Beş ülkenin sınırını yeniden çizen belge, Balkanlar'ı karıştırdı

Beş ülkenin sınırını yeniden çizen belge, Balkanlar'ı karıştırdı

Slovenya Başbakanı Jansa'nın, AB Konseyi Başkanı Michel'e gönderdiği ileri sürülen belge, Balkanları karıştırdı. Birçok diplomatın 'gördüm' dediği belgenin içeriğinde beş ülkenin sınırlarının yeniden çizilmesi öngörülüyor. Bosna Hersek'in parçalanmasına dair maddelerin yer aldığı belgeye Bosna Hersek'ten çok sert yanıt geldi.

Bir sonraki Avrupa Birliği dönem başkanlığını üstlenecek olan Slovenya Başbakanı Janez Jansa'nın, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'e gönderdiği iddia edilen belge Bosna Hersek'i kızdırdı.

Reuters'in varlığını teyit ettiği ve çok sayıda AB diplomatının gördüğünü aktardığı belgenin içeriğinde Bosna Hersek'in parçalanması, Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Sırbistan'a bağlanması, Hırvatların yoğunlukta olduğu kantonların Hırvatistan'a bağlanması ve Kosova'nın Arnavutluk ile birleşmesi maddeleri yer alıyor. 

Söz konusu belgeyi göndermediğini söyleyen jansa, haberlerin Slovenya'nın Batı Balkanlar'ın Avrupa Birliği'ne entregrasyon çabalarına darbe vurmayı hedeflediğini savundu.

5 ülkenin sınırlarının yeniden çizilmesini öngören resmi olmayan diplomatik belgede, AB'ye entegrasyonunun etnik sorunlar çözülmeden çok zor olacağı vurgulanıyor ve  Genişletilmiş Sırbistan, Genişletilmiş Hırvatistan ve Genişletilmiş Arnavutluk'la mümkün olacağı belirtiliyor.

BOSNA HERSEK'İN AB ÜYELİĞİNİN REDDEDİLMESİ TALEBİ

İngilizce olarak 'Batı Balkanlar-Daha ileriye' başlığıyla hazırlanan belgenin Slovenya'nın resmi tutumu olmadığı ifade edilirken, eski Yugoslavya'nın karşılaştığı sorunlara bir 'çözüm' olduğu iddia ediliyor.

Belgede Bosna Hersek'in AB üyeliğinin reddedilmesi gerektiği belirtiliyor ve Türkiye'nin bölgedeki boşluktan yararlandığı ileri sürülürken özellikle Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya'da son derece etkili olduğu maddesi yer almıştı. Bu tür belgelerin AB'nin işleyiş mekanizmasında bağlayıcılığı yok ancak diplomatik kanallarda sıklıkla kullanılıyor ve AB'nin politikalarının şekillenmesinde etkili olabiliyor.

BOSNA'DAN SERT TEPKİ

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, belgenin medyada yer almasının üzerine açıklama yaparak durumu 'trajedi' olarak niteledi. Ayrıca sözlerine Belgede gördüğüm kadarıyla Bosna Hersek diye bir ülke kalmıyor. Savaş öncesi ve hatta savaşta bize sunulan maddeler bunlar. Tüm bunların arkasında İslam karşıtlığı var" cümlelerini ekledi.

'EN BÜYÜK SOYKIRIM BOSNA HERSEK'TE YAPILDI'

Konseyin Boşnak Üyesi Sefik Dzaferovic de belgenin barbarca ve medeniyet dışı bir yaklaşımı savunduğunu belirterek, "Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından en büyük soykırım, Bosna Hersek'te yapıldı. Şimdi de Bosna Hersek'te soykırım yapılan bölgelerin, bunu yapanlara geri teslim edilmesi isteniyor. Bunun oluru yoktur" diye konuştu.

'BATI BALKANLARIN İSTİKRARSIZLIĞI İSTENİYOR'

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic  de bir açıklama yaparak ülkesinin toprak bütünlüğünün tartışmaya açık bir konu olmadığını vurguladı ve "Pandora'nın kutusunun açılması ve Batı Balkanlar'ın istikrarsızlığı isteniyor belli ki" dedi.

'AMERİKALILAR NE DERSE O OLUR'

Tartışmalara yol açan belgeden haberdar olmadığını belirten Konseyin Sırp Üyesi Milorad Dodik, "Barışçıl parçalanma söylemlerinin çıkarttığı gürültü karşısında hayran kaldım. Barışçıl mı yoksa şiddetli mi olur bu bize bağlı değil. Amerikalılar ne derse o olur. Savaş yok derlerse yoktur. Savaşa ve Sırp halkını kötü duruma düşürmeye karşıyım" diye konuştu.

AB'NİN BOSNA DELEGASYONUNDAN AÇIKLAMA

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de olanları korku ve dikkatle takip ettiğine işaret ederek Bosna Hersek'in toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını söyledi.

AB'nin Bosna delegasyonu ise AB'nin Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü, birlik ve egemenliğini kayıtsız bir şekilde desteklediğini ve bu duruşunun değişmediğini açıklayarak tepkileri yatıştırmaya çalıştı.

SLOVENYA CUMHURBAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Bununlar birlikte Ljubljana'da basın toplantısı düzenleyen Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Batı Balkanlar'ın AB'ye dahil olmasının önemli bir  jeopolitik bir mesele olduğunun altını çizerek "AB'nin en kısa sürede tüm Batı Balkan ülkelerini birliğe dahil etmesi ve stratejisini buna göre belirlemesi gerektiği kanaatindeyim" dedi.

'BALKANLARDA SINIR DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞIYIM'

Pahor, AB'nin Batı Balkanlar'da daha hızlı genişlemesinin, barışçıl yollarla gerçekleştirilemeyecek tehlikeli sınır değişikliği fikrinin de etkisini azaltacağını vurgulayarak, "Balkanlar'da herhangi bir sınır değişikliğine karşıyım. Batı Balkan ülkelerinin AB'ye dahil olması durumunda ülkelerin toprak bütünlüğü ilkesi de güçlenecektir, aralarındaki meseleler çözülecek, bölgede ve Avrupa'da istikrar sağlanacaktır" ifadesini kullandı.

'BOSNA HERSEK'İN DOSTUYUM'

On yılı aşkın süredir bu düşünceleri savunduğuna dikkati çeken Pahor, "Yakın zamanda Bosna Hersek'e resmi ziyaret gerçekleştirdim. Bosna Hersek'in dostuyum, toprak bütünlüğünü ve Avro-Atlantik entegrasyonunu destekliyorum. Cumhurbaşkanlığım süresince Bosna Hersek'e yedi ziyaret gerçekleştirdim. Böyle bir belgeden haberim yoktu" şeklinde konuştu.

Barışın önemini açık şekilde vurgulayan nadir devlet başkanlarından biri olduğunu söyleyen Pahor, mevcut sınırların barışçıl yollarla değişmesinin mümkün olamayacağını ve bu tür değişimlere karşı olduğunu yineledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN