Back To Top
Flaş iddia: Suudi Arabistan Çin'le balistik füze merkezi kurdu

Flaş iddia: Suudi Arabistan Çin'le balistik füze merkezi kurdu

 - Son Güncelleme: 08.06.2019 Cumartesi 16:06
Flaş iddia: Suudi Arabistan Çin\'le balistik füze merkezi kurdu
- A +

Cemal Kaşıkçı cinayetini ABD desteği ile örtbas eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bu kez Çin'le ortaklığı ile gündemde. ABD istihbaratının Kongre'den sakladığı Riyad-Pekin füze işbirliğiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. ABD istihbaratına dayandırılan haberlerde Suudi Arabistan, Çin ile birlikte gizli bir balistik füze geliştirme merkezi kurdu.

İran’ın “nükleer silah üretimine tekrar başlarız” tehdidine karşılık sessiz kalan bölge ülkeleri hakkında korkutucu bir iddia ortaya atıldı. Uluslararası basın, ABD istihbaratına dayandırılan haberler ile Suudi Arabistan’ın Çin'le balistik füze geliştirmeye başladığını yazdı.

Özellikle geçen yıl Ekim ayında İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın ardından bütün gözlerin üzerinde olduğu Riyad yönetiminin Çin ile birlikte gizlice balistik füze geliştirdiği iddia edildi.

ABD istihbaratının üst düzey yetkililerinin senatörlere Suudi Arabistan hakkında bilgi verdiği belirtildi. Yetkililer, “Suudi Arabistan, Batı’nın haberi olmadan füze teknolojisinde büyük atılımlar yaptı. İran ile silah savaşına ayak uyduruyorlar” dedi. Washington’da gündemi değiştiren iddiaya göre, Çin’in desteğiyle Suudi Arabistan bir füze geliştirme merkezi inşa etti. ABD’nin bu konuda sağlam kanıtlarının olduğu iddia edildi. Geçtiğimiz aylarda Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ile Suudi Arabistan’ın stratejik partner olduğunu duyurarak, “Böyle ortaklıklar uluslararası kanunlara aykırı değil ve bu ortaklıklarda kitle imha silahları yapılmıyor” açıklamasını yapmıştı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN