Back To Top
Basra Havalimanı'na 4 roket atıldı

Basra Havalimanı'na 4 roket atıldı

 - Son Güncelleme: 08.09.2018 Cumartesi 14:28
Basra Havalimanı\'na 4 roket atıldı
- A +

Irak’ın Basra Havalimanı'na kimliği belirsiz kişiler tarafından 4 adet Katyuşa roketi fırlatıldı. Saldırıda can kaybı yaşanmazken, uçuşların devam ettiği bildirildi.

Basra şehrinde 2 aydır devam eden gösterilerin şiddeti son 1 haftadır üst düzeyde seyrediyor. Valilik ve belediye binasını yakan protestocular, İran Konsolosluğunu da ateşe vermişti.

Kimliği belirsiz kişiler tarafından ABD Konsolosluğunun da bulunduğu Basra Havalimanı'na 4 adet Katyuşa roketi fırlatıldı.

2 AYDIR DEVAM EDİYOR

Irak’ın petrol yataklarının bulunduğu ve Iraklı Şiilerin merkezi olan Basra şehrinde 2 aydır elektrik ve su hizmetlerinde kesintiler olması, altyapı hizmetlerinin verilmemesi, içme suyundan binlerce insanın zehirlenmesi ve artan rüşvetçilikten dolayı protestolar düzenleniyor.

Yerel yönetimin problemleri düzeltememesiyle son 2 haftadır protestocuların gösterilerini sertleştirmesi ve şiddete başvurması üzerine Iraklı güvenlik güçleri halkın üzerine ateş açtı. Son 2 haftada güvenlik güçleri 10 protestocuyu öldürürken, Irak yönetimi, güvenlik güçlerini aşırı şiddet kullanmamaları konusunda uyardı.

EN BÜYÜK LİMANI ELE GEÇİRDİLER

Protestocular son olarak Iran Konsolosluğuna saldırdı, Konsolosluğu ele geçiren protestocular konsolosluk binasını yaktı. Öte yandan protestocular Basra şehrinde bulunan Irak’ın en önemli limanı Um Kasr Limanı'nı Perşembe günü ele geçirmiş ve tüm deniz seferleri iptal olmuştu.

Ülkeye gıda girişini engelledikleri uyarısını dikkate alan protestocular limanı terk etti ve Cumartesi saat 03.00’te deniz seferleri tekrar başladı.

BASRA/İHA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN