Back To Top
"CNBC, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Türkiye açıklamasını yanlış aktardı" iddiası

"CNBC, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Türkiye açıklamasını yanlış aktardı" iddiası

 - Son Güncelleme: 22.10.2019 Salı 08:28
\
- A +

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye ile varılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Pompeo, Trump'ın gerektiğinde askeri seçeneği kullanmayı hazır olduğunu belirtti. Ancak, CNBC kanalının "Trump gerektiğinde Türkiye'ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır" demesi dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo CNBC kanalına verdiği demeçte, Türkiye ile Suriye'nin kuzeyi için varılan ateşekes hakkında değerlendirmede bulundu.

"Barışı savaşa tercih ederiz" diyen Pompeo, "Ancak kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz" ifadelerini kullandı.

"CNBC YANLIŞ AKTARDI" İDDİASI

CNBC kanalı ise, haber başlığında "Trump gerektiğinde Türkiye'ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır" ifadelerine yer verdi. Ancak Pompeo'nun askeri müdahale konusundaki açıklamasında Türkiye'nin adının yer almadığı görüldü. CNBC'nin haberi yanlış aktarmış olabileceği iddiası ortaya atıldı.

 19-10/22/c-1571718642.jpg


ABD'nin askeri bir karşılık vermesini gerektirecek 'kırmızı çizgi'leri belirtmeyen Pompeo, "Trump'ın ABD'nin askeri kudretini kullanmayı üstlenip üstlenmeme kararının önüne geçmiş olmak istemediğini" söyledi.

Pompeo ayrıca ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yaptırımların da kullanılabileceğini ifade etti.

Röportajda Pompeo, Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek anlaşmayı savundu.

"ONLARI TÜRKLERDEN KORUMAK İÇİN TAAHHÜTLERİMİZ VAR"

Pompeo, "Sadece savaşçıların (SDG'li teröristler) yaşamları değil, bölgedeki etnik azınlıkların da" diye ekledi.

Bakan Pompeo şöyle devam etti:

"Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı."

ABD Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin istila ettiği Suriye, egemen bir ulus. Kürt dostlarımızla, SDG ile Fırat Nehri'nin yukarısında ve aşağısında beraber çalıştık" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pompeo'nun görüşleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN