24.01.2020  07:37

Bingazi saldırısının beyni Mustafa El-İmam’a 19 yıl hapis

ABD, 2012 yılında Libya’nın Bingazi kentinde düzenlenen ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ile diğer üç çalışanın öldürüldüğü saldırının beyni olduğu iddiasıyla Mustafa El-İmam’ı 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

+
-

Eylül 2012’de Libya’nın en büyük ikinci kenti olan Bingazi’de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) konsolosluğuna Ensar El Şeria grubu militanları tarafından saldırı düzenlenmiş, saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ve diğer üç hükümet çalışanı hayatını kaybetmişti.

19 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, "47 yaşındaki Libya vatandaşı olan Mustafa el-İmam, 11 Eylül 2012’de Bingazi’de ABD Özel Misyonu ve Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) ekibine düzenlenen terör saldırısında Libya Büyükelçisi J. Christopher Stevens ve ABD hükümet personeli Sean Smith, Tyrone Woods ve Glen Doherty’nin öldürülmesiyle ilgili federal terör suçlamaları ile diğer suçların toplamında 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı” denildi.

20-01/24/55ea736df018fbb8f880cab9.jpg
Saldırıda öldürülen Büyükelçi Christopher Stevens 

Öte yandan Büyükelçi Stevens’ın yanı sıra Smith, Woods ve Doherty’nin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra ABD konsolosluğu kapatılmış, saldırı daha sonra film olarak beyaz perdeye aktarılmıştı.

WASHINGTON/İHA

GÜNÜN VİDEOSU

İsrail cenazeye bile zulmetti

İsrail askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi''nde şehit ettikleri Filistinlinin naaşına yaptıkları zulüm kameralara yansıdı. Görüntülerde, buldozer kullanan İsrail askeri, Filistinli şehidin naaşını almaya çalışırken cesedi parçalayıp ardından sürüklüyor

DİĞER HABERLER
AK Partili belediyeden Berna Laçin'e veto
Ersun Yanal'ın istifa bilmecesi
Özür dile Aleksey
Erdoğan'a taziye mesajı
'Libya'da şehit' haberi başlarına iş açtı
Korkulan olmadı
Alev Alatlı'yı ziyaret etti