24.01.2020  07:37

Bingazi saldırısının beyni Mustafa El-İmam’a 19 yıl hapis

ABD, 2012 yılında Libya’nın Bingazi kentinde düzenlenen ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ile diğer üç çalışanın öldürüldüğü saldırının beyni olduğu iddiasıyla Mustafa El-İmam’ı 19 yıl hapis cezasına çarptırdı.

+
-

Eylül 2012’de Libya’nın en büyük ikinci kenti olan Bingazi’de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) konsolosluğuna Ensar El Şeria grubu militanları tarafından saldırı düzenlenmiş, saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ve diğer üç hükümet çalışanı hayatını kaybetmişti.

19 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, "47 yaşındaki Libya vatandaşı olan Mustafa el-İmam, 11 Eylül 2012’de Bingazi’de ABD Özel Misyonu ve Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) ekibine düzenlenen terör saldırısında Libya Büyükelçisi J. Christopher Stevens ve ABD hükümet personeli Sean Smith, Tyrone Woods ve Glen Doherty’nin öldürülmesiyle ilgili federal terör suçlamaları ile diğer suçların toplamında 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı” denildi.

20-01/24/55ea736df018fbb8f880cab9.jpg
Saldırıda öldürülen Büyükelçi Christopher Stevens 

Öte yandan Büyükelçi Stevens’ın yanı sıra Smith, Woods ve Doherty’nin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra ABD konsolosluğu kapatılmış, saldırı daha sonra film olarak beyaz perdeye aktarılmıştı.

WASHINGTON/İHA

DİĞER HABERLER
Sizin yediğiniz insan eti
İzmir'de korkutan deprem! İşte anlık deprem haritası
Cenazeye giderken kaza yaptılar! 3 ölü, 1 yaralı
Kutuplaştırma siyasetine bulaşmayacağız
Ege Denizi'nde korkutan deprem
Oylama üçüncü tura kaldı
Mersin’de YPG/PKK operasyonu: 3 kişi tutuklandı