01.07.2020  13:56
KAYNAK: 
ANKARA/AA

CHP'li Muharrem Erkek: Barolar susarsa vatandaşlar nefes alamaz

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, 'Barolar susarsa, avukatlar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. CHP olarak hak, hukuk, adalet mücadelesini kararlılıkla bugün de yürütüyoruz' dedi.

+
-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"Çoklu baro" yaklaşımının FETÖ'nün projesi olduğunu savunan Erkek, "Barolar kamu kurumu niteliğinde meslek örgütleridir. Barolar kamu hukuku tüzel kişisidir. Baroları diğer meslek örgütlerinden ayıran çok önemli bir özellik vardır. Diğer büyük meslek örgütleri için demokrasi, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi çok önemli kavramları savunmak bir duyarlılıktır ancak bu, barolar için yasal bir mecburiyettir." diye konuştu.

Erkek, baroların aynı zamanda kadın, çocuk ve doğa konusunda önemli mücadeleler verdiğine işaret ederek, baroların hak arama özgürlüğünün ilk kapısı olduğunu söyledi. İmkanı olmayan bir vatandaşın barolara gittiğine ve ona ücretsiz adli yardım sağlandığına dikkati çeken Erkek, "Bir vatandaş haksızlığa uğradığında kamu gücü tarafından, kamu gücünden çekinmeyecek serbestçe kendini savunacak bağımsız güçlü bir avukatla temsil edilmek ister. Baroların güçlü olması çok çok önemlidir." ifadesini kullandı.

'BAROLAR SUSARSA VATANDAŞLAR NEFES ALAMAZ'

Erkek, yeni teklifin amacının "baroları bölmek" olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Baroları bölmeyin, baroları zayıflatmayın. Düzenleme Türkiye Barolar Birliği seçimine yönelik delege sisteminde de değişiklikler getiriyor. Bu teklif diyor ki 'ben her baroya baro başkanı artı 3 delege vereceğim'. Her baro 4 delegeyle temsil edilecek. Onun dışında 'her 5 bin avukat için de 1 delege' diyor. Örneğin 50 avukatın olduğu bir ilde küçük bir ilimizin barosu Türkiye Barolar Birliğinin seçiminde 4 delege ile temsil edilecek 4900 avukatın olduğu baro da 4 delege ile temsil edilecek. Bu nasıl temsilde adalettir?"

Teklifin TBMM'den geçmesi halinde baroların siyasi bir enstrüman olacağını savunan Erkek, "48 bin avukatın olduğu İstanbul'da 2 bin avukat bir araya gelip baro kurabilecek. 1 nolu baro, 2 nolu baro, 3 nolu baro, Alevilerin barosu, Sünnilerin barosu, sosyal demokratların barosu, ülkücülerin barosu... Türkiye'ye bu kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yok." değerlendirmesinde bulundu.

Baroları zayıflatmanın vatandaşın hak ve özgürlüklerini zayıflatmak olacağını iddia eden Erkek, "Barolar susarsa, avukatlar susarsa vatandaşlar nefes alamaz. Bu mücadelemiz onun için. CHP olarak hak, hukuk, adalet mücadelesini kararlılıkla bugün de yürütüyoruz" ifadelerini kullandı. 

DİĞER HABERLER
TBMM kararları Resmi Gazete'de yayımlandı
Emniyet Genel Müdürlüğünde atama ve yer değiştirme
Van Gölü'nde batan tekne bulundu
Bana sorarsanız bugün ibadete açılsın
Malatya'da art arda deprem 
Bunu cevapsız bırakmayalım
Atama kararları Resmi Gazete'de