Back To Top
ABD’nin misilleme hazırlığına Fransa’dan cevap: Karşılık vermeye hazırız

ABD’nin misilleme hazırlığına Fransa’dan cevap: Karşılık vermeye hazırız

 - Son Güncelleme: 03.12.2019 Salı 15:26
ABD’nin misilleme hazırlığına Fransa’dan cevap: Karşılık vermeye hazırız
- A +

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, dijital vergi kararı karşısında ABD'nin yaptırım tehditlerine karşı Avrupa Birliği'nin karşılık vermeye hazır olduğunu açıkladı.

ABD yönetimi, Fransa'nın Amerikan teknoloji devlerine dijital hizmet vergisi getirmesine misilleme yapacaklarını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Fransa'nın bazı Amerikalı teknoloji firmalarına getirdiği dijital hizmet vergisinin bu firmalara haksızlık olduğuna kanaat getirdiklerini, söz konusu uygulamaya misilleme yaparak, Fransa'dan ithal edilen 2,4 milyar dolarlık şampanya, şarap, el çantası, peynir ve bazı diğer ürünlere yüzde 100'e varan gümrük vergisi getirmeyi düşündüklerini ve 6-7 Ocak tarihlerinde konuyla ilgili oturumlar düzenleyeceklerini belirtti.

'KARŞILIK VERMEYE HAZIRIZ'

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire ise misilleme tehdidinin ardından ABD'nin bu adımının "kabullenilemez" olduğunu ve Avrupa Birliği'nin karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi.

İNTERNET DEVLERİNE YÜZDE 3 VERGİ

Fransa Ulusal Meclisi, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi internet devlerinin ülkede elde ettiği gelir üzerinden vergilendirilmesini öngören yasa tasarısını bugün onayladı. Yasaya göre internet devleri Fransa'da elde ettiği gelir üzerinden yüzde 3 oranında vergilendirilecek.

Vergi, cirosu küresel ölçekte 750 milyon euro ve Fransa içinde de 25 milyon euro olan şirketlere uygulanacak.

Google, Amazon, Facebook, Apple, Instagram gibi yaklaşık 30 şirkete uygulanacak vergilerin, Fransa'ya, bu yıl 400 milyon euro, gelecek yıl ise 650 milyon euro gelir getirmesi bekleniyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN