Dr. Özlem Türeci kimdir?

Almanya’ya göç eden Türk aileninin kızı olan ve babası da doktor olan Dr. Özlem Türeci, eşi Uğur Şahin’le birlikte kurduğu BionTech şirketiyle dünyaya adını duyurdu. Koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmalarını sürdüren şirketin hisseleri yükseldi.

Dr. Özlem Türeci kimdir?

ABD’li Pfizer’le birlikte geliştirdikleri Kovid-19 aşısının yüzde 90 koruma sağladığını duyuran BioNTech oraklarından Dr. Özlem Türeci, eşi Uğur Şahin’le birlikte tüm dünyada gündem oldu. Alman gazeteleri, Dr. Özlem Türeci’nin sahibi olduğu BioNTech’in aşıyı bulması durumunda, doktor çiftin Nobel Tıp Ödülüne layık görülmesi gerektiğini yazdı.

ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?

BioNTech'in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin'ın eşi Dr. Özlem Türeci, 10 sene Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu üyeliği yapmasının ardından 2018 yılında BioNTech'te Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Ttıbbi idareci (chief medical officier) olarak klinik gelişim bölümünü yöneten Dr. Özlem Türeci, İstanbul'dan Almanya'ya göç eden doktor bir babanın kızı olarak dünyaya geldi.

Eşi Uğur Şahin’le eğitimini bitirdiği Hamburg'daki Saaraland Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Dr. Özlem Türeci, bir gazeteye verdiği röportajında, çocukken babasının kendisini çoğu zaman çalıştığı hastaneye götürdüğünü anlattı.

Çalışmayı çok sevdiğini söyleyen Dr. Özlem Türeci, belediyede nikâhlarının kıyılacağı günde bile çalışmalar için laboratuvara gittiklerini ifade etti. Uğur Şahin-Özlem Türeci çifti, 2001 yılında kurdukları Ganymed Pharmaceuticals adındaki ilk ortak şirketlerini 2016 yılında 400 milyon eurodan fazla bir paraya Japon ilaç üretici şirketi Astellas'a sattı.

KORONAVİRÜSE KARŞI IŞIK HIZI PROJESİ

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Çin'in Vuhan kentinde patlak vermesinin ardından kolları sıvayan Uğur Şahin ve Özlem Türeci, BioNTech şirketindeki kanser araştırmalarına ara verdi.

Ocak 2020 yılında şirketin araştırma ekibini bir araya getirerek aşı üretimi için çalışan Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüse karşı ‘ışık hızıyla’ bir ilaç geliştirmek üzere ‘Lightspeed (Işık Hızı)’ projesini başlattı.

BioNTech, patojenler yerine hastalıklarla mücadele eden proteinleri üretmeleri için hücrelere talimat vermek adına genetik materyal kullanan yenilikçi ‘mRNA’ tekniği vesilesiyle aşıyı geliştirmeye odaklanan çiftin şirketi BioNTech, 2008 yılında Uğur Şahin, Özlem Türeci ve Avusturyalı kanser uzmanı Christoph Huber, tarafından kuruldu.

BioNTech, salgından evvel hemen hemen bin 500 çalışanıyla DNA'nın tek zincirli bir temeli olan mRNA genetik moleküllere dayalı olarak kansere karşı ilaç geliştirme konusunda çalışmalar yapıyordu.

BioNTech, kansere sağladığı bu teknolojisini koronavirüsle savaşa yönlendirerek geleneksel aşılardan daha hızlı bir şekilde aşı geliştirilebilmesi avantajını sağladı.

ozlem-tureci-kimdir.jpg

Uğur Şahin, Alman gazetelerine, mart ayında dünyanın büyük bir kısmının koronavirüse karşı sıkı tedbirler uygularken BioNTech'in mRNA teknolojisine dayalı 20 aşı adayı geliştirdiğini duyurdu

Dünyada geliştirilen aşı adaylarının çoğu elenirken, BNT162b2 adı verilen aşı adayı koronavirüse karşı öne çıktı.

Uğur Şahin, mRNA tabanlı bir tedavinin ilk defa ruhsatlandırılmasının eczacılık ve tıp alanında bir devrime yol açacağını paylaştı.

ABD’Lİ PFRİZER’LE İŞ BİRLİĞİ

Amerika Birleşik Devletleri ilaç devi Pfizer ile 2018 yılında grip aşılarının geliştirilmesi ile ilgili iş birliği anlaşmasına imza atan BioNTech şirketi, Pfizer ile iş birliğini daha ileriye taşıyarak, 17 Mart 2020 tarihinde, mRNA tabanlı BNT162b2 aşısının geliştirilmesinde ortak çalışacaklarını paylaşmıştı.

Şirketlerden yapılan ortak açıklamada, Pfizer'in düzenleme, geliştirme ve ticari yetenekleri ile BioNTech'in mRNA aşı teknolojisi ve uzmanlığının ortak sinerji yaratmak adına eşleştirildiği ifade edildi.

Koronavirüs aşısının bulunması durumunda fikri mülkiyet haklarının BioNTech'in olacağı kaydedildi.

İngiliz, Amerikan, İtalyan, Fransız ve Alman basınında da ‘Salgına karşı savaşanlar’, ‘Alman aşı mucizesinin babası’, ‘Doktor Uğur Şahin, Kovid-19’un kurtarıcısı olacak mı?’şeklinde başlıklarla Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile ilgili çok sayıda haber yapıldı.

Bazı gazetelerde, Uğur Şahin-Özlem Türeci çiftinin tıp alanında Nobel Ödülü için favori olabileceği yorumu da yapıldı.

ALMANYA’DAN 375 MİLYON EUROYA KADAR DESTEK

Koronavirüs tedavisine yönelik aşının ‘hızlı gelişimini’ desteklemek için Alman hükümeti tarafından 375 milyon euroya kadar desteklenen BioNTech, 2020 yılının mart ayında Çin merkezli Shanghai Fosun Pharmaceutical (Fosun Pharma) ile BNT162b2 aşısının geliştirilmesi, Çin'de pazarlanması ve klinik testlerinin yapılmasına yönelik de iş birliği anlaşması yaptığını duyurdu.

BioNTech, aşı üretimi için merkezi İsviçre'de yer alan Novartis şirketinin Marburg şehrinde bulunan ve 300 çalışanı olan tesisini satın aldığını açıkladı.

20201’E DEK 1,3 MİLYAR DOZ AŞI ÜRETİM HEDEFİ

Birçok ülke, milyonlarca aşı dozu için sözleşme imzalama yarışına girerken, BioNTech şirketi ise ABD’li ortağı Pfizer ile 2020’nin sonuna dek 100 milyon ve 2021 yılında da hemen hemen 1,3 milyar doz aşı üretmeyi planladığını açıkladı.


Hisseleri Ekim 2019 yılında ABD'de Nasdaq borsasında halka arz edilen BioNTech, planlanandan da az fiyatla beklenenden daha az hisse satarak 150 milyon dolar toplayabilmişti. Halka arzın ardından şirketin değeri 3,4 milyar dolar olarak duyurulmuştu. Şirketin 2019’daki 109 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüse karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90'dan fazla etkili olduğunun açıklanmasıyla şirket hisseleri yüzde 25'den fazla değer kazanarak 112 dolar seviyesine kadar yükseldi. Halka arz sonrası hisse değer artışı yüzde 600'dan fazla olurken, şirketin piyasa değeri de yaklaşık 27 milyar dolara yaklaştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN