Back To Top
Akdeniz'de göçmen faciası: Hamile kadınlar dahil 45 kişi can verdi

Akdeniz'de göçmen faciası: Hamile kadınlar dahil 45 kişi can verdi

 - Son Güncelleme: 16.03.2019 Cumartesi 02:31
Akdeniz\'de göçmen faciası: Hamile kadınlar dahil 45 kişi can verdi
- A +

Akdeniz'de İspanya'ya ulaşmaya çalışan göçmenleri taşıyan şişme bot su alarak battı. Botun batması sonucu aralarında hamile kadınların da bulunduğu 45 kişi can verdi. Acı haberi İspanyol yardım örgütü yetkilileri, duyurdu.

Akdeniz'de göçmenleri taşıyan şişme botun batması sonucu 45 kişi yaşamını yitirdi. Ölenler arasında hamile kadınlar da bulunuyor.

İspanya'ya ulaşmaya çalışan göçmenleri taşıyan şişme bot su alarak battı. İspanyol yardım örgütü yetkilileri, 45 göçmen öldüğünü duyurdu.

Fas sahil güvenlik ekipleri 21 sığınmacınınsa kurtarıldığını açıkladı. Geçen yıl 57 bin göçmen Akdeniz'i geçerek İspanya'ya ulaşmıştı. Bunların çoğunun Fas'tan yola çıktıkları belirtiliyor. Uluslararası Göç Örgütü'ne göre 2 bin 300 göçmen geçen yıl Akdeniz'de boğularak can verdi.

19-03/15/20190315_5_0271a791026484cf6aee3f7872a7dbd83.jpg

8 YILDA SOĞUK SULARDA BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ

Suriye iç savaşı 8. yılını geride bırakırken, yüz binlerce sivil çatışmalar nedeniyle, yüzlercesi de güvenli hayat hayalinin peşinde Akdeniz'i geçerken hayatını kaybetti. 

Sekiz yıl önce bugün, ülkenin güneyindeki Dera'da başlayan barışçıl gösterilerin Beşşar Esed rejimince şiddetle karşılık görmesi üzerine patlak veren iç savaşta, yüz binler hayatını kaybetti.

5 milyon 684 sivil başta Türkiye olmak üzere Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır'a sığınırken, yüzlercesi de Akdeniz'i geçerek Avrupa'da güvenli bir hayata kavuşmayı amaçladı. Uluslararası Göç Örgütünün (IMO) 2018 raporuna göre, Akdeniz'de kaydedilen göçmen ölümleri 2016'ya kıyasla gerilese de bölge hala göçmenler için en ölümcül rotalardan biri.

2018'de de göçe mecbur kalan toplulukların başında Suriyeliler geldi. Suriyelilerin bir kısmı, özellikle ilk varış yerleri olan İtalya'nın yanı sıra İspanya, Yunanistan ve Bulgaristan'da hayat mücadelelerine devam ederken, diğer kısmı da Akdeniz'de can verdi. 

Akdeniz'de hayatını kaybeden Suriyelilerin sayısına ilişkin net veriler bulunmuyor. 

Berlin merkezli Küresel Göç Veri Analiz Merkezi, Kayıp Göçmenler Projesi çerçevesinde 2014'ten bu yana bu konuda istatistik topluyor. 

SON 5 YILDA EN 497 SURİYELİ AKDENİZ'DE CAN VERDİ

Proje sorumlusu Marta Sanchez Dionis, yaptığı yazılı açıklamada, ölü sayılarına ilişkin bilginin ancak cesetlerin kimliklerinin tespit edilebilmesi durumunda elde edilebildiğini belirtti. 

Dionis, "İnsanlar denizde kaybolabiliyor ve cesetleri sudan hiç çıkarılamayabiliyor. Cesetler çıkarılabildiğinde ise bu işle ilgilenen kişiler kimliği rapor etmeyebiliyor. Tüm bunlar Akdeniz'de ölenlerin milliyetine ilişkin net bilgiye sahip olmamızı engelliyor." ifadelerini kullandı.

Akdeniz'de ölen Suriyelilerle ilgili bilgi veren Dionis, "En az 219'u Akdeniz'in doğusunda, en az 278'i orta kesiminde olmak üzere 497 Suriyelinin öldüğü tespit edildi. Dünya genelinde aynı dönem içerisinde 298 Suriyelinin öldüğünü belirledik. Bunların 265'i Türkiye, Irak ve Lübnan'da, 33'ü ise Avrupa kıtası içinde transit sırasında ölmüştü." dedi.

Aynı dönemde çocuklara ilişkin verileri de paylaşan Dionis, "67 Suriyeli çocuğun öldüğü belirlendi. 53'ü Akdeniz'in doğusunda, 14'ü ortasında tespit edildi. Ancak tüm rakamların, aslında olanın oldukça altında olduğu dikkatten kaçmamalı." diye konuştu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN