CHP'den kanun teklifi: En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı

CHP'den kanun teklifi: En düşük emekli maaşı asgari ücret kadar olmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, emekli maaşlarının artırılmasını içeren kanun teklifini Meclis'e sundu: En az asgari ücrete eşitleyecek bir zam düşünülmeli. Emekli aylıklarına geçen yıl yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamadığı gibi eriyip neredeyse yok olma seviyesine gelmiştir.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Meclis'e emekli maaşlarının artırılmasıyla ilgili kanun teklifi sundu.

Koronavirüsten en çok etkilenen kesimler arasında emeklilerin de olduğunu belirten Ağbaba, "Bir yandan Kovid-19 yüksek risk grubunda olmaları, bir yandan da düşük gelirleri nedeniyle en kırılgan toplumsal gruplardan birini emekliler oluşturmaktadır.

"BU GİDİŞLE EVDEN ÖLÜSÜ ÇIKACAK"

Hastalığa yakalanmamak için dengeli beslenmeleri gereken belli yaş grubundaki insanlar, gelir düşüklüğü nedeniyle dengeli beslenmeyi bırakın açlıkla mücadele edecek durumdadır. Evden çıkmayın denilen yaşlıların bu gidişle evden sadece ölüsü çıkacak" ifadelerini kullandı.

Emeklilerin sadece gıda harcamaları değil; barınma, ısınma, elektrik, su gibi sabit giderlerini dahi ödemekte zorlandığını belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

"EN AZ ASGARİ ÜCRET KADAR ZAM OLMALI"

"Enflasyonun açıklanmasını bekliyoruz. Bakalım emekli aylıklarına ne kadar zam yapacaklar. En az asgari ücrete eşitleyecek bir zam düşünülmeli. Emekli aylıklarına geçen yıl yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamadığı gibi eriyip neredeyse yok olma seviyesine gelmiştir. Son bir yıl içinde TÜİK'in açıkladığı madde sepetine göre mercimeğin fiyatı yüzde 59, yumurtanın fiyatı yüzde 76, Ayçiçek yağının fiyatı yüzde 34, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 35, makarnanın fiyatında yüzde 19 artmış. Gıda fiyatları böyle artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar.

"EMEKLİLER AÇLIKTAN DA ÖLECEKLER"

Hepimizle dalga geçiyorlar. Aynı şekilde döviz artışından direkt etkilenen doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki yüzde 100'e yakın artış da emeklileri etkilemektedir. Sadece pandemiden değil; gitgide derinleşen ekonomik krizden de en çok payını alan ve etkilenen kesim emekliler olmuştur. Emekli aylıklarının çok düşük seviyede olduğu ülkemizde, asgari ücret alan çalışanlar yaşam savaşı verirken, emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Bu gidişle virüsten ölmeyen emekliler de açlıktan ölecek."

YASALAŞIRSA EN AZ 2 BİN 825 TL OLACAK

Teklifinde, emekli aylıklarına göre hesaplanan dul ve yetim hak sahibi aylıklarının da bu oranda artırılmasını öngören Ağbaba, pandemi sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilecek bu adımın bir an önce atılması gerektiğini ifade etti.

Ağbaba'nın sunduğu kanun teklifi kabul edilip yasalaşırsa, en düşük emekli aylığı 2 bin 825 TL'ye yükseltilecek.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN