Rusya ve NATO güçleri yine karşı karşıya: İngiliz ve Alman jetlerinden Rus uçaklarına engel

Rusya ve NATO güçleri yine karşı karşıya: İngiliz ve Alman jetlerinden Rus uçaklarına engel

İngiliz hava kuvvetleri, Rusya ordusuna ait askeri yolcu uçağı ve ona eşlik eden Rus jetlerinin Estonya sınırı yakınlarında Alman savaş uçaklarıyla birlikte NATO bünyesindeki ortak uçuşla engellendiğini duyurdu. Karşılaşma, Rus jetlerinin ABD İHA’sını Karadeniz’e düşürmesinin ardından geldi.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden (RAF) yapılan açıklamada, 17 Mart’ta Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait Tu-134 tipi askeri yolcu uçağı ve ona eşlik eden iki Su-27 tipi savaş uçağının Estonya sınırına yaklaştığı tespit edildikten sonra Estonya’daki Amari Hava Üssü’nden kalkış yapan RAF ve Alman Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları tarafından engellendiği bildirildi.

‘RUTİN GÖREV’

Sınıra yaklaşan uçakların engellenmesinin rutin bir görev olduğu ifade edildiği açıklamanın devamında, “Bu görev, İngiltere ve Almanya'nın diğer NATO müttefikleriyle birlikte bu gerilim anında Estonyalı müttefiklerinin yanında yer aldığına dair bir güvence” şeklinde kaydedildi.

ABD İHA’SI KARADENİZ SULARINDA

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 tipi insansız hava aracı, Rus savaş uçaklarının müdahalesiyle Karadeniz’de düşmüştü. Hava aracının düşmesiyle ABD, Rusya’ya tepki göstermişti. Rus tarafı, insansız hava aracı ve savaş uçakları arasında bir temas olmadığını savunmuştu. Sonrasında, ABD Avrupa Komutanlığı, İHA’nın düşmeden önceki görüntülerini yayınlamıştı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN