Back To Top
Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi

Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi

 - Son Güncelleme: 24.05.2019 Cuma 10:33
Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi
- A +

İngiltere’nin Cambridge kentinde açılan Avrupa’nın ilk çevre dostu camisinde 6 bin Müslüman ibadet edecek. Türkiye’nin finanse ettiği cami, güneş panelleriyle kaplı, bahçesi arındırılmış yağmur suyuyla sulanıyor ve karbon salınımına yol açmıyor.

Türk hükümetinin katkılarıyla İngiltere’nin Cambridge kentinde açılan ve Avrupa’nın ilk çevre dostu camisi olma özelliğine sahip Cambridge Merkez Camisi, iklim değişikliği ile mücadelede öncü olacak. 

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından finanse edilen, İngiltere’nin üniversite kenti olan ve 6 bin Müslüman’ın yaşadığı Cambridge’te kurulan Cambridge Merkez Camisi, Ramazan ayında hizmet vermeye başladı. 30 milyon dolara yapılan ve güneş panelleriyle kaplı cami, bin kişilik bir kapasiteye sahip.   

19-05/24/k8.jpg

Caminin bahçesi arındırılmış yağmur suyu ile sulanırken yapının hiçbir şekilde karbon salınımına yol açmadığı vurgulanıyor. Cambridge Üniversitesi profesörlerinden, Abdal Hakim Murad olarak tanınan Timothy Winter “İklim değişikliği ve türlerin yok oluşuna karşı mücadele sadece insanların varoluşunun değil, Allah’ın hediyelerine saygı duymak ve bunları korumanın da mücadelesidir” dedi. 

İngiltere merkezli Müslüman İklim Hareketi grubunun kurucularından Shanza Ali ise “İslam’ın temel değerlerine geri dönülmesiyle” Müslümanların iklim değişikliği ile mücadelede etkin güçlerden birine dönüşebileceğine inandığını dile getirdi.  

19-05/24/3.jpg

Müslüman olmadan önceki adı Cat Stevens olan şarkıcı Yusuf İslam, cami vakfının hamilerinden. Reuters’a konuşan Yusuf İslam, Müslümanların iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rolünün olabileceğini belirterek “Cami, yeniden eğitim aldığımız ve evrenle olan uyumu açığa çıkarmak için İslam’ın gerçek doğasının derinine indiğimiz sürecin bir parçası. Çoğu Müslüman bunu unutuyor ve iklim değişikliği ile mücadele için yeteri kadar katkı sağlamıyor” dedi. Yusuf İslam 2013’te o dönemde başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ederek cami için finansal destek istemiş, 2017 yılında da yeniden Türkiye’ye giderek Erdoğan’a desteğinden ötürü teşekkür etmişti. 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN