Back To Top
Afrika Birliği'nden 'barış planı'na tepki: Filistin halkının yanındayız

Afrika Birliği'nden 'barış planı'na tepki: Filistin halkının yanındayız

Afrika Birliği\'nden \'barış planı\'na tepki: Filistin halkının yanındayız
- A +

Afrika Birliği'nden Trump'ın 'barış planı'na tepki geldi, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed ve Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanlığı'nı üstlenen Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, ABD'nin 'barış planı'na tepki gösterdi.

Bu yıl 'silahları susturmak' temasıyla yapılan 33. Afrika Birliği Liderler Zirvesi’nin açılışında konuşan Muhammed, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planının ilgili taraflara danışılmadan hazırlandığını ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına aykırı olduğunu söyledi. 

"FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ"

Filistinlilerin yaşadıkları sorunun karşısında Trump'ın attığı bu adımın gerilimi daha da artıracağına dikkati çeken Muhammed "Afrika Birliği, Filistin halkının yanında." ifadesini kullandı.

Muhammed ayrıca Afrika Birliğinin Libya'da siyasi çözümden yana olduğunu aktararak, "Libya’daki sorunun askeri bir çözümü yok" dedi.

"FİLİSTİN'İN YANINDA DURAN AFRİKA İLE GURUR DUYUYORUZ"

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ise Afrika ülkelerinin kıtadaki vekalet savaşlarını yürüten ve çatışmayı destekleyen ülkelerin eylemlerinin üstesinden gelmek zorunda olduğunu dile getirdi. 

ABD’nin barış planına ilişkin Ramaphosa, planın Güney Afrika'da daha önce uygulanan apartheid rejiminin başka bir şekli olduğunu vurguladı. 

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye de bu planın uluslararası desteğe sahip olmadığını hatırlatarak, bağımsız devlet talebinin gerçekleşmesi için Filistin halkının yanında duran Afrika’yla gurur duyduklarını belirtti. 

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, 28 Ocak'ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.

Kudüs'ün, İsrail'in 'bölünmez' başkenti olarak kabul edileceğini söyleyen Trump, planın bağımsız Filistin devleti ve Filistinliler için 'son şans' olduğunu iddia etmişti.

ADDİS ABABA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN