Back To Top
Franco'nun mezarı taşınıyor: Ailesine 2 hafta süre verildi

Franco'nun mezarı taşınıyor: Ailesine 2 hafta süre verildi

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 11:37
Franco\'nun mezarı taşınıyor: Ailesine 2 hafta süre verildi
- A +

İspanya'da geçen yıl iktidara gelen Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), eski diktatör Francisco Franco'nun anıt mezarını taşıma vaadini gerçekleştiriyor. PSOE, bizzat Franco tarafından siyasi tutuklulara yaptırılan mezar konusunda iki hafta süre verdi. Aksi halde kemiklerin gömüleceği yere hükümet karar verecek.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, eski diktatör Francisco Franco’nun mezarının başka bir yere taşınması için Franco’nun ailesine iki hafta süre verdiği belirtildi.

İsmi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, İspanyol kabinesinin Cuma günü Franco’nun naaşının bulunduğu anıt mezardan çıkarılması için son adımı atmaya hazırlandığını söyledi. Diktatörün ailesine naaşın taşınacağı yeri belirlemesi için iki hafta süre tanınacağını belirten yetkili, aksi takdirde kemiklerin gömüleceği yere hükümetin karar vereceğini söyledi.

İTİRAZ HAKLARI VAR

Kemiklerin yakılmasını isteyen Franco’nun ailesinin karara Yüksek Mahkeme’de itiraz etme hakkı bulunuyor.

Başkent Madrid yakınlarındaki Almudena Katedrali’nde bulunan kemiklerin taşınması geçen yıl haziran ayında iktidara gelen Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) liderinin öncelikli gündem maddelerinden biriydi.

SİYASİ TUTUKLULARA ZORLA YAPTIRILMIŞTI

Valle de los Caidos adlı anıt, 1939’dan 1975’teki ölümüne dek iktidarda olan Franco tarafından İspanya İç Savaşı’nda ölen milliyetçileri onurlandırmak için yaklaşık 20 bin siyasi tutukluya yaptırılmıştı. Anıtın inşası sırasında ağır çalışma koşullarına dayanamayan çok sayıda tutuklu hayatını kaybetmişti.

Anıt, “Franco’ya saygısını göstermek isteyen” aşırı sağcılar tarafından sık sık ziyaret ediliyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN