Daniel fırtınasıyla binlerce kişi ölmüştü... Derne'deki felakete soruşturma engeli!

Daniel fırtınasıyla binlerce kişi ölmüştü... Derne'deki felakete soruşturma engeli!

10 Eylül tarihinde Libya'nın Derne bölgesinde etkili olan 'Daniel' fırtınası adeta şehri yerle bir etmişti. Binlerce kişi yaşamını yitirmiş, on binlercesi de kaybolmuştu. Felaketin bilançosu altında ezilen yetkililere bu kez 'soruşturma engeli' çıktı.

Enkaza dönen ve selden en çok etkilenen Derne'de yaşam adeta durdu. Libya'nın Derne kentinde 10 Eylül'de 'Daniel' fırtınasının getirdiği yağışlar nedeniyle iki barajın yıkılarak büyük felakete yol açmasının ardından Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümeti'nden sorumluların ortaya çıkarılması için "uluslararası soruşturma" talebi yükseldi.

Temsilciler Meclisinden ise halka 'doğal afetler karşısında sabırlı olmaları' çağrısı yapılıyor.

yeni-proje-9-001.jpg

DERNE HALKI GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Derne'de 18 Eylül'de gösteri düzenleyen halk, barajların çökmesinde ihmali bulunan herkese karşı yasal önlem alınmasını ve soruşturma başlatılmasını talep etti.

Kent sakinleri söz konusu iki barajın çökme nedeninin, yetkililerin birbirini takip eden ihmali ve bakım-onarım projelerinin yürütülmesindeki gecikme olduğuna inanıyor.

yeni-proje-10-001.jpg

'KAÇINILMAZ DOĞAL AFET' DEĞERLENDİRMESİ

Libya'nın doğusundaki Temsilciler Meclisi (TM) ise ülkenin batısındaki siyasilerin soruşturma çağrılarından uzak bir tutum benimsedi.

TM Başkanı Akile Salih, halkı doğal afetler karşısında sabırlı olmaya çağırdı ve Derne'de yaşananları "kaçınılmaz doğal afet" olarak nitelendirdi.

yeni-proje-11.jpg

Buna karşılık TM'nin atadığı hükümet ise selin vurduğu Derne'deki Belediye Meclisinin feshedildiği ve tüm üyeler hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

yeni-proje-12.jpg

TM'nin atadığı hükümet ile UBH yürütme otoriteleri, Derne'nin yeniden inşasının maliyeti konusunda çeşitli kararlar almış olsa da bu durum bölge sakinlerinin öfkesini dindirmeye yetmedi.

yeni-proje-6-001.jpg
Derne'de ölen halk böyle taşındı

SORUŞTURMALAR SON 20 YILDA GÖREV YAPAN YETKİLİLERİ KAPSAYACAK

Libya Başsavcısı Sıddık es-Sur, "El-Ahrar" televizyonuna yaptığı açıklama, Derna felaketine ilişkin soruşturmaların mevcut ve son 20 yılda görev yapan yetkililerin yanı sıra Su Kaynakları İdaresi ile Derne İmar Komitesini de kapsayacağını belirtti.

yeni-proje-8-001.jpg
Derne

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN