk babası başarılı bir fizik öğretmenini, eğer iddia doğruysa, gizli bir yapılanmanın içine sokup kriminalize eden, sonra da bir başına ortada bırakan FETÖ’yü yazmak gerekir.

Daday’daki bir öğretmeni kaderiyle başbaşa bırakan bu örgüt, 20 Ocak 2015’de gazetelerde liste halinde adları yayınlanan imamlar arasında yer alan Kastamonu imamını ise darbeden önce kaçırmıştı.

https://www.sabah.com.tr/galeri/turkiye/iste-marmara-imamlari

https://twitter.com/ali_grz

Listenin ikinci sırasında yine FETÖ yer alıyor. Hem basit insanları böyle kriminalize edip, sonra da onların mağduriyetlerinden, hiç bir özeleştiri vermeden kendileri için bir meşruiyet söylemi çıkarmaya çalıştıkları için. Ayrıca adalet sisteminin bir mahrem imamın peşine düşmesi ve onu yargının önüne getirmeye çalışması üzerinden bir mağduriyet söylemi kurulamaz, bu darbe yargılamalarında yargının esas üzerine yoğunlaşılması gereken işlerin başında geliyor.

Ama yine de listenin üçüncü sırasında cemaat mensubiyetini, FETÖ üyeliğiyle eşitleyip, darbeye katılmak, destek vermek, suç işlemek gibi somut suçları bulup, cezalandırmak yerine, sadece cemaat mensubiyetine 7 yıl hapis cezası veren adalet sistemi var. Eğer, bu konuda Yargıtay’ın son kararı esas alınsaydı, belki anaokul öğretmeni Nur Maden hakkında sadece işten çıkarma cezası verilebilir, en azından aileden biri hapis cezası almamış olur, aile üç çocuklarını yalnız bırakmamak için böyle bir ölümcül maceraya girmezdi.

Sıkıca giydirilmiş, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı çocukların cesetlerinin Yunan adalarının sahillerine vurması karşısında buraya nasıl geldiğimiz üzerine serinkanlı bir muhasebe yapmak yerine, suçu cesetlere atıp, acımasız laflar etmek ise kanunlarla çözülemeyecek çok daha vahim sorunlara işaret ediyor.

Zaten bu hikayenin en başında da ulvi amaçlar uğruna her şeyi mübah gören bu acımasız pragmatizm var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Aralık 2017 20:58
Bylock programını yükleyen sıradan vatandaş olmaz. Suçsuz olan kaçmaz. Çocuklarına değer veren insan yaptığı hatanın bedelini öder. Hayatlarıyla kumar oynamaz. Burada geçinemeyen yunanistanda açlıktan ölür. Sadece çocuklara acırım. Allahın adaleti büyüktür. Tartışılmaz
Hakiki Arif 03 Aralık 2017 02:30
Allah razı olsun . Sapla samanı karıştırmadan adalet vicdan ve duygulara dokunan bir yazı. Hem hain fetö yü eleştirmiş hem de fetö ile yapılan haklı mücadelede yapılan bir yanlışlığın Nasıl facialara yol açacağını yazmışsınız . Sağolun .
KARAR OKURU 01 Aralık 2017 04:57
mesela o öğretmen çocuğunuzun başına silah dayayıp beynini patlatabilirdi pensilvanya şeytanının keyfine kalmış
mustafa kaya 30 Kasım 2017 14:37
ya arkadaş , sen bu dramatik hikayeleri yazarak fetö soruşturmaları yapılmasın mı diyorsun ,aynı fetö'nün bundan daha dramatik hikayeleri yaşattığı insanları ,emniyet olsun asker olsun sivil olsun kumpas ve tuzaklarla neler yaptığını yaşamadık mı , itiraf var iman derecesinde propaganda var bir de kaçıyor ve başına gelenler de senin kaleminden ağıt oluyor , fetö'nün hayatlarını kararttığı binlerce insan hikayeleri çöpe mi..
KARAR OKURU 28 Kasım 2017 11:32
Bütün zulümler, haksızlıklar, eksiklikler, bu dünyayı bu dünyadan ibaret bilmekten kaynaklanıyor. Öteye ruhların kapalı oluşundan. Kalplerin mühürlü oluşundan. Vakti hep "öğle" sanışımızdan. "İkindinin" sırrından habersiz oluşumuzdan. Akşamı, güneş batmadan düşünmeyişimizden, geceyi, gece gelmeden hatırlamayışımızdan. Diriliş Muştusu, Sezai Karakoç
KARAR OKURU 28 Kasım 2017 01:19
Akıllı olanlar kaçtı, kalanlar tuzağa düştü diyen birisi vardı. Aslında bu herşeyi çok iyi ifade ediyor.
El baki hüvel baki 27 Kasım 2017 23:41
Kurt kuzuyu yemeyi kafaya koyunca ,bir bahane bulur Yıldıray bey.sonra bu bahanelerin üstüne biz de bahane bulmaya çalışırız. Ne de olsa tanrılar kurban ister ve bizim de tanrıları memnun etmemiz gerekir.Aklı,vicdanı çürümüş ülkem...
Karar Okuru 27 Kasım 2017 20:37
Canım ya ne kadar da yufka yüreklisiniz.ASELSAN mühendisleri nin FETÖ nün gayri meşru çocukları tarfından cinayete kurban gitmeleri konusunu es geç,FETÖ nün o..çocuklarının bu millete yaşatığı vahşeti ,ihaneti es geç,Fetö tarfından öldüren gazeteci yi es geç...Allah sizi bildiği gibi yapsın.Ama unutmayın millet de bunları bir yere yazıyor.
ORHAN 27 Kasım 2017 20:01
DAHA ÖNCE BÜYÜKADA DA ALMANYA DERİN DEVLETİNİN YAKALAN ADAMLARI İÇİN YAYGARA KOPARDINIZ,KAVALA İÇİN YAYGARA KOPARDINIZ,ŞİMDİ DE FETÖCÜLER İÇİN.BAŞKA ÜLKELER İÇİN HAK OLAN ULUSAL-KAMU GÜVENLİĞİ BİZE NİYE LÜKS OLUYOR AÇIKLAR MISINIZ?ABD VE RUSYA YABANCI GAZETECİLERE ARTIK AJAN MUAMELESİ YAPACAK.BİZ AJANLARI YAKALAYINCA YAYGARA YAPIYORSUNUZ.ÇOK İNSAFLIYMIŞSINIZ(!)..
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 18:26
MASUM OLSAYDIM KAÇMAZDIM.SUÇLUYSAM ZATEN KAÇMAZDIM BEN BUNLARI HAKKETTİM DİYE.ŞİMDİ BU ÇOCUKLARI BAŞTA ANA BABALARI DÜŞÜNMESİ GEREKMEZ Mİ BÖYLE BİR İŞE KALKIŞIRKEN,NEDEN DEVLET SUÇLU OLSUN,İYİ BARİ SUÇLU KİMSEYİ YARGILAMAYALIM CEZA VERMEYELİM O ZAMAN AİLESİ MAĞDUR OLMASIN DİYE.
mehtap 27 Kasım 2017 22:51
4
kimseyi yargılamayın diyen mi var? adil yargıla, suçluyla suçsuzu ayır. İlle 100 bin kişiyi içeri tıkmak mı adil yargılama oluyor?
nuray 27 Kasım 2017 18:18
Çocukların bir günahı yok.Yazık.Keşke bu maceraya girişmeselerdi.Kaçmasalardı.Sadece 15 temmuz şehitlerinden birinin hikayesini ne zaman yazacaksınız.Hep fetöcülerin "yürek burkan masum"hikayelerini mi yazacaksınız.Bir gün hepsi salınır ,siz de rahatlarsınız,fetö de ,sahipleri de.
almanaci 27 Kasım 2017 17:55
gergerlioglu'ndan alinti yapmissiniz, oradaki bunun fake haber olduguna dair paylasimlara da deginseyiniz. Havada kaldi haber simdi, hangisi dogru?
Karar okuru 27 Kasım 2017 16:10
Son 5 yılda Orta Doğu vahşet, Akdeniz ceset gölüne dönüştü.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 15:56
Yıldıray beyden bir yazı da 15 temmuz da fetocu hainlere ölümüne direnen sıradan insanlarin birinin hikayesisini bekliyoruz. Mesela külliyenin balkonunda başı bulunan kadın kardeşimizin hikayesi iyi olur,ne oldu yeterince dramatik degilmi... Bu nedir ya ,en önemli bilgiler belli değil de,her cümle sonunda eğer doğruysa de sonra da dram de. Bir sürü de ,güya hak hukuk savaşçısı görünümlü fetocu nun desteğini al, Tebrikler...
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 17:30
5
Elmayla armudu karıştırıyorsun sayın okur. Yıldıray Bey o gece köprüdeki eli silahlı canilerden ya da f16lardaki hainlerden bahsetmiyor. Hainle şehit karşılaştırması yapmıyor, 3 masum çocuktan, artık sonsuza kadar masum kalacak çocuktan, bahsediyor.
ahmet 27 Kasım 2017 18:28
4
"Bir kışlanın önünde cesedi bulunmuş 16 yaşındaki bir çocuk..." diye ara görürsün, yazmış mı yazmamış mı? yıldıray bey köprüdeydi o gece, herkesi sigaya çeken siz neredeydiniz acaba?
Mustafa Duman 27 Kasım 2017 20:59
0
Gün gelir devran döner, o zaman doğrusunu öğrenirsin.
Denge 27 Kasım 2017 20:59
2
Yıldıray Oğur'un 15 Temmuz ve şehitleri hakkında yazısı yok mu zannediyorsunuz? Ceren Kenar ile beraber İngilizce hazırladıkları 15 Temmuz belgesel sitesini bilmez misiniz? O konudaki en önemli belgelerdendir. Ama 3 çocuk ölmüş hiç mi vicdan sızlamaz, hiç mi biz nerede yanlış yaptık da böyle bir şey oldu denilmez.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 22:57
4
15 temmuz da ölümüne direnen isimsiz kahramanlarla ilgili bir şey yazıyorsun, hala fetoye sempatiyle bakmayı becerebilenler artık nasıl becerebiliyorlarsa hemen ajitasyona başlıyorlar sonra da mankurt deyince kızıyorlar.
Karar Okuru 27 Kasım 2017 15:52
Kuddusi Okkırın Ali Tatar ın ve birçok insan ve ailenin ne suçu vardı. Büyük acılar çektiler hayatlarını yitirdiler. Acıları tokuşturmak elbette doğru değil amma Allahın adaleti birgün mutlaka tecelli eder. Suça bulaşmış insanlar elbette cezasını çekmeli. Fakat devletin burada yapacağı tek şey hukuku adaletli işletip gerçek suçlularla mağdurların ayırımını çok iyi yapmasıdır. Özellikle bu işlerden mağdur olan çocuklara ve aile fertlerine ayrıştırma yapmadan şevkatli ellerini uzatmasıdır. Hukuk devletleri intikam almaz sadece hukuku adil bir şekilde işletirler. Yoksa ilerisi için bu toplumsal bir soruna dönüşürki işin içinden çıkılamaz hale gelir. Allah herkesin yadımcısı olsun. Eğer doğru ise hayatlarını kaybeden çocuklara çok üzüldüm tıpkı aylan bebek gibi.
y.burak 27 Kasım 2017 13:18
"Hukuk-Adalet babalarina acimayacak. Cünkü babalarida baska cocuklarin babalarina acimamisti. Cocuklar yani günahsiz masum melekler onlar Allah'in bize emanetleridir. Cocuklar babadan anneden bagimsiz insanligimizin kaniti, adaletimizin özüdür. Bunu kaybeden insanligini dinini ve bütün kutsallarini kaybetmis demektir. Ayla bebek ile Nur ve Feridun maden arasinda fark gözetmek gözünü kan bürümüs vahsi hayvanlardan daha asagi bir kan icici Dahhak karakteridir. Bütün cocuklar bizim yani insanin ademin insanligin cocuklaridir. Her cocuk islam fitrati üzere dogar, masumdur müslimdir mümindir. Bu cocuklarin hakki icin annelerine özel bir itina göstermek insanligimizin geregidir. Anne baba her ikisinin tutuklanmasi sözkonusu oldugunda cocuklarin hakkini yani insanligimizi korumak icin lehte düzenleme yapmak zorundayiz. Cocuklari hic bir günahlari olmayan anne babalarin suclarina kurban edemeyiz. Eger cocuklari kurban verirsek insanligi korumak icin var olan adalet ölür. Bu nedenle ANNE'ye kelepceli ev hapsi gibi" cocuklari koruyacak kararlari vermeli insanligin hakimleri. Bunlari bir reisten duymustum, gözlerim yasarmisti. Iste insanligin bekledigi adam bu demistim. Güzel bir rüyaydi. Allah hayr eylesin. yildiray Ugura selam dua muhabbet hürmet..
Özkan 27 Kasım 2017 13:08
Ey A. D. A. L. E. T ülkemde ne kadar görecelisin
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 12:10
henüz cesetler teşhis edilememiş. eğer öyle ise ortada bir dram olup olmadığı da belli değil. bu aile yunanistan üzerindenfedakar dostumuz almanyaya ulaşıp mutlu ve kaliteli bir hayat ta yaşıyor olabilir. peki demek istenen ''''bakın ceza alan insanlar kaçmaya çalışırken başlarına böyle kötü dramlar da gelebilir ve bunun basında çıkması hükümete oy kaybettirebilir onun için bu OHAL ı bir an önce kaldırın yada kesin delil olmadan ceza vermeyin'''''' mi. yanı başka bir deyişle ''''' feto ye dokunmayın'''^. hani şu cesetler in bu aileye ait olduğu tespit edilmiş olsa bir yorum yapmazdım
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 13:06
1
Kimse mecbur olmadikca vatanini terkedip gitmek istemez. Cok kaliteli diye adlandirdiginiz hayat biz nevi zorunlu sürgün. Ayrica hic türkiyeye iltica edip kendi vatanina hainlik eden norvecli alman gördünmü? Göremezsin iste bunun sebebini anladigin gün, icerde disarda niye bu kadar düsmanin var onuda anlarsin. Bu isler dis mihraklar goygoyu ile aciklanacak kadar basit degil.
dokkuz köylü 27 Kasım 2017 10:45
yılanın başıyla değil kuyruğuyla oynuyorlar
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 22:59
1
Yılanın başını tüm yılanların başı ABD koruyor, bir iki kelime de onlara et.
Erdem 27 Kasım 2017 10:43
Bu haberi yapmak cesaret isterYıldıray Bey; Öncelikle tebrik ederim. Gerçekten bir dram söz konusu. İnsan üzülüyor.
Ölen çocuklar için uzulmemek elde değil ama kimse kusura bakmasin annelerine ve babalarına uzelecekde değilim. Ergenekondan birsürü insan suçsuz olduğu halde ülkesinden kaçmayı düşünmedi niçin bu fetoculer hep kaçmaya uğraştı.burada o yavrularin katili kendi babaları değilmi sizce neden o çocukları riske atmış iki gramlık denizcilik bilgisiyle üç kuruşluk tekneyle o denizi geçmeye nasıl cesaret etmiş.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 10:38
KIZILORDU DOĞU ALMANYAYI İŞGAL ETTİĞİNDE,NAZİLERİN YENİ SINIFINA DOKUNMADI.üst kademe tasfiye olduktan sonra, Doğu almanya'nın inşaasında bunları kullandı.YİNE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETİ MUSEVİLERİN BÜYÜK MUHALEFETİNE RAĞMEN ALMANYANIN YENİDEN İNŞAASINDA BU KADROLARA GÖREV VERDİ. Bunu üç türlü sağladı 1_İSTİKBALLERİNİN YOK OLMASINA DAİR KORKUNUNUN İLİKLERİNE KADAR İŞLEMESİYLE. . 2_YENİ REJİMİN İSTİKBALLERİ İÇİN GÜVEN VERMESİ İLE. 3_HAKLI OLDUĞUNU ZANNETTİKLERİ İNANCIN YIKILMASI İLE. ... ... Bütün bunları sağlarsanız.bu iyi yetişmiş kadroları yeniden vatanlarına iade edersiniz.BİLİNMELİDİRKİ KORKU BİR ATIMLIK BARUTTUR.O BARUTU HİÇ ATMIYACAKSINIZ.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 10:36
Vakt-i zamanında trollün biri de gerekirse çocuklara bile işkence edilebileceğini söylemişti.Sanırım hükümet herkesin ya suçlu ya da ispiyoncu olduğu bir toplum hayal ediyor artık.Sebep oldukları bu toplumsal şizofreni insanları onurunu,haysiyetini kaybetmeye;köpek gibi ölmeye mahkum ediyor.Gerçekten mide bulandırıcı.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 10:10
Bu ailenin, zindanlarda çüriyen bebeklerin,bilim adamlari ve diğerlerini de sorumluları bizleriz. Şahsı kinlerini kusmak için alakası olmayan insanlara iftira ile terörist ilan edip birde isim koydu. İşte bu ismi yazan kullanan inanmamasına rağmen sirf birilerinin gözüne girmek için inanmış görünler dir. Allahın adaleti çok yakindir.onlar iftiralarında boğulacaklardır.
Fetöyü üreten yapı Kemalizmdir. Liste başında da o var. Fetönün merdiven altı din imalatının müsebbibi, dini toplumsal ve bireysel alanda yasaklayan resmi ideolojidir. Kemalizmin kuşatmasını yer altında sinsice örgütlenerek aşan Fetönün istismar ettiği insan profili, ailesinin manevi yönü güçlü ama dine dair bilgisi olmayan ailesi samimi Anadolu çocuklarıdır. Bu profil üzerine inşa edilen akıldan arınmış duygu eksenli din anlayışı istismara açık, bilgiye kapalı bir yapılanma ortaya çıkardı. Bu sadece Fetöye özgü bir din inşası değil ama bugünün yakıcı sorunu Fetö. İstismar eden bir yapı kendini din yerine, liderini peygamber/ilah yerine kırk elli yıllık bir süreçte inşa ederken amaçladığı nihai hedef 15 Temmuz'da varılmak istenen hedefmiş. Bu yaşananlardan sonra bile analitik yetisi hala harekete geçmeyen, idraki felç olmuş istismar edilen, nesneleşmiş üyelerin hiç mi suçu
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 12:59
0
Kemalizmin baskisi altinda yeseren diger islami hareketler bu gayrimesrukuktan müstesnami yoksa bu gayrimesrularin ehvenleride mi var?
tepekoylu 27 Kasım 2017 14:30
0
siz birey olamayıp sürü kalmaya devam ettikçe her kandırılışınıza bir bahane bulursunuz..bu memleketin bir kısım insanlarının şıhsız dedesiz aşiretsiz yaşamayı öğrenemediği müddetçe bu hikayeler devam eder..ne zaman birey olmayı kendi aklınızla vicdanınızla yaşamayı öğreneceksiniz o zaman bu işler bitecek..daha önce değil..bu mesele ne 100 yıllık meseledir nede bizim meselemizdir..suya derin bak biraz...
onder 27 Kasım 2017 15:56
1
ne ilginçtirki istismar edilen bu insanları tek istismar etmeyen Kemalistler oldu memlekette..istismar edipte mal mülk sahıbi olandan tutunda iktidar sahibi olanlara kadar..hatta bu kitleye geçen sene binlerce yanmayan kefen satanlar bile oldu..ha sizin bu analizinize göre merdiven altına sığmayacak kadar koca koca adamlar nasıl olduda kandırılıp bu yapıya su taşıdı bak orası biraz muhallakta kalmış...
atilla pehlivan 27 Kasım 2017 21:16
0
harfiyen katılıyorum dostum size. çok isabetli tespitler.
atilla pehlivan 27 Kasım 2017 08:54
bu ülke devleti ile toplumu asla bir araya gelemeyecek. haliye biz, asla güçlü bir devlet olamayacağız. bu denli toplum-devlet didişmesinden bir barış hali, bir başarı çıkamaz.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 10:31
1
o zaman verelim devleti fetoya, agzimizin tadi bozulmasin!
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 12:02
14
çok güçlü bir devletin var fakat bana senin güçlü devletimizin oluşundan rahatsız oluyorsun gibi geliyor. ya ayrılıkçı kürtlerdensin yada tayyip nefretçilerinden
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 12:36
13
devlet ve toplum nasıl bir araya gelir , tüm dünya ya 15 temmuz da gösterdi bu millet. kendi adına konuş.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 13:27
2
atilla bey, senin yorumuyun altına yazan karar okuru haklı. vatandaşına istediği gibi ve acımasızca eziyet edebilen güçlü bir devletimiz var. yani senin güçlü bir devlet olamayacağız sözün yanlış. fakat kendisine istediği gibi eziyet edilmesinden mutlu olan vatandaşlar da kocasından dayak diyen kadın gibiler.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 08:19
Çok yazık çok. Basit insanlardan ne isterler? Böyle anlamsız işlere sokulup çoluk çocuk perişan olmaları yürek burkuyor.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 12:38
11
sıradan basit, öğretmen, iş adamı, asker, mühendis,polis, hakim, savcı... vb. bir emir gelince nasıl canavara dönüştüğünü 15 temmuz ve öncesi süreçte gördük.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 20:53
4
BASİT MASUM SIRADAN İNSANLAR HALA FETÖDEN GELECEK EMİRLERİ BEKLİYOR.BASİT, SIRADAN BİR POLİS FETÖDEN SORGULANIP BIRAKILDI SONRA RUS BÜYÜKELÇİYİ ÖLDÜRDÜ.ZALİME MERHAMET ZULÜMDÜR.
Drk 27 Kasım 2017 07:09
Sevgili Yıldıray bey yazılarınızı okudukça size karşı olan hayranligim da ve sevgim de artıyor. Tüm medyanın adeta ölü taklidi yaptığı bu olay karşısında susmayarak diğerlerinden olan farkınizi ortaya koydunuz. Teşekkürler...
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 03:48
insan, sucsuz olsa olurde gene yurdunu terk etmez.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 09:39
5
Bekara bosanmak kolay
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 10:12
2
"yurdumu terk etmezdim" deseydin bir nebze anlayabilirdim. İnsan kendisini yalnızca yaşamış olduğu olaylar üzerinden tanıyabilir. Örneğin çocuklarını, kardeşlerini öldüren bir padişaha, onları öldürmeden birkaç yıl önce "gün gelecek öz evlatlarını, kardeşlerini öldüreceksin" deselerdi, o da inanmazdı herhalde. O nedenle böyle işkembeden genellemeler yapmayın.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 14:07
0
Bu kadar büyük konuşuyorsun ya, dua et de yarın benzer bir durumla imtihan edilme.
Biri 27 Kasım 2017 21:29
1
Acikinca birbirini mi yiyecek bu insanlar? Insanlar ekmegi ugruna caresiz birakilirsa yurdunu terkeder. Turkiyede sagcisi solcusu hemen her gruptan insanlar yurtdisinda yasamak zorunda kalmislardir gecmiste benzer sebeplerle. Terkettirenler utansin. Bir de boyle utanmazca ucuz lafla milliyetcilik yapanlar.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 03:28
Bir anne ve 3 çocuk... Çanakkale de şanlı bayrağın altında çekilmiş fotoğraflarını gördüm. Atalarının kazandığı zaferden mutluluk duyup gururlanmışlardır. Duygulanıp ağlamışlardır da. Eminim onlara minnetle bir fatiha yollamışlardır. Terörist ilan edilip Aylan bebekler gibi egenin buz gibi sularında bedenlerinin sahile vuracağı hiç ama hiç akıllarına gelmemiştir. Biz yine de sakın acımayalım. Acırsak acınacak hale geliriz.!!!! Oysa ALLAH Resulü sav ne kadar merhametli ve şefkatliydi.Taif'te al kanlar içinde kaldığında, helak için geldiginde Cebrail, O, Taiflilere af ve hidayet diliyordu,dua ediyordu. Ona canım bedenim kurban olsun.Mevlâ bizleri Onun sav. yolundan ayirmasin.
Alp 27 Kasım 2017 15:47
1
Güzel yazmissiniz, ama bizim sünniligimiz, sakalimizin uzunlugu kadar...Hz. Muhammedin ardinda gidenler ne yapiyor, Türkiyede: Sakal birak, misvakla disini temizle, gül suyu kullan, hacca git, umreye git, arada sirada cumaya git, biliyorsan bir iki sure oku mümkünse toplumun önünde...Ama Peygamberimiz "Ben güzel ahlaki tamamlamak icin gönderildim" sözünü duyunca, kör ol sagir ol...Peygamberimizin güzel uygulamalarini, ben peygamber degilimki diye ret et...Iste kardesim, Türkiyede gelisen Islam...Ha, hic bir guruba ait degilim....
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 02:14
''Aşırıya giden her şey zıddına dönüşür''
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 01:33
Bu olayi daha önce eksi sözlükte okumustum. Simdi bu konuda her yazan fetöcü olmasi devrin olmazsa olmazi. O yüzden bastan beyan edelim bu adamlarla hic bir zaman sevmedim, evet 17,25 ten önce de 95 yilinda dersanelerine giderkende. Ama ne varki olup bitenler vicdani olanin canini yakacak cinsten. Sizin tarafinizdan gündeme tasinmasi önemli. Bu yazi darbe davalari konusunda umarim daha fazla farkindalik olusturur . 1,5 sene gecmis hala davada somut ilerleme yok. Yargilanmayi hakkinda isnat edilen sucu gözaltinda bekleyen insanlar var. Hic bir suc isnat edilmedigi halde görevden atilanlar var. Sözüm ona eski bir belediye baskani yattigi 8 ay hapisin ekmegini hala yerken, fikri zikri ne olursa olsun 22 aydir tutuklu bekleyen insanlar icin herkes 3 maymunu oynuyor. Ne desek bos.Elbet bu firtina dinecek nasil 28 subatin, guantanamo'nun, istiklal mahkemelerinin muhasebesi yapildiysa elbette bu döneminde muhasebesi resmen olmasada bile vicdanlarda yapilacak. O günler geldiginde bu günkü tabloya bakipta utanmayacak cok az insan cikar.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 14:05
1
Bence yanılıyorsunuz, vicdani muhasebe denilen bir şey olmayacak yarın, vicdan ya vardır, ya da yoktur.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 14:10
0
Bugünden yarına değişen şey vicdan değil, konjöktürdür.
KARAR OKURU 27 Kasım 2017 01:20
Sözün bittiği yer.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN