Damping (Dumping) sendromu nedir? İşte belirtileri ve tedavisi…

Damping sendromu, midenizin içeriğini normalden daha hızlı bir şekilde ince bağırsağınızın ilk kısmına (duodenum) boşalttığı tıbbi bir durumdur. Ünlü şarkıcı ve sunucu Seren Serengil’de de görülen dumping sendromu, hızlı mide boşalması olarak da bilinir.

Damping (Dumping) sendromu nedir? İşte belirtileri ve tedavisi…

Damping sendromu olan kişiler mide bulantısı ve karın krampları gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler, ince bağırsağınızın midede düzgün şekilde sindirilmemiş gıdalardaki besinleri emememesi nedeniyle ortaya çıkar. Mide baypas ameliyatı gibi belirli mide ameliyatı türleriniz varsa, damping (Dumping) sendromu olma olasılığınız daha yüksektir.

DUMPİNG (DAMPİNG) SENDROMU NEDİR?

Doktorlar, damping sendromunu iki spesifik türe ayırır: erken damping sendromu ve geç damping sendromu. Her tür yemekten sonra farklı zamanlarda ortaya çıkar ve farklı semptomlara neden olur.

Erken ve geç damping sendromlarının farklı nedenleri vardır.

DUMPİNG (DAMPİNG) SENDROMU NEDEN OLUR?

Erken damping sendromu: Midenizdeki büyük miktarda yiyecek, normalden daha hızlı oniki parmak bağırsağınıza (ince bağırsak) taşınır. Bu yemek hareketinden sonra mideden gelen sıvı ince bağırsağınıza akar. Bu sıvı, mide asidi ile kısmen sindirilmiş yiyecek ve içeceklerin bir karışımıdır.

Geç damping sendromu: Gıdalardan ve içeceklerden büyük miktarlarda glikoz (şeker) hızlı bir şekilde ince bağırsağa geçtiğinde semptomlar ortaya çıkar. Şekerin gelmesi kan şekeri (kan şekeri) seviyenizin normalden daha hızlı yükselmesine neden olur. Buna karşılık, pankreasınız insülin hormonunu salgılar. İnsülin, kan şekeri seviyenizin çok hızlı düşmesine neden olur. Sonuç hipoglisemi (düşük kan şekeri) ve halsizlik gibi diğer semptomlar olabilir.

KİMLER DAMPİNG (DUMPİNG) SENDROMUNA YAKALANABİLİR?

Bazı mide ameliyatları geçirdiyseniz, erken veya geç damping sendromu yaşama olasılığınız daha yüksektir. En çok midenin büyük kısımlarını alan veya baypas eden ameliyatlar geçirmiş kişilerde görülür. Bu prosedürler gastrik bypass ameliyatını ve gastrektomiyi içerir.

Bazı tıbbi durumlarınız varsa, damping sendromu da yaşayabilirsiniz. Bir örnek, yemek borusu ve mideniz de dahil olmak üzere sindirim sisteminizin üst kısmının yiyecekleri sürekli olarak ilerletmesine neden olan işlevsel dispepsi. Ayrıca, belirli yemek borusu ameliyatlarının neden olduğu gibi belirli sinir hasarı türleri, midenizin yiyecekleri nasıl tuttuğunu ve ince bağırsağa nasıl geçtiğini etkiler.

DAMPİNG SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?


Damping sendromunun semptomları, sahip olduğunuz damping sendromunun türüne bağlıdır.

Erken damping sendromu genellikle bir öğünün bitiminden sonraki 30 dakika içinde ortaya çıkar. Erken damping sendromuyla yaşıyorsanız, belirtileriniz şunları içerebilir:

Kusma, ishal veya karın krampları
Mide bulantısı
Zayıflık
Şişmiş hissetmek
Soğuk terler
Baş dönmesi

Geç damping sendromunun semptomları tipik olarak bir yemekten 2 ila 3 saat sonra ortaya çıkar. Belirtileriniz şunları içerebilir:

Zayıflık
Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
Baş dönmesi
Hızlı veya düzensiz kalp atışı

Soğuk terler

damping-dumping-sendromu-nedir.jpg


SEREN SERENGİL’İN HASTALIĞI DUMPİNG (DAMPİNG) SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MI?

Seren Serengil’in gastrik baypas ameliyatını yapan Opr. Dr. Ersin Aksu, ameliyat sonrası bazı hastalarda ‘Dumping Sendromu’ denilen durumun gelişebildiğini vurgulayarak, yiyeceklerin mideden bağırsağa hızlı geçişinin ardından hastanın kusma, ağrı gibi bazı sorunlar yaşayabildiği bilgisini paylaştı. Hemen hemen herkesin de sabahları böyle bir şey yaşadığına dikkati çeken Aksu, bunun ameliyatın doğasında olduğunu söyledi.

Ancak geçici bir süre yaşandığına işaret eden Aksu, 8 ayı atlattıklarını ifade ederek, kilo hedefinin 45.5-46 bandı olduğunu, Seren Serengil’e haftanın 2-3 günü hastanede vitamin ve serum takviyesi yapılacağını kaydederek, geri dönüşüm ameliyatının zor ancak ağır bir ameliyat olmadığını belirtti. Seren Serengil’in 2-3 ay daha sabrederek düzeleceğini anlatan Aksu, ünlü ismin tempolu çalıştığından dolayı da bu problemlerin ortaya çıkabileceğini bildirdi.

Seren Serengil’in seneler evvel geçirdiği mide küçültme ameliyatını yapan Prof. Dr. Hasan Altun ise yayına bağlanarak, ilk yapılanın, tüm mide ameliyatı olduğunu, ardından da Seren Serengil’in güzel bir şekilde kilo verdiğini aktaran Altun, ünlü sunucuyu revizyon ameliyatına uygun bulmadıklarını kaydederek, bu tip ameliyatların ardından 2. ameliyatların denendiğini söyledi.

Ancan bunların belli şartları olduğunu vurgulayan Altun, hastanın ilk ameliyatın ardından kurallara uyması, birtakım ilaçlar kullanması gerektiğine dikkati çekerek, olmaması durumunda ciddi problemler yaşanabildiğinden bahsetti. Her gün serum almak da problemi çözmeyeceğini iddia eden Altun, ikinci ameliyatta 2 metre bağırsak devre dışı kaldığını anımsatarak, beslenme şeklinin çok iyi düzenlenmesi ve düzenli vitamin alınması gerektiğini açıkladı.

Seren Serengil’in hastalığı ne, neden ameliyat olacak? Sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptıSeren Serengil’in hastalığı ne, neden ameliyat olacak? Sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN