Çavuşoğlu: İsrail'le normalleşmemiz Filistin davasından bağımsız

Çavuşoğlu: İsrail'le normalleşmemiz Filistin davasından bağımsız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarihi İsrail ziyaretinin öncesinde Filistin'de temaslarda bulundu. Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, "Filistin davasına desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden tamamen bağımsızdır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıl sonra bir ilk olan İsrail ziyareti öncesinde Filistin'de temaslarda bulunmaya devam ediyor.

Ramallah'ta Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki ile bir araya gelen Çavuşoğlu düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Filistin meselesine Türkiye'de tüm kesimlerin hassasiyet gösterdiğini belirterek, "Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

maliki.png

"FİLİSTİN TÜRKİYE'DEKİ TÜM KESİMLERİN HASSASİYETİDİR"

Türkiye'nin Filistin davasına verdiği önemin herkes tarafından bilindiğini ve bu doğrultuda Maliki'yle omuz omuza çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bu, Türkiye’de esasen tüm kesimlerin gösterdiği bir hassasiyettir ve mecliste en son bu konuda bilgi verirken gördüm ki partiler üstü bir mesele. Tüm siyasi partilerden aynı desteği aldık. Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Çavuşoğlu, bu yıl Nekbe'nin 74. yıl dönümü olduğunu da hatırlatarak, Filistin'de iki devletli çözüm vizyonunun diri tutulması gerektiğini söyledi.

"ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Atılan tek taraflı adımlar, yasa dışı yerleşimler ve tahliyeye zorlamaların barış zeminini tahrip ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Kabul görmüş uluslararası parametreler temelinde, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması şarttır. Dolayısıyla iki devletli çözüm vizyonundan kimsenin uzaklaşmaması gerekiyor. Filistin sorunu ancak bu şekilde çözüme kavuşabilir. Bu yönde Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz."

"İSRAİL'LE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNDE FİLİSTİN YÖNETİMİYLE EŞ GÜDÜMÜ SÜRDÜRÜYORUZ"

Çavuşoğlu, Mescid-i Aksa'dan gelen çatışma haberlerinin tüm Müslümanların vicdanını yaraladığını belirterek, "Bu vesileyle yaşamlarını yitiren tüm Filistinli kardeşlerimize bir kere daha Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

Mescid-i Aksa'nın statüsünün ve kutsiyetinin korunmasının tüm Müslümanlar için önemli olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, "İslam Vakfının (Kudüs İslami Vakıflar İdaresi) yetkisi aşındırılmamalıdır. Bu yönde gayretlerimizi hep birlikte sürdüreceğiz" diye konuştu.

"İSRAİLLE NORMALLEŞMEMİZ FİLİSTİN DAVASINDAN BAĞIMSIZ"

Çavuşoğlu, yarın İsrail'i ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunacağını belirterek, şunları kaydetti:

"İsrailli mevkidaşımla Filistin meselesini, elbette ikili ilişkilerimizi ve bölgesel konuları ele almayı öngörüyoruz. İsrail'le ilişkilerimizdeki normalleşme sürecinde Filistin yönetimiyle eş güdümü sürdürüyoruz. Filistin davasına desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden tamamen bağımsızdır. Ama şunu da söylemek isterim, Filistin politikamızın değişmesi mümkün değildir. Ama bu diyaloğun, özellikle gerginliğin azaltılmasında, ramazanda olduğu gibi önemli katkı sağlayacağına, Filistin davasının veya Filistinlilerin sesini daha fazla duyurmasına katkı sağlayacağına da inanıyoruz."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN