Çin'den kültürel soykırım: Kadim Türk şehri Disney Parkı oldu

Çin'den kültürel soykırım: Kadim Türk şehri Disney Parkı oldu

Çin, Doğu Türkistan'da uyguladığı etnik soykırımın yanı sıra binlerce yıllık Türk kültür ve medeniyetini de yok ediyor. ABD merkezli TV kanalı Bazfed, yayınladığı raporda Çin'in Kaşgar'da Uygurların dini ve etnik kültürünü yansıtan tüm özgün mimari eserlerin tahrip ederek ortadan kaldırdığını belirtti. Raporda Uygur mahallelerinin Çinli turistler için 'Disney Parkı' haline getirildiği ifade edildi.

uyghurnet.org'un haberine göre; ABD merkezli online haber kanalı Bazfed, 30 Haziran'da verdiği bir haberde işgalci Çin hükümetinin Uygur Türklerinin binlerce yıllık kültür ve medeniyetinin sembol kenti olan Kaşgar’da Uygurların dini ve etnik kültürünü yansıtan tüm özgün mimari eserleri yok ederek ortadan kaldırdığına dair bir rapor yayınladı. Raporda, Çin işgal yönetiminin Uygur -Türk kültürünün beşiği olan Kaşgar'da şehrin özgün çehresini nasıl yok ettiği, yıktığı tarihi binalar ve Uygur mahallelerin yerlerine Çinli turistler için Çin tipi “Disney Park” haline getirdiğine dair ayrıntılar yer alıyor.

bar-a-donusturulen-tarihi-cami-h479220-9d311.jpg

"ÇİNLİ TURİSTLER KAŞGAR'DA ÇİN KÜLTÜRÜNÜ AKSETTİREN OBJELERİN ÖNÜNDE HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKMEKLE MEŞGUL"

Raporda, Kaşgar’daki son durum şu çarpıcı cümlelerle gözler önüne seriliyor : "Çin, Kaşgar'ı tarihi ve özgün çehresini tahrip ederek Çin tipi Disney Park’a çevirirken, Müslüman Uygurların ibadetleri dahil gündelik hayatlarını ileri teknoloji ürünü kameralarla takip ve gözlem altında tutuyor. Buna karşılık bu kadim şehre gelen etnik Çinli turistler Çin tipi Disney Parkı'ndaki Çin kültürünü aksettiren objelerin önünde hatıra fotoğrafları çekerek sosyal medyada paylaşmakla meşguller."

dgzqg0ixcacduy6.jpg

ÇİN TİPİ DİSNEY PARK

Raporda Kaşgar’daki camilerde minarelerin ortadan kaldırıldığı, ibadethanelerdeki Arapça yazılı ayet ve hadislerin üzerinin sıvandığı belirtilirken 2017 yılından bu yana kentin Çin yönetimi tarafından tamamen değiştirildiği, baştan aşağı yeniden tasarlanarak Çin tipi Disney Parklarına dönüştürüldüğü ifade edildi.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN