DEVA Partisi'nden İBB haczine tepki: Yasaya aykırı haciz hizmetleri aksatır

DEVA Partisi'nden İBB haczine tepki: Yasaya aykırı haciz hizmetleri aksatır

İBB'nin asfalt işlerini yapan şirketin, haciz kararı aldırmasına tepki gösteren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen 'Haczi kabil olmayan, proje kredilerine ait döviz hesaplarında bulunan paraların Türk lirasına çevrilmek suretiyle haczedilmesi doğru değildir. İBB'nin, yargı nezdinde netice alamayışının seçim sonuçları ile ilişkilendirilmesi kaçınılmazdır. Bu gerilim, bireylerin en temel belediye hizmetlerinden yararlanmasını dahi sekteye uğratacaktır' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin asfalt işlerini yapan şirketin, borçlar nedeniyle haciz kararı aldırmasıyla başlayan süreci eleştiren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen "Haczi kabil olmayan, proje kredilerine ait döviz hesaplarında bulunan paraların Türk lirasına çevrilmek suretiyle haczedilmesi doğru değildir. İBB'nin, yargı nezdinde netice alamayışının seçim sonuçları ile ilişkilendirilmesi kaçınılmazdır. Bu gerilim, bireylerin en temel belediye hizmetlerinden yararlanmasını dahi sekteye uğratacaktır" diye konuştu.

Ekmen'in açıklamaları şöyle:

"Bir şehrin toplam kalitesini belirleyen en önemli göstergelerden biri de şehirde yaşayanlara sunulan toplu ulaşım hizmetidir. Toplu ulaşım hizmet ağında, İstanbul’un Dünya’daki benzer şehirlerden geride olduğu açıktır.

Bu geri kalma durumu, en çok raylı ulaşım sistemlerinin karşılaştırılmasında ortaya çıkar. Bu fark, raylı sistem hizmetlerinde merkezi hükümet desteğine olan ihtiyacı ortaya koyar ki, yakın zamana kadar bu destek verilmiştir.

"BİR KREDİYE YARGI ARACILIĞI İLE EL KONULDU"

Son seçimlerde siyasi iktidar ile İBB yönetiminin farklılaşması birçok alanda sorunlar üretmiştir. Bu sorunlardan sonuncusu, raylı sistemler için sağlanan bir krediye, yargı aracılığı ile el konulmuş olmasıdır.

İBB’nin metro inşaatı için temin ettiği, yurtdışı kredi kaynaklı mevduatına 565 milyon TL’lik haciz işlemi gerçekleştirilmiştir. İBB, bu el koymanın, Belediyeler kanununun 15. maddesine aykırı olduğunu, haczedilemez hesaplara bloke ve haciz işlemi uygulandığını iddia etmiştir.

Söz konusu işlem, Ocak 2018 ve Mart 2019 dönemi asfalt işlerine ait borç bakiyeleri sebebiyle gerçekleştirilmiştir. İBB, kesin hesap çalışmalarının devam ettiğini belirterek faizler yönünden itirazlarının olduğunu da ifade etmiştir.

"SEÇİM SONUÇLARI İLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ KAÇINILMAZ"

Haczi kabil olmayan, proje kredilerine ait döviz hesaplarında bulunan paraların Türk lirasına çevrilmek suretiyle haczedilmesi doğru değildir. İBB’nin, yargı nezdinde netice alamayışının seçim sonuçları ile ilişkilendirilmesi kaçınılmazdır.

Bu uygulama ile ortaya çıkan sonuç, metro yatırımlarının aksaması olacaktır. Muhalif belediyelerin borçlanma yetkilerinin belediye meclisleri eli ile kısıtlandığı, yatırımların Cumhurbaşkanı onayına bağlandığı bir dönemde kredi gelirlerinin amaç dışında kullanılması bir başka engelleme şeklidir.

Kimseye faydası olmayan bu gerilim, bireylerin en temel belediye hizmetlerinden yararlanmasını dahi sekteye uğratacaktır. Merkezi yönetim, muhalif belediyeleri, rövanşist yaklaşımlarla, siyasi rekabetin bir parçası olarak algılamaktan vazgeçmeli, uzlaşı, iş birliği ve katılım kanallarını açmalıdır."

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) birçok asfalt işini yapan firma, alacağını tahsil için haciz kararı aldırdı.

İBB'nin bankada bulunan 565 milyon lirasına haciz uygulandı ve para şirketin hesabına geçti. Daha sonra paranın bir metro projesi için alınan yurt dışı kredisi olduğu ortaya çıktı.

İBB, haciz işleminin hukuksuz yapıldığı iddiasıyla itiraz etti ancak itiraz reddedildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN