Davutoğlu'ndan asgari ücret eleştirisi: Hükümet yandaşlara cömert, işçiye cimri

Davutoğlu'ndan asgari ücret eleştirisi: Hükümet yandaşlara cömert, işçiye cimri

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, asgari ücret zammına yönelik yaptığı eleştiride, “Hükümet burada da tamamıyla kendi iktidarıyla özdeşleşmiş birtakım çevrelere kaynak aktarırken cömert, geniş halk kesimlerine kaynak aktarırken son derece cimri bir tutum takındı" dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı ziyaret etti. DP Genel Merkezi'nde yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından Davutoğlu ile Uysal basın açıklaması yaptı. 

Davutoğlu, partisinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Modeli çalışmasını paylaşmak için ziyarette bulunduklarını belirterek, bu vesileyle Türkiye gündemine ilişkin kapsamlı bir istişare yapıldığını söyledi. 

“HÜKÜMET YANDAŞLARA CÖMERT, İŞÇİYE CİMRİ” 

2021 için belirlenen asgari ücrete değinen Davutoğlu, "Birçok gelişmiş ülkede asgari ücretliler yüzde 10'ları bulurken, Türkiye'de bu yüzde 60, 70'lere tekabül eden bir kitleyi ilgilendiriyorsa asgari ücret tespiti, salt asgari ücret tespiti olmaktan çıkmıştır. Ama maalesef hükümet burada da tamamıyla kendi iktidarıyla özdeşleşmiş birtakım çevrelere kaynak aktarırken cömert, geniş halk kesimlerine kaynak aktarırken son derece cimri bir tutum takındı" ifadelerini kullandı. 

 FAİZ ARTIRIMINA TEPKİ: CUMHURBAŞKANI SÜKUT EDİYOR 

Davutoğlu, yeni ekonomi yönetiminin faiz baz puanını artırdığına dikkati çekerek, "Son 4 yılın siyasi ve ekonomik literatürünü faiz karşıtlığı ve faiz lobisi üzerinde inşa eden Sayın Cumhurbaşkanı, bu gelişme karşısında şu anda sükut ediyor" değerlendirmesini yaptı. 

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ İLE ORTAYA ÇIKAN SÜREÇ PANDEMİYLE DERİNLEŞTİ” 

DP Genel Başkanı Uysal ise Gelecek Partisinin hazırladığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Modeli ile Türkiye'deki siyasi ve ekonomik gelişmeleri görüştüklerini aktararak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye'de ortaya çıkan sürecin pandemiyle derinleştiğini belirtti. 

UYSAL: ÜLKEYİ KEYFİLİKTEN ÇIKARMAK ZORUNDAYIZ 

Kaynakların kötü kullanımı ve kötü yönetiminin keyfi bir rejimin tabii sonuçları olduğunu savunan Uysal, şöyle devam etti: 

Biz bu keyfilikten bu ülkeyi çıkarmak mecburiyetindeyiz. Büyük geçmişin içerisinde bugün sahip olduğumuz imkan ve kapasiteyi azami noktaya çıkartmak, o iklimi sermek siyasetin vazifesi, hepimizin de ortak müştereği.  

Demokrat Parti olarak demokrasi ve hukuk ortak paydasında Türkiye'nin makulleşmesine, uçlara kaymış kimliklere, mahallelere hapsedilmiş siyasetini o ortak paydada yeniden inşa edebilmek noktasında sorumluluk alıyoruz, irademizi beyan ediyoruz. Bu noktada karşılıklı iş birliklerinde taraftar olduğumuzu beyan etmek isterim. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN