Davutoğlu'ndan sert sözler: Böyle iktidara böyle TÜİK!

Davutoğlu'ndan sert sözler: Böyle iktidara böyle TÜİK!

TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamlarını sert sözlerle eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu 'Korona sürecinde hepimizin yaşayarak gördüğünün, hissettiğinin aksine ülkemizde işsizlik düşüyor. Ne diyelim? Böyle iktidara böyle TÜİK' dedi. Medyada yolsuzluk ve israf haberlerinin yayınlanmadığını iddia eden Davutoğlu 'Bu Türkiye’de artık yolsuzluğun yaşanmamasından kaynaklanmıyor. Yolsuzluk ve israfın ahtapotun kolları gibi sistemin her tarafını kaplamasından kaynaklanıyor. İktidar, bir yolsuzluk tuğlasının ortaya çıkması halinde, iktidar duvarının yıkılmasından korkuyor' diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, haftalık değerlendirme toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Medyanotu'nun aktardıklarına göre, iktidara sert sözlerle yüklenen Davutoğlu "Bugün medyada hiçbir yolsuzluk veya israf haberi yer almıyor. Bu Türkiye’de artık yolsuzluğun yaşanmamasından kaynaklanmıyor. Yolsuzluk ve israfın ahtapotun kolları gibi sistemin her tarafını kaplamasından kaynaklanıyor. İktidar, bir yolsuzluk tuğlasının ortaya çıkması halinde, iktidar duvarının yıkılmasından korkuyor" ifadelerini kullandı.

Parti heyetlerinden gelen raporlar ışığında vatandaşların, kendilerinden 4 temel talebi olduğunu belirten Davutoğlu, şunları sıraladı: "Korku iklimini yenin, Ekonomik darboğazı aşın, Adaleti tesis edin, Temiz siyaseti getirin."

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Yeni genel merkezini 26 Temmuz’da açıyoruz. Böylece geçici olarak kullandığımız Beysukent'teki genel merkezimizden Mustafa Kemal Mahallesi, ikibin yüzyirmiyedinci Cadde Numara 8’deki kalıcı genel merkezimize taşınacağız. Açılış sosyal mesafe kuralların uyularak gerçekleştireceğiz. Ayrıca dijital ortamda illerimize bağlanacağız. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Geçen hafta Giresun ve Düzce il başkanlarımızın atanmasıyla teşkilatlandığımız il sayısı 65’e ulaştı. Her geçen gün yeni ilçe teşkilatlarımızın oluşmasıyla ilçe sayımız 300’ü, gerçekleştirdiğimiz ilçe kongrelerimiz 70'i aştı. Ben de arkadaşlarımla birlikte geçtiğimiz hafta sonu Ankara Yenimahalle, Konya Meram ve Karatay kongrelerine katıldım. Ayrıca Cihanbeyli ilçe binamızın açılışını gerçekleştirdik.

"SEÇİME KENDİ GÜCÜMÜZLE KATILABİLMEK İÇİN ÇABA HARCIYORUZ"

Bu hafta içinde 25 Temmuz Cumartesi günü Batman il kongremiz ile birlikte il kongrelerimiz de başlatmış olacağız. Işık doğudan yükselir diyerek arkadaşlarımızla birlikte 25 Temmuz Batman ve 28 Temmuz Ardahan il kongrelerimize katılacağız. Ağustos ayında kongre seferberliği ilan ederek her hafta ülkemizin her bir köşesinde kongrelerimize devam edeceğiz. Hedefimiz inşallah Eylül ayı içinde Büyük Kongremizi gerçekleştirmektir. Her zaman söylediğimiz gibi olabilecek her seçime kendi gücümüzle katılabilmek için her türlü çabayı gösteriyoruz.

Siyaset alanda halkla birlikte ve halkın içinde yapılır. Ankara’nın bürokratik koridorlarına ya da İstanbul’un fildişi kulelerine sıkışan siyaset halktan ve halkın vicdanından kopar. Siyaset Anadolu’nun bozkır toprağının kokusunu, Dicle ve Fırat’ın bereket suyunu, Karadeniz’in çoşkun dalgalarının sesini, Trakya’nın yeşil ovalarının tatlı esintisini, Ege ve Akdeniz’in engin ufkunun derinliğini hissedenlerin gönlünde yer ettiği, çileli ellerinde şekillendiği zaman millete mal olur. Bu bilinçle geçtiğimiz iki hafta içinde parti yönetim kurulu üyelerimiz ve kurucularımızdan oluşan heyetlerimiz vatan toprağının her bir köşesine gittiler, halkımızla kucaklaştılar, teşkilatlarımızın heyecanını paylaştılar."

"BÖYLE İKTİDAR BÖYLE TÜİK!"

"TÜİK’in geçtiğimiz hafta yayınladığı yüzde 12,8’lik işsizlik oranına bakınca, Korona sürecinde hepimizin yaşayarak gördüğünün, hissettiğinin aksine ülkemizde işsizlik düşüyor. Ne diyelim? Böyle iktidara böyle TÜİK. Yahu Allah aşkına kahvede, evlerde, mahallelerde, çarşıda, pazarda tek gündem maddesi işsizlik. Sağır sultan duydu ama TÜİK duymamış. Çünkü bu iktidar geçinemeyenden koptu, ay sonunu getiremeyenden koptu, alının teriyle kazanmaya çalışandan koptu, mesleği olup emeğiyle çalışandan koptu. Bunlar TÜİK masallarıyla sadece kendilerini kandırırlar. Peki gerçekler ne? Sadece son bir yıllık gelişmelere bakınca ülkede işsizlik hangi boyutlarda?

Son 1 yılda; Çalışma nüfusumuz 1 milyon kişi artmış. Buna karşın işgücümüz 3 milyon kişi azalmış. Başka bir deyişle istihdam piyasasına girebilecek 1 milyon kişiye iş bulmak bir tarafa, işgücünde olan 3 milyon insanımız da istihdam piyasasını terk etmiş. Sonuç olarak sadece 1 yılda işgücü piyasasına dahil olmayanlardaki artış 4 milyon kişiyi aşmış. Halihazırda AB ülkelerinde yüzde 74 olan işgücüne katılan nüfus oranı ülkemizde son 1 yıl içinde 5,7 puan azalarak yüzde 47,2'ye gerilemiş. Bu nasıl bir felakettir? Tekrar ediyorum. Şu an çalışabilecek nüfusumuzun yarısı bile çalışmamaktadır. Bu manzara karşısında biraz ciddiyeti olan iktidar ağzını başka hiçbir konuda açmaz, kafasını ellerinin arasına alıp ben nerede hata yaptım der. Bu elbette millete karşı hesap verme derdinde olan bir iktidarın yapacağı şeydir. Bunlar ne yapıyorlar? Hesap vermek bir tarafa her konuda kendilerinden olmayana bağırıp duruyorlar.

"İYİ OLURSA İKTİDAR, KÖTÜ OLURSA DIŞ MİHRAKLAR"

Ülkemiz için bu hiç hak etmediği bir manzaradır. Bu duruma ülkemizi, insanımızı ve hepsinden önemlisi gençlerimizi mahkum eden iktidar durumdan hiç de rahatsız görünmüyor. Çünkü bunlar ekonomiyi boş laflarla, komplo teorileriyle yöneteceklerini zannediyorlar. Ellerinde bir sihirli çubuk var. Ekonomide iyi ne olursa bu iktidarın büyük bir başarısı oluyor. Ekonomide kötü ne olursa dış mihraklar yüzünden oluyor. Bu söylem, artık kabak tadı verdi. Yeter artık. Bu memlekete daha fazla kötülük yapmayın. Yüzde 22 işsizlik, ülkemizin ekonomik bir felakete doğru sürüklendiğinin habercisidir. Sizin kahve muhabbeti düzeyindeki ekonomi yaklaşımlarınızla, borsa simsarı şark kurnazlıklarıyla halledilebilecek meseleler değildir bunlar!

"BU YOLSUZLUK... SİSTEMİK YOLSUZLUK..."

Hiçbir dönemde bu dönemde olduğu kadar ağır bir liyakatsizlik, yolsuzluk ve milletimizin geleceğinden çalan bir yönetim olmadı. Bugün milletimizin alın teriyle oluşan kamu kaynaklarını har vurup harman savuran, sorumsuzca harcayan, hesap vermeksizin kamu kaynaklarını dağıtan, yetim hakkını umursamazca harcayan bir yolsuzluk düzeni oluşmuştur. Bu yolsuzluk düzeni dünyada ve ülkemizde bildiğimiz kaba yolsuzluk, çürümüş yönetim ve rüşvet bataklığının ötesindedir. Bu yolsuzluk 'sistemik yolsuzluk' denilen bir düzendir.

"İSRAF AHTAPOTUN KOLLARI GİBİ SİSTEMİ SARMIŞ"

Bugün medyada hiçbir yolsuzluk veya israf haberi yer almıyor. Bu Türkiye'de artık yolsuzluğun yaşanmamasından kaynaklanmıyor. Yolsuzluk ve israfın ahtapotun kolları gibi sistemin her tarafını kaplamasından kaynaklanıyor. İktidar, bir yolsuzluk tuğlasının ortaya çıkması halinde, iktidar duvarının yıkılmasından korkuyor. Artık eskiden olduğu gibi arsızın, haramdan korkmayanın kamu malına ve kaynağına üşüşmesinden bahsetmiyoruz. Bugün tecrübe ettiğimiz sistemik yolsuzluk bizatihi kamu kaynaklarını israf etmek, belli sermaye gruplarına peşkeş çekmek, baştan aşağı birilerini kalkındırmak için milletin gözünü boyayan israf yatırımlarına kanalize etmek için yapılmaktadır."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN